Forumi Horizont Gjithsej 192 faqe: « E parė ... « 183 184 185 186 187 188 189 190 191 [192]
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Nė rrotė tė lirė...kėtu nuk ėshtė filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=263)
-- Cfare po beni tani,tani?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18444)


Postuar nga robert datė 23 Shtator 2017 - 21:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Ama ai pershkrimi aty te ngjante, per ideal te partise. :p Qofsha i gabuar.

Po c'a thua!? Ai shkencetari (apo pseudo) kishte nxjerre alamet teorish, ndersa une vetem "entropine" e Klauzenit qe (pretendova se e) ktheva me koke lart, gjithnje kur kemi te bejme (teorikisht te pakten) me sisteme te mbyllura, qe ne fakt nuk i kemi ne natyre, por vetem ne buljera te ndryshme pa vrime siguracioni kundra presionit te lendes se caktuar. Ndersa kur kemi te bejme me sisteme te hapura, sic jane thuajse te gjitha sistemet ne natyre, (e ndoshta edhe vete Universi), kuptohet se mund te themi qe kemi rritje te entropise, (sic thoshte edhe Klauzeni), cfare sjell nje transformim, pra gjendje te re, sepse sistemi eshte i hapur dhe nje energji e re hyn ne nie sistem tjeter. Mirpo Klauzeni fliste vetem per sistemet e mbyllura, (ato buljerat qe plasnin para se ti projektonin me sistemin e valvules se sigurimit). Nese sistemi eshte i mbyllur dhe kurrfar energjie e re (apo materie e re) nuk hyn, si paskemi rritje te entropise, pra rritje te transformimit ne njerin krah!? (Pastaj, qe levizja jo gjithmone eshte e kthyeshme, aq me pak per fenomenet e natyres, perse na hyn ky fakt neve ne pune, kur kjo eshte e vetedijshme!?)
Pastaj per te tjerat, Natyra per mua funksionon mjaft thjeshte, pa ato formulat e pakuptueshme matematikore te mekanikes kuantike. Dualizmi eshte i kudondodhur. Nejse, here tjeter me shume, sepse fizika eshte e bukur dhe do kohen e vet.


Postuar nga robert datė 24 Shtator 2017 - 16:59:

Edhe dicka kam harruar ketu une, entropia ne fakt nur eshte njesi filzike; mendoj se me 'te mund te merret me mire filozofija se sa fizika, per me teper qe sistemet ne natyre jane te hapura dhe jo te mbyllura, per te cilat fliste Klauzeni.


Postuar nga Vizioner datė 13 Gusht 2019 - 07:14:

...duke pire Kaffee e pas pak te behem gati per ne Pune.


  Gjithsej 192 faqe: « E parė ... « 183 184 185 186 187 188 189 190 191 [192]
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.