Forumi Horizont Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »
Trego 209 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Gjelle tradicionale shqiptare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3903)


Postuar nga Deb* datë 09 Korrik 2009 - 01:21:

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani


Ajo qe kam provuar une s'kishte oriz brenda, e nuk e kam degjuar qe ta perdorin. Apo e ke metode tenden?


Tava e kosit behet me nje dore oriz, po kam degjuar qe e bejne dhe pa oriz, biles me mish pule. Une e kam provuar dhe me mish pate.


Postuar nga shelgu datë 09 Korrik 2009 - 03:39:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Tava e kosit behet me nje dore oriz, po kam degjuar qe e bejne dhe pa oriz, biles me mish pule. Une e kam provuar dhe me mish pate.



Mja tani se tava e kosit do mish qengji, duhet te kete lyre.

Pula eshte mish i vdekur thoshte gjyshja ime.


Postuar nga AngelDevil datë 09 Korrik 2009 - 09:31:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Tava e kosit behet me nje dore oriz, po kam degjuar qe e bejne dhe pa oriz, biles me mish pule. Une e kam provuar dhe me mish pate.



iiii sa e shpifur do jete me pule pale si do quhet :p

tava e kosit ajo e jona kam fjalen behet me mish qingji me ate e ka shijen tamom do 2 luge gjelle oriz (jo me e bo llapa per kalamaj po sa per tu bere me kompakte masa) pak gjalpe shume veze e kos mundesisht te bom vete

cpo me hahet tani


Postuar nga AngelDevil datë 09 Korrik 2009 - 09:41:

Citim:
Po citoj ato që tha erious
ulu 4



ncuq, lakrore (korçe) e jo byrek, lakrorin atje e bejne me dy peta

leket...



direkt te kjo teme vajta sot sthone kot ku dhemb dhembi vete gjuha .... po me gryen stomaku tani

do lakror ti ta bo shejtonia ty po me pare me bli sacin me sill e ca prush se gjithe sekreti te saci qendron....
me gallata eshte kur hap ate peten shi ca stili kane.... zene brumin e ndajne ne 2 masa 1 per peten siper e 1 per peten poshte.....

kur e hapin peten e madhe sa te jete e mundur e lyejne me vaj apo gjalpe sipas deshires dhe me pas marrin thiken e ndajne peten ne forme dielli me rreze kur e vizatojme e keni parasysh pra 1 rreth ne mes e ato vizat anash qe krijojne ca katrore te vegjel.... i mbledhin keto katrore e i vene siper njera tjetres te ajo rrumbullakja ne menyre te tille qe peta me vaj te jete poshte petes qe ska vaj... te fundit vetem e kthejne vaj me vaj me pas i hedhin miell shume dhe e hapin serish peten e madhe dhe e shtrojne ne tepsi..... hidhrat nuk i presin me thike po i lene copa te medhaja i ziejne me vete dhe sipas deshires i hedhin veze e djathe baxho e qumesht vejne e peten siper njesoj sic e thashe me lart dhe e fusin tepsine ne sac e pjekin ne prush .... eh cme hahet 1 cope tani ....

pjata shoqerohet me 1 gote dhalle dybeku qe e ka tund Nafija


Postuar nga shelgu datë 09 Korrik 2009 - 12:32:

Mire shejtone, do me besh mua nje lakror ti kshu? Llallin e kam vete :p


Postuar nga BIONDIA datë 09 Korrik 2009 - 18:48:

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani


Ajo qe kam provuar une s'kishte oriz brenda, e nuk e kam degjuar qe ta perdorin. Apo e ke metode tenden?




Tulipan ke degjuar keq nese e lexove mire(por sic duket se ke lexuar ) thashe qe ka shume menyra sesi behet tava e kosit nje i fut mish pule ,nje derri ,nje dhe lepri une te flas per tave kosi qe e bejme ne elbasani .....kshu e bante gjyshja ime une kshu vashdoj ta baj tek te gjithe ato miq e njeres elbasanllinj qe kam ngrene kshu e kam heng ...

http://festival.riccionesaranda.net...rno-con-yogurt/

http://www.ciao.it/Agnello__Opinione_397823( turll e di kjo qe bahet me oris si dike ti ....)


Postuar nga AndreaPirelli datë 09 Korrik 2009 - 18:59:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA







Buon MELO ..........


Postuar nga BIONDIA datë 09 Korrik 2009 - 19:03:

Citim:
Po citoj ato që tha turll



Buon MELO ..........



kshu me duket dhe mua dhe pse skam pas shume kohe te merrem ket kohet e fundit shpresojme mire ....


Postuar nga AndreaPirelli datë 09 Korrik 2009 - 19:14:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


kshu me duket dhe mua dhe pse skam pas shume kohe te merrem ket kohet e fundit shpresojme mire ....



Ka mbaruar ......... do paguajme nje mln me shume qe ti plotesojme deshirat atij katunarit koklope qe te ike ............. . Ne oren 9 prezantohet Diego .... Sky ....... .


Postuar nga shelgu datë 09 Korrik 2009 - 19:21:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA



Tulipan ke degjuar keq nese e lexove mire(por sic duket se ke lexuar ) thashe qe ka shume menyra sesi behet tava e kosit nje i fut mish pule ,nje derri ,nje dhe lepri une te flas per tave kosi qe e bejme ne elbasani .....kshu e bante gjyshja ime une kshu vashdoj ta baj tek te gjithe ato miq e njeres elbasanllinj qe kam ngrene kshu e kam heng ...

http://festival.riccionesaranda.net...rno-con-yogurt/

http://www.ciao.it/Agnello__Opinione_397823( turll e di kjo qe bahet me oris si dike ti ....)



Po ku mesuat ju nga Elbasani te gatuani me Bjonde. Ju tave me speca dini te beni.


Postuar nga Deb* datë 09 Korrik 2009 - 19:43:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Po ku mesuat ju nga Elbasani te gatuani me Bjonde. Ju tave me speca dini te beni.


Thuaj si te duash, por ballokumet i qajne. Taven e Kosit po ashtu. Bugace, per here te pare ne Elbasan kam provuar. Edhe bozen per here te pare ne Elbasan e kam provuar. Nuk me pelqeu fare meqe ra fjala edhe pse e piva, hengra me akullore siper. :p


Postuar nga BIONDIA datë 09 Korrik 2009 - 20:28:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Po ku mesuat ju nga Elbasani te gatuani me Bjonde. Ju tave me speca dini te beni.



per te mos e bere kete teme chit -chat(si shume te tjera) e te bej debate te kota" e lagu se lagu rosaku bishtin " spo te kundershtoj sepse sja vlen po te them ke te drejte ....vashdo se e ke mire...


ah jne gjelle qe me erdhi nder ment qe e bante nana ime ishte dhe mishi i lepurit te eger qe e vriste gjyshi e bante me qull me hudhra sakohe kam pa e ngrene ....


Postuar nga shelgu datë 09 Korrik 2009 - 20:29:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Thuaj si te duash, por ballokumet i qajne. Taven e Kosit po ashtu. Bugace, per here te pare ne Elbasan kam provuar. Edhe bozen per here te pare ne Elbasan e kam provuar. Nuk me pelqeu fare meqe ra fjala edhe pse e piva, hengra me akullore siper. :p



Te keqen motra mos me thuaj.

ka gjera me te mira se ballakumet apo tava e kosit. Gjelle demek. hidhe gjera brenda, zjeji dhe haj o njeri.

Tani, te mira i bejne po, nuk ka Elbasani ndonje kuzhine per te rene ne merak.

Kam degjuar qe nga Skrapari zjejne nje raki te mire. Kush e di xhanem! :p


Postuar nga Deb* datë 09 Korrik 2009 - 20:34:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus




Kam degjuar qe nga Skrapari zjejne nje raki te mire. Kush e di xhanem! :p


Rakine e qajne Skrapallinjte. Kam raki Skrapari ne shtepi, po as une as burri se kemi shume qejf rakine.


Postuar nga bruni22 datë 09 Korrik 2009 - 20:40:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Rakine e qajne Skrapallinjte. Kam raki Skrapari ne shtepi, po as une as burri se kemi shume qejf rakine.



e mir k'jo gjella?!!......


Postuar nga Deb* datë 09 Korrik 2009 - 20:44:

Citim:
Po citoj ato që tha aldo11


e mir k'jo gjella?!!......


Mua s'me pelqen.
Ka raki e raki. Eshte art me vete dhe berja e rakise. :p


Postuar nga bruni22 datë 09 Korrik 2009 - 20:48:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Eshte art me vete dhe berja e rakise. :p



thua?? .....


Postuar nga shelgu datë 09 Korrik 2009 - 20:53:

Mmm lepur i eger i mbyllur ne poce balte. Ja pra ku dine keto te Elbasanit, kot edhe une sikur vetem ne shkodranet dime te gatuajme.

Rakia eshte e mire kur pihet me kjdes dhe pak. Po keta te fushes e bejne nje grade me te forte se uji.

Edhe labet kot mburren si trima, rakine 16 grade e pine.


Postuar nga Deb* datë 09 Korrik 2009 - 21:07:

Citim:
Po citoj ato që tha aldo11


thua?? .....


Me te thene e kam.


Postuar nga cupka datë 09 Korrik 2009 - 21:16:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


ah jne gjelle qe me erdhi nder ment qe e bante nana ime ishte dhe mishi i lepurit te eger qe e vriste gjyshi e bante me qull me hudhra sakohe kam pa e ngrene ....



hm, kjo eshte shume e shijshme e bej dhe une kete, zakonisht ne dimer e gjithmone me mish te blere

mua ketu jashte me merr malli vetem per nje gje nga Shqiperia, arapash. Kurre nuk me qellon ashtu sic e bejne ne Shqiperi, pavaresisht se receten qe me kane dhene guzhinieret ne Shqiperi e kam ndjekur pike per pike. Oh well.


Postuar nga AndreaPirelli datë 10 Korrik 2009 - 02:03:

Citim:
Po citoj ato që tha cupka





Mire qe ike vete po more dhe Doniken me vete .............. .......... mire se na gjete .......... .


Postuar nga shelgu datë 10 Korrik 2009 - 19:28:

Citim:
Po citoj ato që tha cupka


hm, kjo eshte shume e shijshme e bej dhe une kete, zakonisht ne dimer e gjithmone me mish te blere

mua ketu jashte me merr malli vetem per nje gje nga Shqiperia, arapash. Kurre nuk me qellon ashtu sic e bejne ne Shqiperi, pavaresisht se receten qe me kane dhene guzhinieret ne Shqiperi e kam ndjekur pike per pike. Oh well.



Car eshte qo arapash me qupke?

Gjelle arapash duhet te jete, apo e kam kabim.


Postuar nga kotka datë 10 Korrik 2009 - 19:34:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Rakine e qajne Skrapallinjte. Kam raki Skrapari ne shtepi, po as une as burri se kemi shume qejf rakine.



po dergoje kendej nga neve moj se ne ja themi te dy, ahh si te djeg fytin mbasditeve ne verande, pa ku dini te rroni ju....


Postuar nga Deb* datë 10 Korrik 2009 - 20:04:

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


po dergoje kendej nga neve moj se ne ja themi te dy, ahh si te djeg fytin mbasditeve ne verande, pa ku dini te rroni ju....


Me gjithe qejf kotka. Po te pres.
Cedrus, arapash une e di qe eshte qulli.


Postuar nga kotka datë 10 Korrik 2009 - 20:10:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Me gjithe qejf kotka. Po te pres.
Cedrus, arapash une e di qe eshte qulli.



thank you Debora
po c'te mire ka ky qulli, aman se nuk dua te me vesh qull me raki skrapari pleeeease


Postuar nga Deb* datë 10 Korrik 2009 - 20:29:

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


thank you Debora
po c'te mire ka ky qulli, aman se nuk dua te me vesh qull me raki skrapari pleeeease


Jo arapashi ishte per cedrus.
Ty do te ta shtroj me meze.


Postuar nga shelgu datë 10 Korrik 2009 - 20:56:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Jo arapashi ishte per cedrus.
Ty do te ta shtroj me meze.



E e se m'u kujtua.

Arapash eshte per arapet demek

Arapash do me japesh mua ti me kur te te vi me kotken per dreke?

 


Postuar nga AngelDevil datë 13 Korrik 2009 - 20:47:

une japrak me gjethe rrushi kisha per dreke sot ... te mira behen tani ne vere te kenaqin


Postuar nga BIONDIA datë 18 Korrik 2009 - 18:27:

Sot "speca te mbushur" eshte hera e pare qe bej kete vit dhe me dolen te mira


Postuar nga AngelDevil datë 18 Korrik 2009 - 20:29:

1 peshk zgare gatim nderkombetar shyqyr qe ne te gjitha vendet njesoj behet :p


Postuar nga shelgu datë 02 Gusht 2009 - 16:20:

Ciles do t'ja hame pasticen nga keto qe dine te gatuajne xhanem. Nuk thote kush bujrum pos ja kerkove, thone.


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:08:

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
une japrak me gjethe rrushi kisha per dreke sot ... te mira behen tani ne vere te kenaqin


Që dmth?


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:13:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Që dmth?



Ske ngrene ndonjehere japrak???

Te lepish gishtat jane ..jane gjethe rrushi te mbushura me oriz,mish te grire ereza..dhe te zjere po me ereza...Te mrekullueshme..behen edhe me laker te bardhe ...


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:27:

Citim:
Po citoj ato që tha EAK


Ske ngrene ndonjehere japrak???

Te lepish gishtat jane ..jane gjethe rrushi te mbushura me oriz,mish te grire ereza..dhe te zjere po me ereza...Te mrekullueshme..behen edhe me laker te bardhe ...



Ncuk,asnjehere!


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:30:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Ncuk,asnjehere!



Kur te vesh ne AL,kerkoju te bejne ..me gjthe rrushi jane me te mira,e keqja eshte ku te gjesh ..te dalesh te mbledhesh neper lagje


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:35:

Citim:
Po citoj ato që tha EAK


Kur te vesh ne AL,kerkoju te bejne ..me gjthe rrushi jane me te mira,e keqja eshte ku te gjesh ..te dalesh te mbledhesh neper lagje



Do dijne te bejne andej nga anet e mia?S'kam asnje ketu te pyes,hmmmmm cudi qe s'kemi pergatitur ndonjehere..a mbase po,por une e paskam humbur!


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:38:

Nuk eshte e veshtire me jo ..edhe une di ta bej ...
Ben oriz me mis dhe ereza,dhe mbush gjethet e rrushit..i keput nje te zjeme edhe te befte te mire ...
Kane mundim,po jane te mira


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:42:

Eria,qenke bere goce per te martuar!


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:52:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide
Eria,qenke bere goce per te martuar!


No wayyyy.. ...Kam mesuar qe shume e vogel te gatuaj,fale gjyshes dhe mamit tim qe me thoshte beje vete ..kur i kerkoja te me gatuante ndonje gje :p.


Postuar nga shelgu datë 02 Gusht 2009 - 18:53:

Japrak eshte turqisht.

Dollma eshte greqisht

Kushedi si i thone shqip kesaj. Po jane te mira vertet. Duan vaj ulliri qe te behen ashtu sic duhet.

behen edhe me fletet e lakres arme. Me te ira akoma

Bjonde, te kam ftuar per darke sot. :p


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:55:

Brisi ja keshtu duken,po ky mavria qe i ka bere qenka kursuar ne ereza


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 19:01:

Citim:
Po citoj ato që tha EAK


No wayyyy.. ...Kam mesuar qe shume e vogel te gatuaj,fale gjyshes dhe mamit tim qe me thoshte beje vete ..kur i kerkoja te me gatuante ndonje gje :p.



idem! Pffffff


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 19:07:

Jete e poshter


  Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »
Trego 209 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.