Forumi Horizont
Trego 41 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18657)


Postuar nga bledarcela datė 06 Gusht 2012 - 18:21:

Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston

Sepse nuk egziston.


Postuar nga dylan datė 06 Gusht 2012 - 19:37:

Re: Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston

Citim:
Po citoj ato qė tha bledarcela
Sepse nuk egziston.wowwwwwww kush u cmen pashe zotin ,vetem zoti existon se asgje tjeter


Postuar nga bledarcela datė 06 Gusht 2012 - 20:00:

Me vjen keq. Nuk egziston. Asnji nuk e ka pa deri tani.
Keni 2000 vjet qe imagjinoni perralla.


Postuar nga dylan datė 06 Gusht 2012 - 20:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha bledarcela
Me vjen keq. Nuk egziston. Asnji nuk e ka pa deri tani.
Keni 2000 vjet qe imagjinoni perralla.
mundet te jet sikur thua ti po ne besimin tim duhet te ket nje ,te pakten ne trunin tim existon e i besoj e e flm per te qenit pran meje


Postuar nga walker datė 09 Gusht 2013 - 17:57:

Talking Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston Sepse nuk egziston.

Sna dhe ndonje arsye.E vetmja arsye ketu eshte se duhet te shikohesh ne ndonje doktor


Postuar nga lorie datė 10 Gusht 2013 - 15:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha bledarcela
Me vjen keq. Nuk egziston. Asnji nuk e ka pa deri tani.
Keni 2000 vjet qe imagjinoni perralla.Jo jo , po te ishin perralla, do kishim imagjinuar me shume se 2000 vjet, kjo teme eshte me e vjeter se aq.


Postuar nga ksovari datė 13 Gusht 2013 - 03:26:

merre me avash

Citim:
Po citoj ato qė tha bledarcela
Sepse nuk egziston.Kam dy shembuj pėr ty.
1) Anshtajni pasi dėgjoi profesorin duke iu thėnė nxėnėsve se duhet tė besojnė vetėm gjėrat qė shohin, e pasi qė Zotin nuk e shohin ai nuk ekziston. Ky u ngrit nė kėmbė dhe tha:atėherė, profesori pohon se ka mend, por ne nuk ia shofim, si rrjedhoj ai nuk ka mend nė kokė, sepse ne as nuk ia shofim as uk mund t'ia prekim.
2) Njė ateist sfidon njė dijetar nė debat pėr mosekzistencėn e Zotit dhe kėrkon takim. Dijetari ia pranon ftesėn, por takimi tė jetė pranė lumit.
Nė takim dijetari vonohet pak. Ateisti fillon e qorton pėr vonesėn.
Dijetari i pėrgjgjet pėr vonesėn: U vonova pasi gjatė rrugės pash njė anije e cila vetvetiu ndėrtohej. Vet punhej druri, vet kdhendej, vet montohej, vet matej, vet precizohej dhe qėndrova deri pėrfundoj ndėrtimi i anijes vetvetiu.
Ateisti thotė: paske humbur taruan fare. Ku mund tė ndėrtohet njė anije pa dorėn e njeriut dhe dijen e tij.
Dijetari ia kthen: atėherė si mendon ti qė i tėrė ky univerz tė funksionoj me kaq precizitet. Yjet, toka, qielli, ajri, uji, tė gjitha gjallesat nė tokė dhe nė qiell, etj, etj, tė funksioojnė e tė jenė krijuar vetvetiu pa dorėn, lejėn dhe dijenin e Zotit tė cilin j e mohoni.


Postuar nga kurt datė 13 Gusht 2013 - 07:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie


Jo jo , po te ishin perralla, do kishim imagjinuar me shume se 2000 vjet, kjo teme eshte me e vjeter se aq.

Jam kurioz, cfar mendimi ke ti lorie per fene islame qe po fuqizohet me shume ne balkan dhe mesin e shqiptarve kohet e fundit?


Postuar nga lorie datė 13 Gusht 2013 - 17:58:

edhe une jam kurjoze c'mendim do kem kurt.

Po lexoj Kuranin tani dhe jam ne gjysem te librit. Bleva nje te botimit te Oxfordit qe sqaron pasazhet e veshtira dhe po lexoj duke u nisur me sy objektiv.

Dua te mbaroj se lexuari ne fillim dhe te bej disa kerkime perpara se te jap mendimin tim, keshtu qe...duhet pritur. Po ta ndaja tani nuk do ishte i plote.

Kureshtja me eshte shtuar sepse po fuqizohet shume si fe. 2/3 e botes me duket beson ne fene islamike.


Postuar nga ksovari datė 13 Gusht 2013 - 20:58:

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie
edhe une jam kurjoze c'mendim do kem kurt.

Po lexoj Kuranin tani dhe jam ne gjysem te librit. Bleva nje te botimit te Oxfordit qe sqaron pasazhet e veshtira dhe po lexoj duke u nisur me sy objektiv.

Dua te mbaroj se lexuari ne fillim dhe te bej disa kerkime perpara se te jap mendimin tim, keshtu qe...duhet pritur. Po ta ndaja tani nuk do ishte i plote.

Kureshtja me eshte shtuar sepse po fuqizohet shume si fe. 2/3 e botes me duket beson ne fene islamike.Mė vjen miė pėr kėtė hulumtim konkret dhe analizė objektive.


Postuar nga kurt datė 14 Gusht 2013 - 03:08:

^ kristianet si puna jote i duhen me shume shqiperise ne krahasim me kta myslimant e radikalizum. Dhe jam mysliman vet, por shikoj shume te meta me nje lloj mentaliteti depresionues qe ka filluar te pushtoje shoqerine tone.
Moderate Islam is ok though.


Postuar nga lorie datė 14 Gusht 2013 - 03:20:

yeah :(

that's sad.

Pasi ndodhi ataku ne Maratonen e Bostonit u shtyva te lexoja libra mbi Islamin dhe te kuptoja me shume mbi kete fe.


Postuar nga robert datė 18 Gusht 2013 - 19:09:

Interesant dhe shume per tu lavderuar ky lexim i Kuranit nga Lorie, sic dhe per tu inkurajuar ta bejne edhe te tjere. Por akoma me interesant do te jete mendimi i saj pasi ta kete lexuar. Cfare do mendoje ajo? Qe aty ka fjalen e Zotit (Allahut)? Apo thjesht fjale dhe probleme te Muhametit?


Postuar nga lorie datė 18 Gusht 2013 - 23:52:

Arrow

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
Interesant dhe shume per tu lavderuar ky lexim i Kuranit nga Lorie, sic dhe per tu inkurajuar ta bejne edhe te tjere. Por akoma me interesant do te jete mendimi i saj pasi ta kete lexuar. Cfare do mendoje ajo? Qe aty ka fjalen e Zotit (Allahut)? Apo thjesht fjale dhe probleme te Muhametit?


te shohim


Postuar nga lorie datė 18 Gusht 2013 - 23:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurt
^ kristianet si puna jote i duhen me shume shqiperise ne krahasim me kta myslimant e radikalizum. Dhe jam mysliman vet, por shikoj shume te meta me nje lloj mentaliteti depresionues qe ka filluar te pushtoje shoqerine tone.
Moderate Islam is ok though.O kurt, ti je mysliman sepse prinderit i ke mysliman apo je interesuar vete dhe ke bere nje si tip 'spiritual quest' dhe ke marre kete vendim?

Me duket eshte e para apo jo ?


Postuar nga kurt datė 19 Gusht 2013 - 04:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie


O kurt, ti je mysliman sepse prinderit i ke mysliman apo je interesuar vete dhe ke bere nje si tip 'spiritual quest' dhe ke marre kete vendim?

Me duket eshte e para apo jo ?


As une as prinderit nuk jemi mysliman ne sensing a praktikimit.
Ne fakt une shikoj prinderit e mij qe jane te moshuar dhe skane haberr fare nga falja apo ligjet e ksaj feje. Pra jemi nominally Muslims, asgje me shume.

Kjo me pelqen se thellesisht Jane taman shqiptar pagan ne shqirt. As nuk i interreson feja aspak. Dhe kjo i vjen naturisht dhe eshte nje cilesi qe me pelqen. sepse jane te moshuar dhe ne prag te fundit te jetes (nisur nga mosha) qe dmth naturisht njerzit ne kte moshe fillojn e i perkishtohen fese me shume. por jo kta.
Kurse plaka flet me shume per krishtin kur e ngacmoj rreth fese.
Megjithate besojn ne zot, por aspak te motivuar nga ana e asnje feje.


Postuar nga Fajtori datė 19 Gusht 2013 - 04:54:

Trecereku i shqiptareve jane ashtu, por kane deklaruar sikur kane nje fe ne censusin e fundit te Sales. Dolem si perfundim 60% myslimane dhe kur pyet njerezit te gjithe thone se nuk i plas fare per fene por kane deklaruar fene qe ka pas fisi dikur.


Nje tjeter detaj qesharak ne Shqiperi, tani perkrah shtetit farse qe ben sikur funksionon ka edhe nje popullsi farse qe ben sikur ka fe.


Postuar nga lorie datė 19 Gusht 2013 - 18:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Trecereku i shqiptareve jane ashtu, por kane deklaruar sikur kane nje fe ne censusin e fundit te Sales. Dolem si perfundim 60% myslimane dhe kur pyet njerezit te gjithe thone se nuk i plas fare per fene por kane deklaruar fene qe ka pas fisi dikur.


Nje tjeter detaj qesharak ne Shqiperi, tani perkrah shtetit farse qe ben sikur funksionon ka edhe nje popullsi farse qe ben sikur ka fe.une e dija 70% muslimane dhe 30% ortodokse ,por ku i dihet stat-seve.


Nuk ka gje me te cuditshme se te vesh vetes nje label ( musliman apo krishtere) dhe te mos praktikosh kete label, por ja qe shqipot keshtu kane bere gjithmone, sa per emra, se thelle jane ateista.

Kurt, keshtu jane dhe prinderit e mi , sidomos babai im, mendje shkencetari kokeforte qe do prova per gjithcka .


Postuar nga kurt datė 20 Gusht 2013 - 04:21:

Faji eshte i atyre qe bejn cencusin qe nuk sqarojn qe shqiptaret gjeresisht jane thjesht "Nominally Muslims". Pra nuk praktikojn ket fe shumica.
Sepse nese I bejn pyetjen a besoni ne zot? dhe cfar feje ka patur fisi jot? Athere patjeter do shkruhet mysliman.


Postuar nga lorie datė 20 Gusht 2013 - 18:15:

Fajin e ka edhe turku qe per 500 vjet ofroi rryshfete ose kercenime ne kembim te konvertimit ne islam, apo jo?


Postuar nga Glaukus datė 20 Gusht 2013 - 22:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurt

Sepse nese I bejn pyetjen a besoni ne zot? dhe cfar feje ka patur fisi jot? Athere patjeter do shkruhet mysliman.

je icik gabim ktu Kurt


Postuar nga Petter datė 09 Shtator 2013 - 15:59:

Ne zot ateistet fillojne te besojne kur zakonisht ka noi defekt avioni, qe fillon renien e lire.. te gjithe zotit I luten.

Vet nuk e besoj se ka ndonje te tille, po e kan shpik per me mbajt me shpres e te inkurajum miletin. Shkencerisht e kan shpjegu dhe formimin e tokes, jetes etc etc keshtu qe ai shkrimi me anijen e ber vet etc etc ska lidhje. Une besoj se ka jete pervec kesaj tone atje tutje/siper/poshte nesh qe jan me te avancuar se ne ose ndoshta dhe me te prapambet.

Kurse keto fete skan asnje dallim nga politika, biles nq se politika eshte k.. feja eshte vrasese. Sa te egzistoje feja ska paqe ne ket bote.


Postuar nga lorie datė 10 Shtator 2013 - 01:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha Petter
Sa te egzistoje feja ska paqe ne ket bote.


I agree. ( to a degree)


Postuar nga Endri datė 10 Shtator 2013 - 04:29:

Besimi ne zot do ekzistoj sepse eshte pjese e njeriut. Dhe perderisa kjo eshte pjese e njeriut tregon qe ka dicka me shume sesa ndergjegja na tregon ne kufijt e hapesires dhe kohes. S'eshte feja ajo qe shkakton luftrat por njeriu. Dhe lufta apo pjeset e erreta jane pjese instiktuale e njeriut. Ashtu sic eshte besimi. Dhe e vetmja menyre qe lufta mund te mos ekzistoj shkencerit eshte kur njeriu i balancuar te vetendergjegjesohet perreth vetes se tij, proceset brenda tij. Nje pjese e madhe e njerezit sot ka humb besimin, dhe se besoj sesi mund te jetohet ne nje bote pa mit. Sigurisht eshte nje bote me e varfenuar.


Postuar nga lorie datė 10 Shtator 2013 - 05:54:

Endri, pikerisht, kete do shkruaja dhe une, por s'po gjeja dot shtysen me, te shkruaja po te njejtat gjera qe kam shkruar perhere.

Flm per kete rifreskim.


Postuar nga robert datė 15 Shtator 2013 - 14:06:

Nuk e dime a e mbaroi se lexuari Kuranin kjo Lorie, apo e ka lene ne mes pa lexuar? Do te ishte interesat te degjonim ndonje mendim nga keta qe e kane lexuar, sepse ata qe nuk e kane lexuar i dine te gjitha.


Postuar nga Piktor datė 15 Shtator 2013 - 19:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha Endri
Besimi ne zot do ekzistoj sepse eshte pjese e njeriut. Dhe perderisa kjo eshte pjese e njeriut tregon qe ka dicka me shume sesa ndergjegja na tregon ne kufijt e hapesires dhe kohes. S'eshte feja ajo qe shkakton luftrat por njeriu. Dhe lufta apo pjeset e erreta jane pjese instiktuale e njeriut. Ashtu sic eshte besimi. Dhe e vetmja menyre qe lufta mund te mos ekzistoj shkencerit eshte kur njeriu i balancuar te vetendergjegjesohet perreth vetes se tij, proceset brenda tij. Nje pjese e madhe e njerezit sot ka humb besimin, dhe se besoj sesi mund te jetohet ne nje bote pa mit. Sigurisht eshte nje bote me e varfenuar.
Njeriun nga Zoti e ndan nje fije e padukshme qe quhet mister. Persa kohe qe njeriu eshte materialist aq me i pamundshem eshte besimi. Sa me besimtar te jete njeriu ndihet aq me prane ketij misteri. Thjesht te dy kerkojne Zotin, njeri ne fakte e tjetri me vepra. Te dy jane njerez te mire nese bejne nje jete te mire me vepra te mira e te dy jane trupi dhe shpirti i Zotit. Nese te dy bejne vepra te ulta si, vrasje, vjedhje grabitje, perdhunime normal qe nuk i perkasin Zotit. Ja pra qe Zoti eshte (egziston).


Postuar nga Endri datė 16 Shtator 2013 - 03:47:

Pak a shume jam dakort me ty qe e ndan vetem nje fije misteri. S'jam dakort qe the materializmi te con me afer zotit. Une mendoj qe teknologjia materialiste ka cuar ne nje humbje te kultures shpirterore. Sa me i zhytur ne te, aq me i humbur. S'po them te shkosh ne te kundert kur ti shesesh te gjitha, shpite, makinat, dy apo tre makina qe kane njerezit sot dhe te jetosh afer malit ne nje kasolle me natyren. Po flas per nje balancim te egos se perditshme me "misterin" ate qe eshte e pavullnetshme. Njerezit e pabalancuar shkaktojne problemet sot ne bote sic ata qe gjoja flasin ne emer te fe's por qe se kuptojne cdo te thot te kesh besim dhe ata qe behen me shkencetar se shkencetaret, me pap se papa me nje fjal. Fe'n une e gjej ne folklor, tregime, symbole. Dhe ato qe shkruhen ne librat e fetare une i marr thjesht si deshmi te prototipeve. Se une vet se di logjikisht nese historirat qe tregohen aty jane te verteta apo jo. As s'mund te flas nga eksperienca nese ato historira me te vertet kane ndodhur. Une vetem di qe po ka arsye per nje hipotez dhe nese ka kuptim atehere s'kam arsye pse ta mohoj. Ideja e zotit tim per kete arsye eshte shume ndryshe nga pershembull ideja e zotit qe mund te kete nje besimtar tjetert. Une e shikoj si koncept/prototip. Ato mund ta marrin drejtperdrejte te gjitha mesazhet. Biles, ka disa qe i japin dhe tipare njeriu.


Postuar nga Endri datė 16 Shtator 2013 - 04:24:

Kohet e fundit kam pat interest per keto. Dhe kam dal ne nje perfundim, ska zgjidhje te gjithanshme dhe nje pjese e jetes do jete gjithmon e mistershme. Por mund ti vish te vertetes shume afer nese perpiqesh.


Postuar nga lorie datė 16 Shtator 2013 - 16:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
Nuk e dime a e mbaroi se lexuari Kuranin kjo Lorie, apo e ka lene ne mes pa lexuar? Do te ishte interesat te degjonim ndonje mendim nga keta qe e kane lexuar, sepse ata qe nuk e kane lexuar i dine te gjitha.


Robert, po e lexoj por duke i dhene vetes pak hapesire, sepse te them te drejten, sa here qe e kap "it hurts my brain" ne menyre literale kjo.

Nuk dua te ndaj shume pervec faktit qe ka shume rregulla , cfare duhet dhe s'duhet bere dhe ku perfundon dhe ku nuk perfundon nqs s'i realizon keto gjera. Nuk ka dashuri, nuk po gjej ndonje lloj dashurie deri tani, ndoshta prandaj dhe Krishterimi me pelqeu shume. Vdekja dhe ringjallja e Krishtit qe ishte nje eveniment historik ( lexo Josephus apo historiane jo besimtare te asaj kohe qe pohojne mbi kete eveniment) sic e kam thene me pare eshte e vetmja gje qe e ndan krishterimin nga fete e tjera, dhe qe nqs kjo nuk ka ndodhur ehste e kote te besosh ne fene krishtere, por nqs kjo gje ka ndodhur tregon dashurine e pakondicionuar qe ka Zoti per njerezit.
Shpetimi i shpirtit pra sic e ka thene Piktori, eshte nje mister kaq i bukur kur Zoti te prek zemren.


P.S. por edhe pse une shkruaj ketu dicka qe e kam provuar ne te vertete, jam e sigurte, si here te tjere qe do quhen pallavra apo gjera ne ajer. Oh well.


Postuar nga Piktor datė 17 Shtator 2013 - 19:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha Endri
Pak a shume jam dakort me ty qe e ndan vetem nje fije misteri. S'jam dakort qe the materializmi te con me afer zotit. Une mendoj qe teknologjia materialiste ka cuar ne nje humbje te kultures shpirterore. Sa me i zhytur ne te, aq me i humbur. S'po them te shkosh ne te kundert kur ti shesesh te gjitha, shpite, makinat, dy apo tre makina qe kane njerezit sot dhe te jetosh afer malit ne nje kasolle me natyren. Po flas per nje balancim te egos se perditshme me "misterin" ate qe eshte e pavullnetshme. Njerezit e pabalancuar shkaktojne problemet sot ne bote sic ata qe gjoja flasin ne emer te fe's por qe se kuptojne cdo te thot te kesh besim dhe ata qe behen me shkencetar se shkencetaret, me pap se papa me nje fjal. Fe'n une e gjej ne folklor, tregime, symbole. Dhe ato qe shkruhen ne librat e fetare une i marr thjesht si deshmi te prototipeve. Se une vet se di logjikisht nese historirat qe tregohen aty jane te verteta apo jo. As s'mund te flas nga eksperienca nese ato historira me te vertet kane ndodhur. Une vetem di qe po ka arsye per nje hipotez dhe nese ka kuptim atehere s'kam arsye pse ta mohoj. Ideja e zotit tim per kete arsye eshte shume ndryshe nga pershembull ideja e zotit qe mund te kete nje besimtar tjetert. Une e shikoj si koncept/prototip. Ato mund ta marrin drejtperdrejte te gjitha mesazhet. Biles, ka disa qe i japin dhe tipare njeriu.
Po flisja per skeptiket, qe kerkojne prova materiale mbi egzistencen e Zotit. Nqs keta te fundit jane njerez te denje te moralshem jane po aq prane Zotit sa nje besimtar.
Nese besimi ne Zot nuk do te ishte mister do ishim te gjithe besimtare.
Zoti gjendet tek shpirti yne. Ne vdesim me trup po shpirti a vdes valle.
Mos harrojme se fruti i molles bie nga pema kalbet dhe natyra gjen forcen te rinise nje jete te re nga ky frut. Kjo force, energji eshte misteri i jetes. Jo te gjitha mollet e kalbura per njemije e nje arsye mbijne (ringjallen).


Postuar nga AngelDevil datė 20 Shtator 2013 - 17:29:

E ka pa njeri? E ka prek njeri?
I ka plotesu ndonjerit ndonje lutje?

Piktoro ckena


Postuar nga Piktor datė 20 Shtator 2013 - 18:38:

Asgje te re Ad. Ne pergjithesi mire, Ti?
Ne lidhje me pyetjet, qe te kesh nje besim te forte duhet te besosh tek shpirti. Trupi vdes por shpirti, kjo energji qe e mban gjalle vdes valle? sipas ligjeve te fizikes (edhe Newton-it) energjia nuk vdes kurre por transformohet.


Postuar nga AngelDevil datė 20 Shtator 2013 - 21:18:

transformohet ne balte piktor,me pas ne uje pastaj avullojme e behemi re ne qiell...


Postuar nga dylan datė 22 Shtator 2013 - 15:22:

un per vete shpresoj ,duhet te ket nje them qe na ndihmon
te pakten lutemi kur kemi nevoje ku te lutemi tjeter


Postuar nga lorie datė 22 Shtator 2013 - 22:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
E ka pa njeri? E ka prek njeri?
I ka plotesu ndonjerit ndonje lutje?

Piktoro ckena
Ne fakt eshte veshtire te besoh kur nuk e sheh nje gje, kot nuk quhet besim= faith.

Por ka argumenta racionale qe te cojne afer. Gjithkush mund te gjej argumenta pro apo kunder besimit, ka hapesire per dyshim, kjo sepse po te mos kishte, po te ishte e provuar shkencerisht, njerezit do ishin si tip 'automatash' dhe nuk do quhej me besim.


Per plotesimin e lutjeve, personalisht po, me jane plotesuar shume lutje, por duhet patur dicka parasysh, duhet besuar qe ai ti ploteson lutjet perpara se te te plotesohen.

Ne disa pasazhe Biblike, Jezusi ben nje sere mbrekullish ne vende te ndryshme ( sherimin e te verberit, ate leproz etj) ndersa ne Nazareth ,tek vendi qe ai u rrit, nuk beri pothuajse asnje mbrekulli, kjo per faktin se ai ishte rritur me ta dhe keta ishin shume skeptik sesi i biri i Marias dhe Jozefit, nje cope zdrukthetari te thoshte dhe bente gjera te tille. Ata me duket ishin gati ta denonin duke e gjuajtur me gura.
Math 13:54-57
http://www.biblegateway.com/passage...-57&version=NIV

Dua te dal tek fakti qe Zoti te takon aty ku je, me besimin qe ke. Nuk te detyron qe ta ndjekesh ate me frike apo force. Do bej mbrekulli apo do ti pergjigjet lutjeve te tua nqs ke besim se ai eshte i fuqishem, pa forcime. Flas jo vetem prej eksperiences sime dhe njerezve qe njoh por edhe prej menyres sesi Jezusi u soll me njerezit. Per cdo njeri ,kishte nje mesim krejt ndryshe.


Postuar nga lorie datė 06 Tetor 2013 - 20:47:

Ja dhe nje okerster natyrore qe flet kaq shume per Zotin :)Shume frymezuese


Postuar nga shelgu datė 08 Tetor 2013 - 16:06:

Kush eshte feja me e mire


Postuar nga lorie datė 08 Tetor 2013 - 18:57:

Ajo qe tregon te verteten edhe kur nuk te pelqen.


Postuar nga shelgu datė 09 Tetor 2013 - 13:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie
Ajo qe tregon te verteten edhe kur nuk te pelqen.


Une besoj tek kjo feja ime qe me thote te verteten dhe cudi, me pelqen.


Po pse mos me pelqeje?


Postuar nga robert datė 11 Tetor 2013 - 19:08:

Oh Lorie, e zgjate shume, u mbush viti dhe ti akoma tek faqet e para. Kesaj i thone: terhiq e mos e keput. Une per tre muaj e lexova dy here; ne kete tre muajsh edhe Biblen gjithashtu dy here.
Po kjo shprehja angleze, (apo amerikane), ...brain, me vjen keq, por s'e kuptoj. S.d.q., kur ta mbarosh se lexuari, nese e mbaron, -pasi shumica e njerzve e lene ne mes Kuranin pa lexuar, per shkak se ka perseritje te shumta dhe eshte monoton, si dhe merret me se shumti me ngjarjet e Bibles, por perciptazi, cfar d.t.th., qe po nuk e ke lexuar Biblen, nuk i kupton ato qe thote Muhameti-, me nje fjale, ku ta mbarosh, thuaje mendimin perfundimtar: a te terhoqi, interesant apo jo, i kendshem, i merzitshem, mendon se eshte fjala e Zotit, apo mendja e Muhametit, apo ca ashtu e ca keshtu, cilat shprehje te kane ngelur ne mendje, cilat ngjarje, -pasi aty jane me se shumti ngjarjet e perditshme te Muhametit dhe bashkohesve te tij.


 
Trego 41 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.