Forumi Horizont Gjithsej 153 faqe: « E parė ... « 137 138 139 140 141 142 143 144 145 [146] 147 148 149 150 151 152 153 »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- cfare semundje eshte ...? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4752)


Postuar nga shelgu datė 16 Qershor 2016 - 19:03:

Vertet mendimi i pare ka qene per alergji. Mjkimi me antialergjike dhe gjithe sistemin tjeter nuk dha rezultat.


Te zgjatem pak per mjekimin e alergjise se besoj qe eshte e nevojshme. kam pare shume mjeke qe e mjekojne alergjinee pa kriteret e duhura, os ethjesht me nje "epo merr nje zyrtec".

Pa u zgjatur ne parandalimin e alergjise qe edhe ky eshte me shume efekt po perqendrohem ne disa konsiderata perMjekimi per alergji fillon ne disa shkalle:

-merren antialergjiket e thjesht ose antihistaminiket si Zyrtec qe thote Fajtori. Perfaqesuesi I kesaj familje eshte dyphenilhydramina(benadril), Keta bllokojne vetem nje pjese te strukturave histaminike H1 dhe quhen H1 antagoniste. Por ne trup ka edhe struktura H2 qe edhe ato eshte mire te bllokohen per nje mjekim me adekuat. Te tille jane Cimetidina (Tagamet) dhe te tjera ranitidine, famotidine...

Keshtu qe per mjekimet qe linja e pare e antihistaminikeve nuk ka dhene rezultat duhet shtuar edhe linja e dyte. Konkretisht, merret zyrtec + cimetidine.
Kujdes se farmacisti mund te thote qe cimetidine eshte per ulceren e stomahut dhe nuk e ka gabim, por efekti I saj I vertete eshte pikerisht H2 bllokuese dhe eshte pikerisht ky efekt qe perftohet ne kete rast.

-Nese edhe ky mjekim nuk jep efektin e duhur shtohet nje kortizonik gjitmoine ne doze te matur mire dhe ne kohen e pershtatshme. kortizoni merret perhere rreth ores 8 te mengjesit.
Fajtor per ty e kasha kete nderhyrje


  Gjithsej 153 faqe: « E parė ... « 137 138 139 140 141 142 143 144 145 [146] 147 148 149 150 151 152 153 »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.