Forumi Horizont Gjithsej 49 faqe: « E parė ... « 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 »
Trego 49 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Fizikė dhe Astronomi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=10)
-- Mbi disa punime te miat-R.Th. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18794)


Postuar nga robert datė 09 Maj 2020 - 19:43:

Nga fajtori: "Mund te duket pesimiste por Shqiperia nga ana shkencore nuk eshte as ne harte. Nuk ka asnje lidhje me shkencen, ka probleme te tjera per te zgjidhur, shume here me banale se interesi per shkencen."
U ktheva ketu tek fizika dhe me terhoqi ky pasazh i fajtorit. Te duket sikur njerezit nuk e bejne shkencen e nje vendi, por ky vend e ben ose jo vet shkencen, ndersa njerezit e saj e gjejne kete shkence te formuar nga vendi!
Mendoj se jane njerezit ata qe e bejne shkencen dhe duhet te perpiqen per ta bere ate. Ndaj, kur thuhet se "Shqiperia nuk ka lidhje me shkencen" kjo duhet kuptuar qe, ne, une vete, ti dhe tjeteri e tjetri nuk bejme shkence. Pra, pergjegjsine nuk duhet ta leme keshtu ne ajer, Shqiperise, maleve te saj, apo ku ta di une. Por ne njerezit jemi pergjegjes. Cfare ben sejcili per kete shkence? Sa lexon, sa diskuton, sa kritikon? Sa ve ne ballafiqim tezat e njerit e te tjetrit? Apo pret dhe vetem pret cdo thote "i dituri"?
(Kjo ngjyra e faqes pse nga e verdhe eshte bere gri? Eshte problemi tek kompjuteri im, apo tek faqja e forumit?)


  Gjithsej 49 faqe: « E parė ... « 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 »
Trego 49 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.