Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 7 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Islami me dy tri fjalė (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18778)


Postuar nga tawheed datė 07 Janar 2015 - 00:16:

Islami me dy tri fjalė

Islami me dy tri fjalė

1. Myslimanėt e adhurojnė All-llahun, i cili ėshtė njė dhe

i pashoq, dhe i cili i ka emrat mė tė bukur dhe cilėsitė mė tė

larta.Kėshtu qė qėllimet dhe aspiratat e muslimanit janė tė

pėrqėndruara te Zoti dhe Krijuesi i tij; ai i mbėshtetet Atij dhe prej

Tij kėrkon ndihmė, durim dhe pėrkrahje; ai beson se All-llahu

ėshtė i mundshėm pėr tė bėrė ēdo gjė, dhe nuk ka nevojė pėr grua

apo djalė. All-llahu i krijoi qiejt dhe tokėn; Ai jep jetė dhe vdekje;

Ai ėshtė Krijuesi dhe Mbajtėsi prej tė cilit robi kėrkon furnizim. Ai

ėshtė Gjithėdėgjuesi i Cili i pėrgjigjet lutjes sė robit tė Tij, dhe prej

Tė Cilit robi shpreson pėrgjigje. Ai ėshtė i Gjithėmėshirshmi dhe

Falėsi, tė Cilit robi i drejtohet me pendim kur bėn ndonjė mėkat

ose kur ka mangėsi nė ndonjė adhurim. Ai ėshtė i Gjithėdituri dhe

Gjithėshikuesi, i cili i dinė qėllimet dhe atė qė e fshehin njerėzit nė

zemėr.

Robi turpėrohet tė bėn mėkat duke e dėmtuar vetveten ose tė

tjerėt, sepse Zoti i tij e mbikqyrė atė dhe e sheh ēka vepron ai. Ai e

din se All-llahu ėshtė i Urti, i cili e sheh tė padukshmen, prandaj

beson se ajo qė All-llahu e urdhėron ėshtė nė dobi tė tij, edhe nėse

ai nuk mund ta kuptoj urtėsinė e saj.

2. Efektet e adhurimit nė zemrėn e muslimanit

pėrshijnė kėtė:

Namazi e mban robin nė kontakt me Zotin e tij; nėse ai e bėn

atė me pėrulje dhe koncentrim, ai do tė ndihet i qetė dhe i sigurtė,

sepse ai e lut njė Pėrkrahės tė Plotėfuqishėm, qė ėshtė All-llahu,

qoftė i Lavdėruar dhe i Lartėsuar.

Pėr kėtė shkak, Pejgamberi i fundit, Muhammedi, sal-lall-llahu

alejhi ve sel-lem, e kishte zakon tė thoshte “tė qetėsohemi me

namaz”. Nėse diēka e shqetėsonte atė, ai do tė nxitonte pėr tu

3

falur. Cdokush qė pėrballet me shqetėsime dhe sprova nė namaz

do tė gjej fuqi, durim dhe ngushėllim sepse ai ėshtė duke i recituar

fjalėt e Zotit tė vet, tė cilat nuk mund tė krahasohen me fjalėt

ngushėllese tė ndonjė krijese. Nėse fjalėt e njė psikologu mund tė

ofrojnė njė ngushėllim tė vogėl, ēka mendon pėr fjalėt e Atij i cili e

ka krijuar psikologun

Zeqati e pastron shpirtin nga kopracia dhe egoizmi, dhe i

mėson njerėzit qė tė jenė zemėrgjėrė dhe tu ndihmojnė tė varfėrve

dhe atyre qė kanė nevojė. Kjo do tė sjellė shpėrblim tė madh nė

Ditėn e Ringjalljes, njashtu sikurse format e tjera tė adhurimit.

Zeqati nuk ėshtė i rėndė (ngarkesė), sikurse taksat e vendosura nga

njerėzit; por ėshtė vetėm 2.5%, tė cilėn muslimani i sinqertė e

paguan me gjithė dėshirė dhe nuk mundohet qė ik prej saj, apo tė

pres derisa dikush ta ndjek atė.

Agjėrimi do tė thotė pėrmbajtja nga ushqimi dhe nga

marrėdhėniet intime. Ai ėshtė njė formė e adhurimit, dhe njė

mėnyrė pėr ta shijuar urinė e atyre qė janė tė provuar me te. Ai

poashtu na pėrkujton begatitė e Krijuesit, dhe sjell shpėrblim

shumė tė madh.

Haxhi ėshtė vizita e shtėpisė sė shejtė tė All-llahut, e cila ėshtė

ndėrtuar nga Ibrahimi, alejhis-selam. Me kryerjen e haxhit ne e

ēojmė nė vend urdhėrin e All-llahut dhe thirjen pėr tė ardhur dhe

pėr ti takuar muslimanėt nga e gjithė bota.

3. Islami urdhėron ēdo gjė tė mirė dhe ngalon nga ēdo

gjė e keqe.Ai nxit pėr sjellje tė mirė dhe trajtim adekuat ndaj tė tjerėve. Ai

i urdhėron karakteristikat e mira si: sinqeritetin, durimin, maturinė,

butėsinė, pėrulėsinė, modestinė, mbajtjen e premtimeve, dinjitetin,

mėshirėn, drejtėsinė, guximin, dashamirėsin, mjaftueshmėrin,

pastėrtinė, sjelljen e mirė, tolerancėn, besnikėrin, mirėnjohjen ndaj

dhuratave dhe vetėpėrmbajten nė kohėn e hidhėrimit.

Islami e urdhėron muslimanin qė ti pėrmbush obligimet e veta

ndaj prindėrve dhe ti mban lidhjet familjare, ti ndihmon atij qė ka

nevojė, tė jetė i mėshirshėm me tė vegjėlit dhe ti respekton tė

moshuarit, tė sillet mirė me robėrit dhe kafshėt, ti largon gjėrat e

dėmshme nga rruga, tė fletė fjalė tė mira, tė falė nė kohėn kur ka

mundėsi tė hakmeret, tė jetė i sinqertė me shokėt e tij musliman, t’i

4

plotėson nevojat e muslimanėve, ti jep borxhliut kohė pėr ta

shpaguar borxhin e tij, t’u jep pėrparėsi tė tjerėve, ti ngushėllon tė

tjerėt, ti pėrshėndes njerėzit me fytyrė tė buzėqeshur, ti viziton tė

sėmurėt, ta pėrkrah atė qė ėshtė i shtypur, t’u jep dhurata shokėve,

t’i nderon mysafirėt, tė sillet mė gruan e tij mirė dhe tė shpenzon

pėr atė dhe pėr fėmijėt, ta pėrhap selamin dhe tė kėrkon leje para

se tė hyn nė shtėpinė e tjetėrkujt, qė tė mos sheh diēka private qė

ai nuk don ta sheh.

Disa jobesimtarė mund ti bėjnė disa nga kėto vepra nga edukata

dhe sjellja e mirė, mirėpo ata nuk kėrkojnė me kėte shpėrblimin e

All-llahut dhe shpėtimin nė ditėn e Gjykimit.

Nėse i shikojmė gjėrat qė Islami i ka ndaluar, do tė vėrejmė se

kjo ėshtė nė dobi tė individit dhe gjithė shoqėrisė. Tė gjitha kėto

ndalesa shėrbejnė qė tė mbrohen relacionet nė mes robit dhe Zotit

tė vet, dhe relacionet e tij me vetveten dhe shokėt e tij.

http://www.islamhouse.com/s/9507


  Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 7 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.