Forumi Horizont Gjithsej 49 faqe: « E parė ... « 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 »
Trego 49 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Fizikė dhe Astronomi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=10)
-- Mbi disa punime te miat-R.Th. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18794)


Postuar nga robert datė 28 Dhjetor 2015 - 17:09:

Analizė mbi kėtė vidio!
Min.0-0,10: Nė fakt, siē edhe ėshtė thėnė shpesh, shpejtėsia e dritės nuk ėshtė baza e prinzipit tė relativitetit. Fatkeqsisht, konstantia (teorike) e shpejtėsisė sė dritės e ka ngatėrruar Ajnshtajnin, pasi kjo shpejtėsi maksimale dhe konstante e dritės duhet parė (marrė, kuptuar) si njė maksimė universale e Natyrės, ku ēdo shkak e ka njė pasojė, qė gjithashtu ėshtė sėrish njė shkak pėr njė pasojė tė mėtejshme, e kėshtu mė tej. Duke e trajtuar si tė tillė, kjo shpejtėsi maksimale (si e tillė edhe shpejtėsi konstante) nuk e ka prekur principin e relativitetit, pra gjithshka ėshtė relativ, sepse nuk ekziston nė hapsirė njė pikė e palėvizshme.
Pėrveē kėsaj (min.0,10), si dhe pėrse e deformon (pėrkul) hapsirėn kjo shpejtėsi drite? A nuk ka thėnė Ajnshtajni: hapsira e pėrkulur (deformuar) pėrkul edhe dritėn?! Po, ai e ka thėnė. Atėhere si e pėrkul (deformon) drita hapsirėn?!
Min.0,40-0,56: kjo kafe nuk mund tė pihet gjithmonė nė qetėsi, me rritjen e shpejtėsisė, sepse vetė kjo rritje e vazhdueshme e shpejtėsisė na ēon neve jashtė sistemit inercial (lėvizjes drejtvizore tė njėjtė). Dikur do tė fluturonte kafja nė dysheme. Vetėm nėse e marrim teorikisht, sikur neve fluturojmė prej njė kohe shumė tė gjatė nė njė shpejtėsi afėr asaj tė dritės, vetėm nė kėtė rast mund tė flisnim (sėrish teorikisht), po ne mund ta pimė kafen nė qetėsi.
Min.1 deri 1,10sek.. Po, Ju lėvizni me 806 km/orė, nė lidhje me sistemin Tokė. Pėr njė pikė tjetėr referimi, p.sh. Marsin, Ju lėvizni mė shpejt, pasi lėviz dhe toka. Pra, gjithshka ėshtė relativ! (Mėsimet e shkollės fillore)
Deri min. 1,55. Jo, Ju nuk keni njė problem mė kėtė gjė, sepse kjo ėshtė njė kufi i Natyrės. Pra, drita pėrhapet nė ēdo anė njėlloj. Kėshtu, Ju ndizni njė dritė nė aeroplan, dhe paralel me Juve ndez njė njeri tjetėr njė dritė jashtė (aeroplanit), tė dyja dritat do tė pėrhapen njėlloj, e do tė arrisin nė tė njėjtėn kohė njė pikė tė caktuar. Kontraktimi i gjatėsisė sė objektit fluturues nuk ka tė bėjė me shpejtėsisnė e dritės, pasi drita nuk na vjen nga i gjithė objekti fluturues, por na vjen vetėm nga burim i caktuar aty, burim mjaft i vogėl aty. Pėrveē kėsaj, drita pėrhapet njėlloj nė tė gjitha anėt, pra ky kontraktion i gjatėsisė ka tė bėjė vetėm me lėvizjen nga pėrpara, si gjithnjė nė lidhje me njė pikė referimi tė caktuar (p.sh. Tokėn). Pra, kontraktioni i gjatėsisė (ideja e Lorencit) nuk ka tė bėjė me shpejtėsinė maks.-konst. tė dritės.
Min.1,55 Aa-ha! Po flitet pėr kontraktimin e gjatėsisė sė hapsirės! Pra na vjen sėrisht i njėjti gabim si nė fillim (tė filmit), “shpejtėsia e dritės pėrkul hapsirėn”! Po prit njėherė, ne flasim pėr njė rrugė tė caktuar tė dritės (300.000 km.) nė njė kohė tė caktuar (1 sek.)! Ēfarė kontraktimi tė hapsirės kemi ne kėtu?!
Deri min.2,17: Natyrisht Ju shoqėroni nė aeroplan pėr njė kohė mė tė gjatė dritėn e njė llampe nė Frankfurt, nga sa shoqėron atė njė njeri nė tokė, sepse Ju jeni nė lėvizje siē edhe drita. Sa mė shpejt tė fluturoni Ju, pėr kohė mė tė gjatė do ta shoqėroni Ju dritėn e tokės. Kjo ėshtė arithmetikė (matematikė) e shkollės fillore.
Deri min. 2,44 . Po i dashur, pėr Ju ecėn (teorikisht) koha mė ngadalė. Vetėm pėr Ju! Por koha nė Univers nuk ėshtė e ndarė nė miliarda kohė. Koha ėshtė abstraksion i lėvizjes. Thjesht njė abstraksion i yni, i njerzve, dhe i ndarė prej neve nė sekonda, orė, javė, etj. Pra koha ėshtė (lėviz) panvarsisht prej nesh. Nė vėshtrimin dhe matjet tona nis pastaj se nga cili sistem referimi ne vrojtojmė dhe masim. Sa mė afėr shpejtėsisė sė dritės qė ne tė lėvizim, pėr aq kohė mė tė gjatė e shoqėrojmė ne njė sinjal drite ose njė korpuskul, apo njė foton. (Matematika e shkollės fillore.)
Deri min.3,17: Jo djalosh, koha ėshtė e pavarur nga ne. Ajo ēfar ne masim me orėt atomike, na tregon vetėm sjelljen e kėtyre atomeve nė lartėsi tė ndryshme prej qėndrės gravitacionale tė tokės, na tregon neve sjelljen e kėtyre atomeve nė shpejtėsi tė ndryshme dhe nė drejtime tė ndryshme nė lidhje me drejtimin e rotacionit tokėsor, pasi edhe ky drejtim i rotacionit tokėsor ka njė rol (influencon) tek lėvizja e atomeve tė orės atomike. Pra, kėtu kemi tė bėjmė me njė fenomen fizikal, dhe jo me kohėn.
Deri min.4,14 ne kemi vetėm formulėn e Njutonit: F=m.a (pra: Forca = masa herė nxitimi). Tek Ajnshtajni kemi vetėm aspektin relativist mė shumė, pikėrisht tek c² (pra c nė kuadrat, gjė tė cilėn nuk e kuptoi as vetė Ajnshtajni, pasi nė Natyrė ne nuk kemi shpejtėsi mbi c!). Pra: F=m.a do tė ishte nė formėn relativiste: F=m.a². Nė vend tė kėsaj ne kemi tė njėjtėn formul, por fjalė-ndėrrim: E=m.c², gjė qė e mėson ēdo nxėnės i klasės 7, ose 8, ose9.
Tek min. 5,04 deri 5,08 burri i filmit thotė atė qė dihej qysh nga Njutoni dhe mė vonė nga Kavendishi dhe Soldneri, nė fushat e fuqishme gravitationale drita tėrhiqet prej tyre. Deri kėtu nė rregull. Vetėm se, kėtu burri mė lart thotė, “Drita do tė pėrshpejtohet prej kėsaj”! Pra, tipi lart nė film nuk e ka kuptuar principin e relativitetit, po kėshtu si Anshtajni mė vonė! Biles, tipi nė film shkon njė hap mė tej se sa Ajnshtajni, ai e merr c² si shpejtėsi drite tė dyfishuar!!!
Min.5,32 deri 5,52: duhet thėnė, po satelitėt e sistemit JPS (xhi-pi-es) duhet ti vendosin herė pas here orėt e tyre nė njė rrahje (kohė) me orėt e tokės, por kjo nuk ka tė bėjė me Kohėn, kjo ka tė bėjė me sjelljen fizikale tė atomeve nė kėto orė. Nėse njė orė lėviz nė drejtimin e rotacionit tokėsor, dhe ora tjetėr lėviz nė drejtimin e kundėrt, (parametrat e tjerė janė tė njėjtė), ėshtė e kuptueshme qė atomet e njėrės orė sillen (lėvizin) ndryshe nga atomet e orės tjetėr. Kjo nuk ka tė bėjė me Kohėn nė vetvete.
Min.5,53 deri 6,03 burri nė film thotė: “Fushat e gravitetit shtypin (pėrkulin) hapsirėn nė vetvete”! OK, por prit pak, a nuk donim ne tė shpjegonim deri tani se ēfarė ėshtė Graviteti!? Po, kėtė donim ne deri tani tė shpjegonim, kėtė donte tė shpjegonte Ajnshtajni, kėtė don tė shpjegojė ēdo shkencėtar. Por kėtu kjo merret sikur ėshtė e njohur! Pra, ne (burri) e dimė se ēfarė ėshtė Graviteti dhe fusha gravitacionale, dhe ne (burri nė film) shpjegojmė mė tej (nė film) se si kėto fusha graviteti shtypin (pėrkulin) hapsirėn! Moment njė herė! Ne duhet tė shpjegojmė mė parė ēfarė ėshtė Graviteti dhe fusha gravitacionale! Pastaj mund tė flasim nėse shtypet (pėrkulet) ose jo Hapsira!
Min.6,03: Kontraksioni i gjatėsisė! Prit njėherė! Kėtė e kishim njėherė tek Teoria Spez. e Relat., nė shpejtėsitė e mėdha. Kėtė e kemi ne edhe kėtu tek Teoria e Pėrgj. e Relat., nė fushat e fuqishme gravitacionale, ku drita pėrthyhet, ku pra kjo nuk lėviz dot me shpejtėsinė maks.-konst.! Kjo duket ēmenduri! Ose burri (lart nė film) na sjell njė teori tė re, ku shpejtėsia e dritės shtohet tek fushat e fuqishme tė gravitetit, pra kishim deri tani tek c kohėn = 0, tani duhet tė kemi kohėn nėn 0 !!! Oh, Zot, si mundet kjo?!?
Min.6,40: OK, mund ta perceptojmė qė drita ngadalsohet nė fushat e fuqishme tė gravitetit, por si mund tė kuptohet, qė edhe hapsira do tė zvoglohet (pėrkulet) ? Apo hapsira ėshtė e shtypur (pėrkulur), dhe nga kjo drita ngadalsohet? (Ēfar edhe mė e natyrshme dhe e kuptueshme duket.)


  Gjithsej 49 faqe: « E parė ... « 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 »
Trego 49 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.