Forumi Horizont Gjithsej 78 faqe: « E parė ... « 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 »
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė ndryshme (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=36)
-- Pushimet e Veres (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18746)


Postuar nga robert datė 20 Tetor 2017 - 17:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner

1. shpreh zhgenjimin qe me beri Erjoni i Veliajve. 2. Propozimi im qe, bashke me nje Expert gjerman, ... mengjes me dendur-cdo 10 min.,ne dreke cdo 20 min., mbasdite nga ora 16:00 deri 18:00 cdo 7-8 min. )etj. etj.
3. Kryebashkiakut iu duk shuma-investimi i larte dhe preferoji te veje Coban per te organizuar qarkullimin, icili, i binte me lire!!!
4. ... e sherbimit urban ne Tirane, do te ishte nje shembull per te gjitha qytetet e Shqiperise dhe, do te kishte nivele bashkohore Europiane(Gjermania shembull).
Nejse... Per pyetjen:
5. Ne Shqiperi, si ne shume fusha te jetes edhe ne sherbimin urban, MONGON koncepti thlbesor: Sherbimi ne funksion te njerzve dhe jo,njerzit ne funksion te (vetem perfitimit) Biznesit.
6.Ne Shqiperi sundon Populizmi i lidhur ngushte me Klientelizmin(Gjerat behen per populizem dhe sipas Klienteles) dhe jo te behet nje here studimi e pastaj vihet ne zbatim.
7.Sa e di une, ne disa zona te Tiranes prsh Dajt-Qender, Kombinat-Qender funksionon me orare dhe statione te rregullta. Aq Zi-keq sa e pershkruan Roberti, nuk eshte.
8. 7-8 Autobuza ne nje Linje eshte absurditet. Autobuzat, ne Linja me shume levizje, mund te perputhen ne dy deri tre stacione bashke, por jo me shume.


1. Keto gjera nuk shihen dhe kaq personale, besoj.
2. Shume interesant kjo inisiative; a nuk mund te shpalosesh ketu ca me teper nga ky plani juaj, bie fjala per linja te ndryshme, cfare propozonit, dhe sa kohe (dite) ndenjet ju duke i studjuar linjat e Tiranes?
3. Ndoshta nje past-kopie e modelit gjerman me qytete dhe levizje te medha nuk mund te shkoje 100% ne Tirane! Te mos harrojme se ne Gjermani rifillon levizja e madhe gjate dites aty nga ora 3.4 e pasdites, ndersa ne Tirane rifillon aty nga ora 12.
4. Sherbimi urban i Tiranes nuk mund te jete kure shembull per qytetet e tzjera te Shq., sepse Tirana eshte 10 here me e madhe dhe me levizje me te madhe nga sejcili qytet.
5. E vertete!
6. Populizmi eshte pasoje e klientizmit dhe ky i fundit pasoje e sherbimit ndaj biznesit ne radhe te pare, qe shpesh eshte nje kushuri, mik, shok, i njohur, etj.
7. Teorikisht kane te gjitha linjat orare te rregullta, praktikisht i thyejne edhe ato linja te cilat bejne te njejtat rruge; pikerisht per kete i shikoja se si ziheshin fatorinot e linjave te ndryshme ne te njejten rruge. Ato ne Dajt jane dy kryesore, ajo e Linzes dhe ajo e Priskes, keto vertet e zbatonin orarin afersisht, por jo sakte; ne fund te fundit neper stacione nuk ka tabela me orareret e autobuzave si ne Gjermani.
8. Ne mos 7-8 autobuza, po them 6-7; keto i ke prapa muzeut kombetar, tek Zogu i zi, prapa 15 katshit, tek 9-katshet, e pastaj me pak linja i ke ne unaze, tek rruga e Durrsit, prapa bankes, rruga Dibres (qysh tek Selvia) per Kinostudio, etj.
Konkluzioni: per ty keto linja nuk jane ne rregull, por per mua qenkan ne rregull! Por, a nuk po bejme fjale per te njejtat linja autobuzi?!?


  Gjithsej 78 faqe: « E parė ... « 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 »
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.