Forumi Horizont Gjithsej 78 faqe: « E parė ... « 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 »
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė ndryshme (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=36)
-- Pushimet e Veres (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18746)


Postuar nga Vizioner datė 18 Tetor 2017 - 19:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Vizioner, si specialist i nderuar autobusesh ca mendimi ke ti?


Ne radhe te pare, shpreh zhgenjimin qe me beri Erjoni i Veliajve. Propozimi im qe, bashke me nje Expert gjerman, i cili, ka bere ne Frankfurt strukturimin e levizjeve te Autobusave: Kohen (oraret per cdo station), studimin dhe vleresimin e domosdoshmerise-efikasitetin e "X" stationi ne "Y" rruge, domosdoshmerine e "x"(sasia) e Autobusave te nevojshem per kohe te ndryshme te dites prsh ne mengjes me dendur-cdo 10 min.,ne dreke cdo 20 min., mbasdite nga ora 16:00 deri 18:00 cdo 7-8 min. )etj. etj.
Kryebashkiakut iu duk shuma-investimi i larte dhe preferoji te veje Coban per te organizuar qarkullimin, icili, i binte me lire!!!
Studimi jone per qarkullimin e sherbimit urban ne Tirane, do te ishte nje shembull per te gjitha qytetet e Shqiperise dhe, do te kishte nivele bashkohore Europiane(Gjermania shembull).

Nejse...

Per pyetjen:

Ne Shqiperi, si ne shume fusha te jetes edhe ne sherbimin urban, MONGON koncepti thlbesor: Sherbimi ne funksion te njerzve dhe jo,njerzit ne funksion te (vetem perfitimit) Biznesit (Pronareve te shoqerive).

Ne Shqiperi sundon Populizmi i lidhur ngushte me Klientelizmin(Gjerat behen per populizem dhe sipas Klienteles) dhe jo te behet nje here studimi e pastaj vihet ne zbatim.

Sa e di une, ne disa zona te Tiranes prsh Dajt-Qender, Kombinat-Qender funksionon me orare dhe statione te rregullta. Aq Zi-keq sa e pershkruan Roberti, nuk eshte.

7-8 Autobuza ne nje Linje eshte absurditet. Autobuzat, ne Linja me shume levizje, mund te perputhen ne dy deri tre stacione bashke, por jo me shume.


  Gjithsej 78 faqe: « E parė ... « 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 »
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.