Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 21 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Konfliktet botėrore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=160)
-- Procesi i Paqes ne Lindjen e Mesme (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=1481)


Postuar nga Enri datė 21 Korrik 2003 - 00:37:

Procesi i Paqes ne Lindjen e Mesme

Bush dhe paqja nė Lindjen e Mesme


Nga analisti i BBC-sė pėr Lindjen e Mesme, Roger Hardy.

Rrethi vicioz i dhunės nė Lindjen e Mesme ka errėsuar tė ardhmen e planit tė fundit paqėsor pėr Lindjen e Mesme.

Zbatimi i kėtij plani filloi formalisht javėn e shkuar, nė samitin e Akabės nė Jordani ku morri pjesė dhe presidenti amerikan, Xhorxh Bush. Po ēfarė mundet tė bėjė tani presidenti amerikan pėr ta shpėtuar planin e paqes?

Retorikat e ashpra qė vijnė nga qeveria e Sharonit dhe nga grupi militant islamik, Hamas, krijojnė spektrin e njė lufte frontale mes tyre.

Kjo ende ėshtė mė shumė rrezik sesa realitet--por nėse ndodh, do ta shkatėronte pėrfundimisht planin e ri paqėsor dhe ēdo shpresė pėr t'i dhėnė fund dhunės sė mbi dy vjetėve tė fundit.

E qartė tani ėshtė se angazhimet qė u morrėn javėn e kaluar nė samitin e Akabės, lėnė shteg pėr interpretime nga mė tė ndryshmet.

Amerikanėt menduan se kryeministri izraelit, Ariel Sharon kishte rėnė dakord tė mos bėnte mė vrasje nga ato qė Izraeli i quan "nė objektiv"- dhe pėr kėtė tentativa pėr vrasje e zyrtarit tė lartė tė Hamasit Abdel-Aziz Rantissi, i ēuditi, por dhe i zemėroi.

Ata gjithashtu menduan se z. Sharon ra dakord qė t'i jepte njė shans kryeministrit palestinez, Mahmoud Abbas pėr ta bindur Hamasin qė tė binte dakord pėr njė armėpushim.

Por veprimet e Izraelit qė nga samiti, sugjerojnė se z. Sharon ėshtė kundėr kėsaj ideje dhe beson se shkatėrrimi i Hamasit ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė ndaluar sulmet vetėvrasėse si ai nė Jeruzalem tė mėrkurėn.

Deri tani, me pėrjashtim tė fjalėve tė ashpra me tė cilat ka dėnuar dhunėn, Xhorxh Bushi nuk ka dhėnė ndonjė ide se si mendon ai ta shpėtojė planin paqėsor me tė cilin ėshtė e lidhur fuqishėm vetė besueshmėria e tij.

Analistė tė ndryshėm thonė se pa praninė nė terren tė amerikanėve, tė dy palėt nuk do tė kenė mundėsi tė zbatojnė qoftė edhe hapat e para qė parashikon plani i fundit i paqes.

Nė rajon kėtė javė pritej tė arrinte njė ekip vėzhguesish amerikanė, i drejtuar nga njė diplomat me eksperiencė. Por tani duket se ekipi nuk do tė arrijė deri javėn e ardhshme.

Ndėrkohė, ka rrezik se dhuna, qė pėr momentin ėshtė nė shtim e sipėr, do tė vazhdojė.


Postuar nga Enri datė 21 Korrik 2003 - 00:52:

Arafati mbetet nė lojė

Kryeministri i Izraelit Ariel Sharon ndjek njė linjė tė qartė: ai dėshiron qė presidenti palesitnez Jaser Arafat tė mos jetė mė partner bisedimesh pėr Perėndimin. Nė vend tė tij ai i mbėshtet shpresat pėr procesin e paqes nė Lindjen e Mesme tek kryeministri palestinez Mahmud Abaz. SHBA e mbėshtesin Sharonin nė kėtė plan, ndėrsa evropianėt, tė cilėt bėjnė pjesė nė kuartetin e paqes pėr Lindjen e Mesme, duan qė Arafati tė vazhdojė tė jetė partner bisedimesh.

Tri orė bisedime nė Downing Street 10 nė Londėr shėrbyen pėr afrimin e pozicioneve mes kryeministrit tė Izraelit Ariel Sharon dhe kryeministrit britanik Toni Bler. Vetėm nė njė cėshtje qėndrimet vazhdojnė tė jenė tė kundėrta dhe pikėrisht kėsaj cėshtjeje Sharon i kushton rėndėsi tė vecantė: Britania e Madhe ashtu si edhe shtetet e tjera evropiane duan qė tė vazhdojnė kontaktet me presidentin paelstinez Jaser Arafat, megjithėse Izraeli e kundėrshton kategorikisht kėtė, duke paralajmėruar madje, se kjo mund tė dėmtojė procesin e paqes. Ariel Sharon sic duket shpresonte ta bėnte pėr vete Toni Blerin. Uashigntoni ndėrkaq ka pak kohė qė ka nisur ta pėrkrahė linjėn e Sharonit, i cili do ta injorojė Arafatin tashmė tė izoluar plotėsisht nė Gaza. Toni Blerit si mik i Uashingtonit i duhet tani tė pėrpiqet tė mbrojė linjėn e BE-sė, i cili nuk ka ndonjė konmsideratė tė vecantė pėr politikėn e Sharonit, madje ndonjėherė e cilėson atė si tė paekujlibruar.

Jaser Arafati pra mbetet nė lojė. Megjithėse nė fund tė vitit tė kaluar ai pranoi t“ia kalojė kompetencat kryeministrit Mahmud Abaz, i cili u emėrua nė pranverė nė kėtė post. Arafat fillimisht u pėrpoq tė kufizojė kompetencat e kryeministrit tė ri dhe mė pas ai pėrpiqej tė pengonte nė prapaskenė politikėn e tij. Pasi Abaz ra dakord me Izraelin dhe SHBA pėr planin e paqes "road map", Arafati menjėherė e cilėsoi atė si tradhėtar. Shkas pėr kėtė ishte fakti qė Abaz mori pėrsipėr tė pėrmbushė njė pjesė tė detyrimeve tė parashtruara sic ishte p.sh. carmatimi i grupeve radikale palesitneze, ndėkrohė qė Izraeli ishte i gatshėm tė lironte vetėm njė numėr tė vogėl tė tė dėnuarve. Njė arėsye tjetėr ishte, se Arafati gjithnjė e mė shumė pėpriqej me mos e humbasė pushtetin.

Arafat dhe Abaz tė martėn u pajtuan sėrish nė mėnyrė zyrtare dhe u pėrbetuan se do tė bashkėpunojnė. Por pėrvoja e mujave tė fundit ka treguar, se sa pak vlerė kanė kėto pėrbetime, tė cilat janė pasuar vazhdimisht nga probleme tė reja. Izraeli mund ta kufizojė njė rrezik tė tillė duke e mbėshtetur me vepra konkrete kryeministrin Abaz. Fjala ėshtė kėtu pėr veprime qė t“i krijojnė pėrshtypjen popullit palesitnez, se politika e shpallur e paqes ia vlen vėrtetė shumė mė tepėr se Intifada e mbėshtetur nga Arafati, gjė qė u ka sjellė palestinezėve vetėm vdekje dhe vuajtje si dhe ditėt e zeza tė pushtimit. Shpesh herė madje janė krijuar rrethana jashtėzakonisht tė vėshtuira, sic ishte pushtimi qė zgjati deri nė vitin 1993 kur u vendos marrėveshja e Oslos.

Abaz shpesh herė ka deklaruar, se tashmė duhet t“u jepet fund tė tilla veprimeve. Ndaj ai ka kėrcėnuar forcat radikale, vecanėrisht Hamasin dhe Xhihadin qė nė rast nevoje do t“i imponojė me dhunė qė tė heqin dorė nga sulemt. Tė dyja kėto grupe sidoqoftė e kanė pranuar tani marrėveshjen e armėpushimit, por ende nuk duan qė t“i dorėzojnė armėt. Abaz duhet t“i mbledhė kėto armė. Jo pėr hir tė Sharonit, por pėr interesat e veta: atij i duhet tė konsolidojė autoritetin e vet.

Ju ftoj te gjitheve te jepni mendimin tuaj nese do te arrihet ndonjehere paqe ne rajonin e LIndjes se Mesme, cilat jane pengesat ne rruges e paqes dhe prosperitetit per popullin palestinez. Perse shkelen ne menyre te vazhdueshme, te qellimshme dhe kriminale te gjitha rezolutat e Keshillit te Sigurimit te OKB-se nga Izraeli, perse shkelen te drejtat e njeriut me te dyja kembet dhe bota (Amerika dmth) ben nje vesh shurdh e nje sy qorr, perse Izraeli ketu e 45 vjet (qe kur u krijua dmth) perben burim destabiliteti, cilat jane shkaqet qe s'pranohet nga fqqinjet e tij arabe, kur do pranohet si shtet me te drejta te plota prej tyre, cilat jane fuqite e medha e kane interesa ne rejon, si kane luajtur ato, me cfare mjetesh, etj etj etj. Ka me qindra qyetje mbi keto argumenta te lartpermendura dhe , ma do mendja, secili nga ju do kete perjigjet e tij. Le ti hedhim ketu ne kete forum e ti diskutojme se bashku. Cdo pikepamje eshte natyrisht e mirepritur, pasi dialogu eshte ai qe con nje shoqeri te civilizuar perpara.


Postuar nga Enri datė 28 Korrik 2003 - 13:01:

Izraeli njofton lirimin e 100 militantėve palestinezė

Qeveria e Izraelit e miratoi propozimin e kryeministrit Ariel Sharon pėr lirimin nga burgu tė 100 ekstremistėve tė tjerė palestinezė, njė hap qė duket se do tė ēojė pėrpara planin e paqes tė mbėshtetur nga SHBA-tė. Kabineti votoi dje 14 me 9 pro lirimit tė militantėve palestinezė. Ky hap ndėrmeret dy ditė para vizitės nė SHBA tė kryeministrit Ariel Sharon ku ai do tė takohet tė martėn me Presidentin Bush. Zyrtarė izraelitė kanė rėnė dakord, dje, tė kalojnė dy qytete tė Bregut Perėndimor nėn kontrollin palestinez dhe tė heqin tri postblloqe ushtarake nė zonat palestineze. Ata thanė se hollėsitė e kėtyre veprimeve do tė diskutohen me zyrtarė palestinezė tė sigurimit gjatė ditėve tė ardhshme. Ndėrkohė, dje trupat izraelite kanė lėvizur nga disa pika kontrolli afėr Hebronit dhe Ramallahut, duke hapur rrugėn pėr nė 100 fshatra palestineze pėr herė tė parė, qė kur nisi revolta nė shtator tė vitit 2000. Presidenti Bush kėrkon tė bėhet pėrparim nė kuadrin e planit tė paqes midis Izraelit dhe palestinezėve. Takimi i tij ditėn e martė me Sharonin bėhet pak ditė pas bisedimeve qė ai zhvilloi tė premten nė Shtėpinė e Bardhė me kryeministrin palestinez, Mahmud Abaz. Pas takimit, Presidenti Bush shprehu mbėshtetje tė fortė pėr Abaz-in. Ai kritikoi edhe ndėrtimin e njė muri izraelit sigurie, qė ndan Izraelin nga Bregu Perėndimor. Nė njė konferencė tė pėrbashkėt shtypi me Abas, Presidenti Bush tha se muri ėshtė njė problem, tė cilin ai e ka diskutuar me kryeministrin Sharon.


Postuar nga Enri datė 07 Gusht 2003 - 23:57:

Izraeli liron tė burgosur te tjere palestinezė

Izraeli ka liruar mė shumė se treqind palestinezė nga burgjet e tij si hap tė vullnetit tė mirė pėr tė ndihmuar nė avancimin e planit tė paqės tė sponsorizuar nga amerikanėt.

Ata u dėrguan me autobusė me roje tė armatosura nga burgjet dhe kampet e ndalimit nė Izrael deri nė pikat e kontrollit nė Bregun perėndimor dhe nė Rripin e Gazės.

Anėtarėt e familjeve tė tyre brohoritėn dhe duartrokitėn kur filluan t'i shihnin autobusėt.

Tė liruarit i pėrkasin dy kategorive: ata qė janė mbajtur pa gjyq dhe tė tjerėt tė shpallur fajtorė pėr shkelje si hedhje tė gurėve mbi ushtarėt izraelitė apo se kanė patur mjete shpėrthyese.

Asnjė prej tyre nuk ėshtė i shpallur fajtor pėr vrasje.

Autoritetet palestineze thonė se numri i atyre qė po lirohen ėshtė i parėndėsishėm nė krahasim me gjashtė mijė qė mbahen nga Izraeli.

Njė zėdhėnės i grupit militant islamik, Hamas, e quajti kėtė si shfaqje pėr media dhe tha se armpushimi aktual nuk do tė qėndronte nėse nuk lirohen tė gjithė tė burgosurit.


Postuar nga Enri datė 22 Gusht 2003 - 01:09:

Varrosen 20 viktimat e shpėrthimit nė Jeruzalem

Ka nisur dje varrimi i viktimave tė shpėrthimit tė autobuzit nga njė kamikaz palestinez nė Jeruzalem. Zyrtarė palestinezė thanė se kryeministri Mahmud Abaz ka ndėrprerė kontaktet me grupet ekstremiste “Hamas” dhe “Xhihadi Islamik”, pasi ato morėn pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin e djeshėm tė makinės bombė nė Jeruzalem, ku humbėn jetėn 20 veta. Abaz po zhvillonte bisedime me pėrfaqėsuesit e ekstremistėve kur autori i sulmit hodhi veten nė erė nė njė autobuz plot me njerėz. Zyrtarė tė “Hamasit” dhe tė “Xhihadit Islamik” thanė se shpėrthimi nuk do tė thotė se ka pėrfunduar armėpushimi i shpallur nga grupet ekstremiste nė fund tė qershorit. Ndėrkaq, Radioja izraelite njoftoi se Izraeli ka nė plan tė rrethojė Bregun Perėndimor dhe Rripin e Gazės nė pėrgjigje tė sulmit tė djeshėm. Izraeli bllokoi gjithashtu tė gjitha kontaktet me Autoritetin Palestinez dhe anuloi dorėzimin forcave tė sigurimit palestinez tė dy qyteteve, Kalkilja dhe Xheriko. Ndėrkaq, Shtetet e Bashkuara dėnuan shpėrthimin e fundit vetėvrasės tė njė autobuzi nė Jeruzalem. Zėdhėnėsi Sean McCormack tha se Shtėpia e Bardhė e dėnoi sulmin me fjalėt mė tė ashpra, qė mund tė ekzistojnė. Zėdhėnėsi McCormack e cilėsoi shpėrthimin njė akt tė shėmtuar. Ai tha se populli amerikan mendon dhe lutet pėr familjet e viktimave dhe pėr tė plagosurit. Shpėrthimi tronditi gjendjen relativisht tė qetė, qė kishte ekzistuar pėr 7 javė me radhė. Nga fundi i qershorit, disa grupe ekstremiste shpallėn njė armėpushim tė njėanshėm.
Presidenti Bush u pyet rreth armėpushimit gjatė njė takimi tė shkurtėr me gazetarėt afėr fermės sė tij nė Teksas. Ai tha se vetėm armėpushimi nuk do tė sillte paqen nė rajon dhe shtoi se ėshtė shumė mė e rėndėsishme qė tė shkatėrrohen grupet terroriste, qė shkaktojnė viktima tė pafajshme. “Zgjidhja pėrfundimtare, qė pėr mendimin tim mund tė arrihet me shpejtėsi, ėshtė gjetja e personave, qė mendojnė se vrasjet janė mėnyra mė e mirė pėr zgjidhjen e problemeve shumė tė vėshtira nė Lindjen e Mesme”.
Presidenti shtoi se Autoriteti Palestinez mund tė mbėshtetet tek ndihma e Shteteve tė Bashkuara, ndėrsa pėrpiqet tė realizojė kėtė detyrė tė rėndėsishme. “Mendoj se Autoriteti Palestinez duhet tė vazhdojė tė punojė me Shtetet e Bashkuara dhe me vende tė tjera tė interesuara pėr shkatėrrimin e organizatave terroriste dhe tė kėrkojė ndihmėn e domosdoshme nė mėnyrė qė tė bėjnė atė qė duhet tė bėjnė, e qė ėshtė shkatėrrimi i organizatave, tė cilat synojnė tė vrasin njerėz tė pafajshėm pėr tė parandaluar pėrparimin e procesit tė paqes”. Njė krah i grupit ekstremist “Xhihadi Islamik” mori pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin mė tė fundit vetėvrasės tė njė autobuzi nė Jeruzalem. Edhe anėtarė tė grupit ekstremist “Hamas” kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė shpėrthim, por udhėheqėsit e kėsaj organizate thanė se “Hamasi” nuk ishte pėrzjerė nė kėtė sulm.


Postuar nga Refugjati datė 20 Prill 2004 - 14:30:

Turp te kesh qe ben edhe keto pytje.Dukesh edhe i rritur.

Haj enri.
Nuk kam shume kohe per te humb,qe ti pergjigjem temes tende qesharake.
Ne rrdhe te pare do te doja te pyesja se per cfare procesi paqeje e ke fjalen?Me bere te qesh.Sa te jete e fuqishme amerika nuk do te kete proces paqeje ne midle east,por do te kete proces lufte patjeter.Qeveria amerikane eshte e perbere nga cifute dhe si e tille do te ndhmoje dhe perkrahe cifutet apo israelin me thjesht.Israelit nuk i behet vone fare se cfare mendojne palestinezet apo te drejtat e tyre.Per sa i perket te burgosurve qe isreli ka liruar , dije se keto te burgosur jane shumica femije dhe pleq qe skane te bejne fare me terrorizem.Cfare eshte terrorizem xhanem?Te luftosh per te liruar vendin tend eshte terrorizem?
Per sa i perket te vrareve nga ana e cifuteve ,dije se nqs palestinezet vrasin 10 cifut ,cifutet vrasin me mijera prej tyre dhe kryesisht naten dhe nga qielli.Por dije se shume shpejt,inshallah, dhe cifuteve do ti vije denimi nga qielli nga I MADHI ALLAH.

Nje pyejet kisha per ty enri.MOS je cifut?

KIsha shume deshire te te shkruaj shume me gjate dhe me komentime perreth temes tende por jam shume i zene me te thene te drejten.BYE.


Postuar nga BETERRI datė 09 Maj 2004 - 16:08:

Refugjati=naiv??

Ku di gje une ,keshtu me dukesh mua ti,ne rradhe te pare nuk marrke vesh fare nga politika plako ,e ngaterron politiken me fene,dhe ne rradhe te dyte ato te burgosur qe liroi Izraeli nuk ishin femije apo pleq,per mua ata ishin luftetare per lirine e vendit te tyre,ja dhe nje lajm i fundit:Kryeministri Palestinez shpreson qe zgjedhjet ti fitoje Bushi,si te duket kjo ty?apo edhe ai eshte i shitur tek amerikanet?Amerika ka 100vjet qe ben politiken nderkombetare dhe vendos per fatet e cdo konflikti,dhe do vazhdoje akoma ta beje kete,Allahu yt ka toleru gjera edhe me te medha ,nuk ka per ta pengu,inshallah.


Postuar nga Refugjati datė 13 Maj 2004 - 18:05:

beterrit

Beterrit,

Me fal qe nuk mundem qe ti jap pergjigje komentit tend por kjo ndodh sepse.............................(it is not worth it at all).


Postuar nga BETERRI datė 14 Maj 2004 - 19:56:

Refugjati.....

Jep edhe ti mendimin tand mar plako,nuk desha me te ofendu,e respektoj me te vertete popullin palestinez,por mendoj qe edhe ata duhet te kene nje aleat te forte per te fituar shtetin e tyre,nuk jam ne asnje menyre adhurues i Izraelit,per mu Judet jane kanibale,me nje politike pro-Amerikane palestina shume shpejt kishte fituar shtetin e vet,u duhet vetem nje klase e re politike me njerez te zgjuar(kurrsesi Hamas e Hesbollahu).


Postuar nga kalorsi_i_kuq datė 29 Korrik 2005 - 18:18:

Refugjati, mos ke bere shkollen e mesme ne medrese ti?? Jo kot po pyes mos ma merr per te keq, edhe shoket e mi qe kane qene ne medrese po keshtu flasin.

Refugjati mos u shpreh keshtu se je shume gabim:

^^Sa te jete e fuqishme amerika nuk do te kete proces paqeje ne midle east,por do te kete proces lufte patjeter.^^

Amerika e ka ne interes te saj te kete paqe ne Lindjen e Mesme qe te mos kritikohet e te fajsohet per cdo gje ne ne ate rajon. Amerika gjithmone ka qene mediatori aty per PAQE e asnje here ska nxitur lufte. Klintoni kur therriti te dy liderat palestinez e israelit!!

^^Qeveria amerikane eshte e perbere nga cifute dhe si e tille do te ndhmoje dhe perkrahe cifutet apo israelin me thjesht^^
qeveria amerikane nuk eshte e perbere nga cifute !!!!!!! sa me e dit ti edhe amerikanet si kane me shume qejf cifutet. Te pyes dicka une ty: Pervec amerikes kush i perkrah Izraelitet? Izraelitet per mijra vjet kane qene ne rrezik te zhdukjes nga popullata me te medha si arabet, evropjanet, e ruset. Edhe nuk eshte cudi qe prap keto vende abuzojne izraelin.

^^Cfare eshte terrorizem xhanem?Te luftosh per te liruar vendin tend eshte terrorizem?^^
Terrorizem eshte te vrasesh njerez te pafajshem per politiken edhe sic e shikon nuk ZGJEDH asgje. Te luftosh per te liruar vendin tend eshte kur ndjek Rules of Engagement, luftosh me nder etj etj.
A e mban mend luften clirimtare te vertet qe popujt arab i bene izraelit. Ushtria arabe ishte pa ekzagjerim qindra here shume me e madhe se izraelitet por prap cifutet e fituan.

Cfare drejtesi po ben Palestinian Authority kur ska kapur ndonje grup terroristesh pastaj kerkon drejtesi nga Amerika. Prandaj edhe amerika ja ka bere te qarte ke Procesi i lindjes se Mesme nese nuk ndalon terroristat ke vendi yt si mund ta mbash sovran e te kontrolluar vendin. Procesi i paqes per lindjen e mesme DUHET te jete nga te DYJA ANET!!!!!!


  Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 21 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.