Forumi Horizont Gjithsej 279 faqe: « E parė ... « 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 » ... E fundit »
Trego 279 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime te ngjarjeve nga Shqiperia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=307)
-- Lajmet e fundit(pak nga te gjitha, histori, politike, genetike, sport dhe magji). (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18472)


Postuar nga RAIMONDI datė 01 Tetor 2011 - 06:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Raimond, ushqimi i keq apo i mire, nuk te ndryshon fizionomine e kokes dhe tiparet e fytyres. Ajo qe thua ti, qe ndryshon gjeni me ushqim eshte shprehje popullore, se gjenet ose ndryshojne me shartim, ose kerkojne dhjetera mijera vjet. Dhe gjenet jane ato qe percakton fizionomine dhe tiparet e fytyres dhe kokes.

Hartimi i DNA te popullsise se botes do te vertetoje shume gjera. Eshte fushe ne zhvillim e siper, sepse varet shume edhe nga numri i njerezve qe vendosin te bejne testin gjenetik (une e kam bere, ju sygjeroj ta beni per kuriozitet)

Tani ketu te ky linku gjeta nje shperndarje te gjenit (Y - mashkullore) sipas shteteve.
http://www.eupedia.com/europe/europ...plogroups.shtml

Po t'i mbledhesh disa haplogrupe perberes te shqiptareve; haplogrupevet G, J2, J1, E1b1b, T qe jane haplogrupe Greke-Anadollake, Mesopotomia (Iraku), Kaukazi, North Afrikan, Middle Eastern, East Afrikan etj, del qe gjysma e popullsise eshte me prejardhje nga rraca vari lesht. Te gjitha keto rraca, nga mbine ne Shqiperi? Sigurisht qe turku na i ka dhuruar. (dominues jane E1b1b dhe J2 qe bejne 47%)

Enciklopedia e 1930, eshte e nje shekulli perpara dhe nuk besoj se ia vlen te meret me per baze, per te shpeguar levizjen e njerezve gjate historise.



--Ne te gjitha ato ca thua ti je komplet gabim

-------Se pari ajo e ushqimit qe them une nuk eshte popullore por eshte SHKENCORE -------OK?--Se ate e thone shkencetaret amerikane --Dhe natyrisht edhe kur e thote poppulli eshte e vertete --sepse populli e thote mbi bazen e nje epxerience qindra vjecare --Nuk ja mbyt kot

------Ja te jap une nje shembull qe ushqimi dhe mikroklima e vendit ku jeton ndikon ne ngjyren e lekures dhe ne fiziononime e njeriut
---Ne nje liber te botuar para nje viti mbi rracat dilte qe Raca e Irlandezeve ka gen te familjes se popullsive Semite

-----Ne pergjithesi Semitet jane te zbehte , por po te shikosh Irlandezet jane njerezit me lekuren me t ebardhe se kushdo tjeter

-Pra tek irlandezet ka ndikur dy faktore :

--Mikroklima e vendit ku kane jetuar ne Irlande dhe ushqimi i mire , natyrisht me nje shtrirej kohore shume te gjate

--------Ne rastin e shqiptareve ngjyra e lekures ka pesuar ndryshim per shkak te jeteses shume t e keqe qe kane bere duke jetuar ne kenete per 200 vjet
----Dhe edhe Noli e ve ne dukje kur erdhi ne Shqiperi tha :--600 mije verdhacuke nuk me dhane voten mua
-Shqiptaret duke jetuar ne kushte shume te keqia dhe me ushqim shume te keq --ajo ju shkaktoi edhe ndryshimin e lekures

--Kur semuresh me TBC , te ndryshon menjehre lekura e fytyres

--Ushqimi i mire ta riperterin lekuren -
----Ndersa ngjyra e zbehte qe kishin shqiptaret ( dhe akoma e kane disa --ajo iken gradualisht me permiresimin e ushqimit dhe klimes ku jeton ) eshte si pasoje e mikrobit te TBC qe e mban trupi dhe ai mikrob i asaj semundje eshte i trashegueshem njelloj si diabeti

--Porse kur mikrobi i TBC te jep ate ngjyren e zbehte ne fytyre ai te krijon njefare imuniteti kunder TBC ,
Dhe thuhej edhe ne ato kohera ne popull qe ;--Faqe verdhi e ha faqekuqin
---------Sepse kur semurej nga TBC-ja faqekuqi , dmth i shendeteshmi , ai vdiste-
-Ndersa faqeverdhi nuk semurej nga TBC, sepse ai si te thuash kishte krijuar nje imunitet ndaj kesaj semundje per shkak te mikrobit te TBC q e mban ne trup

------ Dhe zakonisht ata qe jetonin ne ultesiren bregdetare e kishin kete zbehtesine e lekures
--Ndersa malesoret nuk e kishin -Por kur malesoret shkonin te jetonin ne bregdet --ata semureshin me TBC dhe ne pergjithesi vdisnin--Nuk i rezistonin dot semundjes....

-Pra ngjyra e lekures ndryshon nga mikroklima e cila nqs eshte kenetore prodhion semundje si TBC , etjera qe i ndyshojne ngjyren fytyres se njeriut
----Po ashtu edhe ushqimi ndikon ne lekuren e njeriut --Nese ti ha ushqim te ndjetur dhe pa proteina lekura jote ndryshon ngjyre , per shkak te ndryshimit te struktures se lekures

--Por qe ka dikca keto ndryshime nuk jane , ndryshime irreversible , sepse keto jane si te thuash nje cfaqje negative qe ben geni per te treguar se ushqehet keq -Dhe nqs ndryshon ushq1imi dhe mikroklima geni kthehet tek vetite e tij baze te ngjyres se lekures etj


-Per formen e Kokes
--Forma e kokes ndryshon si pasoje e menyres se fjetjes se femijes kur eshte foshnje
-- dhe qe te kesh nje forme koke te bukur gjyshja ime thoshte :--Duhet ta vendosesh femijen-foshnje te flere njehre ne krah te majte dhe pastaj ne krah te djathte dhe keshtu i formohet nje profill i fytres dhe kokes shume i bukur , pakez i zgjatur
-Une dhe im vellae kemi te tille profilin e fytres se na e perdorte gjyshja kete stil

--Te njejtne gje thote edhe Jakov mile ne librin e tij --Qe forma e kokes eshte ne baze te kushteve te fjetjes se femijes ----------- Ne fillim shqiptaret kane pasur sic duket kete rregull qe thoshte gjyshja ime , sepse ky lloj regulli i jep kokes formen Dolikoqefale, me mjeker pakez te zgjatur cka eshte forma e kokes se Ilireve
--Por thote Jakov Mile me kalimin e kohes popujt i kane ndryshuar zakonet per shkak te lufterave dhe jetes se keqe , kjo ka bere qe te ndryshoje forma e kokes se shqiptareve ne Brkiqefale , dmth koke me e rumbullakte

--Ne lidhje me ate formen katrore qe thuhet ,shqiptaret nuk kane ate lloj forme -Ate lloj forme psh e ka Gjrokovic ,tenisti i famshem serb --Ai e ka koken katrore

-Shqiptaret qe e kane koken katrore , tek tuk , e kane ata qe kane jetuar ne kushte te veshtira ne fshatra -----Ku nuk ka pasur as kushte jetese as ushqim per te qene --Dhe femija jetonte ne kushte ekonomike skandaloze ,por qe tani gradualisht po rregullohen edhe forma e kokes per femiejt neper fshatra--Sepse neper qytete nuk ka koke katrore

--Por qe sic thashe nenat mefemije duhet te keshillohen ne lidhje me fjetjen e femijeskur eshte foshnje qe tidali forma e kokes e bukur femijes

--------Ajo enciklopedia amerikane e vitit 1930 , eshte me sakta sepse amerikanet kane vajtur ne Shqiperi ne ato vite, dhe kane bere kerkimet e tyre shkencore direkte ne terren -Por megjithate une kam edhe te dhena te tjera por qe pertoj te hap l,ibrat tani , se jam shtrire

-Megjithate edhe Shelgu tha ketu qe ne nje studim te bere ne Tirane para disa vjetesh doli qe genet e shqiptareve jane pjese e familjes europiano veriore
--Tani,. Shelgu ate e tha si ne kunder reagim kundrejt asaj qe thone shqipot se jane autoktone -----Por nqs studimi eshte bere me temrend dhe ai eshte rezultati atehere del qe shqiptaret jane tamam Ilire , pasi Iliret erdhen nga veriu i Europes

-Sa per ate linkun qe jep ti aty , ai link eshte nga ato perrallat qe jepen ne Jutube
dhe ato jane te gjitha genjeshtra

-Ate qe thua ti per analizen qe behet ketu , e kam lexuar ne New York post --dhe ajo kushton nja 500 dollare e me shume --varet per sa bresa do qe ta dish origjinen e genit

----- Gjermanet dhe austriaket kane bere matje te kafkes se shqiptareve dhe i kane nxjere shqiptaret racen me te paster ne Ballkan -Dhe edhe Babai i terise raciste e bgre ne qiell racen shqiptare ---

----Mendimi te gjithe shkencetareve serioze eshte qe shqiptaret jane nje rrace homogjene , e vecante , qe dallohen nga gjithe te tjeret ne Ballkan

Kma kohe pa dal andej nga bibloteka , por do dal te shof ndonje dite ca librash kane dale per rracat ,....


  Gjithsej 279 faqe: « E parė ... « 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 » ... E fundit »
Trego 279 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.