Forumi Horizont Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- cfare semundje eshte ...? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4752)


Postuar nga Shtojzovalle datė 22 Shkurt 2006 - 09:51:

Tungjatjeta e nderuara Football,

te lutem me trego konkretisht se a ka te bej vetem me sy apo ne lekure...???

meqe nuk kam kohe sot fare per info me shume, megjithate e pash te arsyeshme te beje me dije se kam lexuar shkresen Tuaj...

mire u lexofshim


Postuar nga Cindi datė 22 Shkurt 2006 - 13:11:

Hemangioma nuk dukej fare menjehere mbas lindjes. Filloi te cfaqej 2 jave mbas lindjes ne skalpin e siperm te kokes dhe rritej me permasa mund te themi te konsiderueshme. Per gjashte muaj nga nje koker kikiriku e vogel arriti deri ne nje koker are. U be operacioni plastic ne krye te gjashte muajve dhe doli me shume sukses. Asnje tjeter lloj shenje perseritjeje.
Mbas tre vjetesh u cfaq nje lloj dobesie tek syte, e cila u emertua hipermetropi dhe ishte e nevojshme venja e syzeve. Kane kaluar vite dhe syzet nuk jane me te nevojshme.
Por ajo qe me hante kureshtjen ishte nese kishte ndonje lidhje midis hemangiomes dhe dobesimit te syve, mbasi dobesimi i syve nuk eshte ne gen te familjes dhe mbeti nje pikepyetje per mua per shume vite.

Perseri faleminderit dhe urime per seriozitetin e ketij nen-forumi qe keni nen patronazh juve dhe NS-6


Postuar nga Shtojzovalle datė 24 Shkurt 2006 - 20:51:

detaje mbi hemangiomat

Cod. A24022006

Mire se te gjejne keto shkronja football,

po ne te shumten e rasteve hemangiomet shfaqen pas lindjes se femiut, mund te jene 2 dite, 3 dhe siq thuani Ju pas dy jave...
Ka femije tek te cilet keto rriten me nje shpejtesi te pakontrolluar, por ka edhe asosh tek te cilet ato vetvetiu largohen ose mbeten nga madhesia te njejta. te pjesa dermuese e femijeve keto hemangiome terhiqen me kalimin e kohes, dhe puthuajse deri ne fazen e pubertetit humbin teresisht.. Por si gjithnje ne mjekesi, fatkqesisht ka edhe perjashtime negative ku nje perqindje e vogel, tek te cilet keto nderlidhen me defekte te brendshme trupore, dhe si rezoltim mund te kete ndonje rrezik per demtimin e organeve te tjera si psh. syte, veshkeve etj. etj. etj..Por te jem e qarte, keto lendime ne organe te ndryshme mund te ndodhin vetem nese hemangiomi eshte thelluar nen lekure dhe vazhdon rritjen e tij perbrenda e jo mbi lekure(hemangiomi mbi lekure eshte siq kam thene me lart totalisht i parrezikshem, duke menduar se ne rastin tuaj ka te beje me lekuren). Ne kete rast nuk duhet pritur asnje moment, duhet intervenuar permes lazerit, sepse kjo terapi eshte me e mira per largimin e hemangiomeve qe rriten nen lekure, dhe shkaterrohen rrenjesisht.

Kurse hemangiomi qe eshte mbi lekure, dhe prishe estetiken e foshnjes, preferohet qe me mire te largohet sa me heret (qe te qetesohen te gjithe), eh, menyra me e mire e largimit te H. ne lekure eshte ajo me terapine e ftohjes(Kontaktkryochirurgi), sepse kjo nuk ka pothuaj asnje pasoje negative dhe nuk shkakton dhimbje tek femiu....

Kjo terapi behet keshtu: mbi hemangiom vendoset nje metal qe eshte i ftohur deri ne 196 grad minus, nese eshet i vogel mbahet 7 sekonda(15 sekonda, nese ka madhesi shume) Tek shumica e femijeve mjafton vetem nje trajtim, pra varet nga madhesia, nese eshte me i madh duhet te perseritet... me kete metode shkaterrohen te gjitha qelizat e demshme ne menyre krejt mekanike...
Ne Gjermani kjo metode praktikohet pothuajse ne secilen klinik ete dermatologjise..

Ndersa sa i perket asaj me te pamurit, ka shume arsye te ndryshme, ne kete rast nuk besoje assesi se ka te beje me hemangiom. Pothuaj secili i dyti femije ka nevoje per syze, por ka prinder qe dobesite e tilla nuk i hetojne deri ne moshen madhore te femiut, pra asgje per brengosje. Me hemangiom do kishte te beje, ne rast se e ka direkt ne bebezen e syrit, ku munde te rritet dhe ta mbuloje te pamurit. te kuptoje krejtesisht, se edhe une kam hasur ne mendime te tilla, ku thuhet se gjoja hemangiomi mbi lekure ndikon negativisht ne organet e te pamurit, por kjo teori eshte per mendimin tim e pajustifikueshme, vetem shkakton frike e hiq me shume..

***Kur te kam kohe heren tjeter do te shkruaj per nje semundje tjeter te quajtur Recklinghausen-Syndrom, (njolla ngjyre kafe ne tere trupin e femiut).***

Sa me heret qe barte syze femiu, aq me teper shpejtohet procesi i sherimit...kuptohet nese ka te beje vetem me largpamesine dhe shkurtpamesine, nese ka defekte tjera athere duhet metoda tjera adekuate: une per vete nuk preferoje kurre nderhyrje me lazer, sepse pasojat jane me permasa fatale....

Kaq per sonte e nderuara football, shpresoje te kem ndihmuar sadopak.

shume shendet per te gjithe...

PS: nuk do thote aspak, nese ne familje nuk ekziston ndonje mangesi gjenetike, te mos paraqitet ndonje semundje tek brezat e ardhshem. cdo gje mund te ndodhe, asgje nuk perjashtohet...duke pasur parasysh shkaterrimin e ambientit, menyren e jeteses, ushqimit etj.. etj...


Postuar nga Cindi datė 24 Shkurt 2006 - 21:06:

Shpjegimi ishte me se i qarte. Me mire do te prishej.
Mendoj se kemi vepruar shume drejt dhe nuk ka pse te kemi me shqetesime.
Qesh mire kush qesh i fundit :p Fund i mire i ben te gjitha te mira.

Shume faleminderit.


Postuar nga freespirit datė 04 Mars 2006 - 01:33:

Kam vene re se Gjermania eshte shume perpara ne kurimin e disa semundjeve p.sh nje dite degjova per kurimin e infeksioneve ne vesh tek femijet me ane te nje sprej qe permbante bakterje te mira. Ky ilac hidhesh ne vesh nga mjeku si tip terapie dhe ka vlera shume te medha pasi ul sasine e perdorimit te antibiotikeve te cilet gjate perdorimit pervec bakterieve te keqia shkaterrojne edhe ato te mirat. Fatkeqesisht kjo terapi dhe ajo e permendur me siper nuk egzistojne akoma ketu ne usa pasi sherbimi shendetesor ketu hyn me shume ne fushen e biznesit.
pershendetje


Postuar nga Shtojzovalle datė 12 Mars 2006 - 22:07:

Neurofibrimatoza!

Cod. B12032006

te nderuar lexues, dashamire te temave mjekesore,

kam verejte ne shume raste gjat vizitave te mia ne vendlindje kete semundje tek femijet shqiptare. Kam pyetur prinderit se cfare ka femiu, pergjijet pasonin aq palidhje saqe vertet njeriu ven gishtin ne koke dhe thote: ne cilin shekull jetojme????

duke pasur parasysh kete fenomen, mendova ta hap kete teme.

Nese dikush nga ju ka ne familje raste te tilla, i lus qe te shkruajne, sepse pasojat jane fatale, vdekjeprurese...sepse farmakologjia ne kete drejtim stagnon me mbeshtetje financiare per te bere studime shkencore rreth kesaj semundje te ralle, pra, per te prodhuar nje medikament adekuat mungojne pacienetet...

***

neurofibrimatoza eshte nje semundje trasheguese( defekt ne gjene)e cila paraqitet ose pas 6 mujorit te lindjes se femiut, ose me kalimin e jetes... shenja e pare qe mund te shihet zakonisht tek femiu, eshte nje njolle e zeze ne forme trekendeshi ne bebezen e syrit, ajo ndodhe me kalimin e kohes te largohet, dhe pas saj shfaqen njolla ngjyre kafe ne tere lekuren e femiut....
Kjo semundje fillon te shfaqet ne lekure ne forme pigmentesh me madhesi te ndryshme, duke perfshire tere lekuren..

Ne te shumten e rasteve ne mjekesi kjo semundje vuloset si nje semundje jo e rrezikshme per organizmin dhe jeten e njeriut. Por ka raste qe te lindin komplikacione si psh, formime tumoresh ne trurin e njeriut, ne boshtin kurrizore, si dhe si ngecje mentale ne fazen e pubertetit, gjoja agresiviteti i saj arrin deri tek verberimi i njeriut, bllokimi i funksionit te veshkeve, tumore ne tere lekuren dhe trupin. Pra pasoja te papara...

Nese diagnoza konstatohet ne vitet e hereshme te jetes, athere mund te ndikohet pozitivisht ne evitimin e pasojave te renda shendetesore..

shendet dhe gezime ne jete

Une


Postuar nga Dr_Devil datė 13 Mars 2006 - 16:48:

Eshte me te vertete shhqetesuese nese keto njollat ngjyre kafe ndyshojne me shume madhesine e tyre me kalimin e viteve.

Dhe sidomos kur keto njolla gjenden ne vende qe normalisht nuk duhet te jene si per shembull ne shpatulla.


Postuar nga NS-6 datė 14 Mars 2006 - 23:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha naimi
Nese mundeni te spjegoni dicka ne lidhje me Shnetken si pershembull formimi i gurve Galle .


Postuar nga NS-6 datė 14 Mars 2006 - 23:23:

te them te drejten une nuk kam degjuar per gure ne shpnetke...ndoshta i je referuar gureve ne veshka?per ato ke informacione ne temen e semundjeve e veshkave dhe aparatit urogjenital.jane disa mesazhe ne seri qe flasin gjeresisht per kete ceshtje.


nese i je referuar gureve ne temth atehere pergjigjen do ta bej se shpejti...gjithmone nese nuk e ben dikush para meje

per me teper shih:
-guret ne veshka dhe ne aparatin urogjenital (Cod. B 16072005)


Postuar nga Isra datė 21 Mars 2006 - 14:45:

Ns6 dhe Agata, zoti ju shperblefte per durimin qe na sillni informacione te tilla, te cilat jane disa nga informacionet mė me vlere ne kete forum.

kam nje pyetje:

Cfare eshte semundja e neurozes?Cilat jane shenjat e saj?


  Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.