Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 67 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjergj Kastriot Skenderbeu (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=386)
-- Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=407)


Postuar nga Florenc datė 16 Shkurt 2003 - 03:04:

Question Cila eshte origina e vertete e Skenderbehut

Para disa ditesh po lexoja lajmet ne internet dhe dicka me ra ne sy. Dikush kishte shkruar nje artikull per skenderbehun. Aty jepej e gjithe historia e tij. Po vetem nje gje e kishin publikuar gabim. Ay injoranti qe e kish shkruar thoshte qe Vendlindja e Skenderbehut nuk eshte ne Kruje po ne nje qytet te Greqise. Dhe emri i tij nuk eshte Gjergj Kastrioti po sipas atij ai quhet Georgio Kastriotios. Cmendoni mi kete artikull te kote mund te jete i vertete.

By the way it really got in my nervs when i read that shit.
U can be who ever u want to but never forget where u come from.


Postuar nga Ana datė 28 Mars 2003 - 21:43:

Thumbs up MONUMENTI I SKENDERBEUT

ASNJE POLIC S'E RUAN SKENDERBENE,
NE BRONZ, NE SKAJ TE SHESHIT "SKENDERBE"'
KUSARET BRONZIT MINA DOT S'I VENE,
DHE KURVAT BREKE S'NXJERRIN DOT ATJE.

SHENJTERUAR HESHT MES NJEREZISE,
MPOSHT ME HESHTJEN SHPEJT CDO PARLAMENT,
DHE S'MBROHET ME DEKRET TE QEVERISE,
NDAJ VEC KETIJ I THEMI MONUMENT.


Postuar nga mjellma datė 30 Mars 2003 - 03:06:

Florenc une nuk e kam lexuar kete artikull,por vetem fakti i vockel i ngaterrimit te qytetit te lindjes se Skenderbeut(qe ne fakt nuk eshte vertete Kruja,sepse Skenderbeu eshte me origjine nga Dibra,nese nuk gabohem) dhe dhenia e emrit te tij nuanca te emertimeve greke,tregon qarte qe s'kemi te bejme me nje "te habitur" te rastesishem,por me nje perpjekje per falsifikim te origjines se tij dhe si rrjedhim nje spostim te krejt figures se tij si Arber ne nje figure tashme helenike.Besoj se mund ta kuptosh se sa vertetesi dhe vlera ka ne ate artikull.


Postuar nga Anton datė 30 Mars 2003 - 04:17:

Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

Te dashur bashkatdhetare, te vetmit persona qe kontestojne prejardhjen e Skenderbeut jane disa mendje te semura ne Serbi e Greqi. Per Skenderbeun jane shkruajtur me qindra libra, nga autore prej gjithe botes.Bustet e tij po shtohen qyteteve te Europes(Rome,Gjeneve, dhe se shpejti Paris e Londer) shume rruge mbajne gjithashtu emrin e tij. Dhe kudo njihet si heroi kombetar i shqiptareve. Vendlindja eksakte e tij eshte nje gje qe i takon historianeve, per ne i rendesishem eshte fakti se ai eshte simboli i bashkimit shqiptar dhe rezistences per te mbijetuar. Le ti bien daulleve serbet apo kushdo qofte, mos e vrisni mendjen per kete pune.

VENDLINDJA E SKENDERBEUT ESHTE SHQIPERIA.

Tung, Antoni


Postuar nga déją-vu datė 23 Prill 2003 - 08:36:

Thumbs down Pershendetje te gjitheve

Nuk habitem aspak me ate artikull............historia ka treguar qe kane dashur gjithnje te hedhin balte mbi origjinen e tij.Personalisht si SHQIPETAR qe jam, eshte figura historike qe me shume me perfaqeson..............................NUK KA PASE KRENARI ME TE MADHE PER MUA SE FAKTI QE DUKE QENE NE ROME PER MOTIVE TE NDRYSHME ESHTE NJE SHESH I QUAJTUR ''PIAZZA ALBANIA'' DHE MOMUMENTI I SKENDERBEUT ESHTE VERTET DICKA QE ME KA MBUSHUR GJOKSIN ME GEZIM...........


Postuar nga dituria datė 27 Qershor 2003 - 14:51:

Re: Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

[Pershendetje ne rradhe te pare te gjithe anetareve dhe visitoreve te forumit.Per sa i perket pyejes se mesiperme jam i cuditur se si ka mundesi qe ne akoma ja bejme pyejtje vetes tone se nga eshte Skenderbey.Skenderbey emri i vertete i te cilie eshte GJERGJ KASTRIOTI vjen nga nje familje me origjine nga Mati i dibres dhe eshte nje nga heronjte tane me te medhenj kombetare qe ka luftuar per lirine e atdheut .NQS do ti futem te pershkruaj historine dhe origjinene SKENDERBEUT do te me duheshin dite te tera por po kufizohem me kaq se ai eshte shqiptar dhe nje nga figurat me te famshme ne bote ne kohen e tij dhe nqs pyet ne bote ndonje te huaj ato me te shumten dalin se kan degjuar me shume per Skenderbeun qe ka jetuar 500 vjet me pare sesa per ENVER HOXHEN qe ka jetuar 30 vjet me pare.PO dihet se ne boten e sotme ka shume manipulime dhe genjeshtra she eshte me se normale qe nje figure burrerore qe krehasohet ne nje shkalle me Aleksandrin e madh te lakmohet nga historianet djallezor si figure e tyre.


Postuar nga Luftėtari datė 28 Qershor 2003 - 08:58:

Arrow Skenderbeu

Simboli i Rezistences Shqiptare.Mos harroni se Historia gjithmonė po pėrsėritet shumė njerėz harruan Shqipėrinė ja qė doli Lufta nė Kosovė dhe Shqiperia eshte prap ne skene.Ate qe e beri Skenderbeu ne kohen e tij ADEM JASHARI e beri ne kete Kohe.


Postuar nga qershor13 datė 09 Korrik 2003 - 17:20:

Gjergj Kastrioti eshte heroi jone kombetar.Eshte simboli i resistences Shqipetare.
Kastriotet e kane origjinen nga Hasi i Kuksit.
Skane cfare te bejn gje tjeter greket e serbet,fillojn shpifin gjera.


Postuar nga i_pafajshem datė 16 Korrik 2003 - 15:20:

Origjina e Gjergj Kastriotit

Pershendetje te gjitheve

Desha te them edhe une mendimin tim per origjinen e njeres nga figurat me te medha te kombit tone. Duke lexuar ne internet disa nga biografite e njerezve me te medhenj te mijevjeēarit qe sapo kaloi,gjeta edhe nje shkrim te Akademise Franceze mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbeun. Pasi cilesonte ate si Atletin e Krishtit,si nje nga strateget me te medhenj te historise mesjetare,si themeluesin e shtetit te pare modern ne Europe ,aty bente dhe nje analize te sakte te prejardhjes se tij. Duke mos anashkaluar edhe aluzionet serbe dhe greke te prejardhjes se tij,autori vertetonte me fakte te plota se prejardhja e tij eshte e padiskutueshme shqiptare .
Ne te vertete ,personi qe pretendon se Gjergj Kastrioti eshte grek ,nuk eshte idiot,por eshte nje dhelper,sepse te duash te shtremberosh historine ,diēka perpiqesh te fshehesh ose te fitosh. Ne kete rast ,"historiani"harron se shtepia e tij gjendet ne Shqiperidhe jo ne Greqi,"harron" se vula e tij personale qe u gjend tani se fundmi ne Danimarke,duhet te shkoje ne Muzeun Kombetar te Shqiperise dhe jo te Greqise,"harron" qe perpjekjet per te bere te mundur kthimin e sendeve personale te tij po behen midis Shqiperise dhe Austrise dhe jo Greqise. Por do te desha te them qe ,nuk duhet te harrojme se tani se fundmi,po behen shume perpjekje nga ana e fqinjeve tane per humbjen e identitetit tone kombetar. Dhe kete e them jo duke u nisur nga ndjenjat e mia nacionaliste, (per te cilat duhet te pranoj qe jam krenar)por duke u nisur nga provat reale . Kush nga ju te dashur bashkeatdhetare ka shkuar ne Greqi,e di shume mire te me thote se ēfare po mundohem te them. Nuk dua te them me kete ,se veē greket po mundohen te na mohojne identitetin ,kulturen dhe prejardhjen tone . Per fat te keq, jane te shumta shkrimet e ndryshme te cilat mohojne ose hedhin hije dyshimi mbi kulturen dhe prejardhjen tone . Dhe eshte nje barre e rende te cilen duhet te jemi veē ne ata te cilet do te duhet ta heqim nga supet,natyrisht edhe me ndihmen e te tjereve (te atyre te cilet jane ne te vertete korrekte dhe te sinqerte me HIstorine)Dhe se fundmi do te doja te shtoj edhe nje fjale te urte te popullit tone Qente le te lehin,por karvani te shkoje perpara.
Ju uroj shendet te gjitheve


Postuar nga LAKA datė 29 Korrik 2003 - 17:43:

U indinjova pa mas kur e lexova ate shpifje kinse Skenderbeu ka lindur ne Greqi me ate emer.Armiqte tone te perbetuar-Greqia dhe Srbija bejne qmos qe figurat tona madhore ti pervetsojne per veti kurse poshtersit e tyre mundohen tua hedhinshqiptareve.Per fat te keq kemi disa injoranta qe i ka lind toka Arberore dhe e hane buken eShqiperis por qe e bejne duvan e grekofilis e te srbofilis.


  Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 67 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.