Forumi Horizont Gjithsej 178 faqe: « E parė ... « 94 95 96 97 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 109 110 111 112 » ... E fundit »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17800)


Postuar nga kurt datė 01 Shtator 2011 - 06:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha arturm
A ka gje me te ndyre e te frikshme se kanuni? Une mendoj se jo.
Kanuni eshte paburreri, hileqari e c'do gje tjeter e keqe brenda.
Gjithe bota, ose te pakten ajo tashme e zhvilluar, ka pasur si zakon DUELIN. U zume une dhe Fajtori, bujrum neser ne mengjes me nga 2 deshmitare secili behet nje duel dhe fiton me i forti. Ndersa ne Shqiperi, u zume une dhe Fajtori, njeri nga ne ze nje prite. pas ferre, dhe qellon pas shpine ty, ose vellai tend, ose femijen tend, e deri tek grate keto kohet e fundit.

Duhet shkulur ky kancer nga karakteri jone, si ai aktual verior, si ai "me i sofistikuar", i hakmarrjes se pushtetit, qe ka perfshire shoqerine tone...

P.s. me fal o Faje se te morra si shembull


edhe une jam kunder ligjeve dhe kohes se kanunit, asqe nuk dikutohet kjo! zbatimi i lighit te forte do ishte ideale.

por llgjika jote ktu dhe e atyre qe pajtohen me ty ne kto rrjeshta qe po citoj, vetem moderne e zhvilluar nuk eshte! fakktikisht do e karakterizoja kafsherore primitive te nje niveli te kafesheve afrikane ne sarangeti.

sipas llogjikes tende i bie qe ai me i forte fizikisht te marri neper kembe cdonjeri qe eshte me i vogel fizikisht se ai, pse jo edhe tja marri gruan nga dora dhe tja lejn shtatzene aty .
kshtu veprojn lunaet e rinj me te zhvuilluar fizikisht ne afrike ndaj atyre me te dobetve

ne kanun nese dy veta vendosin te bejn duel dhe i japin fjalen njeri tjetrit qe do e lejme ktu, askush nuk e han fjalen prandaj mos interpeto gjerat mbrapsht sipas qehfit apo tifozdhekut tend
gjithashtu kanuni as mentaiteti verior nuk promoton vrasjen e femije apo grave, kto jane bullshite qe juve ose i shpikni ose ndonje insect me orighine ruse apo sllave rrace i kryen ne shpiperi, mos ja len fajin kanunit per kto

kanuni promoton respect dhe zhvillim ne thelb kur thote: cdo mashkull sa do i vogel sado i dobet sado i shemtuar sado fakir, rrespektoje!!!
se cdo mashkull cdo mashkull e ka potencialin te te vrasi.

kurse llogjika jote "moderne" i bie qe nese je huligan i forte me muskuj shpalli duel cdonjeriu ne rruge, futja shpute meri gruan se e meriton se eshte me i dobet se ti.
dhe sipas teje o njeri i "zvhilluar" eshte pebesi nese i vogli ne ket rast ja then koken huliganit apo edhe i mer jeten ne raste qe e meriton.
si p.sh kur nje gangstjer shpirtar apo grupe ganstjerash qe i rrembejn vajzen apo motren dikujt, plaku sipas teje duhet te shkoje ne palester dhe ti shpall duel nje grupi gangstjerash?!?! se cdo rruge tjeter eshte pabesi dhe cburreri sipas llogjikes tende.

filozofia juaj eshte komlpet e mykur, qe promoton shuarje komplet te karakterit njerzor, jeni qerruar nga inferioriteti per tu dukur modern dhe keni harruar si te llogjikoni si njerz.
me kte mentalitet juve nuk i perkisni as botes se zhvilluar moderne, as botes se vejter tradicionale, dhe ironikisht e ngreni zerin ktu me kritika me shume se askush tjeter duke fajesuar per gjithcka veriun.
this is a sad joke to witness.


  Gjithsej 178 faqe: « E parė ... « 94 95 96 97 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 109 110 111 112 » ... E fundit »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.