Forumi Horizont Gjithsej 153 faqe: « E parė ... « 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147 148 149 150 151 » ... E fundit »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- cfare semundje eshte ...? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4752)


Postuar nga shelgu datė 23 Maj 2016 - 01:37:

Cfare semundje mendoni se eshte?

Pacienti 70 vj, mashkull me shenja ne lekure qe mund te konsiderohen si eritema(skuqje pak te ngritura mbi nivelin e lekures, pa kufij te sakte me dimensione nga 2mm ne 7 mm. Pak te krojutura ne ato vende me intensitet te vogel(nga 1 ne 10 mund te kategorizohen ne nivelin 2).
Ne ekzaminimin fisik nuk konstatohet asnje shenje tjeter ndihmese.
Laboratori
RF ( faktori reumatizmal 15. Fibrinogjeni 150. Sedimenti 50 ne 2 ore. Prot C reaktive16. eritrocitet, leukocitet dhe formula brenda normes.
Glukoza esell 90. Grafi e shtylles shenja spondiloartroze por pa probleme koresponduese.
CT-Scan-pa pathologji te dukshme.
ECHO abdominale. Pa pathologji te dukshme.

Analizat u perseriten pas 2 javesh dhe rezultojne me te njejtat rezultate.

Sugjerohet semundje lekure. Vizita tek dermatologu pa komkluzion.

Vizita tek reumatologu-pa konkluizon.

U rekomandua te rrihet pa mjekim per nje muaj dhe te perseriten analizat duke menduar qe mund te jete fillimi i nje semundje autoimune.


  Gjithsej 153 faqe: « E parė ... « 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147 148 149 150 151 » ... E fundit »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.