Forumi Horizont Gjithsej 395 faqe: « E parė ... « 383 384 385 386 387 388 389 390 391 [392] 393 394 395 »
Trego 395 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Ditari (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=179)
-- Momente Reflektuese - "FRYMEZIME" (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12204)


Postuar nga ~Enigme~ datė 17 Nëntor 2016 - 20:33:

Dehuni - Sharl Bodeler & Hymn for the Weekend (Coldplay)

https://www.youtube.com/watch?v=YykjpeuMNEk

Gjithmone duhet me qene i dehur. Ketu qendron ceshtja.Per te mos ndjere peshen e llahtarshme te kohes qe ua thyen shpatullat e ju perkul me fytyre nga toka,dehuni pa pushim.

Po me se ?
Me vere ,me poezi,me virtyt sipas deshires,
vec dehuni.

E nese ndonjehere ,ne shkallet e pallatit ,
mbi barin e gjelber te hendekut,
ne vetmine e murretyer te dhomes ,ju zgjoheni e dehja nderkohe eshte tretur dhe avulluar,
pyeteni eren,dallgen ,yllin,zogun ,sahatin,
gjithcka qe iken ,
gjithcka qe gjemon,
gjithcka qe rrotullohet,
gjithcka qe kendon,
gjithcka qe flet,
pyeteni c'ore eshte,
dhe era ,dallga ,ylli ,zogu,sahati do t'ju pergjigjen:
"eshte ora te deheni!"
Per te mos qene sklleverit e martirizuar te kohes,dehuni pa pushim!
Me poezi ,me vere ose me virtyt sipas deshires........


Be Drunk (Charles Baudelaire)

You have to be always drunk. That’s all there is to it – it’s the only way. So as not to feel the horrible burden of time that breaks your back and bends you to the earth, you have to be continually drunk.

But on what?
Wine, poetry or virtue, as you wish.
But be drunk.

And if sometimes, on the steps of a palace
or the green grass of a ditch,
in the mournful solitude of your room,
you wake again, drunkenness already diminishing or gone,
ask the wind, the wave, the star, the bird, the clock,
everything that is flying,
everything that is groaning,
everything that is rolling,
everything that is singing,
everything that is speaking. . .
Ask what time it is
and wind, wave, star, bird, clock will answer you:
“It is time to be drunk!

So as not to be the martyred slaves of time,
be drunk, be continually drunk!
On wine, on poetry or on virtue as you wish.”


  Gjithsej 395 faqe: « E parė ... « 383 384 385 386 387 388 389 390 391 [392] 393 394 395 »
Trego 395 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.