Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Sali Berisha, komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14943)


Postuar nga Fajtori datė 04 Dhjetor 2009 - 11:25:

Neqe Eduard Selamin po e pregatit Amerika, atehere qenka mesuese e keqe. Shiko sa gabim i ka parashikimet 2 dite para zgjedhjeve te ketij viti:P.s. Fatos Nano ka bere 4 vjet burg. Gazetari Martin Leka po ashtu. Zef Broci mund te mos jape intervista. Por kjo nuk ndryshon historine e konfliktit te Berishes me kryetarin e gjykates se kasacionit qe ishte njeri i PD-se. Identik i njejti konflikt qe ndodhi me Spartak Ngjelen, i cili kryesonte grupin e punes juridik ne parlament. Paralelizma pa fund.


Postuar nga Fajtori datė 04 Dhjetor 2009 - 11:47:

Nuk besoj se politikanet jane spiune e agjente. Eshte fantazi e kote per te justifikuar paaftesine shqiptare si popull.

Ngjela eshte jurist dhe flet qarte dhe paster mbi baza juridike. Kjo me ka pelqyer gjithmone, nuk flet per teka por per ligje dhe institucione. Eshte nga te paktet qe ka njohuri te thella ligjore. Dhe besoj sikur te kishte me shume si Ngjela ne parlament dhe me pak kukulla te Berishes apo Rames, parlamenti do ishte si senati i Romes antike.

Per leket e burgut mund te kesh te drejte. Por po flisnim se burgu i Nanos u be ne "demokraci" ndersa persekutimet komuniste u bene ne "diktaturen e proletariatit". Ne demokraci nuk mund te burgosesh njerezit qe te rrish vete ne pushtet. Ndryshe nuk quhet demokraci.


Postuar nga erious datė 04 Dhjetor 2009 - 11:58:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nuk besoj se politikanet jane spiune e agjente.


per sali berishen, flitet qe po (udb)... dhe jo nga derra njerez, apo biseda kafenesh, por nga analiste te vertete dhe ish diplomate (agjend, prej natyres tyre)

s'dua ta lidh me faljen e ujrave detare... ku tashme u harrua krejt.

por nga ēka ndodhur gjate ketyre viteve... ne momente delikate, te shqiperise apo dhe ne lidhje me kosoven e ēamerine, eshte bere sebep gjithmon diēka.

dhe te gjitha rruget po t'i anakizosh ngjarjet, qe nga 1991... te ēojne tek sali berisha.


Postuar nga AngelDevil datė 04 Dhjetor 2009 - 12:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Saliu ishte negocjuesi/ndermjetesi qe vendosi R.Alia midis tij e studenteve ...


jo pa qellim e thashe kete...

pra Saliu eshte ose thone qe eshte agjent i UDB(serb me 1 fjale) atehere rrjedhimisht del qe ai qe e perzgjodhi Alia eshte e ai i te njejtit sherbim sipas llogjikes kjo


Postuar nga erious datė 04 Dhjetor 2009 - 12:13:

.

e kan pyetyr ramizin drejteperdrejte dhe troē, disa here, por nuk eshte prononcuar... i ka then gjerat larg e larg.

tek tema e ramizit, eshte ajo intervista qe kam derguar... ka nje pjese te vogel dhe per keto dyshime, por qe nuk ben embra (normale)


Postuar nga AngelDevil datė 04 Dhjetor 2009 - 12:14:

sme the ndonje gje te re

kush agjent do te prenoncohej ne te tilla raste para mediave?!!


Postuar nga erious datė 04 Dhjetor 2009 - 12:18:

.

je komplet jashte lojes ta mendosh nje gje te tille... shejtone.

ju jeni aq llafazane boshi (jo ti por ne pergjithesi ) saqe diskutoni, ku ne shqiperi komandon ramizi, dhe te bindur bile... ishte ky qe krijoi salen dhe nanon, dhe jane po keta qe e mbrojne.

llogjike prej budallai.


Postuar nga AngelDevil datė 04 Dhjetor 2009 - 12:23:

une them qe jam brenda lojes me shume sec duhet bile

Ramizi nuk eshte ai qe mendon ti kinezo je shume i gabuar po nejse do e kuptosh vete ... analizo veprimet e tij qe ne periudhen qe ju afrua Enverit semundja e Enverit vdekja... ai pasardhes i tij me pas Berisha .... per Nanon do thoja qe i perket klani tjeter po sdu me u bo me shume llapazane


Postuar nga trojani datė 04 Dhjetor 2009 - 12:27:

Kuraje

Kurajė!

Sokol Shameti

Nga bjerrakohėsi mė i thjeshtė tek intelektuali mė i ndėrlikuar, gjithsecili nė kėtė vend e ka kuptuar tashmė nė mėnyrėn e vet se prej tyre po kėrkohet tė ndiejnė frikė. Frikė nga trazirat politike, frikė nga njė ‘97 e dytė, frikė nga marshi indietro, frikė nga dhuna policore, kallashėt nėpėr duar, terrori i bardhė, arrestimet, atentatet, gjendja e luftės civile, e gjithė ato tė tjerat. Kjo ėshtė njė ndjenjė kėrcėnimi e cila po injektohet nė mėnyrė tė pamėshirshme, konstante dhe cinike, a thua ndjellėsit e saj janė mjekė me grada shkencore, ndėrsa masa sė cilės i destinohet kjo gjendje janė kavie pėr motive eksperimentale. Gjithė ēėshtja tani ėshtė nėse njerėzit e arsyeshėm tė kėtij vendi, do tė pranojnė t‘i dorėzohen kėtij shantazhi arrogant dhe tė tėrhiqen nė gjeratoren thithėse tė konsumit politik apo do tė organizojnė qėndresėn e tyre. Njė rezistencė tė fortė morale pėr tė cilėn ka sot kaq shumė nevojė qė tė zhvillohet nė forumet e mendimit, faqet e publicistikės dhe kudo ku emocioni ka pėr detyrė t‘i ulet nė gjunjė logjikės.
Pėrtej britmave luftarake, kanosjeve me shkulje dhėmbėsh, hakėrrimeve pėr escalation tė situatės, guerilje urbane, thirrjen nė ndihmė tė figurave letrare nga Adolf Hitleri e deri te Mikhail Shakashvili, pėrtej atyre qė dėshtimin personal kėrkojnė ta kthejnė nė pėrshpirtje evangjelizmi kombėtar, ka pėr mendimin tim, disa arsye pse kjo psikozė e re paniku nuk do tė ngjisė nė mendjen e shqiptarėve. Arsyeja kryesore ėshtė se ajo po gjenerohet nga njerėzit e gabuar. Liderėt politikė tė vendit, tė cilėt janė angazhuar nė kėtė fushatė frikėsimi social, janė tashmė thjesht dy kokat simetrike tė sė njėjtės kartė tė diskredituar bixhozi. Si njė ndėr nxitėsit kryesorė tė klimaksit pseudorevolucionar, Edi Rama, i cili deri para pak kohėsh mund edhe tė merrej si njė krijesė kurioze dhe e pazakontė e politikės, tashmė s‘ėshtė gjė tjetėr veēse "njėri prej tyre". Ndaj pėr kėtė arsye kuotat e tij kanė rėnė ndjeshėm. Me njė seri sjelljesh tė tijat, si refuzimin violent pėr tė pranuar humbjen, tutkallizimin mbi kolltukun e kryetarit tė partisė apo eliminimin politik tė kundėrshtarėve, ai i ka dhėnė gjatė kėtyre muajve dorėn kryesore transformimit tė tij nė krijesėn e urryer qė simbolizon sot nė mendjen e shqiptarit tė zakonshėm figura e politikanit tradicional. Nga ana tjetėr, me sulmin e fundit banal ndaj Edi Ramės, Kryeministri i vendit dhe kryetari i partisė nė pushtet i bėri atij edhe shėrbimin e parė pas kaq kohėsh. Edi Rama u certifikua dhe u njoh nė kėtė mėnyrė si kundėrshtari i tij legjitim. Njė njeri qė ėshtė sjellė sipas normave qė pranon sot politika nė Shqipėri dhe qė meriton pėr kėtė arsye t‘i jepet betejė. Fantazma e Fatos Nanos, apo orvatja e Ben Blushit quhen tani kapituj tė mbyllur, rekluziviteti i gjatė, injorimi, tallja, mosmarrja seriozisht dhe karnevalizmi ndaj Edi Ramės mbaruan, dhe pėrmes njė pagėzimi nė baltė, ashtu siē e do zakoni i lashtė i politikės shqiptare, ai u emėrua nga e djathta nė postin e nderuar tė armikut zyrtar tė kryetarit. Ky shėrbim kaq i shumėpritur qė Sali Berisha bėri ndaj Edi Ramės duke kryer legalizimin e tij faktik si kryesues i opozitės, si dhe hyrja e kėtij tė fundit nė mėnyrė fare tė parashikueshme dhe me dėshirė nė lojėn e gėrr-mėrrit, ėshtė nė anėn tjetėr edhe njė nga dėmet mė tė mėdha qė ai nuk e kupton se sapo iu bėnė imazhit tė tij. Njė imazh deri dikur interesant sepse kontroversial. Pėr shumė aparatēikė, xhaketa gri, kope partiakėsh apo servilė fondesh/ ai tashmė mund tė ketė fituar staturėn definitive tė shefit. Pėr miliona tė tjerėt qė takimin me politikėn e kanė njė temė pėrherė e mė tė bezdisshme, ai ėshtė tashmė njė gur mė shumė nė koleksionin e tyre personal tė skepticizmit. Qindra mijėra tė rinjtė apolitikė tė kėtij vendi - tė cilėve edhe pse ai s‘i pati kurrė, tė paktėn mund t‘u zgjonte shkėndija tė rralla interesi - ai i humbi pėrfundimisht dhe pėr kėtė duhet t‘ia dijė pėr nder kolegut Berisha. Pėr kėtė arsye, tromboni i rebelimit qė Rama po sforcohet kaq shumė pėr t‘i fryrė ditėt e fundit, do tė kumbojė si njė tingull i trashė, i vjetruar dhe komik pėr veshėt e tyre. Ai nuk do tė arrijė tė zgjojė kurrė atė vrull pėrndezės, atė frymė "uprising" dhe atė efekt spektakolar qė gjenitė e kreativitetit afėr Ramės e kanė parė nė youtube nga protestat e Otpor-it serb apo Pora-s ukrainase.
Kėtu dalim vetvetiu te njė arsye tjetėr pėrse psikoza e frikės qė po mundohen tė mbjellin liderėt politikė, nuk do tė gjejė njė truall miqėsor nė asnjė mendje tjetėr pėrveēse atyre tė militantėve tė thekur. Kjo nuk ėshtė njė frikė reale, por plagjiatura e njė frike. Sikurse e gjithė platforma zgjedhore e Partisė Socialiste ishte njė masė boshe e lyer me varak retorike impresionuese tė kopjuar nga interneti (pėr tė cilėn tani madje edhe indinjohen pse nuk fitoi mbėshtetje), po kėshtu edhe metodat e marketimit tė indinjatės, madje dhe indinjata vetė, janė njė mall i importuar konsumi, tėrėsisht i huaj pėr shqiptarėt. Deri para pak kohėsh mund tė ndodhte qė tė gjendeshin mjaftueshėm njerėz nė Shqipėri qė t‘u bėnte pėrshtypje njė fjalim i flaktė me figuracion tė pasur. Por ja qė shqiptarėt e sotėm nuk janė mė ata tė dikurshmit dhe kėrkesa e tyre ėshtė paksa mė e lartė nga sa mendojnė shpėrfillshėm ata qė prodhojnė ofertėn politike sot nė kėtė vend. Skepticizmi siē shkruante nė njė artikull tė vetin Fatos Lubonja, mund tė jetė veē tė tjerash edhe ilaē. Nuk ka sesi tė jetė gjenuine indinjata e lidershipit socialist pėr vjedhjen e votės dhe as kėrkesa e tij pėr hapje kutish. Kjo ėshtė njė kėrkesė qė nuk vjen aspak si njė nevojė organike pėr demokraci, pasi nėse do tė ishte e tillė do tė kishte ardhur menjėherė pasi rezultati i zgjedhjeve tregoi se "politikės sė re" i vodhėn fitoren. Dhe vėrtet, ndonėse nuk thuhet, ndihet ngėrēi qė kanė agjitatorėt socialistė pėr tė mobilizuar masat, tė cilave ėshtė vėshtirė sot gjysmė viti pas zgjedhjeve t‘u thuhet se duhet tė revoltohen qė kryetari socialist tė mos ndihet i vetmuar. Se ata duhet tė shpenzohen si mish pėr top, pasi kryetari socialist qė e hartoi vetė Kodin Zgjedhor, qė e hartoi vetė barsoletėn me programin 1000 faqėsh pėr zgjedhjet tė cilin askush nuk e pa kurrė, qė i emėroi vetė komisionerėt nė qendrat zgjedhore, qė i quajti kėto zgjedhje si mė tė mirat nė histori dhe qė tani, pas larjes sė hesapeve me ēdo zė kritik brenda partisė, gjashtė muaj pasi kėto zgjedhje mbaruan, deri edhe pas pushimeve verore siē thotė njė mik sindikalist italian "abbronzato ed arrabiato", kujtohet tė ndihet i ofenduar.
Prandaj, skenat teatrale tė Berishės nga foltorja e Kuvendit, janė dhurata mė e mirė qė njėra gjysmė e kartės sė bixhozit i bėn siamezit tė vet. Janė thjesht njė lojė mes dy ortakėsh ku njėra dorė ndyn tjetrėn nė emėr tė njė partneriteti tė ri qė duket se do tė vazhdojė gjatė. Njė partneritet tė ngjashmish, qė shqetėsimin e vet real nuk ka aspak akuzat personale, por jetėgjatėsinė e njė sistemi tė padrejtė qė e ka katandisur Shqipėrinė nė vendin mė tė varfėr, mė tė shfrytėzuar, mė tė korruptuar dhe mė tė padėshiruar tė Europės. Njė partneritet i cili kujdeset qė ky sistem i paskrupullt ekonomik qė i detyron fėmijėt tė shėrbejnė si qentė e gjahut tė tė huajve, tė mbetet pa opozitė. Dhe qė politika tė mos ofrojė kurrė njė alternativė shprese, por thjesht spektakėl televiziv me sharje nga "robt e shpisė". Ėshtė koha kur shqiptarėt tė kuptojnė se nuk mund tė trajtohen mė si masa pa tru, se ka njė atdhe pėr ata qė nuk dorėzohen dhe se po rilind Shqipėria qė refuzon shantazhin. Prandaj, kurajė!


Postuar nga erious datė 04 Dhjetor 2009 - 12:33:

.

ka qene bashkepunetore me enverin per 40 vjet ai... krahu i djath, mos i ngatero gjerat, s'eshte se ai u be anetar byroje 5 dit para se te vdiste enveri.

ēa te analizoj un ?

pse jan njerez qe kan leke ? njeriu i zgjuar leket i ben kudo mi shejtone... dhendri i enverit, arkitekt nga me te miret ne ballkan (talent i zoti) normal qe te gjith kush kish leke mbas viteve 90' shkonin tek ai per t'i bere nje projekt pallati, bodrumi apo divani... ku dhe pagesa ishte e arsyeshme, dmth ka mare mire.

ku i gjeti leket ? filluan te gjithe si majmuna, gazeta e tv.

si duhet te analizoj un...? me ke sy...? pse eshte akoma i gjalle...?

maaahhhhhhhhhh


Postuar nga AngelDevil datė 04 Dhjetor 2009 - 12:46:

me duket se dole pak teme ... ok ok e riformulojme prap po se pate bezdi sigurisht

R.Alia u zgjodh nga Enveri per faktin qe ishte ndjekes e militant i markzizem leninizmit si dhe i perkedheluri i Nexhmije Hoxhes .. nejse spo i futem kesaj ane

ca kemi ketu kemi Enverin diktaturen e proletariatit (ligjin e agjitacion propagandes) izolimin e Shqiperise me boten e jashtme nderkohe kemi dhe ramizin qe nxori amnisti per keta te burgosur politike; politika ekonomike te ndryshme me ato te enverit si dhe perqasje me pozitive me boten e jashtme .... pra dua te them nqse ai ishte vazhduesi i enverit duhet te kishte ndjek te njejten vije kurse me keto hapa qe ndermori me ben te dyshoj qe ai ishte "i zgjedhuri" per te bere kalimin nga komunizem ne demokraci pjese e skemes ishte dhe Berisha dhe nderkohe skenari ishte i pergatitur me se miri keta ishin thjesht aktore te mire


Postuar nga erious datė 04 Dhjetor 2009 - 12:56:

.

rishiko dhe nje here me vemendje intervisten... s'ta jep pershtypjen per intrigant, te ketyre tragjedirave, kapo klan i tere ballkanit apo komplote planetare.

kur them rishiko dmth... jo te degjosh, nderkohe qe syte i ke ne tjeter vend, por studio njeriun qe flet, shiko mimiken, emocionet qe shpreh, etj,


Postuar nga AngelDevil datė 04 Dhjetor 2009 - 13:00:

shikova syte Noto sy gjarpri do thoja nuk qe i sinqerte poooor do shtoja i stervitur me se miri per te kontrolluar emocionet ne fytyren e tij dhe ne xhestet e tij pozicioni i duarve qendrimi i trupit etj .... 1 kuriozitet e di ti qe ka njerez qe kontrrollojne dhe rahjet e zemres


Postuar nga AngelDevil datė 04 Dhjetor 2009 - 13:27:

Air ket Mjeshtrin e Intriges se kam pare kur ka dale ka kohe?

mgjate une keto tip librash i lexoj me shume me krahasu apo vertetu ato cme kane mesuar/degjuar te tjere persona qe kane qene me afer tyre dhe bile te verteta te pashkruara ndonjehere


Postuar nga Fajtori datė 04 Dhjetor 2009 - 13:59:

Re: Kuraje

Citim:
Po citoj ato qė tha trojani
Kurajė!

Sokol Shameti

Nga bjerrakohėsi mė i thjeshtė tek intelektuali mė i ndėrlikuar, gjithsecili nė kėtė vend e ka kuptuar tashmė nė mėnyrėn e vet se prej tyre po kėrkohet tė ndiejnė frikė. Frikė nga trazirat politike, frikė nga njė ‘97 e dytė, frikė nga marshi indietro, frikė nga dhuna policore, kallashėt nėpėr duar, terrori i bardhė, arrestimet, atentatet, gjendja e luftės civile, e gjithė ato tė tjerat. Kjo ėshtė njė ndjenjė kėrcėnimi e cila po injektohet nė mėnyrė tė pamėshirshme, konstante dhe cinike, a thua ndjellėsit e saj janė mjekė me grada shkencore, ndėrsa masa sė cilės i destinohet kjo gjendje janė kavie pėr motive eksperimentale. Gjithė ēėshtja tani ėshtė nėse njerėzit e arsyeshėm tė kėtij vendi, do tė pranojnė t‘i dorėzohen kėtij shantazhi arrogant dhe tė tėrhiqen nė gjeratoren thithėse tė konsumit politik apo do tė organizojnė qėndresėn e tyre. Njė rezistencė tė fortė morale pėr tė cilėn ka sot kaq shumė nevojė qė tė zhvillohet nė forumet e mendimit, faqet e publicistikės dhe kudo ku emocioni ka pėr detyrė t‘i ulet nė gjunjė logjikės.
Pėrtej britmave luftarake, kanosjeve me shkulje dhėmbėsh, hakėrrimeve pėr escalation tė situatės, guerilje urbane, thirrjen nė ndihmė tė figurave letrare nga Adolf Hitleri e deri te Mikhail Shakashvili, pėrtej atyre qė dėshtimin personal kėrkojnė ta kthejnė nė pėrshpirtje evangjelizmi kombėtar, ka pėr mendimin tim, disa arsye pse kjo psikozė e re paniku nuk do tė ngjisė nė mendjen e shqiptarėve. Arsyeja kryesore ėshtė se ajo po gjenerohet nga njerėzit e gabuar. Liderėt politikė tė vendit, tė cilėt janė angazhuar nė kėtė fushatė frikėsimi social, janė tashmė thjesht dy kokat simetrike tė sė njėjtės kartė tė diskredituar bixhozi. Si njė ndėr nxitėsit kryesorė tė klimaksit pseudorevolucionar, Edi Rama, i cili deri para pak kohėsh mund edhe tė merrej si njė krijesė kurioze dhe e pazakontė e politikės, tashmė s‘ėshtė gjė tjetėr veēse "njėri prej tyre". Ndaj pėr kėtė arsye kuotat e tij kanė rėnė ndjeshėm. Me njė seri sjelljesh tė tijat, si refuzimin violent pėr tė pranuar humbjen, tutkallizimin mbi kolltukun e kryetarit tė partisė apo eliminimin politik tė kundėrshtarėve, ai i ka dhėnė gjatė kėtyre muajve dorėn kryesore transformimit tė tij nė krijesėn e urryer qė simbolizon sot nė mendjen e shqiptarit tė zakonshėm figura e politikanit tradicional. Nga ana tjetėr, me sulmin e fundit banal ndaj Edi Ramės, Kryeministri i vendit dhe kryetari i partisė nė pushtet i bėri atij edhe shėrbimin e parė pas kaq kohėsh. Edi Rama u certifikua dhe u njoh nė kėtė mėnyrė si kundėrshtari i tij legjitim. Njė njeri qė ėshtė sjellė sipas normave qė pranon sot politika nė Shqipėri dhe qė meriton pėr kėtė arsye t‘i jepet betejė. Fantazma e Fatos Nanos, apo orvatja e Ben Blushit quhen tani kapituj tė mbyllur, rekluziviteti i gjatė, injorimi, tallja, mosmarrja seriozisht dhe karnevalizmi ndaj Edi Ramės mbaruan, dhe pėrmes njė pagėzimi nė baltė, ashtu siē e do zakoni i lashtė i politikės shqiptare, ai u emėrua nga e djathta nė postin e nderuar tė armikut zyrtar tė kryetarit. Ky shėrbim kaq i shumėpritur qė Sali Berisha bėri ndaj Edi Ramės duke kryer legalizimin e tij faktik si kryesues i opozitės, si dhe hyrja e kėtij tė fundit nė mėnyrė fare tė parashikueshme dhe me dėshirė nė lojėn e gėrr-mėrrit, ėshtė nė anėn tjetėr edhe njė nga dėmet mė tė mėdha qė ai nuk e kupton se sapo iu bėnė imazhit tė tij. Njė imazh deri dikur interesant sepse kontroversial. Pėr shumė aparatēikė, xhaketa gri, kope partiakėsh apo servilė fondesh/ ai tashmė mund tė ketė fituar staturėn definitive tė shefit. Pėr miliona tė tjerėt qė takimin me politikėn e kanė njė temė pėrherė e mė tė bezdisshme, ai ėshtė tashmė njė gur mė shumė nė koleksionin e tyre personal tė skepticizmit. Qindra mijėra tė rinjtė apolitikė tė kėtij vendi - tė cilėve edhe pse ai s‘i pati kurrė, tė paktėn mund t‘u zgjonte shkėndija tė rralla interesi - ai i humbi pėrfundimisht dhe pėr kėtė duhet t‘ia dijė pėr nder kolegut Berisha. Pėr kėtė arsye, tromboni i rebelimit qė Rama po sforcohet kaq shumė pėr t‘i fryrė ditėt e fundit, do tė kumbojė si njė tingull i trashė, i vjetruar dhe komik pėr veshėt e tyre. Ai nuk do tė arrijė tė zgjojė kurrė atė vrull pėrndezės, atė frymė "uprising" dhe atė efekt spektakolar qė gjenitė e kreativitetit afėr Ramės e kanė parė nė youtube nga protestat e Otpor-it serb apo Pora-s ukrainase.
Kėtu dalim vetvetiu te njė arsye tjetėr pėrse psikoza e frikės qė po mundohen tė mbjellin liderėt politikė, nuk do tė gjejė njė truall miqėsor nė asnjė mendje tjetėr pėrveēse atyre tė militantėve tė thekur. Kjo nuk ėshtė njė frikė reale, por plagjiatura e njė frike. Sikurse e gjithė platforma zgjedhore e Partisė Socialiste ishte njė masė boshe e lyer me varak retorike impresionuese tė kopjuar nga interneti (pėr tė cilėn tani madje edhe indinjohen pse nuk fitoi mbėshtetje), po kėshtu edhe metodat e marketimit tė indinjatės, madje dhe indinjata vetė, janė njė mall i importuar konsumi, tėrėsisht i huaj pėr shqiptarėt. Deri para pak kohėsh mund tė ndodhte qė tė gjendeshin mjaftueshėm njerėz nė Shqipėri qė t‘u bėnte pėrshtypje njė fjalim i flaktė me figuracion tė pasur. Por ja qė shqiptarėt e sotėm nuk janė mė ata tė dikurshmit dhe kėrkesa e tyre ėshtė paksa mė e lartė nga sa mendojnė shpėrfillshėm ata qė prodhojnė ofertėn politike sot nė kėtė vend. Skepticizmi siē shkruante nė njė artikull tė vetin Fatos Lubonja, mund tė jetė veē tė tjerash edhe ilaē. Nuk ka sesi tė jetė gjenuine indinjata e lidershipit socialist pėr vjedhjen e votės dhe as kėrkesa e tij pėr hapje kutish. Kjo ėshtė njė kėrkesė qė nuk vjen aspak si njė nevojė organike pėr demokraci, pasi nėse do tė ishte e tillė do tė kishte ardhur menjėherė pasi rezultati i zgjedhjeve tregoi se "politikės sė re" i vodhėn fitoren. Dhe vėrtet, ndonėse nuk thuhet, ndihet ngėrēi qė kanė agjitatorėt socialistė pėr tė mobilizuar masat, tė cilave ėshtė vėshtirė sot gjysmė viti pas zgjedhjeve t‘u thuhet se duhet tė revoltohen qė kryetari socialist tė mos ndihet i vetmuar. Se ata duhet tė shpenzohen si mish pėr top, pasi kryetari socialist qė e hartoi vetė Kodin Zgjedhor, qė e hartoi vetė barsoletėn me programin 1000 faqėsh pėr zgjedhjet tė cilin askush nuk e pa kurrė, qė i emėroi vetė komisionerėt nė qendrat zgjedhore, qė i quajti kėto zgjedhje si mė tė mirat nė histori dhe qė tani, pas larjes sė hesapeve me ēdo zė kritik brenda partisė, gjashtė muaj pasi kėto zgjedhje mbaruan, deri edhe pas pushimeve verore siē thotė njė mik sindikalist italian "abbronzato ed arrabiato", kujtohet tė ndihet i ofenduar.
Prandaj, skenat teatrale tė Berishės nga foltorja e Kuvendit, janė dhurata mė e mirė qė njėra gjysmė e kartės sė bixhozit i bėn siamezit tė vet. Janė thjesht njė lojė mes dy ortakėsh ku njėra dorė ndyn tjetrėn nė emėr tė njė partneriteti tė ri qė duket se do tė vazhdojė gjatė. Njė partneritet tė ngjashmish, qė shqetėsimin e vet real nuk ka aspak akuzat personale, por jetėgjatėsinė e njė sistemi tė padrejtė qė e ka katandisur Shqipėrinė nė vendin mė tė varfėr, mė tė shfrytėzuar, mė tė korruptuar dhe mė tė padėshiruar tė Europės. Njė partneritet i cili kujdeset qė ky sistem i paskrupullt ekonomik qė i detyron fėmijėt tė shėrbejnė si qentė e gjahut tė tė huajve, tė mbetet pa opozitė. Dhe qė politika tė mos ofrojė kurrė njė alternativė shprese, por thjesht spektakėl televiziv me sharje nga "robt e shpisė". Ėshtė koha kur shqiptarėt tė kuptojnė se nuk mund tė trajtohen mė si masa pa tru, se ka njė atdhe pėr ata qė nuk dorėzohen dhe se po rilind Shqipėria qė refuzon shantazhin. Prandaj, kurajė!Bah sa gabim e ka ky ne fund.

Ka shume te drejte qe thote se Berisha i beri sherbim historik Edi Rames, duke humbur kontrollin para protestave te tij. Vertet tani Edi Rama eshte kundershtari legjitim (dhe i vetem) i Berishes.

Por Sokol Shameti ia keput kot ne shume pika te tjera:
1. Skepticizmi nuk eshte ilaē. Skepticizmi eshte disinteres, injorim i politikes. Cfare pretendohet te sheroje kjo? Jo politiken sigurisht, qe do vazhdojne te behet me batakēinj pasi rinia ti ktheje krahet.

2. Rreziku i 1997 po fryhet, por kjo eshte prodhim i fakteve , jo fantazise se ketij apo atij politikani/analisti. Ne pak dite kryeministri ka thene se do i thyeje dhembet asaj pjese te opozites qe e kundershton. Dhe aprovon nje ligj apostafat per te sulmuar "krimin" brenda opozites.

3. Rreziku i 1997 eshte serioz per nje aresye tjeter. 1997 nuk erdhi per nje sherr politik. Sherri politik ishte me kohe aty dhe populli oportunist nuk donte ta shikonte. Protestat e para per lirimin e Fatos Nanos u harruan dhe jeta vazhdoi si me pare. Shqiptaret nuk jane kafshe politike, por kafshe mbijetese. Duan vetem te mbushin barkun, te kene ekonomine mire. Nqs i jep mireqenie pranojne ēdo lloj shatanzhi dhe politike mbi koke. Keshtu, ne 1997 populli u ngrit vetem kur ju preken interesat e ngushta, leket e veta. Pra kur ekonomia shkoi ne krize. Eshte pikerisht ky fakt qe perkon prape sot. Shqiperia eshte pjese e krizes globale dhe shpejt do rritet ēmimi i energjise me 50%. Rritja eshte pasoje direkte e qeverisjes, njesoj siē ishin firmat piramidale, sepse qeveria privatizoi kompanine shpendarese te energjise, dhe brenda vitit privati po rrit ēmimin 50%.

4. Sokol Shameti pikturon politiken si nje kafshe me dy koka, e cila s'ka fuqi te na ēoje ne katrahure. Ne fakt Shameti e di mire qe politika varet nga kenaqesi dhe pakenaqesi te shume elementeve, firmave, gazetave, televizioneve, qytetareve, etj. Nese Shameti ia faturon Edi Rames problemin, harron se pakenaqesite jane tashme ne shume media. Top Channel u gjobit me miliona euro sepse gjoja nuk kishte paguar taksat. NEWS24 u gjobit sepse transmetoi nje spot parodik kunder qeverise. Gazeta Tema u rrethua me police dhe kryetari u rrah pak dite me pare. Presidenti i Shekullit therritet ne parlament "koke-dhia" dhe konsiderohet mafioz. Si mund te pretendosh se kjo eshte nje loje mes dy kokave, kur vala ka kapur gazeta e televizione shume kohe para se Edi Rama te protestonte per zgjedhjet. Pra edhe njehere, jane krijuar kushtet qe te kete nje perplasje te madhe mes atyre qe kane kapur qeverine dhe atyre qe nuk jane ne qeveri. Sepse Shameti e di mire, qe politika e Berishes, ndryshe nga ajo e Nanos, nuk le zgjedhje asnjanesie. O je me mua, o kunder meje.

Ka vetem nje pike qe shkon kunder perseritjes se 1997-es. Eshte trauma qe pesoi njehere populli shqiptar. Keshtu qe 1997-a mund te mos perseritet, por trazirat jane ne sfond. Ai qe duhet te ishte me toleranti, Sali Berisha, po kryen gjithe hapat e duhur per nje perplasje direkte me kundershtaret e tij. Ka futur veten dhe opoziten ne nje ngerē te pakthyeshem. Vete akuzat e diteve te fundit e bejne te panegociushme hyrjen ne parlament. Cfaredo te beje ndonje deputet i PS-se (ose PS vete), mbetet nje pjese e mire e rrymes opozitare jashte parlamentit, pra ne rrezikun e Berishes. Ato emra qe ai permendi do mbeten perhere te kercenuar, do ruhen gjithe kohes dhe nuk do ndalojne pa e hequr fizikisht Berishen nga pushteti. Nuk eshte me politike e thjeshte, zoti Sokol Shameti, eshte politike dhune, kercenimesh dhe akuzash publike. Jo per Edi Ramen, por per gjithe sfondin qe perfaqson (i mire apo i keq qofte).


Postuar nga Fajtori datė 05 Dhjetor 2009 - 00:55:

Ajo e Hitlerit eshte postuar ne teme tjeter.

Tek listat e te denuarve gjendet nje i afermi im. Ajo qe ti nuk kuptoke eshte sensi i dokumentareve qe ke postuar vete. Dokumentari mbi Enverin tregonte qarte sesi komunizmi u shtremberua per ti sherbyer etjes per pushtet te nje njeriu te vetem. Enveri eleminoi ntelektuale dhe komuniste te tjere, gje qe shkaterroi intelektin e Shqiperise. Me duken se ke pare mire, vrau edhe komuniste pra, njerez me bindje te majta.

Prandaj mos fol ne ajer "ju te majte" se ofendon pikesepari ata qe persekutoi Enveri.

Enveri nuk ishte i majte, as i djathte. Ishte vetem nje ndjekes i pushtetit qe do e mbante me ēdo kusht. Ndoshta sepse ashtu e mendonte se ishte mire. Ose ndoshta sepse donte pushtet dhe pike.

Ne tema te tjera ke akuzuar Spartak Ngjelen se eshte komunist, sepse therriste nga burgu se do fitoje prape. Cfare faji eshte ky? Fajin se kishte nje bindje politike te majte? Dhe kjo e ben njeri te poshter?

Ky eshte muhabet qebaptore.

Dokumentaret qe po sjell jane shume interesante (i pari ishte realizuar me mire), por te gjithe tregojne vrasjen e inteligjences shqiptare, pavaresisht nga bindjet qe kishin. Spastrimet i beri aparati i vetequajtur komunist, por ne te vertete synonte vetem mbajtjen e pushtetit me ēdo kusht. Deri ne vdekje, siē ndodhi per Enver Hoxhen.

Nuk arrin te shikosh paralelizmin me metodat qe po perdor Berisha sot? Nuk eshte ndonje i persekutuar jo, eshte nje komunist i aparatit te Enver Hoxhes, jo nje komunist i persekutuar nga Enveri. Eshte pjelle e politikes se diktatures, ku njeriu hante njeriun. Jo pjelle e ndonje ideali komunist APO demokrat. Ndryshe si do kthehej nga komunist ne demokrat brenda 6 muajsh?

Prandaj mos ngaterro krahet politike me paragjykime te kota. Shumica e popullit do ikjen Sali Berishes, si mbeturine e politikes se vjeter. Ndoshta me pas i vjen rradha Edi Rames. Nqs ti ke dy pare respekt per te persekutuarit nuk mund te mbrosh ate qe futi familje ne burg me deshmi te rreme, siē eshte provuar per Sali Berishen (i sheh lajmet?). Te jesh i majte nuk eshte krim, krim eshte te mbash pushtetin duke demtuar popullin tend.

Sipas teje nje i djathte eshte domosdoshmerisht i paster dhe nje i majte i lyen duart me gjak? Berisha eshte i paster meqe e quan veten te djathte?

Cfare rendesie ka nese dikush e quan veten te majte (Enver Hoxha) apo te djathte (Sali Berisha) kur ne fund kerkon vetem pushtetin dhe e mban fale vrasjeve dhe burgosjeve?

Llogjike djali, llogjike, vere ne pune se nuk ecet me krahet politike te 1945-es. Hap syte se te majtin e ke ne krye te se djathtes.

Jo te majtin e idealeve, por te majtin e aparatit enverist.


Postuar nga AngelDevil datė 05 Dhjetor 2009 - 10:29:

Air ky Kastriot Myftaraj mos eshte ai qe ka pas punu ne SHIK apo e ngaterroj?


Postuar nga sarandaebukur datė 05 Dhjetor 2009 - 13:26:

Pse Berisha e shikon me frikė Ismail Kadare?         


Thursday, 21 February 2008 
Nga Kastriot Myftaraj - Nė qėndrimin e Sali Berishės ndaj Ismail Kadaresė pas vitit 1990, nuk ėshtė e vėshtirė qė tė konstatosh frikėn e Berishės nga Ismail Kadare.Qėndrimi i kujdesshėm i Berishės ndaj Kadaresė shkon shumė pėrtej atij takti qė kanė treguar ndaj Kadaresė tė gjithė politikanėt dhe qeveritarėt shqiptarė, tė pas vitit 1990, duke heshtur edhe kur Ismail Kadare i sulmon. Nė rastin e Berishės, mė tepėr se me kujdes kemi tė bėjmė me frikė. Pse Berisha ka frikė nga Kadare? Frika e Berishės nga Kadare reflekton frikėn e Berishės nga e kaluara e vet, dhe nga njerėzit qė mund t’ ia zbulojnė kėtė tė kaluar. Berisha e di mirė se Kadare i njeh tė gjitha skutat e errėta tė karrierės sė tij. Berisha e di mirė se Kadare ka pasur akses nė arkivat sekrete tė ish-regjimit komunist. Atje Kadare ka pasur akses dhe nė dosjen e Berishės. Dikush mund tė thotė se pėrse duhet tė interesohej Kadare pėr njė mjek si Berisha, kur Kadare u largua nga Shqipėria nė tetor 1990, dy muaj para se Berisha tė bėhej lider politik. Por gjėrat janė mė tė komplikuara. Ismail Kadare ka qenė sė bashku me Sali Berishėn nė takimin e intelektualėve qė bėri Ramiz Alia nė gusht 1990, para se tė zbatohej skenari katovician i ndryshimit tė sistemit politiko-ekonomik. Por Kadare dhe Berisha kanė qenė dhe nė njė mbledhje tjetėr intelektualėsh, shumė mė konfidenciale dhe nė njė rreth shumė mė tė ngushtė, ku Ramiz Alia foli hapur dhe tha se pluralizmi do tė bėhej shumė shpejt dhe ata qė ishin atje do ta zbatonin skenarin. Sigurisht qė nė kėtė mbledhje tė dytė Kadare e kuptoi se Berisha do tė ishte njė nga liderėt kryesorė tė opozitės sė re. Kėshtu qė Kadare, si gjirokastrit dinak, kishte shumė interes qė tė dinte tė fshehtat e njerėzve tė rėndėsishėm tė politikės shqiptare nė dekadat e ardhshme. Dhe Kadare kishte mundėsi ta siguronte kėtė informacion. Kadare kishte miqėsi Bujar Hudhrin, nipin e ministrit tė brendshėm tė asaj kohe, Hekuran Isait, i cili ishte rikthyer nė kėtė detyrė pas ngjarjeve tė korrikut 1990, duke zėvendėsuar Simon Stefanin, qė qėndroi disa muaj nė postin e ministrit tė brendshėm. Bujar Hudhri ishte njė nga ata letrarėt e rinj nga rrethi i familjeve tė bllokut tė udhėheqjes komuniste, qė kishin njė joshje tė madhe ndaj figurės mitike tė Kadaresė. Kadare ua ushqente kėtė joshje pėr interesat e tij. Me anė tė nipit tė ministrit Kadare u bė mik edhe me vetė ministrin e brendshėm, Hekuran Isai, shefin e Sigurimit tė Shtetit, i cili nė atė kohė ishte njė figurė e frikshme, qė kishte drejtuar spastrimet e pėrgjakshme tė «grupit» tė Mehmet Shehut dhe atij tė Kadri Hazbiut. Nė vitin 1990, pas rėnies sė Ēausheskut, edhe pushtetarėt komunistė tė Tiranės filluan tė bėjnė secili llogaritė e veta, pėr tė shpėtuar veten. Nuk bėnte pėrjashtim as «Lala», siē e quanin Hekuran Isain. Edhe pse nuk ishte intelektual, ai e kuptoi me urtėsinė e njeriut tė thjeshtė, se duhej tė merrte disa masa pėr tė mbrojtur veten, sa kishte nė dorė tė bėnte diēka. Dhe kjo diēka nė mendjen e tij lidhej me dosjet sekrete tė arkivave. Nė gusht 1990 shumė gjėra kishin ndryshuar dhe nė nivelet e larta nuk ekzistonte mė frika e mėparshme nga diktatori. Kėshtu qė Ismail Kadare i pėrcolli njė mesazh ministrit tė brendshėm me anė tė cilit i thoshte se koha qė po vinte kėrkonte marrjen e disa masave sigurie afatgjata. Ajo qė propozonte Kadare ishte qė Hekuran Isai t’ i jepte kopje tė disa dosjeve tė Sigurimit tė Shtetit, qė mė pas do tė fitonin vlerė tė madhe dhe qė do tė shėrbenin si garanci pėr ta. Njė nga kėto ishte sigurisht dosja e Sali Berishės. Kadare do t’ i mbante kėto dosje nė njė vend tė sigurt nė Paris, dhe do t’ i nxirrnin vetėm nė rast se do tė ishte e nevojshme pėr ato tė dy, pra do t’ i pėrdornin pėr shantazh. Kjo ishte pikėrisht zgjidhja e problemit tė «Lalė Hekrit». Ai ishte dakord me tė dy duart dhe bėri ashtu siē i tha Kadare. Mė pas Kadare do ta shpėrblente nipin e Hekuran Isait, duke i dhėnė Shtėpisė botuese «Onufri» tė Bujar Hudhrit, botuesin ekskluzivitetin e botimit tė librave tė tij nė Shqipėri, gjė qė e ka dhe sot. A doni njė provė tė «Katovicės»? Ja ku e keni! Shkrimtari kryesor zyrtar i regjimit komunist, nė periudhėn paskomuniste ka si botuesin e vet ekskluziv nipin e ministrit tė brendshėm tė diktaturės komuniste! Dikush mund tė thotė se pėrse Kadare nuk i nxori kėto tė dhėna kur Berisha e futi nė burg Lalė Hekrin. Duket se ishte Hekuran Isai ai qė nuk ia kėrkoi kėtė gjė Kadaresė me anė tė Bujar Hudhrit, se Lalė Hekri u tremb se mos tėrhiqte mbi kokėn e tij zemėrimin e qėndrave ndėrkombėtare qė do tė shikonin t’ u komprometohej pėrfundimisht pluralizmi nė Shqipėri, si i dalė nga Plani i Katovicės. Kėtė gjė nuk e donin as perėndimorėt se pastaj duhej tė ndryshonin krejt skemat e tyre nė Shqipėri. Prandaj Lalė Hekri, me urtėsinė e tij fshatareske, e gjeti mė me vend tė heshtte dhe tė bėnte disa vite burg, se tė tėrhiqte, mbi krye zemėrimin e zotave tė «Olimpit» ndėrkombėtar. Tė njėjtėn llogari duket bėri edhe Ramiz Alia, kur Berisha e futi nė burg. Sigurisht qė kėtė lloj frike e ka edhe Kadare dhe Berisha e di kėtė gjė. Por Berisha di dhe atė tjetrėn se Kadare ka njė gen bizarr gjirokastrit qė mund ta ēojė nė veprime tė paparashikueshme, qė janė mė tepėr marrėzi se trimėri. Prandaj Berisha, duke iu trembur Kadaresė, kujdeset qė mos ta cėnojė Kadarenė deri nė atė pikė sa ai tė bėjė veprime realisht tė dėmshme ndaj Berishės. Berisha ka frikė se mos Kadare vihet nė rolin e Stefan Cvajg dhe ashtu siē bėri Cvajg pėr Fushe, shkruan njė libėr pėr tė (Berishėn), ku tė paraqiten dhe tė dhėna nga dosja e Berishės si bashkėpunėtor i Sigurimit tė Shtetit. Berisha e di mirė se Kadare ka njė joshje tė madhe pėr ta shkruar kėtė libėr, pasi ky do tė bėhej njė bestseller nė botė, duke konsideruar famėn, nė shpėrpjesėtim me pėrmasat e Shqipėrisė qė mori Berisha nė botė, me ngjarjet e vitit 1997 nė vendin tonė. Prandaj Berisha kujdeset qė ta mbajė Ismail Kadarenė «nėn kontroll», duke i ngjitur atij pas njerėz si Fahri Balliun, i cili dikur ka qenė dhe mik i ngushtė me botuesin e sotėm tė Kadare, Bujar Hudhrin, nipin e Hekuran Isait. Fahri Balliu dikur e ka shfrytėzuar miqėsinė me Bujar Hudhrin, tė krijuar qė nė shkollėn e mesme, pėr t’ u bėrė mik me Hekuran Isain, tė cilit i ka shkruar dhe fjalime, kur ishte ministėr. Misioni qė Berisha i ka ngarkuar Fahri Balliut pranė Ismail Kadaresė, ėshtė arsyeja kryesore qė Berisha i toleron Fahri Balliut abuzime tė mėdha me pushtetin, si ministėr informal qė pėrcakton tenderėt e rrugėve dhe tenderė tė KESH (nė kohėn e Andi Belit), nė njė kohė qė abuzimet nė pėrmasa tė mėdha, pėr hir tė sė vėrtetės, ia ndaloi Mero Bazes, i cili ka dhėnė nė media pėr PD shumė mė tepėr se Fahri Balliu. Marrėdhėniet e Berishės me Kadarenė dukej se do tė precipitonin pas emėrimit tė Besnik Mustafajt si minsitėr i jashtėm, por kjo nuk ndodhi. Kadare e di se marrėdhėniet e tij me Berishėn tentojnė drejt atij qė nė kohėn e Luftės sė Ftohtė quhej ekuilibri i frikės dhe qė vinte nga shkatėrrimi i sigurt i ndėrsjelltė i dy blloqeve tė pajisura me armė bėrthamore. Kadare mund ta shkatėrrojė Berishėn, por edhe Berisha mund ta dėmtojė Kadarenė, ndonėse nuk mund ta shkatėrrojė atė, se Kadare ėshtė vetėm shkrimtar dhe jo politikan. Berisha me tė ardhur nė pushtet nė vitin 1992 urdhėroi qė tė gjendej nė arkiva ēdo gjė kompromentuese qė ishte pėr Kadarenė. Dhe nė arkiva kishin mbetur jo pak gjėra kompromentuese pėr Kadarenė. Njė nga arsyet qė Kadare i urren shumė Ramiz Alinė dhe Nexhmije Hoxhėn ėshtė se nuk pranuan kėrkesėn qė u bėri kur e lejuan tė ikė nga Shqipėria nė tetor 1990, me gjithė familjen, kundėr rregullave tė regjimit. Atėherė Kadare u kėrkoi qė nė arkiva tė pastrohej ēdo gjė kompromentuese pėr tė. Ramizi dhe Nexhmija i dhanė fjalėn pėr kėtė, por mė pas Kadare e kuptoi se e kishin gėnjyer, kur i erdhi fjala se edhe Berisha bėri dosjen e tij «Kadare» pėr tė kundėrbalancuar dosjen «Berisha» qė ka ka Kadare. Kėshtu qė Berisha dhe Kadare qėndrojnė sot pėrballė njėri tjetrit si dy pėrbindėsha, produkt i «Katovicės». Tashmė, me largimin e Besnik Mustafajit nga posti i minstrit tė jashtėm, Kadare ėshtė distancuar dhe nga Edi Rama, dhe marrėdhėniet e Kadaresė me Berishėn kanė kaluar nga periudha e luftės sė ftohtė, nė kohėn kur Mustafaj ishte ministėr, nė atė tė paqes sė ftohtė, me dorėheqjen e Mustafajt.  
 
 
 
 


Postuar nga Vizioner datė 05 Dhjetor 2009 - 13:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha sarandaebukur
Pse Berisha e shikon me frikė Ismail Kadare?         


Thursday, 21 February 2008 
Nga Kastriot Myftaraj - Nė qėndrimin e Sali Berishės ndaj Ismail Kadaresė pas vitit 1990, nuk ėshtė e vėshtirė qė tė konstatosh frikėn e Berishės nga Ismail Kadare.Qėndrimi i kujdesshėm i Berishės ndaj Kadaresė shkon shumė pėrtej atij takti qė kanė treguar ndaj Kadaresė tė gjithė politikanėt dhe qeveritarėt shqiptarė, tė pas vitit 1990, duke heshtur edhe kur Ismail Kadare i sulmon. Nė rastin e Berishės, mė tepėr se me kujdes kemi tė bėjmė me frikė. Pse Berisha ka frikė nga Kadare? Frika e Berishės nga Kadare reflekton frikėn e Berishės nga e kaluara e vet, dhe nga njerėzit qė mund t’ ia zbulojnė kėtė tė kaluar. Berisha e di mirė se Kadare i njeh tė gjitha skutat e errėta tė karrierės sė tij. Berisha e di mirė se Kadare ka pasur akses nė arkivat sekrete tė ish-regjimit komunist. .  
 
 
 
 Te pakten, ketu tregoni Dhe DISA HERE ME SHUME, se kush eshte Sali Berisha!!! Gje qe sdo koment!


Postuar nga Vizioner datė 05 Dhjetor 2009 - 13:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha sarandaebukur
Pse Berisha e shikon me frikė Ismail Kadare?         


Thursday, 21 February 2008 
Nga Kastriot Myftaraj -

...Bujar Hudhri ishte njė nga ata letrarėt e rinj nga rrethi i familjeve tė bllokut tė udhėheqjes komuniste, qė kishin njė joshje tė madhe ndaj figurės mitike tė Kadaresė. Kadare ua ushqente kėtė joshje pėr interesat e tij. Me anė tė nipit tė ministrit Kadare u bė mik edhe me vetė ministrin e brendshėm, Hekuran Isai, shefin e Sigurimit tė Shtetit, i cili nė atė kohė ishte njė figurė e frikshme...........  
 
 
 
 Po rrini dhe mos perlyeni njerzit, pse pasken qene Nipat e dikujt!!!! Mos flisni per Bujarin si njeri, se vetem emrin i keni ndigju as me shume e as me pak!!! Po s'ju vjen turp qe merreni me thashatheme???!!! Njifeni nje here njeriun vete-personalisht (por Myrtja me shoke ska as shancin me te vogel per kete), pastaj gjykoni!!!!
Bujari s'ka asgje te perbashket me Balliun! Dhe, te dy, i njoh me mire se cilido nga ju ketu aq me shume se sa ky Myrtja!!!


-Shtoj: C'fare llogjike prej idioti, kur myrtja thote qe: Kadareja paska pas interes ke Bujari!! hahahaha Po Kadareja bente Ligjin ne Shqiperi! Ku kishte ai interes ke Bujari apo njeri tjeter!!! eeehhhh


Postuar nga Petter datė 06 Dhjetor 2009 - 04:00:

Ne Shqiperi aty nga brezi tret ndoshta dhe mund te behet vend per te qene


Postuar nga Fajtori datė 06 Dhjetor 2009 - 13:11:

Edi Rama flet:

"Nuk jam penduar asnjė sekondė tė jetės time qė u largova aty pėr aty nga PD-ja nė vitin 1990, pėr mėnyrėn se si do tė katandisej ajo parti. Pashė spotin televiziv pėr festimet qė po organizon kryeministri dhe mazhoranca e tij. Nė ditėt e para tė transmetimit, ishte nė mes tė tė tjerėve edhe Shenasi Rama, njė prej njerėzve mė aktiv tė atyre viteve tė rrėzimit komunist nė Shqipėri, por pasi ai dha njė interviste nė njė media, dhe ku foli pėr tė vėrtetėn e zhvillimeve tė viteve '90, nė spotin televiziv tė ditėve tė fundit ishte fshirė fytyra e Shenasi Ramės, njėsoj siē bėnte Enveri me armiqtė e "kllasės"," tha Rama.


Postuar nga sarandaebukur datė 06 Dhjetor 2009 - 14:55:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Vizioner
[B]

Po rrini dhe mos perlyeni njerzit, pse pasken qene Nipat e dikujt!!!! Mos flisni per Bujarin si njeri, se vetem emrin i keni ndigju as me shume e as me pak!!! Po s'ju vjen turp qe merreni me thashatheme???!!! Njifeni nje here njeriun vete-personalisht .

------------------------------------

Nė vitet e burgut, intelektualėt shfrytėzoheshin pėr t“i shėrbbyer pushtetit. Udhėheqėsit donin tė dinin c“ndodh nė botė, me historinė, mendimin, letėrsinė, ekonominė, politikėn, shėrbimet sekrete, etj. Pėr kėtė shėrbenin njohuritė e shumta tė Mirash Ivanajt, Mitrush Kutelit, Gjon Shllakut, dhe shumė eruditėve tė tjerė, tė cilėt ishin tė detyruar tė pėrkthenin librat qė iu duheshin pushtetarėve, tė cilėt i mabnin vetėm pėr vete. Ata libra nuk botoheshin pėr masėn dhe nuk dilnin kurrė jashtė rrethit tė ngushtė tė udhėheqjes.

  Njė mbrėmje mė ra telefoni.

    - Alo, jam Bujar Hudhri, botues. Zoti Arbnori, a mund tė pimė njė kafe bashkė diku?

    - Me kėnaqėsi.

        - Pjetėr, ju kam dėgjuar njė natė nė televizor, duke folur pėr pėrkthimet e burgut. Ishte interesante. Ju ka dėgjuar edhe dikush tjetėr qė s’jua merr mendja, Hekuran Isaj, ish-ministri i Punėve tė Brendshme. Kur thatė se nuk keni nė shtėpi asnjė libėr tė pėrkthyer nė burg, ai mė mori nė telefon dhe mė tha: Veprėn e Uilliam Shirerit “Ngritja dhe Rėnia e Rajhut tė Tretė” e kam unė nė shtėpi tė pėrkthyer nga Pjetėr Arbnori. Mė vjen zor ta takoj, po do t’jua jap ju, qė t’ia dėrgoni.

    Dhe nga torba e mbushur, Bujar Hudhri nxori njė nga vėllimet e vjetra, tė zverdhura, tė shtypura me makinė shkrimi. E njoha menjėherė dhe u gėzova kur pashė emrin tim si pėrkthyes. Mė kishin ndihmuar pėr disa kapituj dy shokė tė burgut.

    I faleminderit Bujar Hudhrit, i faleminderit edhe Hekuran Isajt. Mė 1955, kam qenė ushtar nė repartin 9808 nė Skelė, Vlorė. Aty erdhi edhe njė rreshter me emrin Hekuran Isai, i cili rrinte me kėshilltarėt sovjetikė se kishte bėrė njė kurs 6-mujor nė Armeni apo Azerbajxhan. Mė vonė, atė e ngritėn nga tre shkallė, deri sa e zgjodhėn Sekretar tė Komitetit Qėndror dhe Ministėr tė Punėve tė Brendshme.

--------------------------------------

  


Postuar nga trojani datė 06 Dhjetor 2009 - 22:54:

Per Vizionerin, por dhe kedo tjeter

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner

p.s. Per Fajtorin: Perderisa citove dhe sygjyrove "trojanin", pseudonimi i tij me duket se flet vete per qendrimin e tij,llogjike e cila, u shpreh ketu me nje Rafinese qe tek ty beri efekt!!!Me fal qe nuk kam nje pseudonim te bukur si i yti.
Po na sqaro neve budallenjve se c“fare flet pseudonimi im.
Dhe se per c“fare llogike me nje Rafinese po behet fjala.

Lexo mesazhet e tua dhe diku aty do lexosh se i drejtohesh Fajtorit, qe te heqi mesazhin e dikujt tjeter, thjesht se nuk i pershtatet shijeve te tua. Dhe e gjitha kjo nen emrin e patriotizmit. (Do me vinte keq nqs, Fajtori do fshinte apo e ka fshire mesazhin,)
Dhe po te pyes une ti: A eshte ku ketu nje Forum apo eshte Gazeta RD apo ZP?
Nje forum eshte i bukur, kur ka pikeveshtrime nga me te ndryshmet. Dhe sa me shume "input" aq me interesant eshte forumi. Mund te jesh pro, mund te jesh kundra, por mund te jesh dhe asnjanjes.
Mund te marresh pjese ne debat, mund dhe mos te marresh pjese ne te.
Teza tende eshte patriotizmi, kurse Liriepiri thote se babi i tij ka qene ne nje mbledhje ku Sala ka premtuar dicka. Dhe ky perben nje fakt ose dicka shume afer faktit.
Personalisht besoj se ai Liriepiri thote te verteten. Po te marresh gjerat ne perspektive dhe me garniture, ca det te pazarepsur andej nga Saranda, nuk me habit aspak qe Sala te kete premtuar dicka te tille. Dhe mos u habit, se ne koken e Sales, Shqiperia eshte bahcalleku i tij privat.
Dhe mos harro, se ka ekzistuar dhe vazhdon te ekzistoje nje strategji e tille ne korridoret e politkes shqiptare te majte dhe te djathte: Qe rruga per ne Evrope kalon nga Athina. Me nje krahine autonome greke do te jete me e lehte hyrja ne Evrope ... etj etj.
- Persa i perket pseudonimit trojan. Delvinjotet i thone vetes trojane. Se sa e vertet eshte kjo historikisht, nuk dua ti hyj ketij debati.
Por fakti eshte se Delvinjotet i thone Delvines, Troje. Dhe vetes trojane. Keshtu qe dhe une i them vetes time trojan.
Besoj se iu pergjigja kesaj pyetje.
Mesazhi im ishte thjesht nje mesazh habie dhe konstatimi: Se sa intolerante jemi ndaj njeri tjetrit, dhe se sa te njeanshem njekohesisht.
Plus dhe konstatimi i nje paralelizmi ndermet familjes se FH dhe asaj te politikes shqiptare. Asgje te rafinuar nuk ka aty.


Pres perzemersisht pergjigje.


Postuar nga erious datė 06 Dhjetor 2009 - 23:17:

.

trojani... ti shum mire e ke, jemi ne forum (shqiptare) por dhe te lexosh provokime antikombetare nga me te ndyrat e mundshme, s'eshte normale te mos reagosh... jemi njerez dhe mir eshte kur tjetri reagon them un.

sidhe troja, ai nuk i referohej trojes delvines... por troia-s se italise

troia = putana = kurve


Postuar nga Vizioner datė 07 Dhjetor 2009 - 18:14:

Fadroma pallatit tė kunatit tė Dash Pezės. Bashkia: Ėshtė me leje

Inspektoriati i Lartė i Ndėrtimit ka udhėruar sot Ndėrtimoren tė rrėzojė njė pallat 12 katėsh nė qendėr tė Tiranės.

Ndėrtesa, qė ndodhet fill pas 15 katėshit nė kryeqytet mėsohet se ėshtė nė pronėsi tė kunatit tė deputetit tė PS-sė, Dashamir Peza, sulmuar sė fundi nga kreu i qeverisė, Berisha pėr pėrfitime lejesh ndėrtimi tė paligjshme.

Mėsohet se urdhri pėr shembjen e tij ėshtė dhėnė nga kryeinspektori i policisė ndėrtimore, nė varėsi tė Ministrisė sė Punėve Publike, sipas tė cilit ndėrtesa ėshtė e paligjshme. Nė vend kanė mbėrritur fadromat dhe forca tė shumta policie.

Bashkia e Tiranės ka reaguar pas kėsaj ndėrhyrjeje, duke e cilėsuar atė si abuzimin e radhės. Sipas saj, ndėrtesa ėshtė me leje tė rregullt dhe ngritur nė pėrputhje me ligjin


Postuar nga Fajtori datė 07 Dhjetor 2009 - 18:40:Te shikojme nese do prishe SKY Tower ne mes te bllokut, e cila ka 3 katet e fundit pa leje dhe ne fund barin rrotullues.

Kujtohen pasi jane ndertuar 12 kate gjoja? Se dinin qe ishte pa leje keto vite qe ishte ne qeveri po Sali Berisha.

Presion i hapur per opoziten. Politike lagjesh. Mafia qe s'do zhduket kurre.


Postuar nga AngelDevil datė 07 Dhjetor 2009 - 18:42:

Sja mba culo me u marr me Ladin atij Faje .... ja merret me kunatin e Dash Pezes se eshte i bute ai


Postuar nga Vizioner datė 07 Dhjetor 2009 - 18:44:

Ndiqni Mero Bazen zani Live te Vizion Plus. Eshte duke fol per kete problem!


Postuar nga AngelDevil datė 07 Dhjetor 2009 - 18:50:

skam nerva me degju ate idiotin Vizionero

Sales i ka ardh fundi me keto qe ben, po ha koken e vet se ka te gjate.... nejse, po dal une iher


Postuar nga Vizioner datė 08 Dhjetor 2009 - 11:12:

Re: Per Vizionerin, por dhe kedo tjeter

Citim:
Po citoj ato qė tha trojani


Me fal qe nuk kam nje pseudonim te bukur si i yti.
Po na sqaro neve budallenjve se c“fare flet pseudonimi im.
--------------------------------------------------
Pershendetje Trojani! Duke pasur Respekt VIRTUAL per ty, po marr dhe mundimin te te pergjigjem:

Kali i Trojės (engl. Trojam Horse), gjithashtu i njohur shkurtimisht si trojan, eshte quajtur dhe njė program kompjuteri i cili duket i dobishem, por qe ne prapaskene perdoret nga beresit per veprime te tjera, pa DIJENINE e perdoruesit!
Njė "kalė i Trojės" = Trojan i takon familjes sė programeve tė padėshiruar apo me qėllim tė keq, i njohur si Malware.Kuaj trojan mund tė pėrdoret gjithashtu pėr pėrhapjen e viruseve.

Mythologji:

Trojan, eshte nje qytetar i Trojes te cilet u bene te njohur nga:

Kali i Trojės ishte nė mitologjinė greke, njė kalė druri ku ushtarėt ishin fshehur nė bark. Ku Ushtarėt natėn, hapen dyert e qytetit tė Trojės nga brenda dhe u fut ushtria e grekėve. Kjo manovėr e grekėve tė lashtė coji ne fitimin e "Luftės sė Trojės".
Pas shume Luftėrave tė grekėve pėr Trojen ku tė dolen pa sukses kundėr muret e Trojės, Calchas, mblodhi ne njė takim heronjte mė fisnike bashkė dhe u tha atyre qė: Trojen do t'a marrim-pushtojme jo me forcė por pėrmes njė mashtrimi!
...Troy (greqisht: Τροία, Τροίη gjithashtu Ίλιον (Ilion, Latinisht Troia, Ilium; turqisht: Truva, nė studimet klasike, ėshtė perdorur emri Klasik. Troja ėshtė njė qytet Antik nė Troad, nė Turqinė veriperėndimore sot mbi Hellespont nė krahinėn e Ēanakkale.
---------------------------------------------------------------------
Lexo mesazhet e tua dhe diku aty do lexosh se i drejtohesh Fajtorit, qe te heqi mesazhin e dikujt tjeter, thjesht se nuk i pershtatet shijeve te tua. Dhe e gjitha kjo nen emrin e patriotizmit. (Do me vinte keq nqs, Fajtori do fshinte apo e ka fshire mesazhin,)
Dhe po te pyes une ti: A eshte ku ketu nje Forum apo eshte Gazeta RD apo ZP?
----------------------------------------------------Po i kerkova Fajtorit DHE I KERKOJ po te njejten gje akoma!!!

Dhe, ketu eshte nje Forum, sigurisht per te shprehur mendimin "e lire" panvaresisht perkatesise Politike-Ideologjike, Besimit Fetar POR, nqse e lexon me vemendje Textin e ATIJ LiriEpirit, do te kuptosh qe behet fjale PER ME SHUME se sa thjeshte te shkruash kundra nje Partie apo Pro nje Partie! Ka te beje me: Atdheun, Shqiperine=Territorin e saje=Existencen e saje!
..Lexoje mire textin e tij dhe JO VETEM disa rrjeshta ose jo vetem ate, qe te pelqen ty!
------------------------------------------------------------


Pres perzemersisht pergjigje.Kaq kisha per pergjigje!


Postuar nga trojani datė 08 Dhjetor 2009 - 13:16:

Gėnjeshtar me "patentė" evropiane

Mero Baze | 08/12/2009
Komisioni Evropian ka provuar njė ditė mė parė se kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ėshtė zyrtarisht gėnjeshtar. Nė njė deklaratė tė shkruar e zeza mbi tė bardhė, Komisioni Evropian ka sqaruar se deklaratat e kryeministrit, Sali Berisha, tė bėra nė emisionin "Opinion", lidhur me kėrkesat e socialistėve pėr mosliberalizimin e vizave, janė gėnjeshtra dhe pėr mė tepėr personi, tė cilit i referohej Berisha, nuk kishte qenė fare nė takim. Njė ngjarje e tillė ėshtė njė lajm i hidhur pėr njė shoqėri tė emancipuar. Njė gėnjeshtėr e provuar qartazi nga njė institucion serioz, siē ėshtė praktikisht Qeveria e Evropės, ku ne duam tė shkojmė, na bėn tė turpėrohemi tė gjithė, pėrveē Sali Berishės.

Pėr tė kuptuar diferencėn mes njė shoqėrie me mentalitet demokratik dhe perėndimor dhe njė shoqėrie tė pajtuar me gėnjeshtrėn si fatalitet, mjafton tė kujtojmė ē'i ndodhi kryeministrit tė Hungarisė dy vite mė parė. Duke qenė njė reformator real, ai ishte nė makth qė kishte dhėnė premtime tė pambajtshme nė fushatė elektorale dhe u citua tė kishte thėnė nė njė mbledhje qeverie se "po gėnjejmė qytetarėt". Kaq mjaftoi qė rrugėt e Hungarisė tė ktheheshin nė arenė protestash qė tronditėn vendin, por i dhanė shoqėrisė hungareze dinjitetin e njė vendi tė lirė, qė nuk pranonte tė gėnjehej dhe fyhej nga askush. Kryeministri ynė u kap duke gėnjyer nga Qeveria e Evropės, ku ne po trokasim, dhe ende nuk ka dalė tė kėrkojė ndjesė, sė paku evropianėve.

Ky gjest i rėndė, i pakonceptueshėm pėr njė zyrtar perėndimor, rėndon nė axhendėn tonė evropiane shumė herė mė tepėr sesa pėrqindja e pasaportave biometrike apo kartave tė identitetit tė lėshuara, dhjetėra herė mė shumė se sigurimi i kufijve apo migracioni i brendshėm qė duhet tė plotėsojmė pėr liberalizimin e vizave. Kryeministri ynė ėshtė kapur duke gėnjyer nė emėr tė Qeverisė Evropiane, dhe nuk po kėrkon ende falje. Kaq mjafton qė shoqėria jonė tė ndėshkohet pėr shkak tė njeriut qė e pėrfaqėson. Ne kemi zyrtarisht njė kryeministėr me "patentė" evropiane si gėnjeshtar, tė noterizuar me deklaratė zyrtare nga Komisioni Evropian si mashtrues.

Po kėmbėngul te "patenta" evropiane e Sali Berishės si gėnjeshtar, pasi ai ka kohė qė pėrpiqet tė zhvlerėsojė provat publike qė ne i servirim si shqiptarė pėr gėnjeshtrat e tij. Ne i kemi provuar publikisht ēfarė ka thėnė para 2005 dhe pas 2005 pėr korrupsionin dhe rivalin e tij Fatos Nano, por ai na i ka zhvlerėsuar duke thėnė se "ishte fushatė". Ne i kemi provuar se ē'ka thėnė mė 2005 dhe ē'ka thėnė mė 2009 pėr Rezart Taēin nga kontrabandist nė biznesmen tė ndershėm, por ai na thotė qė e ka pasur fjalėn pėr Cacin. Ne i kemi provuar ē'ka thėnė pėr Fatos Nanon, qė po i grabiste tokat fshatarėve tė Kakomesė mė 2005, dhe si hesht, kur ua grabit vajza dhe dhėndri i tij mė 2009, por ai e ka injoruar duke arrestuar ata qė ngrenė zėrin. Ne e kemi provuar se ka mashtruar me shantazhin e bėrė ndaj Top Channel-it mė 2006, por ai na tregon "dosje" tė reja tė mafies, pėr tė cilat nuk dimė kur do t'i harrojė qė i ka treguar.

Nė njėfarė mėnyre beteja jonė pėr tė provuar qė ai ėshtė gėnjeshtar, ėshtė konsumuar brenda Shqipėrisė dhe njerėzit janė lodhur sė dėgjuari qė ai ėshtė njė gėnjeshtar dhe e kanė pranuar kėtė gjė si fatalitet.

Problemi qė kemi tani ėshtė i ri. Ky ėshtė zyrtarisht njė gėnjeshtar dhe mashtrues pėr Brukselin dhe ky ves i tij primitiv na ndėshkon tė gjithėve si shoqėri. Evropa nuk na pranon me njė kryeministėr gėnjeshtar nė krye. Pėr shkak tė tij ne nuk do jemi tė lirė mė 1 janar tė lėvizim sikurse fqinjėt tanė maqedonas dhe malazezė. Jo se ata i plotėsojnė kushtet qė ne s'i kemi plotėsuar, por ata na e kalojnė nė njė kusht. Ata nuk kanė kryeministra mashtrues. Falė kėtij njeriu ne po na shtyhet deri nė korrik dhe, larg qoftė, dhe mė vonė heqja e vizave. Falė kėtij njeriu, ne mund tė mos marrim as pėr dy vjet pėrgjigje pėr kėrkesėn tonė pėr statusin e vendit kandidat tė BE. Falė kėtij kryeministri, zyrtarisht gėnjeshtar, ne do dėrrmohemi duke pritur tė lėvizė karroca jonė e shkatėrruar drejt Perėndimit. Dhe arsyeja ėshtė e thjeshtė. Jemi tė vetmit qė kemi njė kryeministėr zyrtarisht gėnjeshtar, tė provuar nga Brukseli.


Postuar nga Vizioner datė 08 Dhjetor 2009 - 16:19:

Berisha shpall 8 dhjetorin festė kombėtare:

Shikoni Foton! E sapo bere ne Tirane.

Feste Kombetare -ku duhesh te ishte flamuri Kombetar- apo Feste PD=Partie Derrave Berishiane ????!!!!!! Flamuri kombetar eshte fshehur diku atje ne qoshe!

O shqiptare....jeni te PUSHTUAR nga nje Diktature me nje Diktator qe ka vesh "mantelin" e Domokracise!!!!

Zgjohuni prej gjumit! Mjaft ngelet te verber!


Postuar nga Tulipani datė 08 Dhjetor 2009 - 17:02:

Berisha:

"Ndaj nga ky shesh ftojmė ēdo shqiptar tė bashkohet me ne, me uraganin tonė tė integrimit tė vendit nė BE. Ne shembėm mure, blloqe e diktatura do tė fshijmė kufijtė e do lėvizin pa viza. Ftoj shqiptarėt tė bashkohen me ne pėr njė Shqipėri pa viza"- ka thėnė Berisha.
Nė fund tė fjalės sė tij, Berisha nuk ka lėnė pa pėrmendur edhe opozitėn. "Garantoj ata qė me plehrat e bllokut tė djeshėm, me kockat e mafies do tentojnė tė na pengojnė se garancia jonė e plotė ėshtė: mafies ligjin me rreptėsinė e saj, kurse plehrave tė saj nė koshin e historisė qė meritojnė".Fshijme kufijte? Opps dmth neve do bashkohemi me Greqine?

Uragan integrimi?!!! Po uragani nuk eshte ai qe shkaterron?

Kocka mafie?!!! Po te ishin kocka dmth mafia na qenka shkaterruar!Fjalimet e Berishes jane si Frankejshtajni te ndertuara me copa-copa e tamam si ai anojne nga mjekesia legale


Postuar nga Agent Provocateur datė 08 Dhjetor 2009 - 17:24:

Me se fundi shqiptare... qe sot do te levizni lirshem pa viza ne Europe...beni gati pasaportat...


Postuar nga Vizioner datė 08 Dhjetor 2009 - 19:51:

2K, padi pėr fyerje dhe shpifje S.Berishės, PD, J.Topallit, S.Olldashit

Shikoni:

Sali Berisha ne nje Tavoline me "Mafien"= Dulaku!!!!! sa nuk i kishin shkel ne kallo Sales!!!!!

Sipas S.Berishes, Kokedhima dhe Dulaku, jane ne krye te asaj qe ai i lejon vetes ta quaje "mafia punisto-mafioze e Edvin lakuriqit", madje keta te dy dhe disa te tjere qe kryeministri i ka ne dosjet e tij "jane nder mafiozet me te rrezikshem ne Ballkan e me gjere".
Kyeministri i vendit i ka premtuar popullit shqiptar, se "do ti shkule dhembet me dare mafies".
Kokedhima dhe Dulaku jane pronaret e dy prej mediave kritike ndaj qeverise, Shekulli dhe Vizion Plus.


Postuar nga arturm datė 08 Dhjetor 2009 - 20:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori

Te shikojme nese do prishe SKY Tower ne mes te bllokut, e cila ka 3 katet e fundit pa leje dhe ne fund barin rrotullues.

Kujtohen pasi jane ndertuar 12 kate gjoja? Se dinin qe ishte pa leje keto vite qe ishte ne qeveri po Sali Berisha.

Presion i hapur per opoziten. Politike lagjesh. Mafia qe s'do zhduket kurre.


sa e domethenese eshte kjo fotografi.

fadromi i vogel (Berisha) qe prish nje 12-katesh te madh (Mafia)

gjynaf qe nuk rron me Migjeni per ti vargezuar keto fakte

P.s. Po ne duam te vemi ne Europe, mua me rezulton qe atje keto tip ndertesash i prishin me dinamit. Kur do mbaroje pune fadromi?


Postuar nga Fajtori datė 08 Dhjetor 2009 - 20:17:

Vizioner

Po dhe ti, perseritje te lajmeve qe u vunen e mengjes ve?

Nejse, Berisha mund te beje ē'te doje. Te bastise Shekullin, Vizionin, Dulakun, Pezen, e ku di une. Mund te vrase Mero Bazen e te pushoje nga puna njerezit qe nuk i shkojne ne miting. Por kjo vetem shtyn fundin e tij, nuk e ben dot me te forte.


Postuar nga Vizioner datė 08 Dhjetor 2009 - 23:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
Mund tju bej nje pyetje .......


Po mbasi nuk do kemi me S.Berishen ne qeveri ,Cfare do do ndodhi ?????????????


Cili do te drejtoj mund te ma thoni ?????????''
Une ... me Fajtorin!


Postuar nga Tulipani datė 09 Dhjetor 2009 - 00:08:

Pa devijim nga normat (shqiptare) nuk ka progres (per shqiptaret) !

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
Mund tju bej nje pyetje .......


Po mbasi nuk do kemi me S.Berishen ne qeveri ,Cfare do do ndodhi ?????????????


Cili do te drejtoj mund te ma thoni ?????????''Nese deshirat do te mund te plotesoheshin ...Postuar nga Vizioner datė 09 Dhjetor 2009 - 00:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
Me doren e majte do drejtosh ?


Qe te jeshe ti me i qarte.....dhe ndonje tjeter, kjo eshte parta ime: http://www.piratenpartei.de/ kliko ketu. Mbase e ke te istaluar Translaten dhe mund te lexosh ne gjuhen qe do.

Se shpejti do jete dhe ne Shqiperi!

Po pate ndigju per kete ok.! Ne zgjedhjet e fundit ketu ne gjermani, kapi 2% ne shkalle vendi. Sukses per nje parti te sapo formuar! Ne disa zona, kapi dhe me shume duke hyre ne Parlamentet vendore ose me sakte: te landeve!


Postuar nga Fajtori datė 09 Dhjetor 2009 - 09:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha VizionerUne ... me Fajtorin!Vazhdo ti se erdha.


Postuar nga Vizioner datė 09 Dhjetor 2009 - 09:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori


Vazhdo ti se erdha.

Cer vazhdo....se erdha?!

Nje sprehje gjermane:
"Morgen, morgen nur nicht heute, sagen immer faule leute"
-perkthimin e di vete ti se ku t'a besh-


Postuar nga Vizioner datė 09 Dhjetor 2009 - 10:15:

Fjala e S.Berishės nė 12 dhjetor 1990

"... Mirėnjohja jonė e madhe padyshim shkon sė pari te Presidenti, shoku Ramiz Alia.. (fishkėllima nga studentėt, S.B. vijon.... Nė kėtė mes, mirėnjohja jonė e madhe padyshim shkon sė pari te Presidenti, shoku Ramiz Alia, i cili, po me atė menēuri dhe guxim qė udhėhoqi njėsitė e mėdha tė ushtrisė nė betejat ēlirimtare (sėrish fishkėllima), udhėhoqi vendin tonė nė betejat e reja tė demokratizimit tė Shqipėrisė (vazhdojnė fishkėllimat dhe zėra "kush ėshtė ky qė po flet". Dėgjohet zėri I Genc Pollos qė prezanton nė mikrofon: Po flet Sali Berisha)

..Prandaj sot, prandaj sot, prandaj sot ju ftoj tė gjithėve tė brohorasim njėherė: Rroftė Rinia jonė studentore, rroftė Organizata e saj (sėrish ovacione: fjala ėshtė pėr Organizatėn e Rinisė sė atėhershme, organ i Partisė sė Punės)

Uroj, uroj, uroj nga zemra dhe shpreh bindjen time tė thellė se demokracia do tė ecė e zhvillohet gjithnjė, sepse nė rast se ndalon, ajo kthehet nė iluzion. Dua gjithashtu dhe ju ftoj gjithashtu, ju ftoj gjithashtu, tė brohorasim edhe njėherė pėr Presidentin Ramiz Alia, duke shpresue, duke besue (fishkėllima nga studentėt) arritjen e plotė tė demokracisė nė vendin tonė...


:lol: :cmendur P:


Postuar nga Fajtori datė 09 Dhjetor 2009 - 10:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Cer vazhdo....se erdha?!

Nje sprehje gjermane:
"Morgen, morgen nur nicht heute, sagen immer faule leute"
-perkthimin e di vete ti se ku t'a besh-
"Tomorrow morning, only not today, always say lazy people" ???

Vazhdo ti ne politike eshte fjala. Kam pak pune ketej.

Boll njerez ka thithur politika. S'ia vlen te futesh ne politike. Politika ndryshohet nga jashte, duke ndryshuar gjera te tjera. Ndryshe perfundon si Sala, qe kur eshte ne opozite e shikon Shqiperine te zymte, ndersa kur eshte ne pushtet i duket fushe me lule.
Politika ne veten e pare eshte per ata qe duan pushtet, jo per ata qe duan te ndryshojne diēka.


Postuar nga Vizioner datė 09 Dhjetor 2009 - 11:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha FajtoriPolitika ne veten e pare eshte per ata qe duan pushtet, jo per ata qe duan te ndryshojne diēka.Egoizmi i SHENDOSHE, sjell dhe ndryshime.......pozitive kuptohet!

Cdo njeri eshte Egoist, por kur ky egoizem vihet ne sherbim te pergjithshmes, merr karakter pozitiv.


p.s. Mos u vono shume


Postuar nga Fajtori datė 09 Dhjetor 2009 - 11:37:

Shiko dy postime me lart fotografine qe te kuptosh sa pozitiv esht egoizmi i vendosur ne sherbim "te se pergjithshmes".


Postuar nga lubi datė 09 Dhjetor 2009 - 14:07:

per mua diktaturat nuk kane nevoje per brire qe t'i dallosh
kjo diktatura jone ben*muuuuuuuuu*ne mes te dites
vini re pyet ky KREU jone i ministrave per kushtetute,parlament,gjykate,president,ligj,--te gjitha jane zero me bisht pasi vetem fjala e tij eshte e vertete e pamohueshme,e gjithkend qe nuk e zbaton e -pi e zeza-pastaj..................
ka njezet vite qe ka rene ne dashuri marrezisht me kamerat e ekranet//ky kreu jone i te gjithe ministrive,drejtorive e si dhe i te gjitha institucioneve te tjera te vendit tone,,,,,,,,,,,,,
nuk ka fjali qe nuk fillon me:::UUUNNNEEE,,,,MMMUUUEEE<<<(me kete fillon ajo pellitja qe theksova me lart qe diktatura eshte ulur kembekryq ne cdo institucion te ketij vendi)
me pelqen qe te gjithe ne jemi shume te zgjuar per t'a konstatuar e soditur me endje lulezimin e kesaj diktature te re e fuqiplote qe po instalohet ne menyre kaq te kendeshme ne cdo qelize te kesaj shqiperie////////////////jam kurioze vetem te dij kur do behemi po kaq te zgjuar t'a zhdukim pergjithmone--???????????????????????????????????????????????????????????


Postuar nga Vizioner datė 09 Dhjetor 2009 - 15:14:

Re: Fjala e S.Berishės nė 12 dhjetor 1990

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner:lol: :cmendur P:


Postuar nga Fajtori datė 09 Dhjetor 2009 - 15:24:

Hahahahhahahaha


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.