Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 28 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė ndryshme (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=36)
-- Jeta eshte fat apo zgjedhje (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17220)


Postuar nga kotka datė 07 Gusht 2009 - 16:51:

Jeta eshte fat apo zgjedhje

Shume here njerezit shprehin mendimin se "filani kishte ose ishte me fat"

Mendoni se jeta eshte e lidhur ne fat apo ne zgjedhjet qe bejme ne ne jete?

Mendoni qe jeta eshte nje rruge e papritur, qe na del perpara apo eshte nje rrugice qe ne zgjedhim per te kaluar ne pyllin e panjohur??

Une jam me mendimin se jeta ka shume te papritura, por varet shume nga ne, se cilin kalim duhet te zgjedhim, qe te perballojme keto te papritura, te cilat na dalin ne rrugen e jetes.

Per mua me fat eshte ai njeri, qe diti te zgjedhe kalimet dhe rrugicat me te mira te cilat i dolen perpara, per te perballuar pengesat, veshtiresite dhe te papriturat.

Pra une vete jam me parimin se rrugica qe zgjedhim sjell fatin tone ne jete.


Postuar nga agata datė 08 Gusht 2009 - 00:51:

Jeta eshte fat apo zgjedhje

Kotka, mendoj se eshte te dyja bashke.

Eshte fat, zgjedhje, pune...


Postuar nga shelgu datė 08 Gusht 2009 - 03:03:

Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
Kotka, mendoj se eshte te dyja bashke.

Eshte fat, zgjedhje, pune...



Agata besoka tek fati.

Qe te lindesh ne nje familje te pasur angleze dhe te trashegosh pasurite e medha te tyre, nnuk eshte fat, por rastesi.



Fati eshte nje force superiore qe parapercakton ngjarje te caktuara, ose ngjarje qe paracaktohen nga nje force levizese.

Fati nuk eshte Zoti, por nje figure e vaget, e paqarte, qe ne komunitete te ndryshme merr forma te ndryshme.

Une nuk besoj tek fati, por ma ka qejfi qe te jem me fat.


Postuar nga cecilia datė 10 Gusht 2009 - 16:05:

Aman ca analize ke o cedrus?!i madh je per zotin...
Une mendoj qe nqs do kisha lindur ne ndonje familje angleze borgjeze,do e quaja veten me fat, po kam lindur ne nje familje te varfer edhe ne shqiperi aha ca lesh fati pastaj...Fatin e gjemova kemba- kembes dhe se kapa dot...
Une mendoj qe jeten e ke ne dore ta zgjedhesh,zoti te dha, dy duar per te punuar, mendjen per te menduar, kembet per te ecur etj me radhe, ti se sa i zoti je te ecesh perpara ajo varet vetem nga TY...Per mua eshte zgjedhje...FATI eshte histori me vete.


Postuar nga agata datė 10 Gusht 2009 - 18:42:

Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Agata besoka tek fati.

Qe te lindesh ne nje familje te pasur angleze dhe te trashegosh pasurite e medha te tyre, nnuk eshte fat, por rastesi.



Quaje si te duash, e rendesishme eshte qe po flasim per te njejten gje.

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Une nuk besoj tek fati, por ma ka qejfi qe te jem me fat.



Nje femije, 3 vjeēar, i cili zhvillon nje leucemie, mendon se zgjodhi te jete semure, apo rastesia...?!
Njerzit nganjehere kane deshire te debatojne, e flasim per te thene "asgje"...!


Postuar nga Deb* datė 10 Gusht 2009 - 19:17:

Jeta eshte 50/50.
Ka gjera qe i bejme ne varesi te kushteve qe kemi, qe ne situata te tjera as nuk do e imagjinonim. Keshtu me ka ndodh dhe mua ne disa raste.


Postuar nga shelgu datė 10 Gusht 2009 - 19:38:

Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato qė tha agata



Nje femije, 3 vjeēar, i cili zhvillon nje leucemie,

1 mendon se zgjodhi te jete semure, 

 2 apo rastesia...?!
.!



Sigurisht qe eshte rastesi e dashur, megjithse kjo nuk eshte obsioni i dyte dhe i fundit nga dy mundesive te mesiperme.


Postuar nga Klodel datė 11 Gusht 2009 - 13:05:

Fati te krijon mundesite e te shtron shume rruge perpara, zgjedhja eshte ajo qe percakton rrugen e jetes. Per mendimin tim te kesh fat do te thote te dish te besh zgjedhjen me te mire ne momentin me te duhur.


Postuar nga briseide datė 11 Gusht 2009 - 13:17:

Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Qe te lindesh ne nje familje te pasur angleze dhe te trashegosh pasurite e medha te tyre, nnuk eshte fat, por rastesi.



Fati eshte nje force superiore qe parapercakton ngjarje te caktuara, ose ngjarje qe paracaktohen nga nje force levizese.

Fati nuk eshte Zoti, por nje figure e vaget, e paqarte, qe ne komunitete te ndryshme merr forma te ndryshme.

Une nuk besoj tek fati, por ma ka qejfi qe te jem me fat.



Rastesia nderhyn tek fati.
Fat ne terminologjine e berbashket perben ate qe quajme "avere sedere",pra te dalesh i fituar ne ate zgjedhje qe ke bere dhe kur kjo zgjedhje nuk eshte vetem frut i mundit tend.

Destiny pastaj eshte tjeter gje.


Postuar nga AndreaPirelli datė 11 Gusht 2009 - 13:23:

Fat eshte te te jape natyra nje "pako" si e Rocco Seifredit ...........
Zgjedhje eshte qe ne qofte se nuk ke ate fat ............ te mesosh te perdoresh ate qe ke me te njejtin rezultat ..............


  Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 28 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.