Forumi Horizont Gjithsej 153 faqe: « E parė ... « 141 142 143 144 145 146 147 148 149 [150] 151 152 153 »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- cfare semundje eshte ...? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4752)


Postuar nga shelgu datė 27 Qershor 2017 - 19:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Mjeku duhet patjeter, por nuk eshte gjithmone i sakte. Mjeket kane nje ndryshim te madhe nga arkitetktet dhe inxhinieret. Kur shtepia jote rrezohet inxhinieri mban pergjegjesi per llogaritjet qe ka bere. Kur semundja nuk sherohet mjeku nuk mban asnje pergjegjesi. Mjeket do kene reputacion me te mire sikur te mbajne pergjegjesi. Fjala vjen, une kam nje iriq te vogel ne gisht. Provova nja dy solucione me diluente por nuk e hoqen. Vajta tek doktori dhe i kerkova te aplikoje azot te lenget. Si gjithmone mjeku kryesor eshte teper i rendesishem per tu marre me keto, keshu qe ia le mjekeve te rinj. i riu e beri pak dhe e la, i kerkova ta beje me shume qe te sigurohet demtimi. E beri dhe ca dhe aq. 6 muaj pas kesaj meseleje nuk ka ndryshuar asgje, iriqi nuk ra dhe demtimi ishte i pamjaftushem. Sipas teje tani duhet te harxhoj akoma leke dhe kohe per nje iriq te vogel duke u marre me doktore? Mendo pak sikur doktori te mbante pergjegjesi dhe une te shkoj ti trokas ne dere pa lene takim dhe pa paguar leke. Doktori duhet te kete per detyre te mbaroje punen qe filloje, dhe ta beje kete pas marre asnje lek. Kjo do ishte e ngjashme me ate qe ben arkitekti nese plani qe ka bere me shtepine eshte i gabuar.

Doktoret, pra, nuk qenkan arkitekte. Nuk mbajne pergjegjesi dhe kerkojne leke sa here i shikon. Mjekesia eshte profesion i nderuar, por doktoret jetojne ne iluzionin se kane profesion hyjnor, kur pergjegjesia qe mbajne qendron larg ambjenteve legale dhe ne betime teorike se do i bejne mire pacientit. Betime qe bien ndesh me interesat e mjekut per te marre leke me shumice.


Ky perjashtim qe ke kapur ti, verteton rregullin.
Problemi nuk qendron tek mjeku por tek semundja. Une nuk po kap preblemin mjek-para, por mjek-semundje. Nje iriq ne kembe eshte pak ndoshta, por (duke te uruar me te miren) mendo qe te jesh vertet I semure dhe ka shume semundje. Paradoksi qendron ne tjeter vend-shume pak semundje sherohen. Njeriu eshte kaq I dobet e I papersosur.
Shume pak semundje sherohen dhe ne fakt edhe nga ato qe sherohen, te gjitha kalojne duke lene tek njeriu vulen e tyre. Ko me fjale te tjera quhet konsumim I njeriut.


  Gjithsej 153 faqe: « E parė ... « 141 142 143 144 145 146 147 148 149 [150] 151 152 153 »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.