Forumi Horizont Gjithsej 395 faqe: « E parė ... « 386 387 388 389 390 391 392 393 394 [395]
Trego 395 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Ditari (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=179)
-- Momente Reflektuese - "FRYMEZIME" (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12204)


Postuar nga ~Enigme~ datė 23 Mars 2022 - 15:43:

Deklarata e Ketanji Brown Jackson

Faleminderit pėr thirrjen e kėsaj seance dėgjimore dhe pėr marrjen nė konsideratė tė emėrimit tim si Gjyqtar i Bashkuar i Gjykatės sė Lartė tė Shteteve tė Bashkuara. Jam i pėrulur dhe i nderuar qė jam kėtu dhe jam vėrtet mirėnjohės pėr prezantimet bujare qė ish-kolegu im gjyqėsor, gjyqtari Tom Griffith dhe shoqja ime e ngushtė, Profesoresha Lisa Fairfax, kanė dhėnė me kaq dashamirėsi.
Unė jam gjithashtu shumė mirėnjohės pėr besimin qė Presidenti Biden ka dhėnė tek unė dhe pėr mirėsinė qė ai dhe Zonja e Parė, dhe Zėvendėspresidenti dhe Zotėria e Dytė, kanė treguar pėr mua dhe familjen time.
Sot do tė jetė hera e katėrt qė kam nderin tė paraqitem para kėtij Komisioni pėr t'u konsideruar pėr konfirmim. Gjatė tre javėve tė fundit kam pasur edhe nderin tė takoj secilin anėtar tė kėtij Komiteti veē e veē dhe jam takuar me 45 senatorė gjithsej. Vėmendja juaj e kujdesshme ndaj emėrimit tim tregon pėrkushtimin tuaj ndaj rolit vendimtar qė luan Senati nė kėtė proces kushtetues. Dhe unė ju falėnderoj.
Dhe ndėrsa jam nė temėn e mirėnjohjes, duhet tė ndalem pėr tė riafirmuar falėnderimin tim ndaj Zotit, sepse ėshtė besimi ai qė mė mbėshtet nė kėtė moment. Edhe para ditės sė sotme, mund tė them sinqerisht se jeta ime ishte e bekuar pa masė.
E para nga bekimet e mia tė shumta ėshtė fakti qė unė kam lindur nė kėtė Komb tė madh, pak mė shumė se 50 vjet mė parė, nė shtator tė vitit 1970. Kongresi kishte miratuar dy Akte pėr tė Drejtat Civile nė dekadėn mė parė, dhe si shumė njerėz qė kishin pėrjetuar ligjshmėri ndarja racore e dorės sė parė, prindėrit e mi, Johnny dhe Ellery Brown, lanė qytetin e tyre tė lindjes nė Miami, Florida dhe erdhėn nė Uashington DC pėr tė pėrjetuar liri tė re.
Kur linda kėtu nė Uashington, prindėrit e mi ishin mėsues tė shkollave publike dhe pėr tė shprehur krenarinė pėr trashėgiminė e tyre dhe shpresėn pėr tė ardhmen, ata mė dhanė njė emėr afrikan; "Ketanji Onyika", pėr tė cilėn u thanė do tė thotė "i dashur". Prindėrit mė mėsuan se, ndryshe nga barrierat e shumta qė u ėshtė dashur tė pėrballen gjatė rritjes, rruga ime ishte mė e qartė, e tillė qė nėse punoja shumė dhe besoja nė veten time, nė Amerikė mund tė bėja gjithēka ose tė isha gjithēka qė doja. Si shumė familje nė kėtė vend, ata punuan me orė tė tėra dhe sakrifikuan pėr t'u ofruar fėmijėve tė tyre ēdo mundėsi pėr tė arritur potencialin e tyre tė dhėnė nga Zoti. Prindėrit e mi janė tė martuar prej 54 vitesh dhe sot janė kėtu me mua; Nuk mund t'i falėnderoj mjaftueshėm pėr gjithēka qė kanė bėrė pėr mua. Unė tė dua, mami dhe babi.
Babai im, nė veēanti, mban pėrgjegjėsi pėr interesin tim pėr ligjin. Kur isha katėr vjeē, u transferuam pėrsėri nė Majami qė ai tė mund tė ishte student i drejtėsisė me kohė tė plotė. Ne jetonim nė kampusin e Fakultetit Juridik tė Universitetit tė Majamit dhe gjatė atyre viteve, nėna ime kishte detyrė tė dyfishtė, duke punuar si mbajtėsja e vetme e familjes sonė, ndėrkohė qė mė udhėzoi dhe frymėzoi mua katėrvjeēarin. Kujtimet e mia mė tė hershme janė kur shikoja babain tim duke studiuar – ai kishte pirgun e tij tė librave tė ligjit nė tryezėn e kuzhinės, ndėrsa unė u ula pėrballė tij me pirgun e librave pėr t'u ngjyrosur.
Prindėrit e mi mė futėn gjithashtu tek unė—dhe tek vėllai im i vogėl Ketajh—rėndėsia e shėrbimit publik. Pas diplomimit nė Universitetin Howard, Ketajh filloi si oficer policie, duke ndjekur dy xhaxhallarėt tanė. Nė vazhdėn e sulmeve tė 11 shtatorit, ai doli vullnetar pėr ushtrinė dhe u bė oficer kėmbėsorie, duke shėrbyer dy turne shėrbimi nė Lindjen e Mesme. Ketajh ėshtė sot kėtu, duke ofruar dashurinė dhe mbėshtetjen e tij si gjithmonė.
Dhe duke folur pėr dashurinė e pakushtėzuar, dėshiroj tė prezantoj bashkėshortin tim prej 25 vitesh, Dr. Patrick Jackson. Nuk kam asnjė dyshim se, pa tė nė krahun tim qė nė fillimet e kėtij rrugėtimi tė jashtėzakonshėm profesional, asgjė nga kėto nuk do tė ishte e mundur. Ne u takuam nė kolegj mė shumė se tre dekada mė parė, dhe qė atėherė, ai ka qenė burri, babai dhe shoku mė i mirė qė mund ta imagjinoja ndonjėherė. Patrick, tė dua.
Uilliami - binjaku identik i Patrikut - ėshtė gjithashtu kėtu, sė bashku me gruan e tij tė mrekullueshme Dana. Gjithashtu kėtu, nga Solt-Lejk-Siti, Juta, janė vėllai mė i madh i Patrikut, Gardi dhe gruaja e tij Natalia. Dhe vjehėrrit e mi shumė tė dashur—matriarku dhe patriarku i familjes Jackson—Pamela dhe Gardner Jackson—kanė udhėtuar kėtu nga Bostoni pėr tė qenė me mua sot.
Dhe, sigurisht, njė moment tė veēantė nė kėtė hyrje po ruaj pėr vajzat e mia, Talia dhe Leila. Vajza, e di qė nuk ka qenė e lehtė pasi jam pėrpjekur tė kaloj sfidat e mashtrimit tė karrierės dhe amėsisė sime. Dhe e pranoj plotėsisht qė jo gjithmonė e kam pasur ekuilibrin e duhur. Por shpresoj se e keni parė qė me punė tė palodhur, vendosmėri dhe dashuri mund tė arrihet. Mezi pres tė shoh se ēfarė zgjedh secili prej jush tė bėjė me jetėn tuaj tė mrekullueshme nė kėtė vend tė jashtėzakonshėm. Te dua shume.
Ka shumė tė tjerė qė nuk janė kėtu sot, por qė duhet t'i pranoj. Unė kam njė familje tė madhe tė gjerė, nga tė dyja anėt; ata po shikojnė nga Florida, Karolina e Veriut, Nju Xhersi, Konektikati, Nju Jorku, Massachusetts, Kolorado dhe mė gjerė. Unė kam gjithashtu miq tė jashtėzakonshėm - tre nga shokėt e mi tė dhomės erdhėn sot kėtu pėr tė mė mbėshtetur - dhe kam shumė nxitės tė tjerė, nga shkolla e mesme e lartė nė Miami Palmetto, universitare nė Harvard, Shkolla Juridike e Harvardit dhe tė gjitha gjatė gjithė jetės sime profesionale dhe personale.
Kam pasur gjithashtu mentorė tė jashtėzakonshėm, si trajneri im i debatit nė shkollėn e mesme, Fran Berger, u preftė nė paqe: ajo investoi plotėsisht tek unė, duke mė ēuar nė Harvard – i pari qė e kisha menduar ndonjėherė – pėr tė marrė njė fjalim konkurs. Zonja Berger besonte nė mua dhe, nga ana tjetėr, unė besoja nė veten time.
Nė kategorinė e mentorėve tė mėdhenj, ėshtė gjithashtu fati im i mirė qė kam mundėsinė tė punoj nėpunės pėr tre juristė tė shkėlqyer, tė cilėt u bėnė modelet e mia profesionale: gjyqtarja e qarkut tė SHBA-sė, Patti Saris; Gjykatėsi i Gjykatės sė Apelit tė SHBA, Bruce Selya; dhe gjyqtari i Gjykatės sė Lartė Stephen Breyer.
Gjyqtari Breyer jo vetėm qė mė dha punėn mė tė madhe qė ēdo avokat i ri mund tė shpresonte tė kishte ndonjėherė, por ai gjithashtu ilustron se ēfarė do tė thotė tė jesh njė gjyqtar i Gjykatės sė Lartė me nivelin mė tė lartė tė aftėsisė dhe integritetit, mirėsjelljes dhe hirit. Ėshtė jashtėzakonisht pėrulėse tė konsiderohesh pėr vendin e gjyqtarit Breyer dhe e di qė nuk mund t'i mbushja kurrė kėpucėt. Por nėse konfirmohet, do tė shpresoja tė vazhdoja shpirtin e tij.
Nė ditėn e emėrimit tė tij nė Gjykatėn e Lartė, gjyqtari Breyer tha: "Ēfarė duhet tė bėjė Ligji, i parė si njė i tėrė? Ai supozohet tė lejojė tė gjithė njerėzit -- tė gjithė njerėzit -- tė jetojnė sė bashku nė njė shoqėri, ku ata kanė njė gjė tė tillė. shumė pikėpamje tė ndryshme, kaq shumė nevoja tė ndryshme, pėr tė jetuar sė bashku nė njė mėnyrė mė harmonike, qė ėshtė mė mirė, nė mėnyrė qė ata tė mund tė punojnė sė bashku nė mėnyrė produktive."
Anėtarėt e kėtij Komiteti: Nėse konfirmohem, ju angazhohem se do tė punoj nė mėnyrė produktive pėr tė mbėshtetur dhe mbrojtur Kushtetutėn dhe eksperimentin madhėshtor tė demokracisė amerikane qė ka duruar gjatė kėtyre 246 viteve tė fundit.
Unė jam gjykatės pėr gati njė dekadė tani dhe e marr shumė seriozisht kėtė pėrgjegjėsi dhe detyrėn time pėr tė qenė i pavarur. Unė i vendos rastet nga njė qėndrim neutral. Unė vlerėsoj faktet dhe interpretoj dhe zbatoj ligjin pėr faktet e ēėshtjes para meje, pa frikė apo favore, nė pėrputhje me betimin tim gjyqėsor.
E di qė roli im si gjyqtar ėshtė i kufizuar—qė Kushtetuta mė jep fuqi vetėm pėr tė vendosur ēėshtjet dhe polemikat qė paraqiten siē duhet. Dhe e di qė roli im gjyqėsor kufizohet mė tej nga respektimi i kujdesshėm i precedentit.
Tani, duke u pėrgatitur pėr kėto seanca, ju mund tė keni lexuar disa nga mė shumė se 570 vendimet e mia tė shkruara dhe keni vėnė re se mendimet e mia priren tė jenė nė anėn e gjatė. Kjo sepse unė gjithashtu besoj nė transparencė: qė njerėzit duhet tė dinė saktėsisht se ēfarė mendoj unė dhe bazėn e vendimit tim. Dhe tė gjitha pėrvojat e mia profesionale, duke pėrfshirė punėn time si mbrojtės publik dhe gjyqtar gjykues, mė kanė rrėnjosur rėndėsinė qė ēdo palė ndėrgjyqėse tė dijė se gjyqtari nė ēėshtjen e tyre i ka dėgjuar ata, pavarėsisht nėse argumentet e tyre mbizotėrojnė apo jo nė gjykatė.
Gjatė kėsaj seance, shpresoj tė shihni se sa shumė e dua vendin tonė dhe Kushtetutėn dhe tė drejtat qė na bėjnė tė lirė. Unė qėndroj mbi supet e shumė njerėzve qė kanė ardhur para meje, duke pėrfshirė gjyqtaren Constance Baker Motley, e cila ishte gruaja e parė afrikano-amerikane qė u emėrua nė stolin federal dhe me tė cilėn kam ditėlindjen. Dhe si gjyqtari Motley, unė i kam kushtuar karrierėn time pėr t'u siguruar qė fjalėt e gdhendura nė pjesėn e pėrparme tė ndėrtesės sė Gjykatės sė Lartė - "Drejtėsia e barabartė nėn ligj" - tė jenė njė realitet dhe jo vetėm njė ideal. Faleminderit pėr kėtė shans historik pėr t'iu bashkuar Gjykatės mė tė lartė, pėr tė punuar me kolegė tė shkėlqyer, pėr tė frymėzuar brezat e ardhshėm dhe pėr tė garantuar lirinė dhe drejtėsinė pėr tė gjithė.


  Gjithsej 395 faqe: « E parė ... « 386 387 388 389 390 391 392 393 394 [395]
Trego 395 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.