Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e re poezise (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=337)
-- Pse tė deshta aq shum? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17861)


Postuar nga shelgu datė 03 Nëntor 2011 - 19:12:

Pse vetem me vajtime o motra jeme ti. Qfar ke qe te mundon kshu.

Psh njeriu i knon edhe gezimit. nje lule te bukur, pemes qe ka qelur, dimrit te bardhe qe po vjen.


Postuar nga epanjohura datė 18 Nëntor 2014 - 23:12:

Njė i zhdukur...

A ėshtė fshirė me tė vėrtetė ēdo gjurmė?
Edhe gjurmėt e tua nė dėborė?
Athua i ka shperla shiu tė gjitha mesazhet e shtypura
Tė gjitha klithmat e shpirtit
Qė sugjeron qė tė kthehesh?

Athua me tė vėrtetė pushojė ēdo gjė
nė njė natė drithėruese?
Pse ike me errėsirėn?

A ka vetėm dhimbje nė kėtė botė?
Ēfarė ėshtė trajtimi?

Kisha njė parandjenjė ne zemėr
S'e Ti pėrsėri do tė kthehesh pėr mua ...
Kam shikuar nėpėr rrugė,
Dhe nganjėherė me tė vėrtetė kam besua.
Qė do vraposh tek unė ...
Dhe unė tė jamė e lumtur.
Kėtė vetėm Ti e dinė.
Ti je Babi im.
Ti mbete shpėtimi im.
Ishe dhe mbete
Mbėshtetje emocionale dhe forcė per mua.

Dhe kur fryma mė ndalet nė gjysmė,
Dhe sytė mė mbushen lot...,
Atėherė e kuptoj ..
Qė Ti nuk je mė.
As nuk do kėthehesh kurr...
Unė nuk jam njė fėmijė mė.
Ti nuk mund tė vijsh e tė ikėsh prap.
E PAMUNDUR kjo.........


Postuar nga kurt datė 21 Nëntor 2014 - 01:56:

Nuk meriton kush ne bote te duhet kaq shume sic sygjeron titulli i ksaj temes. That's weak.


Postuar nga raid datė 21 Nëntor 2014 - 21:09:

Shpresoj t'i kthehet babi kesaj vajzes..


Postuar nga epanjohura datė 22 Nëntor 2014 - 18:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurt
Nuk meriton kush ne bote te duhet kaq shume sic sygjeron titulli i ksaj temes. That's weak.
Flm.mik i nderuar qe me lexoni..


Postuar nga epanjohura datė 22 Nëntor 2014 - 18:58:

Citim:
Po citoj ato qė tha raid
Shpresoj t'i kthehet babi kesaj vajzes..

Eh i nderuar nga atje nuk ka kthim....


Postuar nga epanjohura datė 22 Nëntor 2014 - 19:50:

Tė kėrkoj...

Tė kėrkoj urave dhe trotuarve
rrugėve qė vet i ndertuam
Nė tė gjithė vendet e botės
Andej kah ne i kaluam...

Kėrkoj gjithė andej,
kalova miliona kufij
Pyes nėpėr stacione trenash
Nuk gjeta asgjė-nga unė e Ti..

Tė kėrkoj mundohem t'a ndali qetėsin
Qė ne gjakun tim mbretėron
Me ngjyren e flokut tend ngjyrosi cdo bardhesi
Nostalgjia sa shum me kaplon

Edhe ret ne qiell ne ty me ngjajn
Gjerėsa kaloj me mall i shikoj
Dhe ēdo kund pėrpara tė kam
Eh,me shpejtėsi tė erės jetoj....


Postuar nga epanjohura datė 22 Nëntor 2014 - 19:51:

Vetmia

Mos kini frikė nga vetmia!
Ajo ėshtė njė klient besnik.
Ajo nuk do tė shkoj shum larg
As kur dikush ju hedhė njė kockė dhe ik'.

Ajo kurrė nuk do tė zbehet,
Kur ju besoni nė para dhe famė,
Mund t'a lėvizini vetėm...
Nga hapėsira nė kokėn tuaj.

Mos e hudhni vetminė!
Ajo thjesht do zbehet dhe e largon ,
Atėherė kur tė ofrohet dikush
Qė zemra,vėrtetė t'a kėrkon


Postuar nga epanjohura datė 22 Nëntor 2014 - 19:59:

Lot kristali...

Heshtja ...
Aromė jorgovani
Dhe lotėt e nxehtė

Nata ...
shkėndijė,kujtime....

Diku thellė brenda meje
Komplot i fshehur dėshirė e madhe
Mendoj se ku ėshtė ai tani?

Pra duke menduar pėr disa gjėra
I kthehem jetės
Tė pėrmbushė nė mėnyrė dinjitoze...
Faktin qė unė...duhet tė jetojė.

Pyes veten nėse ajo ėshtė e vetmia?

Ai nuk mund ta di...
Unė nė kėtė moment ...
Do tė pi pikat e dashurisė
Dhe jetės sė hidhur!

Papritmas dėgjova njė britmė ...
...Ėshtė natė para agimit....Kthjellu....


Postuar nga epanjohura datė 22 Nëntor 2014 - 20:00:

Kurrė mos tė shkojnė -

Ėshtė e vėshtirė kur ata tė shkojnė
Kur ata nuk janė mė...

Shokėt e mi,
Miqtė e mi,
Dashuria ime.

Me ta tė iku,diku,
Nė bagazhet e tyre,
Nėn thonjėt e tyre
Me ta ikėn edhe njė pjesė e imja.

As qyteti nuk mė pėlqen,
As netėt e bardha,
As simfonia e Beethovenit,
As kėngėt qė dikur i doja..

Nuk mė pėlqen

Kur ata nuk janė..

Shokėt e mi,
Miqtė e mi,
Dashuria ime.

Kurrė mos te shkojnė
Dhe askund mos tė nisėn
Ata qė i dua......


Postuar nga robert datė 23 Nëntor 2014 - 17:36:

Keto poezite nga te panjohura mund te behen te njohura, m.gj.th. sot nuk lexon njeri poezi. Merijne nga une noten 7 deri 7+.


Postuar nga Piktor datė 24 Nëntor 2014 - 20:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
Keto poezite nga te panjohura mund te behen te njohura, m.gj.th. sot nuk lexon njeri poezi. Merijne nga une noten 7 deri 7+.
Epanjohura shkruan fjale zemre, poezi te krijuara nga realiteti ku jeton dhe te asaj qe ka perjetuar. Forca e vargut te saj eshte dritarja e motivit te jetes se saj. Neprmjet atyre vargjeve shpreh te gjitha emocionet.
Po te lexosh vetem poezine e fundit te saj sidomos vargjet:

As qyteti nuk me pelqen,
as netet e bardha,
As simfonia e Bethovenit,
as kenget qe pelqeja dikur.

Ndien se ajo jeton realitetin e saj perballe fallsitetit te nje qyteti te bukur, apo neteve te bardha te shoqeruara me muziken e bethovenit apo te ndonje grupi muzikor apo kengetari qe preferonte dikur. Dikur qe nuk mund te percaktohet ne kohe. Nuk eshte nostalgjke aspak per keto gjera te dores se dyte kur bashke me qytetin e bukur, naten e bardhe etj ikin bashke me ata qe do.
Tregon dhimbjen qe i shkakton ose perjeton ikja e tyre sikurse e atyre qe iken pergjithmone nga jeta e saj.


Postuar nga epanjohura datė 26 Nëntor 2014 - 21:32:

......................


Postuar nga epanjohura datė 26 Nëntor 2014 - 21:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Epanjohura shkruan fjale zemre, poezi te krijuara nga realiteti ku jeton dhe te asaj qe ka perjetuar. Forca e vargut te saj eshte dritarja e motivit te jetes se saj. Neprmjet atyre vargjeve shpreh te gjitha emocionet.
Po te lexosh vetem poezine e fundit te saj sidomos vargjet:

As qyteti nuk me pelqen,
as netet e bardha,
As simfonia e Bethovenit,
as kenget qe pelqeja dikur.

Ndien se ajo jeton realitetin e saj perballe fallsitetit te nje qyteti te bukur, apo neteve te bardha te shoqeruara me muziken e bethovenit apo te ndonje grupi muzikor apo kengetari qe preferonte dikur. Dikur qe nuk mund te percaktohet ne kohe. Nuk eshte nostalgjke aspak per keto gjera te dores se dyte kur bashke me qytetin e bukur, naten e bardhe etj ikin bashke me ata qe do.
Tregon dhimbjen qe i shkakton ose perjeton ikja e tyre sikurse e atyre qe iken pergjithmone nga jeta e saj.


Nuk kam asnje koment pas kesej qe shkruajti Piktori...Flm miku im...


Postuar nga epanjohura datė 11 Dhjetor 2014 - 14:03:

Pa titull....

Do te shkruaj nje poezi
Dua te tregoj qe ndihem e vetmuar
Te them se kam mall per Ty
E cdo dite mbytem duke t'kerkuar...

Dhe...cdo dite e me teper me mungon
Ehh thonin:Hajt s'e koha sheron
Tek une kjo nuk vlejti
Dhembja ende vazhdon


Nuk po mund te gjej fjale
S'po dij dhembjen ta pershkruaj
Diku ne nje vend t'a dergoj
Nje pjese nga mbetja ime...


Nuk po mund te t'prek ne vargje
Ndoshta shkrimi im do te dhemb
Nguroj te ta shkruaj,por ....
Nuk po gjej as vend...

Megjithate, une do te perpiqem tė shkruaj
Pjesen me te bukur te jetės sime,
Mbi kete dhjetor te ftohte me bore
Dua ta them zemer,s'me mbete gje ne dore...

Te shof edhe kur i mbylli syt..
Por...mbetem e shtanguar syhapur
Shof qe jame e vetmuar pa Ty
Dhe kjo ngadale me mbyt'...

Ndoshta do te shkruaj poezi per Ty
Por nuk munda dot t'i numroja kurr
Ata lot qe na rrodhen si krua
Diten qe u ndam pa deshire UNE E TI...


Postuar nga robert datė 12 Dhjetor 2014 - 19:23:

O bo-bo, me duket se gjithe keto lote kane per ta shkrire ate bore dhjetori, per te cilen flet e panjohura. Kane per ti dale probleme me ata ambientalistet, te cilet do e akuzojne per ngrohje te planetit. Shpejt t'ia gjejme ate kok-derrin e larguar, e me vendim partie ta kthejme ne peqirin e ngrohte dhe poetik te se panjohures.


Postuar nga epanjohura datė 20 Mars 2015 - 21:14:

Eja mikja ime

Eja e therras miken
Te ulemi ketu pran
Ti kujtojm ditet e shkuara
Qe iken e vuajtje na lan!

Kur ishim shum te reja
Athua a menduam ndojhere
S'e nje vajze e hareshme qe isha
Do te mbetet e perlotur perhere!

Kur me bije nder mend
Ulem pran vendit te vjeter
Mos mendo kurr i dashuri im
Vendin s'ta zene kush tjeter!


Postuar nga epanjohura datė 20 Mars 2015 - 21:16:

E shtrenjėta ime Nėnė!

Tė erdha ke varri
Festėn t'a urova
Ty Nėnė s'pata mundėsi
Gurin pėrqafova..

E pėrlotur ika...
Mendova pėr fatin tim
Po unė kur tė iku..
Kush vjen tek varri imė...??


Postuar nga epanjohura datė 09 Prill 2015 - 12:48:

5 IV....

Askund nuk gjej prehje
Veshtire te pajtoj
Ne vend qe t'uroj Ditelindjen
Jame ulur po t'vajtoj....

Shpirti ime i vogel
Athua me akuzon...
Qe ne cdo ditelindje
Nena me lot te uron..

Force nuk me ka mbet'
Te shkruaj me teper
Lotet nuk me ndalen
Ngushllim s'me mbeti tjeter..


Postuar nga Fajtori datė 09 Prill 2015 - 18:40:

Jo per te prish rrjedhen e temes po qeka dita sot me keto argumente. Po shifja lajmet dhe nje nene kishte injektuar kripra per 5 vjet me rradhe te femija, derisa femija 5 vjet kishte vdek. Nje tjeter kishte fut femijet ne frigorifer, ku ia gjeti policia te vdekur.

Tani edhe te kjo tema femije te vdekur. Mahhh...


Postuar nga lezhjani-82 datė 10 Prill 2015 - 19:58:

Mos qofsha gabim mbaj mend qe nji grua e kisht futur femijen ne mikrovale .


Postuar nga epanjohura datė 11 Prill 2015 - 09:13:

Fajtori dhe lezhjani-82,flm.qe lexuat poezin ani qe komentet e juaja jane vertet ,,vrastare''....dhe nuk kan vend tek kjo teme....Flm.per mirekuptim....


Postuar nga shelgu datė 15 Prill 2015 - 19:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Epanjohura shkruan fjale zemre, poezi te krijuara nga realiteti ku jeton dhe te asaj qe ka perjetuar. Forca e vargut te saj eshte dritarja e motivit te jetes se saj. Neprmjet atyre vargjeve shpreh te gjitha emocionet.
Po te lexosh vetem poezine e fundit te saj sidomos vargjet:

As qyteti nuk me pelqen,
as netet e bardha,
As simfonia e Bethovenit,
as kenget qe pelqeja dikur.

Ndien se ajo jeton realitetin e saj perballe fallsitetit te nje qyteti te bukur, apo neteve te bardha te shoqeruara me muziken e bethovenit apo te ndonje grupi muzikor apo kengetari qe preferonte dikur. Dikur qe nuk mund te percaktohet ne kohe. Nuk eshte nostalgjke aspak per keto gjera te dores se dyte kur bashke me qytetin e bukur, naten e bardhe etj ikin bashke me ata qe do.
Tregon dhimbjen qe i shkakton ose perjeton ikja e tyre sikurse e atyre qe iken pergjithmone nga jeta e saj.


Piktor, mendoj qe ka nevoje per nderhyrje ketu. pak me siper bera nje nderhyrje tjeter duke dashur te ndihmoj, indirekt
E panjohura vertet shkruan fjale zemre. ka nje temp te mire, por poezia eshte femijnore. Ti ke cilesuar disa vargje qe mund te jene me te miret e saj.
Mbi keto fjale zemre duhet punuar duke perdorur ato elemente qe kerkon vargu per t'u quajtur poezi.
Rimat jane te thjeshta dhe te kerkuara. kjo lloj poezie mendoj une, nuk ka nevoje fare per rime, sepse lloji i vargut eshte i tille qe kerkon liri, ose varg te bardhe. Keshtu rima duke dashur ta beje vargun poezi e demton dhe e kthen ne nje lloj "bejte".
Figurat letrare jane te nje niveli shkollor, te perdorura tej mase, pa origjinalitet. keto mund te perdoren ne te foluren e perditshme me shume sukses, por ne nje poezi kerkohet te rrish larg shabllonit, klisheve.

Nje tentative per te krijuar varg klasik dhe nje tentative tjeter per te manipuluar me vargun e lire njekohesisht eshte teper e veshtire dhe teper e rralle ne poezi. Ndryshimi i stilit brenda te njejtes poezi eshte i mundur ne poemat e gjata dhe edhe ne ato duhet bere me shume kujdes.

Megjithate e uroj krijuesen dhe e inkurajoj qe te mos e lere krijimin ne nivelin e shperthimit te ndjenjave. Ajo nuk krijon vetem per vete, por kerkon qe keto shkrime t'i lexojne edhe te tjeret. Pra e nisur nga kjo gje duhet te mendoje me gjate para se te hedhe jashte vetes nje poezi.

Suksese "e panjiohur"


Postuar nga epanjohura datė 15 Prill 2015 - 21:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu

Piktor, mendoj qe ka nevoje per nderhyrje ketu. pak me siper bera nje nderhyrje tjeter duke dashur te ndihmoj, indirekt
E panjohura vertet shkruan fjale zemre. ka nje temp te mire, por poezia eshte femijnore. Ti ke cilesuar disa vargje qe mund te jene me te miret e saj.
Mbi keto fjale zemre duhet punuar duke perdorur ato elemente qe kerkon vargu per t'u quajtur poezi.
Rimat jane te thjeshta dhe te kerkuara. kjo lloj poezie mendoj une, nuk ka nevoje fare per rime, sepse lloji i vargut eshte i tille qe kerkon liri, ose varg te bardhe. Keshtu rima duke dashur ta beje vargun poezi e demton dhe e kthen ne nje lloj "bejte".
Figurat letrare jane te nje niveli shkollor, te perdorura tej mase, pa origjinalitet. keto mund te perdoren ne te foluren e perditshme me shume sukses, por ne nje poezi kerkohet te rrish larg shabllonit, klisheve.

Nje tentative per te krijuar varg klasik dhe nje tentative tjeter per te manipuluar me vargun e lire njekohesisht eshte teper e veshtire dhe teper e rralle ne poezi. Ndryshimi i stilit brenda te njejtes poezi eshte i mundur ne poemat e gjata dhe edhe ne ato duhet bere me shume kujdes.

Megjithate e uroj krijuesen dhe e inkurajoj qe te mos e lere krijimin ne nivelin e shperthimit te ndjenjave. Ajo nuk krijon vetem per vete, por kerkon qe keto shkrime t'i lexojne edhe te tjeret. Pra e nisur nga kjo gje duhet te mendoje me gjate para se te hedhe jashte vetes nje poezi.

Suksese "e panjiohur"

Flm.Une diku me heret e kam shkrua qe nuk jame poete,jane vargje te ,,pashkolluara''....Nuk jane vetem me rime ka edhe nga ato qe kan kuptimin e nje shpirti te vrar pa rimua fare....Por kjo nuk do te thot qe te gjithe ne qe ,,shkarravisim ''dicka ne forme te poezis jemi poet te mirefillt....Gjithe te mirat per Ju...


Postuar nga robert datė 18 Prill 2015 - 19:51:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha shelgu
[B]
Megjithate e uroj krijuesen dhe e inkurajoj qe te mos e lere krijimin ne nivelin e shperthimit te ndjenjave. Ajo nuk krijon vetem per vete, por kerkon qe keto shkrime t'i lexojne edhe te tjeret. Pra e nisur nga kjo gje duhet te mendoje me gjate para se te hedhe jashte vetes nje poezi.

Duket se Shelgu qenka plakur pas nje largimi te gjate! Duken si keshilla te nje plaku farmacist me syze, i cili te rekomandon nje kujdes pas nje gripi te lehte pranveror, duke i thene klientes te mbeshtillet mire e te prese sa te ngrohet koha, e pastaj te niset te takoje te dashurin e zemres. Nderkohe qe dashuria ne kete rast hedh poshte shall e ilace dhe e mposht semundjen permes eres se marrzise, pa pyetur c'thone e mendojne te tjeret.
Vetem shperthimi i ndjenjave mund te sjelle varg te fuqishem; cfar tek e panjohura duket se esht akoma larg.
Para nja 1-2 vjetesh lexova dy libra me poezi, nje i vajze: A.Adami: Enderrime, dhe tjetri nga L.Bejko: nje here ne jete. I pari i vogel, me vargje te thjeshte, te paperpunuar, por sa terheqes dhe origjinale. I dyti, vellim me i madh, me varg me te perpunuar, mw me mendim, por me mw pak ndjenje.
Shume mendim e lodh vargun! Dhe kjo bote prandaj dhe vuan shume, sepse ka shume mendim.


Postuar nga Fajtori datė 02 Maj 2015 - 05:42:

Si naiv ne fushen e letersise, me lejoni te hedh koncept tjeter pervec mendimit dhe ndjenjes. Eshte "talenti" ai qe ben ndjenjen te penetroje gjuhen ne forme poetike pa patur nevoje per mendim. Poete te medhenj si Agolli arrijne te thone gjera te bukura pa kodifikuar vargun me mendime. Kjo sepse kane talentin, njohurine e fjalorit, etj.

Per sa kohe ne emigrantet jetojme jashte, fjalori yne do reduktohet gjithmone e me shume, ndaj dhe poezite do i kemi gjithmone me larg vargut te talentuar. I vetmi emigrant qe kam pare te shkruaje sikur s'ka ikur ndonjehere nga Shqiperia eshte Shkelqim Cela.

Meqe ra fjala, di njeri si te futet tek blogu i tij, se e ka bere me "te njoftme" dhe duhet me i gjet mikun.


Postuar nga robert datė 02 Maj 2015 - 18:10:

Kot dhe meqe kisha kohe, po nderhyj. Mire se ndjenjen e kuptojme cfare eshte, po ashtu edhe mendimin. Por talentin si mund ta pershkruajme!? Ne rastin e poezise, mundet ky talenti te jape aq shume edhe pa ndjenjen dhe mendimin? Apo ka lidhje me 'to?


Postuar nga cecilia datė 02 Maj 2015 - 18:29:

faje pa problem fare e kam shok per koke :d i vetmi shkrimtar qe me ka nisur librat e tij me rruge postale dhe te dedikuara me emrin tim. ja di emrin blogut? se mua me pati derguar linkun dikur kur donte te lexoja dicka..


Postuar nga Endri datė 17 Maj 2015 - 23:16:

Poezia vjen nga zemra dhe jo nga fjalori. Ashtu si natyra eshte e bukur vete dhe s'ka nevoj per nderhyrjen e dores se njeriut. Por njerezimi deshiron ti kontrolloj, rregulloj e ti bej formale. Kshuqe keshilla ime per te epanjohur vazhdo te shprehesh cfare ndjen perbrenda dhe brenda saj do gjesh dhe stilin tend.


Postuar nga shelgu datė 22 Maj 2015 - 20:23:

Neqoftese e panjohura paska elxues qe e pelqejne ajo e ka arritur sulksesin. Cfare duhet me shume?
Megjithate, une insistoj ne vargun e perpunuar. Eshte ai lloj vargu qe i reziston kohes. Te tjerat humbin shpejt.
Per kete duhet njohje e thelle e gjuhes (fajtori ka te drejte kur flet per emigrantet qe harrojne gjuhen e tyre). dhe njohje e thelle e teorise se letersise. Nje poet qe nuk njeh teorine eshte si ai muzikanti qe luan nje vegel pa njohur as notat.
Talenti per mendimin tim eshte koncept arkaik. Une do e perifrazoja ndryshe kete fjale. Krijimi eshte prone e njeriut qe ka qeliza kreative dhe rruge kreative, bashkepunime sinaptike kreative ne tru. Ekzistojne te tilla koncepte. Kush i ka keto duke futur pune, shume pune mund te jape krijime ne shume fusha. Natyrisht maksimalja arrihet ne ate fushe ku ke punuar me teper.

Ne rastin e krijimeve qe me detyruan te bej nderhyrjen, Eshte e vertete ajo qe shpesh po vure dore shume mbi nje poezi, kjo demton spontanitetin e mendimit dhe ate shpertimin e bukur te pare.
Per te qene me i paturpshem dhe me i sakte, fatkeqesisht une nuk shikoj ndonje shperthim te mirefillte, me perjashtime te rralla ne keto krijime.

Nje element te dyte qe doja te vija ne dukje eshte qe duhet futur larmi ne krijim, ndryshe behet si ato kenget e kalanderit qe i binte ne nje tel gjithmone.

Mos me keqkuptoni, une e inkurajoj cdo perpjekje, dhe keto keshilla modesta kane thjesht qellim te mire.


Postuar nga Endri datė 22 Maj 2015 - 21:46:

Si dihet ndoshta dikush qe eshte ne nje situate si ajo vete mund ti pelqej poezit e saj qe jane dark. Pune shijesh. Poezia s'behet qellimisht per te 'kenaqur" lexuesin. Tani pyetja eshte duhet perpunuar apo jo? Jo ne kete rast specific por pergjithesisht. Une them se s'ka nevoj qe te shprehesh nje vizion.

Ka lloj lloj skulptura ato moderne qe jane te zgjedhura me material te mire. Dhe te lashta qe mund te jete nje cop gur me nja dy shenja cerrje. Kush mund te thoj cila eshte me e mire?


Postuar nga shelgu datė 26 Maj 2015 - 19:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha Endri
Si dihet ndoshta dikush qe eshte ne nje situate si ajo vete mund ti pelqej poezit e saj qe jane dark. Pune shijesh. Poezia s'behet qellimisht per te 'kenaqur" lexuesin. Tani pyetja eshte duhet perpunuar apo jo? Jo ne kete rast specific por pergjithesisht. Une them se s'ka nevoj qe te shprehesh nje vizion.

Ka lloj lloj skulptura ato moderne qe jane te zgjedhura me material te mire. Dhe te lashta qe mund te jete nje cop gur me nja dy shenja cerrje. Kush mund te thoj cila eshte me e mire?


Endri, une e kuptoj mendimin tend dhe e aprovoj ne aspektin qe ti e shtjellon. E panjohura me modesti prann qe nuk eshte poete. Une do thoja dicka tjeter. Ajo ka shpirt poetik te mire dhe ndjenje shume.
Ne aspektin teorik, poezia eshte nje lloj zhaner i artit qe perdor fjalen e perpunuar per te transmetuar ide estetike tek krijuesi dhe degjuesi. nisur nga kjo, poezia duhet te shtjellohet mbi nje sere kriteresh te cilat e bejne te klasifikueshme, e vendosin pra ne nje vend te caktuar ne skeden e madhe te teorise se poezise.
Edhe format me oderne e te reja kane vendin e tyre. Specifikisht kjo poezi nuk eshte "Dark" aspak sepse edhe ne poezine "dark" ka romance. madje pikerisht kjo lloj poezie eshte ndertuar qe te romantizoje melankoline e depresionin.
Tek poezia e se panjohures une shoh shume elemente dhimbjeje dhe melankolie dhe dashurie te mirefillte.

Persa i takon skulpturave, besoj se e ke thene ne menyre alegorike


Postuar nga Dulcis in Fundo datė 28 Maj 2015 - 16:20:

Shelgu, nderro tastiere.

P.s. Mezi pres dhe uroj te lexoj se shpejti se si i kendon lumturise e panjohura.


Postuar nga shelgu datė 02 Qershor 2015 - 18:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha Dulcis in Fundo
Shelgu, nderro tastiere.

P.s. Mezi pres dhe uroj te lexoj se shpejti se si i kendon lumturise e panjohura.



E di. Po i bie ne nje tek si kalanderi edhe une.


Postuar nga epanjohura datė 03 Qershor 2015 - 17:57:

Jete

Cfar me dhurove o jete?
Asgje,perveq lotin ne k'ta sy
Cdo dite e me e dobet po behem
Jete-u hidherova me Ty...

Cfar me dhurove e uruar?
Perveq zemres se plagosur
Mendoja qe jame e forte
Por...Ja qe nuk jame e persosur..

Cfar prite nga une o jete genjeshtare?
Te aktroj lumturin sa t'jame e gjalle..
S'ja dola,u mundova me mish e shpirt
Pra ti a u gezove,tani qe dole fitimtare..

Cfar fitove moj e ,,poshter''jete?
Qe mi morre gezimet e rinis...
Tani rrij e pres s'i e vdekur
Jam' futur ne burgun e vetmis...


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 04 Qershor 2015 - 20:17:

Urime "e panjohura"


Postuar nga epanjohura datė 16 Qershor 2015 - 11:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha SHKODRANI I QESHUR
Urime "e panjohura"


Flm.SHKODRANI I QESHUR,ju pershendes...


Postuar nga epanjohura datė 16 Qershor 2015 - 11:22:

Mė duaj me shpirt....

Dua tė jem mė shumė se dėshirė,
Pasion nė netėt e gjata me ty,
jo vetėm ėndėrrime pėr buzėt e nxehta
Dua tė flasim,...tė shikohemi nė sy... .

Nuk dua vetėm njė prekje me pasion,
as pėrmbushje me ėndėrra pėr pasurit,
Trupi imagjinatėn nuk kėrkon
Dua tė duhemi....pa limit....

Dua tė qėndrojė nė ditėt tuaja,
nėpėrmjet teje tė shoh botėn me ngjyrė,
dua tė fle nė ėndrrat e tua,
tė zgjohem me faqen tėnde mbi fytyrė.

Dua tė jem pafundėsisht e dashur,
pėr tė parė thellėsin time,
dua tė zbulojė gjithė pasuritė e mia
qė nė njė moment mos t'duken mashtrime...

Dua tė jem mė shumė se dėshirė,
sepse dėshira bėhet dhe kalon,
Dua tė jem edhe diēka mė mirė
Urimet tė mė vijnė pas e jeta tė vazhdon.

Mos shiko nė mua si nė njė aspiratė
nė netėt tona pa mbarim..,
nuk dua me mua tė bėsh kontratė
Kurse ēdo gjė tjetėr,t'merr Ajo nė vendin tim'

Nuk fillova dashurin pėr tė kandiduar,
Kam nevojė tė mė duash mė shumė,
sepse...kur unė tė dua,t'i fali tė gjitha ............
DUA:
Unė tė bėhem TI,e TI tė bėhesh Unė...


Postuar nga epanjohura datė 16 Qershor 2015 - 20:50:

Nata mė e errėt se dhimbja...

Nė njė natė
mė tė errėt se dhimbja,

Vėshtirė tė harrohet....
njė prekje nė gjysmė tė rrugės mbetur,
Nė ajrin e zanur peng,
vall'na zuri tė papjekur?

Nė shpirt stuhi,pėrmbytje
njė zemėr tė mbetur ngrirė
Tė gjithė ėmbėlsin shėndrrove
nė helm tė hidhur,pa mėshirė...

Nė atė natė,
mė tė errėt se dhimbja,

Ku dashuria nė gjysmė ka mbetur,
sepse ty nuk tė kisha atje,
Mbeta as gjallė as vdekur.
kalimtarėt i pyetja-Ku je??,

Njė mendim ikėn nga tjetri,
nuk lejon qiellit yjet t'i shpėrndaj,
Pėr tė qetėsuar shpirtin e rėnė nė gjumė,
ulem dhe shkrihem nė vajė...

Nė atė natė,
mė tė errėt se trishtimi...

Kur vuajtjet janė sa njė jetė e gjatė,
ato kalojnė mbi heshtjen tonė,
Nė njė natė tė dhimbshme,ngelėm pa fat
distanca fajtore....tani ėshtė shumė vonė.......


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 27 Tetor 2015 - 19:49:

buku.. e Panjohura bukur...sikur pendimi ka mbetur peng diku,


Postuar nga epanjohura datė 02 Nëntor 2015 - 10:37:

Emri im ėshtė pritje....



Drithėrimė qė dėnes'.

Natė e dhimbjes jamė....

Shpirt qė gjakos pa shpresė.

Trup qė i mungojnė gjymtyr'.

Emri im ėshtė -pritje.

Sonte. Nesėr.

Pėrgjithmonė?

Shkyej kalendarėt.....

Do t'i thej akrepat e orės ...

I mallkoj datat.

Qė fshehtė mė kujtojn.......

Sa larg je nga unė.....

Mallkoj gjitha hartat e botės.

Ato nuk tregojnė rrugėn pėr tek Ti

Dhe ditėt janė bosh.

Rrėnjosura nė vetėmi

Lulet janė vyshkur...

Lagura nga lot e mi',

Pa ty, ditėt janė gri..

Lodhem.

Krrusem...

Ndjej veten qė fundosem......

U treta nė thellėsi


Postuar nga AngelDevil datė 06 Nëntor 2015 - 22:10:

E panjohura jeta eshte shume e shkurter per ta kaluar me trishtim.

Shijo jeten dhe mos e rruj hic per asgje dhe askend.


Postuar nga robert datė 08 Nëntor 2015 - 18:26:

Se c'ka dicka magjepse kjo poezi e te panjohures kesaj radhe! Duket ka rene brenda vertet!


Postuar nga epanjohura datė 17 Nëntor 2015 - 22:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
Se c'ka dicka magjepse kjo poezi e te panjohures kesaj radhe! Duket ka rene brenda vertet!


Poezit e shkruara nga une jane shumica me te njejten tematike,kjo do te thot qe asgje nuk ka ndryshua tek une.......


Postuar nga Ar datė 18 Nëntor 2015 - 21:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha epanjohura


Poezit e shkruara nga une jane shumica me te njejten tematike,kjo do te thot qe asgje nuk ka ndryshua tek une.......



Nuk e njoh mire historine tende, por me sa kam kuptuar ke humbur dike. Mblidhi forcat dhe jetoje jeten sa je ketu, se do ike shume shpejt... edhe shume shpejt do vije dita qe do takohesh me ate qe ke humbur ne boten tjeter -hug-
Me pelqejne poezite e tua e Panjohura, edhe pse kane dhimbje brenda


Postuar nga robert datė 21 Nëntor 2015 - 15:33:

Tematika mund te jete e njejte, sic dhe nje zjarr mbetet zjarr. Por varet nese flitet kur zjarri sapo ndizet dhe ka shume tym, kur flaka shperthen, kur zjarri gjen konstanten e tij, kur zjarri po mbaron dhe kur ky eshte kthehur ne prush, apo dhe po shuhet fare. Pra, tematika eshte e njejte, por periudha kohore dhe procesi me 'te ndryshojne!
E ne fund te fundit, eshte nga te tjere me pare, femra nuk tregon kurre te gjithe te verteten! Nejse!...


Postuar nga shelgu datė 15 Dhjetor 2015 - 19:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
Tematika mund te jete e njejte, sic dhe nje zjarr mbetet zjarr. Por varet nese flitet kur zjarri sapo ndizet dhe ka shume tym, kur flaka shperthen, kur zjarri gjen konstanten e tij, kur zjarri po mbaron dhe kur ky eshte kthehur ne prush, apo dhe po shuhet fare. Pra, tematika eshte e njejte, por periudha kohore dhe procesi me 'te ndryshojne!
E ne fund te fundit, eshte nga te tjere me pare, femra nuk tregon kurre te gjithe te verteten! Nejse!...



Po dhe mashkulli nuk tregon o Robert.
Bravo qe shkruan dhe kaq. Duhet me mire sigurisht, por seicili ben aq sa mund.


  Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.