Forumi Horizont Gjithsej 40 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 395 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Ditari (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=179)
-- Momente Reflektuese - "FRYMEZIME" (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12204)


Postuar nga ~Enigme~ datė 31 Gusht 2006 - 19:25:

Mendime ....

Mendime casti te frymezuar nga autori deepak chopra.........

Mendja eshte e "terbuar" sepse ne mundohemi ta kufizojme dhe ta kontrollojme.


Postuar nga ~Enigme~ datė 01 Shtator 2006 - 18:06:

Te gjitha ato qe mendojme ne avancim jane imazhe dhe imazhet kurre nuk jane te njejta si synimet. Shpesh here ndodh qe rastet e medha vijne shume papritur dhe po ashtu ato ngjarje te vogla. Nje rastesi qe te vjen shfrytezohe mgjs nuk e ke te planifikuar jeto ne momentin spontan. Ndonjehere nje fjale e vetme mund te te hape zemren


Postuar nga ~Enigme~ datė 06 Shtator 2006 - 01:14:

Nqs. mendojme qe jetojme ne multi dimensione ....ne shume fusha si dashuria, mite, intuite, imagjinate, arsye, ndjenje.... cdo njeri zgjedh te ndjeke nje fushe. Per mua jeta ideale eshte e jetuar ne te gjitha gradat e vetedijes. Ne kete menyre vemendja nuk eshte kufizuar apo ngushtuar. Nqs perqendrohemi ne nje nivel ose dy atehere te tjerat jane kthyer ne atrofi, i ke hedhur si plera. Kam vene re se ne shkencetaret i japim shume pak rendesi vetedijes, jemi kaq te mbeshtjelle ne punet e laboratorit e po refuzoj te shtrydhem nga te qenit i informuar apo nga zvogelimi i  mundesise per te kapercyer ......


Postuar nga Klodel datė 07 Shtator 2006 - 21:15:

Mendime ne keto momente kam shume pak. Zakonisht fazen e meditimit kam filluar ta kem paradite. Sot shpirtin ma pushtoi nje vale dashurie per gjithe njerezit dhe thashe me vete qe nuk kushton asgje qe t'u sjellesh buzeqeshje te tjereve, apo te falesh ngrohtesi, mbeshtetje, kenaqesi. sikur te jep flatra energjia pozitive qe merr kur jep, nje grimce te vogel te vetevetes, por pasurohesh me shume dhe te buzeqesh shpirti. Dhe kam vendosur qe shpirti te me buzeqeshe gjithmone sepse ka shume nevoje per ngrohtesi dhe dashuri ne kete bote dhe mjafton te jesh e hapur dhe te behesh si nej lume qe rrjedh, dhe gjithshka vjen tek ty. vertet interesante jeta e njeriut ne varesi se si e sheh.

Enigma perqafime


Postuar nga Niqua datė 07 Shtator 2006 - 21:38:

Klodel je vajze fantastike e di kte gje?

 

Mendime,jane shume viranet,me gezojne me bajne me krah,me hidherojne me presin krahe,vec mendimet  do te mbeten mendime thjesht nqs shpirti nuk i perpunon,nuk i mbjell ti sjelli ne jete me rrugen e mire e te mbare,mendimi ishte aty qe kur linda,,,,,,,,,e gjeta e mora dhe e rrita,,,po ku e gjeta????????


Postuar nga ~Enigme~ datė 07 Shtator 2006 - 22:35:

Kam pershtypjen qe te  shijosh nje eksperience duhet te maresh pjese totalisht dhe cfare dua te them me kete eshte psh kur takojme nje te huaj nqs. nuk futemi ne boten e individualit per te gjetur te pakten nje gje qe ka kuptim ne jeten e tij ose te saj dhe te kembesh te pakten nje ndjenje te sinqerte atehere kjo eksperience nuk ka kuptim. Bashkohem me idene tuning in to others is a circular flow. Rendesi ka qe te dergosh veten ne njerzit, ti perceptosh ata kur ata  reagojne apo pershtaten. Mbreme e rethuar me shoqerine time me te vlefshme u ndjeva per pak e huaj.... Asnjehere mos qendro ne izolim, mos dergo vetem ato shenja siperfaqesore dhe mos mer pak nga ata ose asgje......

klodel


Postuar nga ~Enigme~ datė 09 Shtator 2006 - 04:01:

Ne regull e kuptoj qe si qenie njerzore jemi te perbere nga ato gjera pozitive ashtu dhe negative. Por ja qe jane ata qe nuk pelqejne pjeset negative dhe jane gjithmone te trembur. Eh te kuptosh ndryshon te gjithe pikturen e realitetit. Gjithmone e gjej veten duke thene duhet te angazhohesh per cdo gje me pasion sepse kur dicka e ben me pasion shpren cdo aspket se kush je ti. Pasioni cliron te gjithe energjine qe zoterojme dhe ja ne ate menyre difektet dhe dobesite tona ekspozohen....


Postuar nga Klodel datė 11 Shtator 2006 - 16:29:

Mendime? Shume por nuk kam deshire t'i ndaj me ne keto hapesira...qe te koleksionohen. NUk kam me deshire te jap nga vetja dhe ajo qe jap te jete koleksioni i rradhes. Me pelqen te ndaj, por me pelqen edhe te marr, edhe pse e di qe ajo qe do marr do jete shume me e vogel se ajo qe do jap. Mendimi i castit eshte: Sa me e bukur do ishte bota, sa me e embel sikur njerezit te dinin te ndanin te jepnin dhe jo vetem te merrnin deri ne konsumim total dhe nje dite te bukur gjithshka e dhuruar te hidhej pas shpine.... sa e bukur do ishte kjo bote.... sa me pak mundime do kishte sikur gjerat te vleresoheshin per vleren reale te tyre. Por jam serisht e lumtur.... e lumtur sepse edhe njehere u binda qe kur gjerat jepen me shpirt nuk humbasin asnjehere, ndoshta vertiten diku ne energjite e universit derisa te krijohen perceptoret per t'i thithur e kuptuar....... por perfundimisht asgje nuk humb.......


Postuar nga kontinenti datė 11 Shtator 2006 - 17:13:

Sa gje e bukur eshte bota, pa qeniet mutante, qe pretendim kane se japin shume, duke e vene veten per krah iluzionit te rreme. Ne te njejten kohe, japin ate te keqe qe kane ne programin e tyre lajkatar, i cili do te zbatohet medoemos ne jeten e tyre te perditshme.
Me fjale te tjera, kesaj dukurie i thone ; veprim rracional.


Postuar nga ~Enigme~ datė 12 Shtator 2006 - 20:23:

Mendohem per zgjidhjet qe bej ne jete. Sjell ne mendje zgjidhjet ato qe shume veta do ti konsideronin "te keqia" dhe ato "te mira" dhe me pas analizoj nje gje te mire qe doli si rezultat nga nje zgjidhja e "gabuar" dhe anasjelltas dhe luaj me mendimet......
Arij ne konkluzion qe asnje vendim qe kam bere te me kete lene ne nje vije te drejte ku e gjej veten sot. Di qe hodha nje sy ne disa rruge dhe mora disa hapa para se te kthehesha, disa ruge te tjera ishin rruge qe te ndalonin udhetimin (dead end) dhe disa te tjera qe humba nga trafiku ne udhekryq por cfare mesova eshte se te gjitha ruget jane te lidhura me ruget e tjera. Dhe heq dore nga mendimi i fokusuar qe jeta perbehet nga zgjidhje te mira dhe te keqia qe vene fatin ne nje drejtim te pashmagshem. Jeta eshte nje produkt i vetedijes dhe ndergjegjes keshtu qe cdo zgjidhje ndikohet nga vetedija edhe po ashtu cdo hap i ritjes....


  Gjithsej 40 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 395 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.