Forumi Horizont Gjithsej 178 faqe: « E parė ... « 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 » ... E fundit »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17800)


Postuar nga kurt datė 01 Shtator 2011 - 14:36:

ju lutem na edukoni rreth historise dhe ndryshimit mes tosk vs geg

nese kanuni eshte faktor/kancer i pamohueshem ne zonen e veriut, nje faktor/kancer edhe me i madh dhe i pamohueshem eshte percarja midis tosk dhe geg ne kombin tone sot, me aq sa kam abserve une.
kjo eshte e padiskutueshme qe greku don te ortodoksoje jugun dhe ta marri per vete me propoganden qe jane grek, dhe serbi don tokat veriore me propoganden qe verioret jane cecen duke fut percarje gjenjale mes nje populli fakir.


isha i frymzuar nga nje koment random ne youtube kur psotova ket shkrimin e mesiperm qe ju kot e keni denancuar dhe nuk e kuptoj pse dhe kush i ben kto gjera?! se vetem diskutim po beja, nuk kishte qellim ofendimi personal, por kundershtim ideje dhe imazhave dhe akuzimeve teper te egzegjeruara ndaj kultures veriore ne pergjithesi.
kjo percarje dhe urrejtje ne kulturen tone me bezdis jo vetem pak
komenti ne youtube thoshte dicka kshtu: you verioret jeni njerzit me te pabese ne bote. maloket e dreqit.
nuk ka nevoj te analizojm ligesin dhe idiotsine e ktij komenti.

edhe komenti i arturm ne rrjeshtat e para qe kam cituar mu duk se kishte frymen e njejte, po nejse. sic e shpjegova me siper frymzimin

nqfse do diskutojm ndryshimet mes tosk vs geg, pse mos te diskutojm me intellcetual honesty
gjithashtu pse te mohojm te metat e njeri-tjetrit. une mutit marshallah nuk i bej, i pranoj dhe jam i vetdijshem per disa te meta te kultures veriore
eshte edhe me mire ti lexoj nga diksuh qe eshte intellectually honest, qofte nga veriu apo jugu pak rendesi ka. por jo me frymen e tifozdhekut dhe urrejtjes apo percarjes
kshtu edhe mesojm nga ata qe dijn fakte historike dhe sjedhin analiza te holla, qe mos ngelim injoranta:p

p.sh
me aq sa di une prejardhja e toskeve vjen nga geget, geget jane me te vjeter se tosket. e kam lexuar diku qe eshte analizur DNA-ja ne lobaratoret e evropes diku
nese veriu ka ngel akoma me nje tradite klanore ne krahasim me jugun, eshte se turqia pushtoi shipqerine dhe kultura sistemi klanor ne jug i shperbe nga asimilimi i shpejt i toskeve ne pergjithesi. kjo shpjegon edhe pse ne rradhet e ushtrise dhe sherbimit te superfuqise otomane numri i jugoreve shqiptar ka qene shume me i madh ne krahasim me ate verior.
sot qe nje fe tjeter eshte superfuqi dominuese boterore, jugoret po asimilohen me shpejt ne pergjithesi.
ne nje counter-argument mund te gjykojm jugun si popull me aportunist.

dicka tjeter ne lidhje me krimet paburrerore dhe te pbabese te faktorit kanun ne veri..
noshta e kam gabim por jam i menidimt qe krimet me cnjerzore ne shqiperi gjate ktyre 20 viteve jane bere ne jug, dhe me me shumice ne krahasim me ato ne veri, nese do bejm statistika dhe te marrim shembull gjithashtu rembimin e femrave
pa shkuar mbrapa ne histori sa bashkombas ka vrare ali pasha! e kam gabim?!

gjithashtu ne kto dy dekadad e fundit nje nga krimet me cnjerzore (on record) ne evrope eshte bere ne fier kur dy vellezer theren me thika gjithe familjen, plaken plakun gruan shtatezene femijet etj
para nje muaji ne korce burri i botes i hoqi koken dhe i preu gjymturet femres, shyqyr thuaj qe snodhi ne veri se kush i degjon komentet pastaj, kafshe shtaze etj

ne 93-94 me kujtohet kur kane gjetur rastesisht ne nje fshat nga jugu me shume se 30 femij te grabitur per tu shitur jashte per organe.

per ata qe e dijn historine mire, do i lexoja me interes mendimet dhe prejardhjen e ksaj percarje faktor/kancer midis nesh sot.


  Gjithsej 178 faqe: « E parė ... « 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 » ... E fundit »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.