Forumi Horizont Gjithsej 78 faqe: « E parė ... « 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 »
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė ndryshme (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=36)
-- Pushimet e Veres (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18746)


Postuar nga robert datė 23 Dhjetor 2017 - 15:24:

Pėrrallė nga e tashmja (2)

E mbani mėnd pėrrallėn me kaprollin, qė gjurmohej nga ujku dhe u fsheh pas gėmushės me gjethe, e pas ikjes sė ujkut kaprolli e hėngri gėmushėn, duke menduar vetėm pėr urinė e ēastit, e duke harruar kėshtu se mbeti zbuluar?! Dhe... ujku u rikthye prapė... Ja, kėshtu ka mbetur Shqipėria, teksa ky popull u shkul nga vendi dhe iu ngul tokave pa zot e me zot, ngriti oborret e tij privatė me shtėpia dhe vila tė bukura! Tashmė toka bujqėsore ėshtė bėrė kokoshi njė thellė, e pėr tė ngrėnė bukė, ky kokėrr shqiptari pa tru ka marrė rrugėt e mėrgimit, duke ngelur kėshtu nė dorė tė tė tjerėve, pse jo rallė –siē e sjellin edhe situatat– edhe nė gojė tė ujkut. Po ajo pėrralla me atė fshatarin qė thirri qehajanė ti zinte lepurin nė kopėsht tė tij, sepse nuk e zinte dot, a ju kujtohet? Ja, po si kopshti i fshatarit qė u batėrdis keq e mė keq nga langojtė e qehajahit pėr tė zėnė lepurin, kėshtu ėshtė katandisur sot sistemi i drejtėsisė dhe legjislatura shqiptare nga tė huajt perėndimorė, tė cilėt kanė rreth 25 vjet qė e drejtojnė kėtė punė nė Shqipėri! Po atė pėrrallėn me gomarin qė u vesh me lėkurėn e luanit, apo majmuni qė u bė mbret, e sė fundi ky karazgjollėk u zbulua, duke bėrė qė bota mbarė tė tallej, hė, a e mbani mėnd? Ja kėshtu u krekos nacionaliteti shqiptar me nacionalistėt nė krye gjatė kėtyre 20 vjetėve tė fundit, e tashmė ėshtė strukur nėn budadallėkun e vet, pasi pa se me injorancė nuk arrihet kurrė gjė, por vetėm dėmtohet vetja dhe kombi qė (gjoja) e pėrfaqson! E sa e sa pėrralla tė tjera mė prezantohen mua aktuale nė kėtė vend, sa herė shkoj dhe e vizitoj, apo sa herė i hedh sytė nga larg dhe e vėshtroj!
Ndaj kjo pasqyrė ... po si ajo pasqyra e njerkės sė Hirushes sė bukur, na ka lėshuar njė tė vėrtetė mjaft tė hidhur nė kėto dy-tre vjetė tė fundit: emigrantėt punojnė gjithė vitin pėr njė muaj pushime, ndėrsa shqiptarėt nė Shqipėri punojnė njė muaj pėr njė vit pushime. Hėm, sa ironi therėse! Nuk ėshtė metaforė, nuk ėshtė aq as hiperbolė. Ka mjaft realitet aty brenda. Emigrantėt shqiptarė, kudo ku gjinden, nė Europė nė Amerikė punojnė ditėn, punojnė natėn; punohet gjithė vitin pėr tė bėrė rreth 1 muaj leje –natyrisht– nė vendin e tyre, aty ku janė lindur e rritur. Aty venė me gėzim tė shkelin ato kalldrėme, rrugica e sheshe ku kanė qeshur dhe qarė, ku janė grindur dhe kanė luajtur. E nuk pyesin dhe aq pėr ato ēmime, tė cilat rriten pėr periudhėn korrik-gusht nė rreth 30%, jo vetėm pėr shėrbimet, por edhe pėr sa e sa asortimente. Nuk pyesin dhe aq pse tabelat e ēmimeve nuk ekzistojnė nė shumicėn e rasteve. Nuk pyesin pėr ato ushqime tė skaduara nė shumė lokale tė vogla, nėpėr imbise, tek picat hallall (tek kėto tė fundit kupto: haram), etj.. Nuk pyesin as pėr ato ndryshime, qė jo gjithnjė u kėnaqin syrin. Por nuk arrisin ta kuptojnė se si, nė kėtė periudhė, njė shumicė e zyrtarve tė administratės dhe organizmave pranė-shtetėrorė marrin lejet e zakonshme vjetore, pikėrisht nė njė kohė ku shumė prej kėtyre emigrantėve kanė ndonjė problem administrativ pėr tė zgjidhur! Nuk arrisin ta kuptojnė, se si shumė zyrtarė tė administratės shtetėrore dhe atyre pranė-shtetit nuk gjinden shpesh nė vendet e punės, por diku tek klubi jashtė apo kushedi se ku!
Dy ditė para largimit, mora albumin e fotografive pėr tė fotokopjuar njė pjesė apo shumicėn e fotove, nė mos tė gjitha, -si tė ishte shėrbimi dhe ēmimi. Hyra tek njė dyqan fotosh dhe, me ēmimin 40 lekė tė reja pėr foto, thashė tė riprodhoja nja 50 prej tyre me nga dy kopje. Mirpo shitėsi tha ti lija fotot aty e tė shkoja pas dy-tre orėsh, sepse do tė bėnte pas pak gjumin e drekės. Orar nuk kishte fare. Nga meraku qė kisha pėr fotografitė, i thashė se nuk mund ti lej, ndaj vetėm mund tė prisja nėse do tė niste ti bėnte atė kohė. Po ec o burr, se ti bėj tak-fak pastaj kur tė vij, ma bėri me dorė. Me buzėqeshje tė pėrdėlluar mė ngeli ti thoja se do pėrpiqesha tė vija pas dy-tre orėsh. E mirė, s’e prishi fare terezinė ai. Dola. Pas pesė minutash rrugė u gjenda tek njė dyqan tjetėr i tillė, ku dhe i bėra nė moment fotot me nga 40 lekė tė reja copėn.
E tregova kėtė episod tė vogėl, jo se kishte ndonjė gjė tė veēantė nga episodet e tjera, por se pikėrisht ėshtė njė episod mėse i zakonshėm nė vendin tonė. Njerėzit –ndonse jo tė gjithė– kanė lekė pėr tė jetuar; njė pjesė janė marrė me shitje-blerje pronash e tokash, njė pjesė me allishverishte nga mė tė ndryshmet, njė pjesė janė nėpėr punėra zyrtare, institucionale, etj., njė pjesė kanė biznese tė vogla, dyqane e mė the e tė thashė, e disa biznese tė mėdha, njė pjesė kanė fituar gjatė dekadės sė fundit me drogė, dhe pjesa e mbetur ka zanate, pa llogaritur ata nė fund, punėtorėt e krahut, qė kanė sa pėr tė ngrėnė njė ēap bukė. Po tė llogarisim edhe lekun qė vjen nga emigracioni shqiptar gjatė periudhės sė verės tek turizmi shqiptar, si dhe ndihmat nga Brukseli, njė pjesė e tė cilave shkojnė nėpėr dhjetra projekte urbane, kulturore, etj., duhet thėnė se njė pjesė e mirė e popullsisė sė qyteteve nė Shqipėri nuk kanė probleme tė sigurimit tė mjeteve tė jetesės. Pikėrisht kjo siguri i ka bėrė kėta shqiptarė paksa fodullė, menefregistė, tė papėrgjegjshėm. Ndaj dhe shitėsi nė fjalė, ndonėse i vinin as i vinin tre-katėr veta nė ditė pėr ndonjė foto, (sa herė kaloja para dyqanit tė tij, nuk mė kishin zėn sytė njeri brenda), ndonėse e dinte se jo larg tij ishin edhe dy-tre dyqane tė tjera fotografish, pra konkurrentė, i leverdiste mė mirė tė bėnte gjumin e tij tė zakonshėm tė drekės e tė largonte kėshtu njė klient, se sa ta shtynte nja njė orė gjumin e drekės, apo edhe mos ta bėnte fare atė ditė, e tė fitonte kėshtu njė klient tė ardhėm dhe 40 mijė lekė tė vjetra (50x2x400= 40.000) brenda njė ore, nė mos edhe tre-katėr fishin e tyre, pasi nė njė shėrbim tė tillė obligues ndaj klientit, unė mund ti riprodhoja tė gjitha fotografitė e albumit atė pasdreke! Por duket se shitėsi duhet ta kishte tė siguruar jetėn, ndaj dhe e largonte klientin, ndaj dhe e bėnte pushimin e drekės pa tabelė orari tek dera, si njė shumicė dyqanesh dhe shėrbimesh tė tjera nė Shqipėri!
Ky detaj “i vogėl” teknik nuk tregonte vetėm mosdijen, menefregizmin dhe papėrgjegjshmėrinė e shėrbimit shqiptar. Ky detaj teknik i njė tabele orari dhe (mos)zbatimi tė saj tregonte atė mentalitet mesjetar otoman, ku shitėsi apo shėrbimi i caktuar e konsideronte veten dhe shėrbimin e tij ndaj qytetarit si njė tė drejtė tė tij, pa as edhe njė detyrim tė caktuar. Pra, nėse dyqani apo njė shėrbim i caktuar do tė ishin shtetėror si nė monizėm, atėhere ai mund ta konsideronte veten si njė punonjės nė shėrbim tė klientit. Por, kur dyqani dhe shėrbimi i caktuar ishin privatė, ai e konsideronte veten si njė punonjės nė shėrbim tė vetes dhe jo tė klientit. Shėrbimi ndaj klientit, nė mentalitetin e sotėm tė shqiptarve, konsiston nė vetėm aq sa ky shitės, apo zanatēi, ka nevojė pėr klientin, nė tė kundėrt as qė i intereson se ē’kėrkon njė klient. Ndaj dhe njė shumicė shitėsish dhe shėrbimesh tė tjera nuk kanė kurrfarė obligimi dhe pėrgjegjsie ndaj punės dhe klientit. Ky mentalitet ishte dhe ėshtė njė tragjedi e kėtij populli, shteti, vendi. Ky mentalitet ishte bėrė pjesė e jetės sė kėtij vendi. Ndaj nuk duhet tė ēuditeni qė njė shumicė dyqanesh, si ato me orar tek dera, ashtu dhe ato pa orar, do ti gjeni nė orė tė ndryshme tė ditės tė mbyllura, sidomos ato tė pasdrekės, e sidomos dyqynet e artikujve tė ndryshėm dhe jo aq ato tė ushqimit, -kėto tė fundit kanė mė tepėr xhiro. E jo shumė mė ndryshe ėshtė edhe nėpėr disa shėrbime tė tjera private, apo ato zyrtare dhe institucionale, qė ti illustroj me rastet e mia personale do tė mė duheshin fletėt tė tėra, pa llogaritur atė, qė mė vjen tė vjell kur i kujtoj.
Tek shėrbimet janė pėr tu veēuar taksitė, si ato tė linēesuara e aq mė tepėr ato tė palinēesuara, tek tė cilat duhet patur shumė kujdes, sepse e ha sa krahu nė periudhėn korrik-gusht, ku shoferi me ta marrė vesh se vjen nga jashtė, ta gjen hilenė si e si ta paguash si frengu pulėn. Dhe nuk bėhet fjalė vetėm pėr pagesėn, qė nė fund tė fundit e bėn hallall kur caktohet qartė qysh nė fillim, por mė shumė pėr mėnyrat se si zhvatesh kur nuk i ke qartėsuar 100% gjėrat qysh nė fillim; kėto mėnyra janė midis atyre tė njė skileje dhe njė grabitqari tė hapur. Siē mė ndodhi edhe kėtė vit mua, teksa taksisti (i palinēesuar) na la pa arritur destinacionin e dėshiruar (Vermoshin) dhe pagesėn e kėrkoi si tė njė taksie nga ato me kronometėr pėrpara. Tė tilla momente ti zverdhin pushimet. Ē’ti bėsh, muajt korrik-gusht janė tė vetmit muaj ku mendohet tė nxirret leku pėr tė gjithė vitin! Jo mė kot ka dalė ajo shprehja e re popullore, qė pėrmenda mė lart. Dhjetor 2017


  Gjithsej 78 faqe: « E parė ... « 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 »
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.