Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »
Trego 24 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė qeshim pak... (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=132)
-- Ka hup shelgu, hajt se tash po e gjejm. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18682)


Postuar nga shelgu datė 15 Tetor 2012 - 19:34:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Mos ke hanger gje tjeter se qameti dy dite te treten duhet te shkosh te doktori.


Dje po, byrek me qepe e me domate. Vite era gjalpe dele.


Postuar nga Piktor datė 16 Tetor 2012 - 12:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Dje po, byrek me qepe e me domate. Vite era gjalpe dele.

Domatet? me mire mos ti kishe futur ne byrek, shijojne me mire te fresketa si shoqeruese.
Byreku me djathe dhe nje kokerr domate me shijojne shume sa edhe tani po me shkon goja leng. prej urise ne fakt.


Postuar nga shelgu datė 16 Tetor 2012 - 22:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Domatet? me mire mos ti kishe futur ne byrek, shijojne me mire te fresketa si shoqeruese.
Byreku me djathe dhe nje kokerr domate me shijojne shume sa edhe tani po me shkon goja leng. prej urise ne fakt.



Mire e ke, edh keshtu shkon.

Per pjeshke si ja ben ti Piktor?


Postuar nga Piktor datė 17 Tetor 2012 - 19:36:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Mire e ke, edh keshtu shkon.

Per pjeshke si ja ben ti Piktor?

heehhe e di ti se pjeshket jane dobesia ime prandaj kerkon ti ikesh muhabetit.
Qe thua ti pjeshket qe te shijojne sa me shume duhen ngrene kadale kadale. Nuk ka rendesi se jane me lesh a push si i thua ti?
Afroj ngadale buzet i marr ere mire e mire dhe hap gojen avash avash me afsh kuptohet dhe i fus nje te kafshuar te lehte...
Te hash pjeshke eshte si nje poezi e bukur e embel qe te perhumb ne deliresine e saj ...
Te hash pjeshke nuk eshte mekat. Per mollet thone se po.


Postuar nga shelgu datė 18 Tetor 2012 - 17:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
heehhe e di ti se pjeshket jane dobesia ime prandaj kerkon ti ikesh muhabetit.
Qe thua ti pjeshket qe te shijojne sa me shume duhen ngrene kadale kadale. Nuk ka rendesi se jane me lesh a push si i thua ti?
Afroj ngadale buzet i marr ere mire e mire dhe hap gojen avash avash me afsh kuptohet dhe i fus nje te kafshuar te lehte...
Te hash pjeshke eshte si nje poezi e bukur e embel qe te perhumb ne deliresine e saj ...
Te hash pjeshke nuk eshte mekat. Per mollet thone se po.


Meqe ishim tek pushi dhe tek leshi. Kujdes se pushi eshte mekat. Leshi lejohet, madje edhe kur s'ka lesh fare. (Jane keto format e shartuara me kumbull) Hajde kumbull hajde. Lere se po na shkon goja leng.

Molla? Ajo e kojshiut po, i ka mollet me te kuqe-thone


Postuar nga Piktor datė 18 Tetor 2012 - 19:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu

Meqe ishim tek pushi dhe tek leshi. Kujdes se pushi eshte mekat. Leshi lejohet, madje edhe kur s'ka lesh fare. (Jane keto format e shartuara me kumbull) Hajde kumbull hajde. Lere se po na shkon goja leng.

Molla? Ajo e kojshiut po, i ka mollet me te kuqe-thone

Ashtu eshte se ne fakt po flisja per pjeshke te pjekura.
Meqe ra fjala per kojshien.
Kjo kojshia ime i bie vertet bukur fyellit, me keputet shpirti teksa e degjoj.


Postuar nga shelgu datė 18 Tetor 2012 - 19:36:

O Piktoro, te te bej nje pyetje se kam besim ne njohurite tende linguistike.
Po rri e po vras mendjen si i thone llafit.

Gomarit i vihet samar. Mire e dime kete.
Kalitt i vihet samar dhe shale.
Tani mua me intereson kjo e fundit; pse i thone shale?

Ne latinisht emri per ate gjene qe po flasim eshte "sela". Nga keta ta kemi marre thua? Dhe jo vetem qe e kemi marre po "selen" e kemi bere "shale"
Me sa di une shale ka vetem femra, psh ...njera nga keto motrat qe kemi ketu.
Me lindi ky mendim se pashe nje shale te bukur ne nje avatar Mos kerkoni se nuk e gjeni dot.

Glak mos u afro se nuk eshte epr ty ky muhabet.


Postuar nga Piktor datė 18 Tetor 2012 - 19:49:

Sella ka kuptimin rri siper por ne kuptimin ulur ne bythe. Duhet te rrjedhe nga sedere.
pastaj dhe sedile e keshtu me rradhe.
Ngaqe eshte e vjeter mund te jete nje forme e latinizuar e huazuar ne shqip. Por edhe vete fjala latine mund te jete e marre nga orienti.


Postuar nga shelgu datė 18 Tetor 2012 - 22:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Sella ka kuptimin rri siper por ne kuptimin ulur ne bythe. Duhet te rrjedhe nga sedere.
pastaj dhe sedile e keshtu me rradhe.
Ngaqe eshte e vjeter mund te jete nje forme e latinizuar e huazuar ne shqip. Por edhe vete fjala latine mund te jete e marre nga orienti.


OK e mora vesh

Tani si ma shpjegon lidhjen me shalet e Sanijes.


Postuar nga Glaukus datė 18 Tetor 2012 - 23:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Glak mos u afro se nuk eshte epr ty ky muhabet.







pseeeee +18 jom une

mmmm po menojsha ate shprehjen : i qan hallin kaloresit se i ngelen shalet vare
dhe ktu ngatarrohem une ... se ajo Sanija qe kena pas ne ne lagje i mante shalet gjithmone ne ajer ( apo hava )


  Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »
Trego 24 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.