Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e re poezise (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=337)
-- Pse tė deshta aq shum? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17861)


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 09:48:

Pse tė deshta aq shum?

Mesazh per ty qe kurr nuk do ta lexosh i dashuri im!!!!!

Te shkruaj ketu i dashuri im
e dij qe ske si ta lexosh
por mua do me mbes kujtim
edhe kete smund ta mesosh

thell ne zemer i futur
nuk mundem te te largoj
pse me vjen ky mall
spo mund ta perballoj

edhe varrin po ta njomi
me keta lotet e mije
skam qte beje e gjora
mendoj tek ti si te vije

E luse shum e luse
te madhin perendi
te kete meshire per mua
te me sjell tek TI


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 11:42:

------Mesazh----Kur marr ti shkruaj
dashuris nje mesazh
se q'me rreshqasin lotet
si ne patinazh

Te duash e mos te duan
qenka shum veshtir
duhet shiqu perpara
ndoshta behet mire

Dashuria eshte zjarr
qe te pervelon
kur me lote e vuan
ngapak te freskon


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 11:52:

-----Do te doja..-------
Sa kisha pas deshire
Para vdekjes te paralajmroj
Ta dergoj nje fotografi
Kur te vij mos te trazoj

Kam ndryshua shpirt
Rrudhat ma mbuluan ballin
Loti qe derdha me vite
Fare s'ma shuante mallin

Floket me jan thinjur
Si ti ngjyrosja me dore
Kurse ne zemren time
Ka vetem akull dhe bore..
----------------------------------
----Hmmm...------

Mora te te shkruaj
Shkronjat u treten
C'po ndodh me mua vall?
Ktu ishin ku mbeten?

Shkronjat nuk humben
Po Syt u turbulluan
Nga lotet qe rrjedhnin
Mesazh s'mund te shkruan

Ah moj zemer shkreta
Sa shum vuajtje ke
Pse s'pushon se rrahuri
Po ne merzi me le.....

Vetem ca fjal i shkrova
Po me plot gabime
Por kto ishin fjale
Nga brendesia e zemres sime

Te dua Te dua Te dua
E dij qe sme degjon
E dij qe kurr ne jete
S'do me perqafon....


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 12:03:

...........................


Oh sa do doja te kisha ktu pran
Te t'perqafoj zemer me mall
Te ta them shpirti ime
Se jetoj por s'jam e gjalle!!!!

Po me dhemb shpirti shum
Po me dridhet ky trup i gjore
C'te beje te lutem me thuaj
S'me mbeti asgje ne dore!!!

Syri me tradhetoj sot....LOTOJ
Shpirti sme pyeti fare.....LENGOJ
Zemra gadi doli nga vendi......S'PUSHOJ
Sa e fort qe jam prap.........DUROJ!!!!


Postuar nga dylan datė 19 Qershor 2010 - 12:40:

Se kisha menduar te zgjohesha me lot po lotet me pushtuan kur i lecova poezite tuaja

Gjithe komplimentet e mija e panjohura teper poezi prekese .


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 12:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha dylan
Se kisha menduar te zgjohesha me lot po lotet me pushtuan kur i lecova poezite tuaja

Gjithe komplimentet e mija e panjohura teper poezi prekese .


Flm.Me vjen keq qe Ju prisha diten,nuk do doja te Ju shihja te perlotur!


Postuar nga dylan datė 19 Qershor 2010 - 13:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha epanjohura

Flm.Me vjen keq qe Ju prisha diten,nuk do doja te Ju shihja te perlotur!

ska asnje gje seshte faji juaj , po nje zemer e plagosur mjafton nje dicka shume e vogel tja prishe qetesine


Postuar nga dylan datė 19 Qershor 2010 - 13:52:

te deshta aq shume sa qe lotet me ktheheshin ne gjak
te deshta aq shume sa qe lumturia me kthehej ne lot
te deshta aq shume sa qe e qeshura me kthehej ne vaj
te deshta aq shume sa qe gezimi me kthehej ne hillerim
te deshta aq shume sa qe urrej jeten pa ty sdua ta jetoj


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 14:03:

Zemer e mallkuar!!

E mallkova zemren
Qe nuk pushoj
E mallkova vdekjen
Qe me la te jetoj

Tani ken ta mallkoj
Te lutem me thuaj
Ta mallkoj ket shpirt
Qe me shtyn te shkruaj

Nuk dua vdekje
Nuk dua mallkim
Do jetoj me vuajtje
Deri ne ameshim!!

Zemer e mjere- duro
Zemer e fort -qendro
Zemer e mbyllur- jeto
Zemer askend mos- prano!!
--------------------------------------------

***
Djersa e ftoft qe rrjedh nga balli
Te shkruan sot kete mesazh malli
Te perkujtoj qe jam e gjalle
Te them qe per ty po digjem si zjarr!!

Djersa e perzier me lot
Te shkruan sa shum te deshta
Si atehere ashtu edhe sot
Dhe gjithmon do te dua por kot!!!!!

Nje pjese e jetes me malle kaloi
Pjesa tjeter ne endrra do shkoj
Qka mbeti nga jeta reale
Deri sot nuk dij apo sdu te kuptoj

Asgje reale nuk pata qe nga femirija
Ajo e vetmja qe ishte u tret moti
Me mbeti loti vuajtja e mallengjimi
Me mbeti kujtimi i hidhur me humbjet e mija

Askend nuk e tradhetova kurr
Askujt pas shpine s'ja punova
Vall athua vetem per at qe isha e drejt
Aq rende dhe dhimbshem pesova????
-------------------------------------------

------Dikush me thirri!----

Nje ze mu duk degjova
Qe me thirri ne emer
Nuk ishe Ti
Sepse ti me quaje ZEMER

E degjova dhe njehere
Ate thirrje qe peshperit
Por jo nuk ishe TI
Se ti me quaje SHPIRT

Ferkova syt e mjegulluar
Te shofe edhe njehere
Jo nuk ishe TI
Se ti me quaje Syn
E ate se degjova kete here!!!
---------------------------------
-------Athua?-------

Athua kam mekate?
Qe mundohem me i shly
Por me duket edhe me teper
Ne mekate po hy!

Mekat ishte pse linda
Mekat pse kaq shum jetova
Mekat qe mbeta pa TY
Me thuaj pra
Mekatin si ta shlyj?

Ne gjum kur te bij
Edhe atehere beje mekat
Ti ne toke te zeze
E une ketu ne shtrat
A nuk eshte edhe ky MEKAT?


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 14:28:

Sa shum kohe kaloi
Mesazhe s'te kam shkrua
Pasi e dij qe asnjehere
Nuk ke me i lexua!

Loti po ti shkruan
Une vetem shiqoi
Nuk po mund ta ndali
As nuk i ndaloi

Te varri yte moj zemer
Erdha u ula mbi gur
Edhe nje here te thash
Nuk te harroi kurr!
------------------------------
________Pse???_____

Pse nuk me doli ky gjum
Kur ti me erdhe pran
Pse nuk munda te flas
Te te them qe te kam gjan?

Pse ike kaq shpejt
Pse perqafim nuk te dhash
Ah gjum i bekuar tradhetar
Pse me mashtrove se pash???

Mu duk qe me puthe ne ball
Me ato buze te thara shkrum
Ne enderr ke veshi degjova
Me the se me dashte shum!

Edhe une moj zemer
Te dashta dhe te dua
Po nuk ja vlen aspak
Pasi ti nga une ke shkua!

Sikur te mundem sot
Ti mbylli keta sy
Mos te shof drite as diell
Pasi s'te shof Ty

Kur ti mbylli syt
Kur zemra te me pushon
Kur dite as nate s'do te kete
Atehere me kalon malli
Dhe do te jem e qet!

Sa shum qe me mungon
Nuk dij ta pershkruaj
Mundohem te buzqeshi
Po me zemer vuaj!

E thirra buzqeshjen
Ajo ma ktheu shkurt
,,S'dua te vij tek Ti
,,Sdua te jem e ngurt"

E thirra lotin
Sa shpejt me erdhi ne sy
,,Pasi s'te don buzqeshja
Une do rrij me Ty"

E brengosur ne shpirt
Po shkruaj sot per Ty
Te te them i dashur
Brenga s'eshte per ty!

Brengosem per veten
Qe mbeta ne kete bote
Brenga veq me shtohet
Sa te jam mbi toke!

Kur mbi varrin tend
Hena po ndriqon
Po behem xheloze
Psa ajo te perqafon?

Shkruaj mesazhe moj zemer
Nuk kam ku ti dergoi
I ofrova pran varrit
Varri si pranoi!

Pse moj toke e bekuar
Je e vrazhd me mua
Pse mi kthen mesazhet
Fare pa i lexua?

Mbi gur te varrit zemer
Loti ngadal pikon
Pse nuk flet me mua
Pse nuk me ngushllon?


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 15:43:

-------Pse????---


Pse m'i fut kthetrat ne zemer
Moj dhembje e bekuar
Pse nuk me len te harroj
Por vjen duke i shtuar!

Nuk kame fuqi mbinjerezore
Te perballoj me shum
Kjo enderr e uruar qe pash
Me shtoi dhembje pa fund!

Ishim se bashku moj zemer
Tek shtepia ku u linda
Por kjo ishte vetem enderr
Veteveten veshtir e binda!
-----
---------------------------------
-------Sonte-----

Sonte me dhemb koka
Nje dore e kerkoj
Te ma ferkoj ballin
Ndoshta do me kaloj!

Syt mu mbushen lot
Kur mendova ku je
Te ma ferkosh ballin
Kurr mundesi nuk ke!

Ne kete nate me shi
Dola te thirra ne emer
Athua me degjove
Se mu qa kjo zemer!
------------------------------------
----Me dridhen duart....Babi!

Po me dridhen duart
Shkronjat s'po i shof fare
As forc nuk me mbeti
S'jam me guximtare!

Mu kujtua Babi
Kur fliste per trimeri
Me thonte ,,me ngjan mua''
Trimeresh do jesh dhe ti!

Babi im i dashur
Do ta them te verteten
S'me mbet forc as trimeri
Te gjitha me Ju u treten!

Pse iket nga une
Me lat te vetmuar
Mbeta dhe pa engjellushen
Me zemer te shkrumuar!

Ajo ishte o Babi
Pjese e zemres sime
Kur te qane, perkdheleni
E kerkon doren time!


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 15:53:

--------Nese.....----

Nese me shef te perlotur
Mos u qudit
Kjo eshte perditshmeria
Qe e kam cdo dite!

Nese jame e buzqeshur
Mos me beso
Kjo eshte nje genjeshter
Se zemra vajto!

Nese ma degjon zerin
Ky nuk eshte kendim
Eshte denesja ime
Thjesht eshte nje vajtim!
________________________-

E ndjeva!

E ndjeva nje dhembje ne zemer
Me rreshqiten ca lot pa prit
Mu duk nje ze i embel nga larg
Me thrriste zemer e shpirt!

Nuk ishte thirrje per mua
Ishte nje imagjinat
Kujt do ti bije ndermend
Te me thrras ne kete nate

Edhe po te me thrriste zeri
Pergjigjeje nuk do kete
Jam e lodhur nga dhembja
Fjala ne fyt do me mbet!
-------------------------------------
-----Kujtim i hidhur!------

Jam ulur pran nje trungu
E kujtoj kohen e shkuar
Iku sikur kurr mos te ishte
Me la te jetoj e vetmuar!

Me la te re e pa pervoj
Me la mu atehere
Kur asgje nga jeta
S'dija te kuptoj!

Ku more krih qe fluturove
Pse nga une i fshihje vall
Kishe krih po nuk i vereja
Ti ishe Engjull i gjalle!
_________________________

------Hmmm,nuk kam pergjigjeje------

Perlahem me veten time
Pse shkruaj me dhimbsuri
Thuase ne jete nuk pata
As nje dite dashuri!

Pse nuk me vijn ne mend?
Ditet e lumturis qe kisha
Athua s'po me vijn ne koke
Sepse shum e re isha!

Po te me kthehej koha e shkuar
Athua do isha po kjo qe jame?
Ndoshta do isha me e lumtur
Nuk dij pergjigjeje nuk kam!?
-------------------------------

------Nuk dija--------

Po ta dija se c'me pret ne jete
Shekspirin s'do e lexoja kurr
Gadi me doli nje lloj tragjedie
Qe nuk e kisha menduar!

Tragjedi pas tragjedie me ndodhen
Por mendjen e ruajta te kthjellur
Nuk lejova askujt te me perul
Te mbetem si nje leck e hedhur!

Nese dhembjen e shprehu me shkrime
Mendjen e kam te shendosh
Gjithmon mbeta ballehapur
Per kete ja vlen te jetosh!
_________________________

Ėndėrr dhe lot!

Tė ėndrrova si dikur
Kur ishe nė jetė
U mundoja ngadal
Kokėn tek Ti me mbėshtet!

E ofrova kokėn pran
Dhe dashta ta mbėshtes
Eh, ky gjum ē'mė doli
Mbeta duke dėnes!

Syri i mbushur lot
Nuk dinte tė ndaloj
U zgjova sot e mėrzitur
Erdha tė tė vizitoj!

E mbėshteta kokėn
Mbi gurin e varrit
Mendova pėr veten time
Athua mbeta kafshatė e djallit?

Nuk po mė flet zemra
As unė zė nuk lėshova
Loti t'i thonte te gjitha
Putha gurin e u largova!
_________________________

-------S'dua te genjej....----

Po tė thoja jam mirė
Do tė ishte gėnjeshtėr
E pėr rrena tė tilla
Duhet tė jesh mjeshtėr!

Tė te them se nuk vuaj
E di qė s'do besosh
Kėshtu shkruaj si ndihem
Qė tė me kuptosh!

E di qė nuk i dėshiron
Lot nė sytė e mi
Mė thuaj si t'i ndal
Unė s'po kam fuqi!
-----------------------------------Ps.kerkoj te falur nese rastesisht postoj dy here shkrim te njejt,pasi e kam te veshtire ta kontrolloj per shkak te mungeses se dritave(rryma na ndalet)


Postuar nga epanjohura datė 19 Qershor 2010 - 16:00:

----Nėse..------

Nėse do hesht
Apo mėrmėris nė vehte
I njejt do tė jet veprimi
Si bėrtite si hesht!

Askush kėnd se dėgjon
Askujt nuk i dhemb per ty
Shurdhmemece tė isha
Mos tė shihja as me sy!

Asgjė tė mirė s'dėgjoj
Kam nis edhe mos tė flas mirė
Edhe syri mė duket hidhėrohet
Qė t'kqijat na sulen pa mėshirė!!
-------------------------------------
---LULJA E KUJTIMIT----

Njė herė dashurova me shpirt e me zemėr
Nuk do ja uli vlerėn, do e ruaj at emėr
Ai ėshtė emėr i shenjt, por pa ardhmėri
Ėshtė emėr qė mbeti nė zemėr, DASHURI!

E humbur e futur atje thell nėn tokė
Dashuri e pangopur e ruajtur me lot
Asgjė nuk mė lė prapa pėrveē mallėngjimit
Dhe njė lule tė tharė qė e quaj,,Lulja e kujtimit''
______________________________-------Dritė-terri------

Tė shkruaja me dritė tė qiriut
Tani edhe ai ngadalė po fiket
Apo nuk don t'mi shoh lotėt
Nga unė filloi tė mėrzitet!

Pse o i bekuar nuk ndriēon?
Pse ma shuan edhe kėtė dritė?
Tė lutem, mos mė le nė gjysmė
Shkrimin dikush ėshtė duke prit!

Unė do shkruaj edhe nė terr
Por kam frig mos po gaboj
Po shkruaj diēka qė nuk duhet
Kam frig mos po i lėndoj!

Edhe pak dritė tė lutem shumė
Nuk kėrkoj tė rrish i ndezur gjatė
Vetėm edhe ca fjalė mė mbetėn
T'ju them:S'e i deshta shuumė!

Ju qė mė ikėt e mė lat nė kėtė botė
Po Ju them tė drejtėn, prore jam me lot!
------------------------------------------
------Kėrkim mes yjesh----

Mė shkuan sytė nė qiellin e lartė
Sytė m'u mbushėn me lot
Pse nuk je me mua zemėr
Lotin ta ndalivetem sot?!

Nė mes yjesh tė kerkoja
Asnjė nė Ty s'mė ngjan
Iu ofrova varrit shpirt
E dija qė atu tė kam!

Ti ujita lulet mbi varr
Me lot qė mė shkonin rrėke
Ani qė je nėn tokė o shpirt
Dije qė me mua je!

Asnjėerė nuk u mundova
Nga vetja tė tė largoj
Se te dashta shumė
Gjithmon do tė dashuroj!
-----------------------------------
-----Lotsyri----

Jam pak e mėrzitur
E me lot ne sy
S'di a mė dehu vera
A mė dehe Ti!

I mora dy gota
Dhe i mbusha plot
Njėrėn e piva verė
Tjetra ishte me lot!

A thua cila mė dehu
Vera apo loti?
S'di tė pėrcaktohem
Mundohem kot se koti!

_________________________Dhembje!


Pse mė ndjek hap pas hapi
Ti dhembje e shėmtuar
Asgjė borgj nuk tė pata
Qė nė shpirt m'ke pėrvėluar!

Pse nuk ndalon hapin?
Pse nuk mė le tė qetė?
Mė lesho nga ato kthetra
Tė jetoj kėtė qė mė ka mbet!

Pse nuk e ndal rrugėtimin?
Pse udhėton bashkė me mua?
Mė le vetėm njė moment
Dua njė ēast me tė harrua!
-------------------------------
------,,S'ka vend per ty''

Ditėt s'i numėrova fare
Mendova te Ti tė vij
Por mė kthyen moj zemėr
Thanė:,,ska vend per ty''

Dhembje kisha shumė
Por fare si hetoja
Mendoja sa mė shumė dhembje
Me shpejt Ty t'u ofroja!

Syt m'u mbyllėn ngadal
Njė djersė m'a mbuloj ballin
Athua ky ēenka dhe fundi
Qė tė m'a shuaj mallin?!

Por prap hapa syt
Dhe pėr rreth shikoja
E dija qė nė agoni isha
Vetem Ty tė kėrkoja!

Prap s'mė dashti toka
Mė ktheu nė kėtė botė
Nė vend tė buzqeshjes
U ktheva me lot......

____________________________---


Postuar nga epanjohura datė 21 Qershor 2010 - 12:07:

Dashuria ime!

Dashuria ime kishte sy
Pse ia verbuat?
Dashuria ime kishte vesh
Pse ia shurdhuat?
Dashuria ime kishte ardhmėri
Pse ia ndaluat?
Dashuria ime ishte e shėndosh
Pse e lėnduat?
Dashuria ime ishte e pastėr
Pse e njollosėt?
Dashuria ime ishte e lirė
Pse e burgosėt?
Dashuria ime nuk kishte lot
Pse ia sollėt?
Dashuria ime nuk kishte urrejtje
Pse ja mbollėt?
Dashuria ime donte tė jetoj
Se lejuat, do ju mallkoj
TĖ MALLKUAR QOFSHI PĖR JETĖ
QĖ VRAT NJĖ DASHURI TĖ VĖRTET!


Postuar nga epanjohura datė 21 Qershor 2010 - 12:17:

---Nėnė-----


Njė dasėm ėshtė kėto ditė
Tė martohet nipi o nėnė
Nuk ėshtė dasma ime
Unė mbetem si mė ke lėnė!

Lot nuk do tė derdhi
Tė betohem o nėnė
Por nė heshtje do tė lutem
Shpejt tė tė vij pran!

Atje tek Ti moj nėnė
Kam dritėn e syrit
Kam gjysmėn e zemrės
Kam gjysmėn e shpirtit

Do t'i lus dasmorėt
Kėngėn mos ta ndalin
Kam frikė nga lot
Me tradhėtojnė, dalin

As tek varri Juaj
S'do tė vij kėto ditė
Tė lutem nėna ime
Shumė mos u mėrzit!

Nėnė tė lutem shumė
Afrohu bijės sime
Pėrkėdhelja flokun e artė
TI KE AROMEN TIME!


Postuar nga shelgu datė 21 Qershor 2010 - 19:34:

Moj e panjohur, po ti paske gogja talent.
Veq nje gje...te gjitha jane melankolike. Aq shume sa me duket sikur ja ke plasur te qarit aaaaa dhe nuk pushon gjithe diten. hahahaha.
Po paske talent te madh shume, vallahi.


Postuar nga epanjohura datė 21 Qershor 2010 - 22:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Moj e panjohur, po ti paske gogja talent.
Veq nje gje...te gjitha jane melankolike. Aq shume sa me duket sikur ja ke plasur te qarit aaaaa dhe nuk pushon gjithe diten. hahahaha.
Po paske talent te madh shume, vallahi.


Flm.per vleresimin,dhe ,,te qeshuren''qe ia dhate me pas........


Postuar nga Prrijungg datė 22 Qershor 2010 - 13:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha epanjohura
---Nėnė-----


Njė dasėm ėshtė kėto ditė
Tė martohet nipi o nėnė
Nuk ėshtė dasma ime
Unė mbetem si mė ke lėnė!

Lot nuk do tė derdhi
Tė betohem o nėnė
Por nė heshtje do tė lutem
Shpejt tė tė vij pran!

Atje tek Ti moj nėnė
Kam dritėn e syrit
Kam gjysmėn e zemrės
Kam gjysmėn e shpirtit

Do t'i lus dasmorėt
Kėngėn mos ta ndalin
Kam frikė nga lot
Me tradhėtojnė, dalin

As tek varri Juaj
S'do tė vij kėto ditė
Tė lutem nėna ime
Shumė mos u mėrzit!

Nėnė tė lutem shumė
Afrohu bijės sime
Pėrkėdhelja flokun e artė
TI KE AROMEN TIME!


Postuar nga shelgu datė 22 Qershor 2010 - 14:03:

Prrijungg

Bej nje koment dhe mos na lere keshtu.
Psh per kete poezi cfare doje te thoje? Te pelqen?

Apo do me thane qe s'eshte e mire/
Keshtu edhe e panjohura do kuptoje dhe nuk do shohe me dyshime.


Postuar nga Prrijungg datė 22 Qershor 2010 - 14:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Prrijungg

Bej nje koment dhe mos na lere keshtu.
Psh per kete poezi cfare doje te thoje? Te pelqen?

Apo do me thane qe s'eshte e mire/
Keshtu edhe e panjohura do kuptoje dhe nuk do shohe me dyshime.hahahaha fatkeqesisht pc'ja nuk punoj aq mire .
desha te them qe kjo eshte nje nder poezit me te ndjeshme qe kam lexuar


suksese


eshte mire tani ahahahahahah


Postuar nga epanjohura datė 02 Dhjetor 2010 - 05:28:

Flm.Per vleresimin Prrijungg!
Dje dhe sot!....

Dje...dite festive
Sot dhembje e pikllim
Ju ofrova varreve
S'dija ku t'kerkoj ngushllim....

A te ndalem tek Babi
Qe me iku ne shpejtesi
A t'ofroj tek nena
Me akuza qe me lindi?

Tek te gjithe ngapak
Do te gjeje ngushllim Por...
Zemra me coptohet
Tek bija...pjesa e trupit tim!

Nga nje lule mbi varr
Ja u lash e u largova
Desha vetem ta dini
Qe kurr nuk Ju harrova!

Tani qe po vie dimri
Bora do Ju mbuloj
A do te kam mundesi
Shpesh te Ju vizitoj?!

Edhe nese nuk mundem
Dua qe t'me kuptoni
Me shpirt e me zemer
Gjithmone me mua jetoni!


Postuar nga epanjohura datė 30 Dhjetor 2010 - 05:56:

Engjėllushė!

Ēdo vit t'blej dhuratėn
S'kam si ta dėrgoj
Kur marr t'shkruaj adresėn
Mė kthehet,se e gaboj...

Do i mbledhi tė gjitha
Dua t'i mbajė kujtim
Kur tė jamė e mėrzitur
Me to gjejė ngushllim..

Nė kėtė vit mi zemėr
Kukullat s'tė shkojn shum
Do ishe mė e rritur
Dhuratė ke njė parfum...

Kur t'shpėrndajm dhuratat
E tė kaloj viti i vjetėr
Prap aty pran bredhit
Mbetet njė dhuratė mė tepėr...
-----------------------------------------

Kot sa jetoj..........


Pėr shpirtin tėnd po shkruaj vargje,
O Engjėll drite,ku mė le?!
Rri e brengosur nė kėto pragje
Dhe pika e lotit grryen dhe.

S'gėzoj dot' festė,nuk mė qesh buza,
Ty tė kujtoj ēdo ēast e ditė.
Pėr ty mė vjen si ėndėrr muza
Atje mė prit,o shpirt mė pritė.

Ēfar po tret dheu?!..S'paska mėshirė...
Ēfar mban mbi tok- s'po e kuptoj!
Tė vi tek ty mė ardhka mirė,
Tė rri e gjallė,kot sa jetoj.......


Postuar nga RIP Gibbs datė 30 Dhjetor 2010 - 05:59:

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato qė tha epanjohura
Engjėllushė!

Ēdo vit t'blej dhuratėn
S'kam si ta dėrgoj
Kur marr t'shkruaj adresėn
Mė kthehet,se e gaboj...

Do i mbledhi tė gjitha
Dua t'i mbajė kujtim
Kur tė jamė e mėrzitur
Me to gjejė ngushllim..

Nė kėtė vit mi zemėr
Kukullat s'tė shkojn shum
Do ishe mė e rritur
Dhuratė ke njė parfum...

Kur t'shpėrndajm dhuratat
E tė kaloj viti i vjetėr
Prap aty pran bredhit
Mbetet njė dhuratė mė tepėr...
-----------------------------------------

Kot sa jetoj..........


Pėr shpirtin tėnd po shkruaj vargje,
O Engjėll drite,ku mė le?!
Rri e brengosur nė kėto pragje
Dhe pika e lotit grryen dhe.

S'gėzoj dot' festė,nuk mė qesh buza,
Ty tė kujtoj ēdo ēast e ditė.
Pėr ty mė vjen si ėndėrr muza
Atje mė prit,o shpirt mė pritė.

Ēfar po tret dheu?!..S'paska mėshirė...
Ēfar mban mbi tok- s'po e kuptoj!
Tė vi tek ty mė ardhka mirė,
Tė rri e gjallė,kot sa jetoj.......

qe ne pike te mengjesit moj!


Postuar nga epanjohura datė 30 Dhjetor 2010 - 06:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gibbs
qe ne pike te mengjesit moj!

Flm.Edhe ky eshte nje koment!


Postuar nga RIP Gibbs datė 30 Dhjetor 2010 - 06:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha epanjohura

Flm.Edhe ky eshte nje koment!

Nuk kisha koment vec gishtit lart ne shenje aporovimi qe poezia ehste shume e bukur..e kam vu qe ne titull...kur nje gje te pelqen vertet ska nevoj per shume lustra apo jo?


Postuar nga epanjohura datė 30 Dhjetor 2010 - 06:15:

Flm.Edhe ky eshte nje koment!


Postuar nga epanjohura datė 30 Dhjetor 2010 - 09:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gibbs
Nuk kisha koment vec gishtit lart ne shenje aporovimi qe poezia ehste shume e bukur..e kam vu qe ne titull...kur nje gje te pelqen vertet ska nevoj per shume lustra apo jo?

Kam problem me forumin,se pasi e vrejta gishtin lart,doja ne shaka te ju kthej,,A ka ore te caktuar per postim''?Sorry
Ps.Nuk dij pse me postohen nga disa here,do lutja moderatoret te mi fshijn komentet pa vlere!


Postuar nga RIP Gibbs datė 30 Dhjetor 2010 - 09:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha epanjohura

Kam problem me forumin,se pasi e vrejta gishtin lart,doja ne shaka te ju kthej,,A ka ore te caktuar per postim''?Sorry
Ps.Nuk dij pse me postohen nga disa here,do lutja moderatoret te mi fshijn komentet pa vlere!

ska gjo se do fshihen por, ka pasur punime dje ne forum ndaj disa poste mund te fshihen disa mund te vihen disa here gje qe rregullohet


Postuar nga Dulcis in Fundo datė 30 Dhjetor 2010 - 21:16:

E panjohura me kepute shpirtin..


Postuar nga RAIMONDI datė 31 Dhjetor 2010 - 06:36:

--------Nese.....----

Nese me shef te perlotur
Mos u qudit
Kjo eshte perditshmeria
Qe e kam cdo dite!

Nese jame e buzqeshur
Mos me beso
Kjo eshte nje genjeshter
Se zemra vajto!

Nese ma degjon zerin
Ky nuk eshte kendim
Eshte denesja ime
Thjesht eshte nje vajtim!
________________________-
------------Shume e bukur ---------Ka edhe Kostas Varnalis nje poezi te tille --ai eshte Nobelist ne Poezi dhe thote :---Gojen qeshja ma ka shqyer //--Po ju klithmen s'ma degjoni --///---kembet neper valle thyer ...//..une po vdes ju s'me besoni ...---------
----Por poezia jote E Panjohura eshte me bukur , me me shume ndjenje ....


Postuar nga RAIMONDI datė 31 Dhjetor 2010 - 06:41:

---Edhe kjo tjetra --shume e bukur eshte -----Tregon filozofine e Dashurise .......................
Dashuria eshte zjarr
qe te pervelon
kur me lote e vuan
ngapak te freskon

-----------Ketu mendimi yt poetik ka dicka te perbashket me mendimin e poeteve persian ,pikerisht te Saadiut qe thote :--- Kush dashuroi dhe nuk voi (vuajti ) ...po ai qe s'vo (s'vuajti ) a dashuroi
-------------Sepse per dashurine thuhet ---Ai qe nuk vuan ne dashuri ai kurre s'ka dashuruar

----------Edhe kjo tjetra eshte shume mendim i bukur poetik me shprehjen DHIMBJE E BEKUAR--TEK POEZIA --PSE --

Pse m'i fut kthetrat ne zemer
Moj dhembje e bekuar
Pse nuk me len te harroj
Por vjen duke i shtuar!


Ke poezi shume te bukura te shprehurame ciltersi ndjenje


Postuar nga epanjohura datė 10 Janar 2011 - 13:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
---Edhe kjo tjetra --shume e bukur eshte -----Tregon filozofine e Dashurise .......................
Dashuria eshte zjarr
qe te pervelon
kur me lote e vuan
ngapak te freskon

-----------Ketu mendimi yt poetik ka dicka te perbashket me mendimin e poeteve persian ,pikerisht te Saadiut qe thote :--- Kush dashuroi dhe nuk voi (vuajti ) ...po ai qe s'vo (s'vuajti ) a dashuroi
-------------Sepse per dashurine thuhet ---Ai qe nuk vuan ne dashuri ai kurre s'ka dashuruar

----------Edhe kjo tjetra eshte shume mendim i bukur poetik me shprehjen DHIMBJE E BEKUAR--TEK POEZIA --PSE --

Pse m'i fut kthetrat ne zemer
Moj dhembje e bekuar
Pse nuk me len te harroj
Por vjen duke i shtuar!


Ke poezi shume te bukura te shprehurame ciltersi ndjenje


Flm.Raimondi,per komentin dhe vleresimin,ndoshta nuk jane poezi te shkolluara,por s'i edhe ju e that vertet rrjedhin nga shpirti!


Postuar nga epanjohura datė 11 Janar 2011 - 08:23:

Te mallkoj dashuri...

Sot te mallkoj dashuri
Qe ike nga une me nxitim
Me le te vetmuar e te hudhur
Askund nuk gjeje ngushllim....

Mallkua qofsh pergjithmone
Ani qe nuk te mallkova per jete
Sot u mbusha me helmin e jetes
Prehje askund s'po mundem me gjete!

Jo nuk te mallkoj Ty Yll i jetes sime
E mallkoj dashurin qe e humbem ne rini
Pa e shijua fare, te pangopur u larguam
Ti ike lart ne qiell,e une mbeta ne vetmi...


Postuar nga epanjohura datė 11 Janar 2011 - 08:28:

-----Jo....

Jo s'me lodhi jeta
E lodha une jeten
Pesimiste u bera
Kur te gjithe u treten!

Shpesh qaj e vetmuar
Lotin e kam tinzar
Buzqeshjen e kam te hapur
Ani qe eshte e rralle...

Te mirat me iken
Te kqijat s'i kerkova
Me erdhen papritmas
Megjithate u pajtova!
--------------------------------


Postuar nga epanjohura datė 11 Janar 2011 - 08:32:

----Eh,kot mendoja----


E gjunjezuar pran varrit tend
Qendrova nje kohe te gjate
Te flisja cfar me vinte ne mend
Pyesja,pse ishim te pa fat??

Menduam te jetonim te lumtur
Na ndalen qysh ne fillim
Kurr nuk ma morri mendja
Qe do t'kemi kete mbarim!

Nen qiellin e hapur qendrova
Doja te jemi pran shum
Na ndante nje bote e tere
Ti atje nen toke,mbi toke qendroja une!
----------------------------------------------

Me kerkoni.....

Me kerkoni atje
Mes zogjeve krahethyer
Do me gjeni
E krrusur mbi varret e njoma
Mos u zhgenjeni
Nuk mund te fluturoj
Nuk m'u sheruan krahet
As nuk u mundova t'i sheroj
Le te mbetem krahethyer
Mbi keto varre
Eshte gjeja qe une kerkoj...
Edhe pran ujit kur kaloni
Ne breg te lumit
Buzethare,zemerthyer
Do me gjeni
Nuk dua t'i njomi me ujin
Njashtu te thara le te mbeten
Se bashku me aromen e Tij...


Postuar nga epanjohura datė 11 Janar 2011 - 08:34:

---U mundova......

U mundova te shprehem me shkronja
Nuk me lexuat
Me ze te lart bertita si e ē'mendur
Nuk me degjuat...
Me sy u shpreha,ata nuk genjejn
Nuk me kuptuat...
Mbeta e shtanguar,shurdh-memece u bera
Athua keshtu deshiruat...
Loder e askujt nuk u bera,u betova
Nuk me besuat
Jeten ashtu s'i mu servua jetova
Ndryshe me vleresuat....
--------------------------------

---Shiu dhe loti----

Keto pika shiu,qe me bijn mbi fytyre
Nuk po mund te ndaj fare
Pasi me lotin,e kan te njejten ngjyre..

S'dij cilet jane me te furishem,sot u ngaterruan
A eshte shiu i vjeshtes qe bie vrullshem
Apo jane keta lotet e dhembjes,qe me kapluan...

Asnjeren nuk po mund ta ndali,po mundohem kot
Qielli leshon shiun nga lartesia,nuk ndalon
E syri loton mbi faqet e mija,s'mund ta ndaloj dot?

Athua i bem marrveshjet,apo na erdhen papritur
Ti shi erdhe, e ke kohen-eshte vjeshta
E loti me erdhi,ndihesha shum e merzitur...


Postuar nga Vizioner datė 11 Janar 2011 - 18:19:


Postuar nga RIP Gibbs datė 11 Janar 2011 - 19:11:

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner


Postuar nga shelgu datė 11 Janar 2011 - 19:21:

Keto dy komentet me siper qenkan te vecanta.

 


Postuar nga epanjohura datė 07 Shkurt 2011 - 14:20:

---Mė kujtohet Nėnė!----

Sa shpesh po me kujtohen
Fjalet qe m'i le amanet
Para vdekjes kur me thoje
Bija ime,,Kur te qahet qajė veq vet''

Mos u be e merzitshme
S'e dikur te injorojn
Nuk kan te gjithe dhembjen tende
Ka shum njerez qe s'do te kuptojn!

Kur te vije ai i shkret malli
Ulu ne dhome e qajė ne vetmi
Do ta kesh sa te jesh gjallė
Vetem Nėna kėtė e di!

Po skam si te t'ndihmoj
E mbuluar me kete dhe
Do te doja ta fshij lotin
Kur t'me kerkosh,pran te m'ke!


Postuar nga epanjohura datė 07 Shkurt 2011 - 14:22:

----O jetė!-----


Cdo ditė e mė e veshtirė
Po mė duket jeta ime
E shof qė u bėra pasthirmė
Of-shamat m'jan bėrė mendime!

Njė klithm-thirrje pėr Babin
Qė mė la kur m'u dasht aq shum
Tjetra pėr Nėnėn e shtrenjt
Oh!zemra e shkret sa vuan

Nje Of!pėr Engjėllushėn time
Qė kurr nuk do ndaloj
Pėr tė gjithė nga njė klithm
Jeta nė pasthirrmė m'kaloi!


Postuar nga epanjohura datė 14 Shkurt 2011 - 08:00:

----Nuk festuam kurr,,Shėn Valentinin''!------

Unė dhe Ti i dashuri im
Nuk e festuam kurr kėtė ditė
Pėr ne ishte gjithė jeta,,Shėn Valentin''
E jo, vetėm njė herė nė vit!

Sa shkurt jetuam bashk zemėr
Ani qė u dashtėm aq shum
Shuaj mallin duke t'thirr nė emėr
E lotėt mė shkojn si lum!

Tek varri sot kur erdha
Njė lule ta lash dhe ika
S'doja tė mė duket loti
Ah,sa shum u mėrzita!


Postuar nga epanjohura datė 14 Shkurt 2011 - 08:02:

----Jo nuk pres....----


Nuk pres dhurate nga Ti
Shum vite keshtu me gjene
Kjo dite e te dashuruarve
Tek une nuk e ka folen!

Une tek Ti do vije
Kete dite te jemi bashk
Le te din edhe toka
Sa shum jemi dasht!

Nje lule mbi varr
Dhe dy pika lot
Malli me ka marrė
Veshtirė e kam sot!


Postuar nga epanjohura datė 16 Shkurt 2011 - 09:17:

-----Nėnė!-Urime ditelindja!-----17-shkurt......

Dite-data e lindjes Nene
Te lidhet me fitore
Nena ime e shtrenjt
Ne shpirt engjellore!

E pervuajtura ime Nene
Cfar te beje a s'me thua
A te qaj per Ty qe nuk je
A festen me e festua??

Tani kur po shkruaj
Syt i kam me lot
Neser do festojm
Ditelindjen t'uroj sot!

Neser do te sjelli lule
Por nuk do lotoj
E dij qe keshtu do me thoje
Qe tjeret mos ti lendoj!


Postuar nga epanjohura datė 16 Shkurt 2011 - 09:21:

Urime Nena ime!


Kam mall per thirrjen tende
Nuk me beson askush
Nene,sa embel me thrrisje
Me emerin perkdheles-Drenushe!

Drenusha jote o Nene
Mbeti me dhembje e pikllim
E Ti ke mbesen pran vedi o Nene
Thirre Drenushe,eshte pjese e trupit tim!

Nje lule mbi varr
Nje lot mbi ate dhe
Asgje tjeter nuk mund t'dhuroj
Keto dy gjera, nga une i ke!


Postuar nga Piktor datė 29 Tetor 2011 - 18:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
--------Nese.....----

Nese me shef te perlotur
Mos u qudit
Kjo eshte perditshmeria
Qe e kam cdo dite!

Nese jame e buzqeshur
Mos me beso
Kjo eshte nje genjeshter
Se zemra vajto!

Nese ma degjon zerin
Ky nuk eshte kendim
Eshte denesja ime
Thjesht eshte nje vajtim!
________________________-
------------Shume e bukur ---------Ka edhe Kostas Varnalis nje poezi te tille --ai eshte Nobelist ne Poezi dhe thote :---Gojen qeshja ma ka shqyer //--Po ju klithmen s'ma degjoni --///---kembet neper valle thyer ...//..une po vdes ju s'me besoni ...---------
----Por poezia jote E Panjohura eshte me bukur , me me shume ndjenje ....

Paskemi pasur shije te njejta Raimond???'


Postuar nga RAIMONDI datė 29 Tetor 2011 - 18:14:

Pse Te deshta aq shume

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Paskemi pasur shije te njejta Raimond???'


Jo nuk kemi shije te njejte Kjo lloj poezie nuk eshte e shijes sime ,por kjo nuk me pengon mua te them te verteten qe e drejta ne kete rast eshte ne anen tende


Postuar nga Piktor datė 29 Tetor 2011 - 18:18:

Po pra sepse edhe une nuk e kam lexuar Varnalis.


Postuar nga dylan datė 03 Nëntor 2011 - 13:00:

sepse te doja dhe une ndaj


Postuar nga bruni22 datė 03 Nëntor 2011 - 14:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha dylan
sepse te doja dhe une ndajNuk ma thoje dot me para!? Tani e ka pir ujin pilafi


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.