Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Sali Berisha, komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14943)


Postuar nga Vizioner datė 11 Nëntor 2010 - 18:41:

Dhe ketu tek kjo Teme mi futi Homo sex uall-et ky mu mer jahu???!!!!
Po c'te ka gjet me ato mer zot qe je bere Zedhenesi i tyre???!!!
Ato kane Lirine me te madhe se sa ne te tjeret, te orientimit tjeter!!! Kush guxon t'i preki-shaje-ofendoje ato?!

Ato te hudhin ne gjyq dhe mbrohen nga Amnesty International me shume se sa femijet e perdhunuar ne Bote, me shume se sa padrejtesite qe i bejne Qeverite e ndryshme popujve te tyre etj. etj.
Dhe Fajtori, miku im i dashur, vazhdon ne nje forme apo tjetren te mbroje akoma ato!!!!!!!!!!!!!!!!
S'kan ato nevoje as per mbrojtjen tende e te ndonje tjetri sepse, i mbron Ligji!
Mendoj, eshte me mire te mos i permendim dhe marrin si shembuj ato te semure te shkrete kudo dhe ne cdo Teme!!!

Dhe, harroje ate shprehje qe, ne vendet perendimore, Homoseksuallet, nuk "keqtrajtohen" apo nuk shikohen me sy tjeter!

Edhe ketu=Gjermani, ku ligji eshte lehtesuar-teleruar per to, prap akoma dhe sot, shikohen me sy tjeter nga shoqeria dhe Politikane. Ne diskutime te ndryshme Televizive, shprehen dhe Politikane te ndryshem me rezerva rreth atyre dhe ligjit per to!!!!


Postuar nga Piktor datė 11 Nëntor 2010 - 19:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Dhe ketu tek kjo Teme mi futi Homo sex uall-et ky mu mer jahu???!!!!
Po c'te ka gjet me ato mer zot qe je bere Zedhenesi i tyre???!!!
Ato kane Lirine me te madhe se sa ne te tjeret, te orientimit tjeter!!! Kush guxon t'i preki-shaje-ofendoje ato?!

Ato te hudhin ne gjyq dhe mbrohen nga Amnesty International me shume se sa femijet e perdhunuar ne Bote, me shume se sa padrejtesite qe i bejne Qeverite e ndryshme popujve te tyre etj. etj.
Dhe Fajtori, miku im i dashur, vazhdon ne nje forme apo tjetren te mbroje akoma ato!!!!!!!!!!!!!!!!
S'kan ato nevoje as per mbrojtjen tende e te ndonje tjetri sepse, i mbron Ligji!
Mendoj, eshte me mire te mos i permendim dhe marrin si shembuj ato te semure te shkrete kudo dhe ne cdo Teme!!!

Dhe, harroje ate shprehje qe, ne vendet perendimore, Homoseksuallet, nuk "keqtrajtohen" apo nuk shikohen me sy tjeter!

Edhe ketu=Gjermani, ku ligji eshte lehtesuar-teleruar per to, prap akoma dhe sot, shikohen me sy tjeter nga shoqeria dhe Politikane. Ne diskutime te ndryshme Televizive, shprehen dhe Politikane te ndryshem me rezerva rreth atyre dhe ligjit per to!!!!


Postuar nga lule datė 11 Nëntor 2010 - 19:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


Demokracia seshte shtet lulke, ose po qe se e kap ne prizmin e shtetit ath do te thoja qe eshte institucionalizimi i lirise ndoshta. Une do e perkufizoja SISTEM ku shtetasit marrin lirisht vendime politike, duke zbatuar parimin e sundimit tė shumices. Si dhe kjo shumice duhet te shoqerohet me garantimin e te drejtave te njeriut,te cilat nga ana e tyre i sherbejne mbrojtjes se te drejtave te pakicave qofshin ato pakica etnike fetare politike etj etj

Se do na merzitet Vizio se dolem teme
AngelDevil ..degjo lal un mendoj qe ne skemi shtet..nuk mund te quhet shtet me Ato Parti qe kemi ne..me shpirt un jam Demokrate..po shtrohet pytja...

A kemi shtet ligjor nė Shqipėri, a zbatohet kushtetuta dhe sistemi i drejtėsisė penale apo civile?

Pikerisht kjo nuk ekziston tek ne , ose me sakte nuk zbatohet, dhe si pasoje vuan ai popull..ngjarjet qe degjojme cdo dit, ekstrem..Falenderoj zotin qe i kam tgjith ketu, e me gjith shpirt me vjen keq per ata qe jetojn andej!


Postuar nga Piktor datė 11 Nëntor 2010 - 19:37:

Tani ne fakt te gjithe e kemi nje te kaluar komuniste. Dashur padashur te gjithe ata qe u linden dhe u rriten gjate asaj periudhe jane te perlyer ose e kane gjakun e infektuar nga komunizmi. Kjo reflektohet ne jeten e perditeshme kudo ashtu sikurse ne politike.
Megjithese ka tendenca per te pare me shume kah vetvetja dhe eliminimit te vetmohimit te vetvetes per hir te partise apo shoqerise, fshatit apo mullixhiut, perseri kane ngelur shenja te "dhembshurise" per te tjeret pasi nuk funksion siē duhet rrespekti per tjetrin dhe reciprokiteti.


Postuar nga Vizioner datė 11 Nëntor 2010 - 19:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor


Postuar nga RAIMONDI datė 13 Nëntor 2010 - 02:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Raimodi ka pare shume filma me partizane me duket.


-----------------Ato qe them une jane sipas Enciklopedise Britanike --sipas Enciklopedise amerikane

----sipas Historianit me te mire amerikan per Shqiperine Edvin Jacque, libri i te cilit gjendet ne Bibloteken e Kongresait Amerikan dhe eshte sistem referimi per Kongresin kur vjen fjala per Shqiperine --

-----sipas librit te Peter Lukasit , gjeneralit amerikane ne misioonin ameirkane ne Shqiperi ne vitet 1942 1945, ---

------por edhe sipas realitetit te Shqiperise qe shikojme sot-----

----Sepse sot Shqiperia,megjithse kane kaluar 20 vjet , perdor cdo gje qe ka lene Enveri se keta  Ballistat tuaj  s'kane ndertuar AZGJE FARE----

---------Keta vetem kane SHKATERRUAR : ...... Fabrika, Uzina, pyjet , tarracat me agrume te Jonit , sistemin mekanin buijqesor,sistemet e kanalizimit te tokave , sistemin shendetsor ne fshatra, Konsul;toret e fmeijeve, cerdhet , kopshtet, sistemin shkollor  ne fshatra, sitemin spitalor  ne qytete, Armatimin e rende , shkateruan mbrojtjen e Shqiperise , --

---------dhe cfare sollen ?????....................Bastarde dhe Injorante si ju ketu qe jeni deifcente ne cdo aspekt me  nje nivel inelekti jashtezakonisht te ulet ---JENI NJE TURP I QENIES NJEREZORE NE CDO ASPEKT -------------Nuk dini te beni asnje analize me te thjeshte, as nje karahasimin me thjeshte jeni tamam DEBILA  --

-------Ju -jeni si Akrepe te vegjel  MBUSHUR PLOT HELM- LIGESIE  qe mburreni vetem me Deficencen tuaj mentale dhe me karakterin e trasheguar nga te paret tuaj qe gjithe jeten dinin vetem te zvarriteshin dhe ti puthnin kembet Armiqve te Shqiperise , qe s'keni lexuar asnje liber me te thjeshte  per historine e Evropes dhe sidomos per gjeopolitiken e Ballkanit per te mesuar Historine e vendit tuaj

-------------Zini ne goje komunistet  qe ishin njerezit me te nderuar dhe me patriote qe ka nxjerre ndonjehere Historia e Shqiperise, por edhe njerezit qe kane bere me shume se kushdo tjeter per Shqiperine  ,ju pinjollet e Langareqeve qe jane turperuar per jete te jeteve  edhe nga OKB-ja e cila i ka futur ata (eterit tuaj ) ne LIBRIN E ZI TE EVROPES ----

----Populli shqiptar  nuk ka asnje kenge per eterit tuaj ,asnje te vetme ,  per ta ka vetem------------  PERBUZJE - & NEVERI -----sepse ata ishin  tamam nje GELBAZE OTOMANE NE TRUPIN E DROBITUR TE SHQIPERISE

----Ndersa per komunistet dhe udheheqesit e tyre jane me mijera kenge njera me e bukur se tjetra , qe dalin nga shpirti dhe zemra e popullit shqiptar---

----Populli shqiptar i ka gdhendur Komunistet  ne Zemren e tij , ndersa Ballisto zogistet i ka zhytur ne mut per jete te jeteve..... 

-------- Kjo Shqiperi qe gezojme sot eshte si pasoje e luftes se Atyre partizanve, se ndryshe sot do ishe duke folur greqisht   ,ndaj kur i ze ata ne goje laj gojen se e ben pis emrine nderuar te partizanve --------Luften dhe perpjekjet heroike te te cileve i ngriti  ne qiell edhe Ish- Presidenti Eisenhower , kur deklaroi ne Bari ne 1945 se PARTIZANET SHQIPTARE GOZHDUAN NE SHQIPERI 4 DIVIZIONE GJERMANE -----------

----------- Ju thashe une, ju keni tamam semundjen e mungeses se MENDIMIT KONCEPTUAL ---------

---  Jeni tamam koqe kandari , edhe Amorja qe e ka mendjen tek dashnori  qe i vjen nje here ne tre muaj dhe s'merret fare me keto, kur vjen puna per te arsyetuar ne keto gjera  ua merr ju ne kthese ,se natyrisht ajo nget motorin,dhe mban  me nje dore, se eshte motor i huaj , se po te kish motorin tim do e mbante me dy duar  dhe prape do kishte veshtiresi, se ky imi e ka kubikun shume te larte     lol--

-Ca animale jeni ju ore aman ?-Kaq gjera te thjeshta dhe nuk i kuptoni ??? --Por vetem kaq te mendosh qe ,  ka 20 vjet dhe kjo reforme kriminale nuk ka p[rodhuar AZGJE FARE ------------Ky hajvani  qe eshte ne krye , ka nivel me te ulet se koqia ime e djathte se majta ja merr atij idioti--Ky Sali bajga  eshte njeriu me vulgar dhe me deficnet ne ndertimin e shtetit qe ka pare historia boterore ------

----Ky i q...nenen,e mbushi Shqiperine me shkolla greke,  e la pa ushtri, pa industri , pa bujqesi --pa Azgje fare , se gjasme do na vinin nga jashte ---Vetem per keto hajvanlleqe ky duhet futur ne librin e Guiness si njeriu me hajvan i planetit--Por  ama cdogje qe ka bere SALA ka pasur miratimin e plote te Hajvaneve te te te djathtes, qe jane te gjithe me tru te hequr ,nuk cojne dot nje fjalei deri ne fund --Sala atje eshte si me i zgjuari i budallenjve  

 --Sikru te mos ishte Greqia dhe Italia ne do hanim njeri tjetrin, sepse ky i shkateroi ato qe gjeti ,ne vend qe ti shtonte ,ky  e ktheu vendin ne toke te djegur -------Kjo e shte gjeja me SKANDALOZE  NE HISTORI ---------Kaq gje te thejshte dhe ju nuk harrini ta kuptoni !!!!!?????

--Atehere ju nuk jeni krijesa njerezore .....dhe une nuk do ri te q...koken me ju , se ju nuk keni as Argumente  te mBEshtetura ne fakte historike qe i njef edhe bota moderne ,dhe as arsyetim me Common sense --

-------- Ndaj po e mbyll ketu bashekbisedimin me ju sepse te diskutosh me ju eshte njelloj sikur diskuton me kete timin, ose me Bithen e Amores apo te Angel Devil qe e vesh me te zeza .....


Postuar nga Fajtori datė 13 Nëntor 2010 - 05:12:

Prit se me duket kishim harruar si vihen banet.

Bye bye Raimondi.


Postuar nga kurt datė 13 Nëntor 2010 - 05:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
....................Bastarde dhe Injorante si ju ketu qe jeni deifcente ne cdo aspekt me  nje nivel inelekti jashtezakonisht te ulet ---JENI NJE TURP I QENIES NJEREZORE NE CDO ASPEKT -------------Nuk dini te beni asnje analize me te thjeshte, as nje karahasimin me thjeshte jeni tamam DEBILA  --

-------Ju -jeni si Akrepe te vegjel  MBUSHUR PLOT HELM- LIGESIE  qe mburreni vetem me Deficencen tuaj mentale dhe me karakterin e trasheguar nga te paret tuaj qe gjithe jeten dinin vetem te zvarriteshin dhe ti puthnin kembet Armiqve te Shqiperise , qe s'keni lexuar asnje liber me te thjeshte  per historine e Evropes dhe sidomos per gjeopolitiken e Ballkanit per te mesuar Historine e vendit tuaj

this is art, pure intertaintment, lol

fajtor, do ishte krim me i dhan ban raimondid. sidomos kta qe kam cituar, se nuk kam lexuar me tejLOl jane te shara funny, dhe jo me ligesire, por dashamirse ne sensin e patriotizmit.

shqiperise me shume se kurre sot i duhet nje fryme patriotizmi massiv i shqiptarve kudo, sepse ky eshte shanci me i mire ne gjithe historine e egzistences tone si komb qe ti bashkojm gjitha trojet shqiptare.

e vlersoj shume patriotizmin e raimondid, pak me plas per enverin apo salen...


Postuar nga Fajtori datė 13 Nëntor 2010 - 05:52:

Raimondi?

Eshte semundje qe quan veten sherim. Njerez si ky kane shkaterruar shpresat e mijera shqiptareve. Ky eshte shkaku pse gjysma e shqiptareve jane jashte Shqiperise (perfshire vete ai). Shqiptare qe s'dine shqip dhe na tregojne enciklopedine britanike. Si me thene jam kirurg se kam bere kasapin. Shqiperia ka nevoje per profesioniste dhe njerez qe hapin syte per te kuptuar boten. Keta komunistet e talentuar dine vetem te kujtojne luftra, gjaqe dhe kafsheri. Eshte tamam semundje qe e quan veten sherim. Ky dhe ca te fiksuar te tjere, duke qene fizikisht shume larg Shqiperise, jane te papergjegjshem per teorite dhe dokrrat qe flasin. Ndodh gjithmone kur njerezit flasin per diēka shume larg, teorizojne dhe predikojne. Nuk ndodh shpesh te degjosh nga shqiptaret e Evropes dokrra komunistesh. Jane ne kontakt me realitetin, e kane Tiranen 1 ore me avion dhe shqiptaret shkojne e vijne. Andej nga Amerika sikur jetojne me aluēinacione. S'e kane haberin fare te realitetit, kshu qe te fiksuarit marrin dhene. Dhe ofendojne ne emer te patriotizmit...

Me kta njerez behet patriotizem? Keto jane raste klinike po ec te gjejme noi rob te hajrit te jete per patriotizem. Te ishte patriotizmi i tille mafiozet e Italise dhe drogaxhinjte e Shqiperise jane yje te pashuar. Por realisht jane turpi i kombit.


Postuar nga Piktor datė 13 Nëntor 2010 - 07:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
this is art, pure intertaintment, lol

fajtor, do ishte krim me i dhan ban raimondid. sidomos kta qe kam cituar, se nuk kam lexuar me tejLOl jane te shara funny, dhe jo me ligesire, por dashamirse ne sensin e patriotizmit.

shqiperise me shume se kurre sot i duhet nje fryme patriotizmi massiv i shqiptarve kudo, sepse ky eshte shanci me i mire ne gjithe historine e egzistences tone si komb qe ti bashkojm gjitha trojet shqiptare.

e vlersoj shume patriotizmin e raimondid, pak me plas per enverin apo salen...

Kurt pershendetje.
Patriotizmi nuk behet duke share lart e poshte, mbare e prapem ke gjen perpara se kritikon komunizmin.
Patriot do te thote te mos kesh prirje politike por ndjenja atdhedashurie, ku atdheu eshte mbi gjithshka.
Ne momentin kur ti shan dhe mbron nje ide apo linje ka marre fund patriotizmi.
Komunizmi e njehsonte patriotizmin me partine, udheheqesin dhe personi individi nuk hynte aspak ne llogari. Mendon udheheqesi i shquar, poliedriku, fanari i pashuar dhe njerzit si delet duhet ti bindeshin atij per ēdo gje.
Nuk ka as edhe nje rresht patriotizem tek mesazhet e tij por vetem sharje e fyrje pa fund per antaret etj dhe levdata dhe hymne per nje rregjim te deshtuar.


Postuar nga Vizioner datė 13 Nëntor 2010 - 07:44:

Mendimi im eshte se, nuk ja vlen te komentosh ate person dhe t'i kushtosh vemendje!
Jam mashkull vete, por menyra e tij te komunikuarit plus Fotot e tilla qe ka vene ai ketu, nuk te zgjojne interes komunikimi me te qefte dhe Ireal-nepermjet ketij Forumit. Foto dhe texte te tilla qe nuk jane sporadike por te shpeshta te ketij Antari mua, me kane bere ta neveris dhe prej shume kohesh as nuk e citoj apo komentoj me!
Asnjeri nga ne, nuk eshte Engjell por ka nje limit per cdo gje, aq me shume ne vende "publike" sic eshte ketu edhe pse jemi me pseodonime=jo emra reale.
Shtrohet pyetja, a do ti fuste ai ato Foto ketu dhe a do te shkruante keto texte po te ishte me Emrin real i regjistruar!?

Dhe, mendondoj qe Ban-in nuk ia dha Fajtori vetem per kete Text ketu por, si rrjedhoje te veprimeve te shkallezuara!


Postuar nga misterioz datė 13 Nëntor 2010 - 09:10:

O zot sa kam qesh

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI


-----------------Ato qe them une jane sipas Enciklopedise Britanike --sipas Enciklopedise amerikane

----sipas Historianit me te mire amerikan per Shqiperine Edvin Jacque, libri i te cilit gjendet ne Bibloteken e Kongresait Amerikan dhe eshte sistem referimi per Kongresin kur vjen fjala per Shqiperine --

-----sipas librit te Peter Lukasit , gjeneralit amerikane ne misioonin ameirkane ne Shqiperi ne vitet 1942 1945, ---

------por edhe sipas realitetit te Shqiperise qe shikojme sot-----

----Sepse sot Shqiperia,megjithse kane kaluar 20 vjet , perdor cdo gje qe ka lene Enveri se keta  Ballistat tuaj  s'kane ndertuar AZGJE FARE----

---------Keta vetem kane SHKATERRUAR : ...... Fabrika, Uzina, pyjet , tarracat me agrume te Jonit , sistemin mekanin buijqesor,sistemet e kanalizimit te tokave , sistemin shendetsor ne fshatra, Konsul;toret e fmeijeve, cerdhet , kopshtet, sistemin shkollor  ne fshatra, sitemin spitalor  ne qytete, Armatimin e rende , shkateruan mbrojtjen e Shqiperise , --

---------dhe cfare sollen ?????....................Bastarde dhe Injorante si ju ketu qe jeni deifcente ne cdo aspekt me  nje nivel inelekti jashtezakonisht te ulet ---JENI NJE TURP I QENIES NJEREZORE NE CDO ASPEKT -------------Nuk dini te beni asnje analize me te thjeshte, as nje karahasimin me thjeshte jeni tamam DEBILA  --

-------Ju -jeni si Akrepe te vegjel  MBUSHUR PLOT HELM- LIGESIE  qe mburreni vetem me Deficencen tuaj mentale dhe me karakterin e trasheguar nga te paret tuaj qe gjithe jeten dinin vetem te zvarriteshin dhe ti puthnin kembet Armiqve te Shqiperise , qe s'keni lexuar asnje liber me te thjeshte  per historine e Evropes dhe sidomos per gjeopolitiken e Ballkanit per te mesuar Historine e vendit tuaj

-------------Zini ne goje komunistet  qe ishin njerezit me te nderuar dhe me patriote qe ka nxjerre ndonjehere Historia e Shqiperise, por edhe njerezit qe kane bere me shume se kushdo tjeter per Shqiperine  ,ju pinjollet e Langareqeve qe jane turperuar per jete te jeteve  edhe nga OKB-ja e cila i ka futur ata (eterit tuaj ) ne LIBRIN E ZI TE EVROPES ----

----Populli shqiptar  nuk ka asnje kenge per eterit tuaj ,asnje te vetme ,  per ta ka vetem------------  PERBUZJE - & NEVERI -----sepse ata ishin  tamam nje GELBAZE OTOMANE NE TRUPIN E DROBITUR TE SHQIPERISE

----Ndersa per komunistet dhe udheheqesit e tyre jane me mijera kenge njera me e bukur se tjetra , qe dalin nga shpirti dhe zemra e popullit shqiptar---

----Populli shqiptar i ka gdhendur Komunistet  ne Zemren e tij , ndersa Ballisto zogistet i ka zhytur ne mut per jete te jeteve..... 

-------- Kjo Shqiperi qe gezojme sot eshte si pasoje e luftes se Atyre partizanve, se ndryshe sot do ishe duke folur greqisht   ,ndaj kur i ze ata ne goje laj gojen se e ben pis emrine nderuar te partizanve --------Luften dhe perpjekjet heroike te te cileve i ngriti  ne qiell edhe Ish- Presidenti Eisenhower , kur deklaroi ne Bari ne 1945 se PARTIZANET SHQIPTARE GOZHDUAN NE SHQIPERI 4 DIVIZIONE GJERMANE -----------

----------- Ju thashe une, ju keni tamam semundjen e mungeses se MENDIMIT KONCEPTUAL ---------

---  Jeni tamam koqe kandari , edhe Amorja qe e ka mendjen tek dashnori  qe i vjen nje here ne tre muaj dhe s'merret fare me keto, kur vjen puna per te arsyetuar ne keto gjera  ua merr ju ne kthese ,se natyrisht ajo nget motorin,dhe mban  me nje dore, se eshte motor i huaj , se po te kish motorin tim do e mbante me dy duar  dhe prape do kishte veshtiresi, se ky imi e ka kubikun shume te larte     lol--

-Ca animale jeni ju ore aman ?-Kaq gjera te thjeshta dhe nuk i kuptoni ??? --Por vetem kaq te mendosh qe ,  ka 20 vjet dhe kjo reforme kriminale nuk ka p[rodhuar AZGJE FARE ------------Ky hajvani  qe eshte ne krye , ka nivel me te ulet se koqia ime e djathte se majta ja merr atij idioti--Ky Sali bajga  eshte njeriu me vulgar dhe me deficnet ne ndertimin e shtetit qe ka pare historia boterore ------

----Ky i q...nenen,e mbushi Shqiperine me shkolla greke,  e la pa ushtri, pa industri , pa bujqesi --pa Azgje fare , se gjasme do na vinin nga jashte ---Vetem per keto hajvanlleqe ky duhet futur ne librin e Guiness si njeriu me hajvan i planetit--Por  ama cdogje qe ka bere SALA ka pasur miratimin e plote te Hajvaneve te te te djathtes, qe jane te gjithe me tru te hequr ,nuk cojne dot nje fjalei deri ne fund --Sala atje eshte si me i zgjuari i budallenjve  

 --Sikru te mos ishte Greqia dhe Italia ne do hanim njeri tjetrin, sepse ky i shkateroi ato qe gjeti ,ne vend qe ti shtonte ,ky  e ktheu vendin ne toke te djegur -------Kjo e shte gjeja me SKANDALOZE  NE HISTORI ---------Kaq gje te thejshte dhe ju nuk harrini ta kuptoni !!!!!?????

--Atehere ju nuk jeni krijesa njerezore .....dhe une nuk do ri te q...koken me ju , se ju nuk keni as Argumente  te mBEshtetura ne fakte historike qe i njef edhe bota moderne ,dhe as arsyetim me Common sense --

-------- Ndaj po e mbyll ketu bashekbisedimin me ju sepse te diskutosh me ju eshte njelloj sikur diskuton me kete timin, ose me Bithen e Amores apo te Angel Devil qe e vesh me te zeza .....Ē'me bere te qesh qe ne pike te mengjezit,ta mshtes edhe une mendimin.ēte qeshur ,vetem nje gje nuk kuptova,pse e ndan veten ne koqe te majte dhe te djathte dhe se mbush gojen plot (per salen de) qe eshte me koqe se une koqja ...,mire mire( o zot sa kam qesh) vetem se je hap si shyme bythesh.

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Prit se me duket kishim harruar si vihen banet.

Bye bye Raimondi.Faje kam lexuar nje liber fantastiko shkencor qe tregon qe NASA(future) kur niste ne hapesire anije kozmike per te zbuluar "jete te tjera" dhe rrinin per nje kohe shume te gjate ne hapsire ne perberje te ekuipazhit perveē shkenctareve te fushave te ndryshme gjithmone fusnin edhe nje humorist klloun qe ti mbante gjalle me muhabet,dhe ky quhej lubrifikatori .Lubrifikimi eshte i nevojshem perveē te tjerave edhe per trute...
Ti je administratori ketu dhe shof qe po i perjashton nje e nga nje lubrifikatoret.Te sugjeroj tja heqesh banin Mondes ,dhe spostoje postimin tek humori.
Francezet para se te organizojne nje darke gjithmone mendojne per lubrifikatorin,ate qe do mbaje gjalle biseden.

ps.ca te shame virtuale sbejne keq jo,thjesht te gjithe tallim koqet,ne meshkujt se femrat tallin bythen mqs ishte permend edhe bytha aty.


Postuar nga AngelDevil datė 13 Nëntor 2010 - 09:12:

Mund te na e permbledhe njeri ca tha Rajmondi se skam kohe me lexu carcafet pa pike kuptimi te tij pervec pjeses se culos sime qe e ditka me ca e vesh

E meqe jemi te bitha per ket shokun partizan eshte fiks ajo shprehja sa te di koka ty mua me di vec bitha .... ja kshu


Postuar nga misterioz datė 13 Nëntor 2010 - 09:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Mund te na e permbledhe njeri ca tha Rajmondi se skam kohe me lexu carcafet pa pike kuptimi te tij pervec pjeses se culos sime qe e ditka me ca e vesh

E meqe jemi te bitha per ket shokun partizan eshte fiks ajo shprehja sa te di koka ty mua me di vec bitha .... ja kshuAi tha qe ti ne trurin tend ke lidhje me borgjezo-revizionistet

Mos eshte koleksionist brekesh si puna e dreqes ky kopili.
ps. akoma po qesh, Faje te lutem hiqja banin lere te mbrohet ketu ne shesh te B-ėve


Postuar nga Eria datė 13 Nëntor 2010 - 09:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil

E meqe jemi te bitha per ket shokun partizan eshte fiks ajo shprehja sa te di koka ty mua me di vec bitha .... ja kshuSa vite pa e degjuar kete shprehje


Postuar nga kurt datė 13 Nëntor 2010 - 10:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Raimondi?

Eshte semundje qe quan veten sherim. Njerez si ky kane shkaterruar shpresat e mijera shqiptareve. Ky eshte shkaku pse gjysma e shqiptareve jane jashte Shqiperise (perfshire vete ai). Shqiptare qe s'dine shqip dhe na tregojne enciklopedine britanike. Si me thene jam kirurg se kam bere kasapin. Shqiperia ka nevoje per profesioniste dhe njerez qe hapin syte per te kuptuar boten. Keta komunistet e talentuar dine vetem te kujtojne luftra, gjaqe dhe kafsheri. Eshte tamam semundje qe e quan veten sherim. Ky dhe ca te fiksuar te tjere, duke qene fizikisht shume larg Shqiperise, jane te papergjegjshem per teorite dhe dokrrat qe flasin. Ndodh gjithmone kur njerezit flasin per diēka shume larg, teorizojne dhe predikojne. Nuk ndodh shpesh te degjosh nga shqiptaret e Evropes dokrra komunistesh. Jane ne kontakt me realitetin, e kane Tiranen 1 ore me avion dhe shqiptaret shkojne e vijne. Andej nga Amerika sikur jetojne me aluēinacione. S'e kane haberin fare te realitetit, kshu qe te fiksuarit marrin dhene. Dhe ofendojne ne emer te patriotizmit...

Me kta njerez behet patriotizem? Keto jane raste klinike po ec te gjejme noi rob te hajrit te jete per patriotizem. Te ishte patriotizmi i tille mafiozet e Italise dhe drogaxhinjte e Shqiperise jane yje te pashuar. Por realisht jane turpi i kombit.

e ke gabim fajtor, e kuptoj komplet filozofine tende, dhe krahasimet kur ben me sicilianet dhe italiant e vjeter te amerikes jane me te prapambetur/old school se italianet e sotem ne itali....

por ti e ke kuptuar komplet gabim
prandaj na marrin neper kembe serbia dhe greqia, sepse ata jane patriot nacinalista, dhe evropa po ia puth bythen serbve edhe duke i llastuar duke i marrur me te mire, nje popull qe masakroi gjys milioni pafajshem midis evropes,,,
pra ti mos kij merak se mentalitetin e nje perendimori evropian apo amreikan, shqiptaret e kane ne gjak, asnjenit nga ne nuk na plas, prandaj jemi popull naive i bute dhe shume injoranta pse jo, prandaj
balaknsit na kane marre neper kembe me mija vjet sepse nuk jemi patriota, por individualista perendiomre iedal te sotem,si nje fshatar apo qytetar shqiptar sot, nuk i plas kujt.


Postuar nga kurt datė 13 Nëntor 2010 - 11:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Kurt pershendetje.
Patriotizmi nuk behet duke share lart e poshte, mbare e prapem ke gjen perpara se kritikon komunizmin.
Patriot do te thote te mos kesh prirje politike por ndjenja atdhedashurie, ku atdheu eshte mbi gjithshka.
Ne momentin kur ti shan dhe mbron nje ide apo linje ka marre fund patriotizmi.
Komunizmi e njehsonte patriotizmin me partine, udheheqesin dhe personi individi nuk hynte aspak ne llogari. Mendon udheheqesi i shquar, poliedriku, fanari i pashuar dhe njerzit si delet duhet ti bindeshin atij per ēdo gje.
Nuk ka as edhe nje rresht patriotizem tek mesazhet e tij por vetem sharje e fyrje pa fund per antaret etj dhe levdata dhe hymne per nje rregjim te deshtuar.

pershendetje piktor.
mos harroni se duhet perdorur edhe common sense,, ne pergjithesi raimondi nuk shane kurrre me ligesi dhe personale, pyetni turllin po deshet
misteriozi ka te drejt, fshijni ato mesazhet ofenduese, dhe harroni ban-in

ky fajtori do jet ballist me te vertet, se i nxjerr patriotat jashte, edhe IQvloren


Postuar nga Piktor datė 13 Nëntor 2010 - 13:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
pershendetje piktor.
mos harroni se duhet perdorur edhe common sense,, ne pergjithesi raimondi nuk shane kurrre me ligesi dhe personale, pyetni turllin po deshet
misteriozi ka te drejt, fshijni ato mesazhet ofenduese, dhe harroni ban-in

ky fajtori do jet ballist me te vertet, se i nxjerr patriotat jashte, edhe IQvloren

Kurti edhe nje here, personalisht kam bere shume debate per "buon sens" me drejtuesit dhe koleget e stafit, qe te perdoren sa me pak banet dhe perjashtimet...
Edhe ne rastin kur me ka ofenduar personalisht, jo njehere, pa e ofenduar as edhe nje here te vetme, nuk kam ngritur problem banesh. Thjesht duke i dhene te kuptoje se ketu gjerat nuk duhen te merren personale, pasi kjo eshte nje bote virtuale, ku ēdo njeri mund te shprehe edhe me germa te medha ēfare te doje e si te doje, natyrisht ne respekt te etikes dhe duke ju permbajtur edhe rregullores qe kemi nenshkruar kur kemi pranuar te behemi pjese e ketij forumi. Normalisht qe njerez jemi dhe bejme edhe gabime edhe i tejkalojme rregullat, por kjo nuk duhet te behet rutine sidomos kur kemi te bejme me antaret ne veēanti dhe shkruan gjera rrugaqesh pa pike etike atehere dihet se edhe "buon sensit" i vjen fundi. Pastaj, behet fjale per nje periudhe pushimi "reflektimi" te antarit dhe jo per ndonje perjashtim. perjashtimi vjen pasi ke kaluar cakun.
Meqe permende perjashtimet ketu, Iqvlora u perjashtua me konsensus ne staf ne baze te nje votimi dhe merre me mend se behej fjale per shumicen e antarve te stafit qe ishin per ate mase.


Postuar nga lule datė 13 Nëntor 2010 - 14:02:


Shof qe tema nga *Te flitet per demokraci* apo anasjelltas ...qeka kthyer **Te flitet per Rajmondin**

Un skam ca flas ne lidhje me kete te dyten, eshte dicka qe e kam ven re qe ne fillim , probleme me mentalitetet , tipet e njerezve, dhe fjaloret..ndaj as jam tu e dhen as kam ndermden tjap nje opinion..se jam nder antaret me te reja ne Forum dhe snjof njeri ..aq shume sa per te gjykuar, megjithate nje sugjerim kisha..hapni nje Teme me vete ..per Rajmondin , apo ata qe kan mare bane, meqe tema e sygjerimeve te Forumit ka zen myk...dhe po kalon neper tema te tjera .
Kaq kisha ne lidhje me kete..

Persa i perket, temes..do i drejtohesha pak Fajtorit..jo tgjith ata qe jetojne jashte shtetit jane antishqiptare..madje do thoja jan me shume shqiptare se ata qe ndodhen atje..jo me kot jemi regjistruar ne Forume shqiptare i dashur.

Mendoj se ata te Amerikes thjeshte jan pak me larg ,, po jo se kane ide te shfrenuara dhe jo strikte.

Vendi jone sben perpara , jo vetem nga qeveria..po nga ne vete*ne sduam njeri tjetrin* skemi mareveshje , e te presim respekt nga bota? kete ta harrojm..madje madje mendoj qe kjo ie ne sy e ritheksohet ne cdo konferenc e ne cdo mbledhje qe zhvillohet .

Shpresoj qe ky mentalitet te ndryshoje sa me shpejt.

Pacim se e bera hartim!


Postuar nga lost_soul datė 13 Nëntor 2010 - 15:42:

Me kane fshire nje mesazh ku kam permendur breket e Raimondit. Nuk e kuptoj pse, nderkohe qe vulgaritetet e tij e kane mbushur forumin cep me cep.


Postuar nga Fajtori datė 13 Nëntor 2010 - 17:17:

S'di te jete fshire ndonje mesazh. Te flasi dikush nese e ka fshire.


Persa i perket Mondrait, tani po del qe ofendimet nuk jane ofendime, jane keshilla shoqerore, patriotike, madhore per kombin. Me cfare stili kshu? Nese nuk bien dakort shqiptaret (siē thote fleur) le te ndajme njehere cfare quhet ofendim dhe cfare jo. Dje Mondrai ka ofenduar edhe tek "mendimet e castit" nje anetar tjeter duke e konsideruar "koqe". Edhe kjo me baza patriotizmi, apo jo?P.s. Nuk u tha gjekundi qe te amerikes jane te fiksuar te gjithe, por eshte vene re qe largesia i ben njerezit me te papergjegjshem. Personalisht e lidh kete me faktin qe shume shqiptare infleksibel dhe te fiksuar jetojne larg (shume larg) Shqiperise. Kjo ndihmon krijimin e ideve fikse, pa kompromise dhe pa mundesi per ti verifikuar. Shiko komunistin me lart se ne cfare bote jeton, me armiq, balliste (ca domethene ky term ju qe e perdorni), greke, serbe, gjak, urrejtje dhe ne fund... cdo gje shqiptare rezulton e dashur. I bie qe neve injorantet e ketushem te mos jemi shqiptare se nuk na do Mondrai. E che cazzo...


Postuar nga AngelDevil datė 13 Nëntor 2010 - 17:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Me kane fshire nje mesazh ku kam permendur breket e Raimondit. Nuk e kuptoj pse, nderkohe qe vulgaritetet e tij e kane mbushur forumin cep me cep.


e mban mend temen ku e ke postuar qe ta kontrrollojme e ta ri-postojme.


Postuar nga AngelDevil datė 13 Nëntor 2010 - 17:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
S'di te jete fshire ndonje mesazh. Te flasi dikush nese e ka fshire.


Persa i perket Mondrait, tani po del qe ofendimet nuk jane ofendime, jane keshilla shoqerore, patriotike, madhore per kombin. Me cfare stili kshu? Nese nuk bien dakort shqiptaret (siē thote fleur) le te ndajme njehere cfare quhet ofendim dhe cfare jo. Dje Mondrai ka ofenduar edhe tek "mendimet e castit" nje anetar tjeter duke e konsideruar "koqe". Edhe kjo me baza patriotizmi, apo jo?P.s. Nuk u tha gjekundi qe te amerikes jane te fiksuar te gjithe, por eshte vene re qe largesia i ben njerezit me te papergjegjshem. Personalisht e lidh kete me faktin qe shume shqiptare infleksibel dhe te fiksuar jetojne larg (shume larg) Shqiperise. Kjo ndihmon krijimin e ideve fikse, pa kompromise dhe pa mundesi per ti verifikuar. Shiko komunistin me lart se ne cfare bote jeton, me armiq, balliste (ca domethene ky term ju qe e perdorni), greke, serbe, gjak, urrejtje dhe ne fund... cdo gje shqiptare rezulton e dashur. I bie qe neve injorantet e ketushem te mos jemi shqiptare se nuk na do Mondrai. E che cazzo...Se kuptoj pse jep kaq shpjegime ... Rai te rrije ca dite pushim e te mesoje te respektoje te tjeret kur flet. Sa per patriotizmin apo te nxenit e trurit tone ska ngel njeri me na i vleresu rei ketu ne forum, kemi se ku i tregojme ... ai le te merret me breket dhe hajdaret se ne rregull eshte.

Si dhe mos ma beni pis temen e Vizios se ju griva


Postuar nga Vizioner datė 13 Nëntor 2010 - 17:54:

Festimet pėr heqjen vizave, qeveria nxjerr administratėn nė shesh

Tė vish nga qyteti yt me autobus, tė vendosesh nė katrorin e pėrcaktuar enkas pėr ty dhe tė duartrokasėsh sa herė ta bėjnė me shenjė. "Tė festosh me detyrim", kjo ėshtė motoja e festės sė djeshme tė administratės shtetėrore qė ėshtė detyruar tė dalė nė sheshin "Nėnė Tereza" nė Tiranė pėr tė festuar liberalizimin e vizave. "Na kanė mbledhur si delet", - thotė pėr "Shekullin" njė prej punonjėsve qė ka udhėtuar 150 kilometra me njė "autobus tė lodhur" pėr tė ardhur deri nė Tiranė. Nė grupe tė organizuara, nėpunėsit e administratės shtetėrore nga i gjithė vendi erdhėn dje me autobusė, tė cilėt ishin tė porositur mė parė. Mėsohet se drejtuesit rajonalė kanė marrė detyrat nga qendra qė tė sjellin nė kryeqytet nėpunėsit e tyre. Disa prej tė pranishmėve konfirmojnė pėr "Shekullin" se para se tė hipnin nė autobusė, u ėshtė marrė shėnim emri, ndėrkohė qė e njėjta gjė ėshtė bėrė edhe nė kthim. Punonjėsit ishin nga e gjithė administrata shtetėrore, duke filluar nga mėsuesit, mjekėt dhe pothuajse ēdo institucion tjetėr shtetėror. Pėr tė mbushur sheshin "Nėnė Tereza" me rastin e koncertit festiv tė organizuar nga qeveria pėr heqjen e vizave, e gjithė administrata shtetėrore dhe ajo vendore, e cila kontrollohet nga tė djathtėt u vu nė shėrbim tė saj. Dhjetėra autobusė nga qytete tė ndryshme tė vendit bashkė me punonjės tė administratės zbarkuan nė Tiranė pėr tė marrė pjesė nė koncert. Autobusėt qė erdhėn nga Veriu u ndalėn tek stadiumi i lojėrave me dorė, "Asllan Rusi", ndėrsa ata qė erdhėn nga jugu zbarkuan te stadiumi "Selman Stėrmasi" dhe tek ish-Ekspozita. Autobusėt dhe mikrobusėt qė erdhėn nga juglindja qėndruan para stadiumit "Qemal Stafa". Tė pyetur nga "Shekulli', ata konfirmuan se janė detyruar qė tė shėnojnė emrin pėr tė marrė pjesė nė aktivitet.

Edhe zonat nė shesh ishin tė ndara sipas qyteteve. Juglindja ishte vendosur pranė Rektoratit, ndėrkohė qė nė pjesėn e Bulevardit dhe atė para skenės ishte caktuar zona e veriut ku edhe urdhri pėr tė detyruar nėpunėsit e administratės shtetėrore u zbatua mė me korrektėsi. Disa prej drejtuesve mbanin nė duar edhe listat, tė cilat nė ditėt nė vazhdim do tė dorėzohen nė strukturat drejtuese nė qendėr. Prefekturat dhe njėsitė vendore ishin ato qė e zbatuan mė shumė urdhrin, kjo edhe pėr shkak tė numrit tė vogėl tė punonjėsve. Edhe drejtuesit e degėve arsimore apo drejtuesit e spitaleve dhe tė institucioneve qė janė nėn varėsinė e qeverisė apo tė bashkive dhe komunave tė drejtuara nga tė djathtėt kanė detyruar punonjėsit e tyre qė tė marrin pjesė nė aktivitetin e organizuar nga mazhoranca. Nė pėrfundim tė aktivitetit, i cili zgjati pėr 90 minuta, tė pranishmit u rikthyen nėpėr autobusėt e marrė me qira sipas listave tė pėrgatitura mė parė.

Autobusėt para stadiumit "Qemal Stafa"
DV 1665 A
KO 0598 B
KO 2126 B
PG 5571 B
VL 1011 D
VL 1974 C
VL 1206 C
El 2067 C

-marre nga "Shekulli"-

* * *

Dhe ta quash, cilesosh Shqiperine vend Demokratik!!!???

Kemi vite qe jetojme jashte Shqiperise dhe, nuk kemi pare dhe degjuar nje veprim te tille, te bere nga qeverite shteteve ku jetojme!

Edhe ketej, Demokracia nuk eshte perfekte por, njeriu respektohet ne lirine e tij jo vetem te mendimit por edhe te veprimit dhe, nuk DHUNOHET duke u marre me KERCENIM te dale ne rruge per interesa te njeres parti apo tjetres!

Sali Berisha, nuk mund te dale dot nga Manteli i veshur ne Komunizem dhe i mesimeve Leniniste-Staliniste Diktatoriale te marre nga Profesori i tij Enveri!

Ndyresia me e madhe eshte se dhe ate Popull shqiptar, ashtu si Enveri me luften e Klasave edhe ky e percau duke i Parti-zuar te gjithe shqiptaret e futur ne nje Lufte partiake me njeri-tjetrin!

Eshte metoda me e mire per te sunduar nje vend i cili eshte i percare. I percare, jo per bindje Politike por per perfitime nepermjet Politikes, te qenit Partiak!!!

Zgjohu o popull, se nuk eshte kjo Demokracia! Demokracia jane Ligjet dhe rregullat e njejta gati per te gjithe!

Zgjohu dhe, lufto te pakten per te ardhmen e femijve tuaj, lufto qe ato te mos kene me Diktatore mbi koke por nje jete ku secili sipas aftesive te veta ta kete rrugen e lire ne veprim, pa u munduar te korruptoje qe te perfitoje!!!

Edhe pse nuk kam asnje lidhje fizike me ate vend, edhe pse nuk kam asnje perfitim material me vjen keq se kam lindur, jam rritur deri ne nje fare moshe atje dhe se jam e do ngelem Shqiptar!
Jo se une jam me Patriot se ndokush ketu apo jashte Forumit, por me vjen sinqerisht keq.

Turp per ato Shqiptare qe, per interesa te private luajne me nje popull te tere, luajne me te ardhmen e femijve te tyre!!!


Postuar nga Piktor datė 13 Nëntor 2010 - 18:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Me kane fshire nje mesazh ku kam permendur breket e Raimondit. Nuk e kuptoj pse, nderkohe qe vulgaritetet e tij e kane mbushur forumin cep me cep.
Mesazhin e kam fshire une.
Nuk eshte fshire per vulgaritet, por jashta temes dhe ne nje moment te papershtatshem per personin qe nuk ka te drejten e fjales e te replikoje.
Mendova se nuk eshte e udhes te replikojme me te njejten gjuhe, aq me pak jashta temave.


Postuar nga Piktor datė 13 Nëntor 2010 - 18:45:

Re: Festimet pėr heqjen vizave, qeveria nxjerr administratėn nė shesh

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Tė vish nga qyteti yt me autobus, tė vendosesh nė katrorin e pėrcaktuar enkas pėr ty dhe tė duartrokasėsh sa herė ta bėjnė me shenjė. "Tė festosh me detyrim", kjo ėshtė motoja e festės sė djeshme tė administratės shtetėrore qė ėshtė detyruar tė dalė nė sheshin "Nėnė Tereza" nė Tiranė pėr tė festuar liberalizimin e vizave.
Autobusėt para stadiumit "Qemal Stafa"
....
DV 1665 A
KO 0598 B
KO 2126 B
PG 5571 B
VL 1011 D
VL 1974 C
VL 1206 C
El 2067 C

.....


Kjo me duket pak si autogol me tete autobuza e mbushi sheshin Sala? Te mendonte edhe te sillte edhe ndonje autobuz nga Ku, Di, SH apo Ma etj.


Postuar nga Vizioner datė 13 Nëntor 2010 - 18:56:

Re: Re: Festimet pėr heqjen vizave, qeveria nxjerr administratėn nė shesh

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Kjo me duket pak si autogol me tete autobuza e mbushi sheshin Sala? Te mendonte edhe te sillte edhe ndonje autobuz nga Ku, Di, SH apo Ma etj.


Piktor, une nuk kam qene aty-atje por, lexo artikullin mire dhe ne mbrendesi. Nuk kane qene vetem keto, keto kane qene para Stadiumit kurse te tjeret diku neper qoshe te tjera te qytetit!

Mendoj se, nuk duhet ne thelb me u "kap" mbas ketyre shifrave por Thelbit te ceshtjes! Ai duhet te te preki apo vrasi syrin!


Postuar nga Piktor datė 13 Nëntor 2010 - 19:19:

Ore po targat pse nuk ua moren te pakten Nejse kot per info, ku eshte stacioni i autobuzave per Korēe e Devoll?

Ky lajmi mu duk pak a shume si kompesim per ato filmimet e mitingjeve te ps.


Postuar nga Fajtori datė 13 Nëntor 2010 - 19:23:

Dy nepunes te kishte nxjerre qeveria angleze me zor do kishte plas skandali e do behej nami ne parlament. Ne Shqiperi eshte praktike normale dhe e folur shpesh. Sala nxjerr nepunesit e vet, Rama nxjerr te vetet. Institucionet jane zhele partiake. Por kur edhe Nene Tereza u be zhele politike ca pret tjeter.


Postuar nga lule datė 13 Nëntor 2010 - 21:16:

***Persa i perket Mondrait, tani po del qe ofendimet nuk jane ofendime, jane keshilla shoqerore, patriotike, madhore per kombin. Me cfare stili kshu? Nese nuk bien dakort shqiptaret (siē thote fleur) le te ndajme njehere cfare quhet ofendim dhe cfare jo. Dje Mondrai ka ofenduar edhe tek "mendimet e castit" nje anetar tjeter duke e konsideruar "koqe". Edhe kjo me baza patriotizmi, apo jo?***

----------------------------------------------------------

Mroma Faje..degjo se se paske kuptuar mire mduket citimin qe bona, un nese ka dicka qe urrej tek nje person eshte **te ket nje fjalor ordiner**..se kisha me kuptimin qe duhet ta mbroja rajmondin..i kam pare postet e tij, jo me pare, se tjem antare kuptohet..e zuna si shembull se kjo *Teme politike* u kthye ne teme chit_chat e ankese..lexoje se e kam cituar dhe aty .
---------------------------------------------------------

***P.s. Nuk u tha gjekundi qe te amerikes jane te fiksuar te gjithe, por eshte vene re qe largesia i ben njerezit me te papergjegjshem. Personalisht e lidh kete me faktin qe shume shqiptare infleksibel dhe te fiksuar jetojne larg (shume larg) Shqiperise. Kjo ndihmon krijimin e ideve fikse, pa kompromise dhe pa mundesi per ti verifikuar. Shiko komunistin me lart se ne cfare bote jeton, me armiq, balliste (ca domethene ky term ju qe e perdorni), greke, serbe, gjak, urrejtje dhe ne fund... cdo gje shqiptare rezulton e dashur. I bie qe neve injorantet e ketushem te mos jemi shqiptare se nuk na do Mondrai. ****

-------------------------------------------------------------------------
Kushdo nga ne ska nevoj tmaj pergjegjsin e tjetrit..un pergjigjem per personalitetin tim..dhe sjam aspak pergjegjse , se ca flet ti ..PS..Nese e kupton!
Sotka ardhur nje kohe qe kushdo e ruan me fanatizem independecen e tij.. kurse atdhetarizmi ndahet me te tjere..kjo nenkupton,, se sa jam un atdhetare,, ti se din ..as e anasjellta..un di kaq..qe me banalitete e me ofendime, nuk nxjerrim gje kaq!

Sa per politiken eshte shume e veshtire sot, tja gjesh anen nje personi tjeter..sepse ketu mund te shfaqen tgjith ATDHETARE ne anen tjeter..stregojn hic se jane shqiptare!

Realiteti eshte i hidhur i dashur..po ja qe duhet ta pranojme .


Postuar nga Vizioner datė 19 Nëntor 2010 - 17:24:

"I tillė je edhe ti, mos u fshih pas gishtit..."

-nga nje Grup veteranėsh-

Jemi njė grup pensionistėsh tė lagjes "Partizani" Shkodėr, jeta jonė ka kaluar pėrmes tre kohėve (tre regjimeve) tė zogut, komunizmit dhe tė demokracisė, disa prej nesh kanė marrė pjesė nė luftė, disa kanė drejtuar institucione ekonomike shtetėrore e tė tjerė kanė drejtuar njėsi e reparte ushtarake.

Nė regjimet qė kemi kaluar kemi parė disa kryeministra dhe i kemi respektuar pavarėsisht nga idetė e tyre kundra apo pro ideve tona.

Ėshtė normale tė jesh kundėr apo pro njė kryeministri, por nuk ėshtė normale qė njė kryeministėr tė urrehet nga masa e gjerė siē ndodh me kėtė xhebrailin qė kemi sot nė krye. Na ka mbetur nė derė si gozhda e Nastradinit dhe populli akoma nuk tė ka gjykuar. Do tė gjykohet edhe ai kur tė bėhet pjesė e sė kaluarės, por nuk e di, nėse ka ndonjė tė ngjashėm nė histori, qė t'i shkėrmoqet shteti brenda 24 orėve siē i ka ndodhur kėtij.

Vetėm nė Shkodėr tė marrė nga regjistri i spitalit janė vrarė 123 vetė nė 1997, dhe sot 13 vite mė pas, shohim tė njėjtat balance lufte sa herė ėshtė nė pushtet ky mburravec.

Ndodhi tmerri i Gėrdecit, vriten policė, vriten deputetė dhe kryetarė komunash, vriten tė varfrit nga papunėsia dhe anarkia, vdesin fėmijėt nga mjerimi dhe ky di vetėm tė rrahė gjoksin e tė thotė "unė", "unė".

Ky funksionon vetėm kur prish. Prishi mbikalimin e "Zogut tė Zi", ku u harxhuan njė thes me para tė popullit, tani na del me njė vendim pėr prishjen e Piramidės.

Edhe Ēaushenkut qė bėri njė pallat qė nuk e ka bota dhe e futi vendin nė varfėri e borxhe, nuk ia prishėn atė pallat. I hoqėt nga qendra e qytetit tė Shkodrės, 5 Heronjtė i ēuat tek plehrat e qytetit nė zall tė Kirit. Asnjė nga kėta heronj nuk ka qenė komunist, ata kanė qenė idealistė e nuk e kanė pasur idenė ēka qenė komunizmi, akti i tyre ka qenė heroik.

Populli ynė e dėnoi politikisht Enver Hoxhėn, por jo ato vepra madhėshtore qė ka bėrė, nga arsimi shėndetėsia, energjia etj. E ku krahasohen kėta liliputėt e sotėm me ato arritje? Nuk i tha mendja ndonjėherė diktatorit ta quante veten Skėnderbeu i dytė siē i thotė vetes ky derdimen.

Nė Shkodėr ka shumė ndėrtesa qė janė bėrė nga Italia fashiste, si p.sh., ish-spitali "Jorgji Karamitri" qė sot ėshtė njė filial i Universitetit tė Shkodrės, ndėrtesat pranė Degės Ushtarake etj., tė cilat nuk u prishėn as nga gjermanėt as nga regjimi komunist. Do tė vish t'i prishėsh o zotni kryeministėr?

Enveri tė dha shkollėn, por nuk tė paska dhėnė edukatė. Nė Shkodėr ekziston njė barsoletė: "Me t'i heqė 9 lėkurė, qytetar nuk bėhesh kurrė". Para disa ditėsh ne pensionistėt bėmė njė vizitė nė Maqedoni.

Simbolet e luftės ata i kishin ruajtur gjithandej nė qetėsinė e tyre, sidomos nė qytetin e Strugės, tė cilat ishin tė vendosura nė dy anėt e lumit "Drin i Zi". Kėtė gjė e kemi parė edhe nė Mal tė Zi deri nė skajin mė tė largėt tė Rozhajės, Plavė e Guci.

Ēfarė jeni ju qė shkatėrroni si uzurpator mizor e barbar? Kush jua ka dhėnė kėtė fuqi. Edhe nėse dikush tė voton, nuk tė voton qė tė bėsh ēfarė tė duash. Ta dish se po tė vjen fundi me kėto qė po bėn. Dhe njė ditė do tė dėnohesh sado e pamundur tė tė duket sot.

Edhe Pinoēeti u dėnua nė moshėn 95-vjeēare. Po tė pėrsėris thėnien e Havelit: Nga tė gjithė njerėzit, mė i keqi ėshtė komunisti antikomunist". I tillė je dhe ti, mos u fshih pas gishtit.

-Shekulli-


Postuar nga lule datė 28 Nëntor 2010 - 13:03:

Shqipėria po ndryshon, mjerė ata qė kanė sy dhe nuk e shikojnė


Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha paraqiti tė enjten buxhetin e vitit 2011 para deputetėve nė Parlamentin shqiptar, ndėrkaq akuzoi kryetarin e Partisė Socialiste, Edi Rama pėr menaxhimin e Partisė Socialiste dhe tė Grupit parlamentar socialist, duke thėnė se ai nuk mund tė bėhet kryeministėr pėrmes protestave tė rrugės.
Kryeministri tha se ky ėshtė buxheti mė i madh nė historinė e Shqipėrisė, “buxheti i njė ekonomie qė renditet nė 4-5 ekonomitė e botės me rritje ekonomike nė kulmin e krizės, buxheti i njė ekonomie e cila shėnon rritjen ekonomike mė tė madhe nė grupin e vendeve tė zhvilluara, buxhetin e njė ekonomie qė ka tė gjithė potencialin pėr njė ndryshim cilėsor tė rėndėsishėm tė jetės sė qytetarėve shqiptarė".

Kryeministri shprehu kėnaqėsinė pėr praninė e opozitės nė sallė duke thėnė se njė vit mė parė, opozita nuk votoi buxhetin e vendit.

Mirėpo, Berisha akuzoi kryetarin e Partisė Socialiste, Edi Rama pėr menaxhimin e Partisė Socialiste dhe tė Grupit parlamentar socialist, duke thėnė se ai nuk mund tė bėhet kryeministėr pėrmes protestave tė rrugės.

“Njė ditė (ai) ju thotė mocion pėr kryetaren, pastaj jo mocion pėr kryetaren, njė ditė ju thotė kutitė, pastaj ju thotė poshtė kutitė... si ju trajton ai ju, edhe Enveri do ta kishte lakmi”, tha Berisha duke iu drejtuar deputetėve socialistė.

Berisha iu rikthye buxhetit tė ri, duke theksuar se do tė ketė njė rritje tė eksporteve me 60 pėr qind, investime nė infrastrukturė nė fshatrat e vendit, ujėsjellės, shkolla dhe qendra tė reja shėndetėsore, kanalizime, duke u pėrpjekur t’i bėjė ato “si lagjet e qytetit”.

Kryeministri mė tej pohoi se buxheti i dedikohet qytetarėve, ndaj ka rritur nė mėnyrė thelbėsore investimet pėr arsimin dhe shėndetėsinė. Berisha tha se ky buxhet shėnon njė rritje 8 pėr qind pėr shkollimin e vogėlushėve, tė rinjve dhe tė rejave tė Shqipėrisė, qė do pėrdoret pėr rikonstruksionin e qindra shkollave tė reja dhe rritjen e rrogave tė mėsuesve.

Duke folur pėr zhvillimet nė bujqėsi, Berisha theksoi zhvillimin e serave dhe mbjelljes dhe prodhimit tė ullinjve dhe shtoi se ky projekt po ecėn me shpejtėsinė mė tė madhe.

“Shqipėria po ndryshon ēdo ditė, mjerė ata qė kanė sy dhe nuk e shikojnė”, tha Berisha, duke shtuar se buxheti parashikon rritjen mė tė madhe tė pensioneve pėr vitin 2011 nė tė gjithė Evropėn.


/Shqip/


Postuar nga Vizioner datė 21 Janar 2011 - 13:31:

Cohu Shqiptar, cohu sot se neser eshte shume vonePostuar nga Vizioner datė 22 Janar 2011 - 10:50:

SALI BERISHA-KANCER I SHQIPERISE


Postuar nga Vizioner datė 22 Janar 2011 - 11:04:

KRIMINELI: Sali Berisha miting me kallash Lushnje 1997


Postuar nga Vizioner datė 24 Janar 2011 - 09:01:

Asgjė nuk ėshtė rastėsi!

-Marre nga "Shekulli"-

Nga Bledar H. Prifti | 24/01/2011 |

* * *

Asgjė nuk ėshtė rastėsi! Nuk ėshtė rastėsi qė ata qė tė krijuan ty si shtet, kurrė nuk patėn privilegjin, pėr tė drejtuar ty me menēurinė, drejtėsinė, dedikimin, kurajon, dhe ndershmėrinė qė i karakterizonte. Ti nuk preferove qė tė udhėhiqeshe nga figurat e ndritura, qė tė krijuan ty, por preferove qė tė drejtoheshe nga bashibozuke, injorantė, dhe haxhiqamilsat. Bile, shumė nga ata qė ty tė dhanė jetėn, ti ua more jetėn edhe shpirtin.

Nuk ėshtė rastėsi, qė nė njė kohė kur bota pėrgatitej pėr tė larguar mbretėrit, ti pėrgatiteshe pėr tė pjellė njė mbret fallco dhe matrapaz, qė do tė tregtonte dhe shndėrronte vendin nė njė plaēkė pėr interesa tė familjes dhe klaneve tė tij. Ti preferove njė mbret matrapaz dhe mediokėr, largove dhe vrave figura mendjendritura, si Fan Noli me mbėshtetėsit e tij.

Nuk ėshtė rastėsi, o populli im, qė u udhėhoqe pėr 45 vite me radhė nga njė regjim komunist, qė vetėm vriste edhe priste kėdo kundėrshtar qė i dilte para. Bijve tė tu mė tė mirė ti u hėngre kokėn dalė-ngadalė, pėrmes intrigave, kurtheve, dhe pabesive tė ngritura nga kusarėt, shejtanėt, dhe injorantėt, qė ti vure nė krye.

Nuk ėshtė rastėsi qė nė vitin 1990-ė, ti nuk rrėzove sistemin komunist, por e riciklove atė pėrmes metodave tejet tė sofistikuara mafioze dhe puēiste tė ideuara nga kupola komuniste dhe tė zbatuara nga pasardhėsit e tyre shpirtėror. Ti preferove qė tė udhėhiqeshe nga bashibozukė, injorantė, dhe haxhiqamilėt pasardhės tė devotshėm, tė regjimit komunist dhe syrgjynose dhe vrave ata, qė luftuan me mish e shpirt pėr demokracisė dhe drejtėsinė sociale.

Nuk ėshtė rastėsi qė pushteti Berishist pas "rrėzimit" tė regjimit komunist i shėmbėllente njė regjimi tė ri diktatorial ku vjedhja e pronės, dhuna, dhe eliminimet fizike tė kundėrshtarėve, u kthyen nė normė. Nuk ėshtė rastėsi qė nė vitin 1997-ė, presidenti neokomunist Sali Berisha ishte i gatshėm tė bombardonte dhe tė vriste protestuesit, edhe popullin e pafajshėm nė jug tė vendit. Nuk ėshtė rastėsi, qė kjo qenie e pashpirt me emrin Sali Berisha ishte e gatshme tė fuste popullin nė njė luftė civile pėr hir tė pushtetit tė tij.

Nuk ėshtė rastėsi, qė kjo krijesė e ēmendur dhe perverse ngaherė mobilizon popullin e tij, pėr t'u pėrfshirė nė antimitingje dhe vėllavrasje. Nuk ėshtė rastėsi, qė Sali Berisha, deklaronte vjet se ishte i gatshėm tė pėrgatiste qindra funerale tė reja pėr opozitėn dhe popullin e pafajshėm.

Ndaj sot e them me plot gojė se nuk ka asgjė tė rastėsishme nė masakrėn e 21 janarit, kur Sali Berisha, Ilir Meta, dhe Lulzim Basha hapėn zjarr mbi popullin demonstrues, duke vrarė dhe plagosur njerėz tė pafajshėm me shpirt demokratik, nė tė njėjtėn mėnyrė siē bėhet edhe nė Iranin e largėt tė Ahmadinexhadit. Mos u habisni, Sali Berisha dhe banda e tij ishin tė gatshėm tė organizonin shumė mė shumė funerale nga sa organizuan dje.

Berisha, Meta, dhe Basha janė krijesa mafioze, skizofrenike dhe perverse, qė duhen larguar sa mė parė me ēdo mjet e kusht pėr tė evituar organizimin e funeraleve tė mėtejshme. Ata janė krijesa qė nga mbreti matrapaz dhe mediokėr kanė marrė instinktin e shitjes sė interesave tė popullit dhe vendit pėr interesa tė pushtetit dhe eliminimin mafioz tė kundėrshtarėve tė tyre, dhe nga diktatori komunist kanė marrė instinktin e tė qenit agresiv dhe barbar deri nė atė pikė, sa do tė paralizonin ēdo ndjesi apo princip human.

Nuk ėshtė e rastėsishme, qė ti o popull u ngrite vrullshėm dhe forcėrisht nė vitin 1997-ė, pasi Shqipėria akoma vazhdonte tė kishte brenda njė plagė tė vjetėr, qė duhej pastruar dhe shėruar pėrfundimisht. Por nuk ėshtė rastėsi, qė pėrsėri aspirata e tua pėr demokraci dhe drejtėsi u manipuluan nė mėnyrė djallėzore, nga ajo klasė politike e cila bėri tė mundur riciklimin e Sali Berishės nė politik, ashtu siē u bė i mundur riciklimi i neokomunistėve nė vitin 1990-ė.

Nuk ėshtė rastėsi, qė ti o populli u ngrite vrullshėm dhe forcėrisht nė 21 janar, pasi plaga e vjetėr vazhdon tė mbajė tė sėmurė dhe tė acaron vazhdimisht. Sėmundja ėshtė shumė e rėndė dhe ka kapur ēdo kapilar tė shoqėrisė dhe politikės, pėrfshirė sistemin e ndjesive dhe logjikės. Kjo sėmundje ka kapur mediat dhe intelektualėt, opinionistėt dhe simpatizantėt, politikanėt dhe jopolitikanėt. Edhe kjo nuk ėshtė rastėsi.

Ajo ėshtė njė lojė e ndyrė qė orkestrohet nga tentakulat e pushtetit tė hedhura mes nesh me qėllim pėr tė shkatėrruar ēdo princip, normė, dhe vlerė qė mbanė gjallė dhe tė bashkuar njė shoqėri. Kėto mostra tė quajtur intelektualė dhe opinionistė kanė marrė udhėzimet nga pushteti pėr tė shkatėrruar ēdo ndjesi dhe vlerėsim mbarėshoqėror mbi atė ēka pėrbėn tė drejtėn, tė vėrtetėn, moralen, dhe tė mirėn.

Sot, ti o populli im je shndėrruar nga kėto mostra dhe shejtanė nė njė entitet pa moral, rregulla, norma, vlera bazė, dhe kohezion social. Sot, ēfarė ėshtė e moralshme pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, ēfarė ėshtė e drejtė pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, ēfarė ėshtė e vėrtetė pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, ēfarė ėshtė vjedhje pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, ēfarė ėshtė vrasje pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, kush ėshtė kriminel pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, kush ėshtė hajdut pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, ēfarė ėshtė diktaturė pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin, ēfarė ėshtė dhimbje pėr njėrin nuk ėshtė pėr tjetrin.

Sot, ti o populli im ke humbur ndjesinė mbi tė drejtėn, tė vėrtetėn, moralen, dhe demokratiken. Sot, primitivizmi dhe kafshėria kanė pushtuar botėn tėnde humane aq sa pėr njė rrogė apo post tė qelbur shndėrrohemi nė bisha dhe qenie tė pashpirta dhe nuk na bėjė mė pėrshtypje dhimbjet dhe vuajtjet e tė tjerėve.

Sot, shikojė media, analistė, intelektualė tė pashpirt dhe tė pavlerė, qė belbėzojnė dhe vjellin vrer mbi ēdo gjė, qė kėrcėnon pozitat e tyre tė mercenarit tė pushtetit. Kėto ditė kam dėgjuar dhe lexuar analistė dhe intelektualė, qė nuk kanė asgjė humanė, dhe aq mė tepėr intelektuale, nė botėn e tyre.

Kam dėgjuar dhe lexuar analistė dhe intelektualė qė rrinė veshur me kostume dhe kollare, por qė nė brendėsi tė tyre janė bosh dhe pa kurrfarė vlere intelektuale dhe njerėzore. Kam dėgjuar dhe lexuar analistė dhe intelektualė mostra dhe tė djallėzuar dhe injorantė, qė sulmojnė popullin protestues dhe viktimat e pafajshme dhe mbrojnė mafien e pushtetit Berisha-Meta. Kam dėgjuar dhe lexuar analistė dhe intelektualė mjeranė dhe zorzopė tė shndėrruara nė prostituta dhe shėrbėtorė tė djallit, injorancės, dhe sė keqes.

Kam dėgjuar dhe lexuar analistė dhe intelektualė qė mund tė konsiderohen jashtėqitje tė shoqėrisė dhe kurrsesi "truri" apo "paria" e saj. Nuk po ju tregojė asgjė tė re pasi kam shkruar shumė pėr mediat dhe intelektualėt tanė dėshtakė, primitiv, dhe mostra tė cilėt ngaherė bėhen prostituta tė pushtetit tė radhės dhe kurrė nuk kanė luftuar pėr tė vėrtetėn, tė drejtėn, dhe tė mirėn e popullit tė tyre.

Demonstrata e 21 janarit ishte thjesht njė reagim, qė krijohet kur pėrpiqesh tė pastrosh njė plagė tė vjetėr, qė ka grumbulluar shumė qelb dhe, qė shkakton nė mėnyrė tė vazhdueshme viruse dhe shumė dhimbje.

Por mė shumė sesa me politikėn, kjo demonstratė ka tė bėjė mė shoqėrinė shqiptare. Dialektika e fuqishme politike ka nxjerrė nė dritė problemet serioze, qė ka shoqėria pėr sa i pėrket ndjesive dhe perceptimeve qė kanė kapilarėt e shoqėrisė mbi moralen, tė drejtėn, tė vėrtetėn, tė mirėn, dhe demokratiken.

Ajo betejė qė nisi mė 21 janar DUHET tė vazhdojė deri nė rrėzimin jo vetėm tė kėtij pushteti mafioz dhe monstruoz, por deri nė pastrimin e plotė tė shoqėrisė sonė nga mentaliteti diktatorial dhe metodat primitive, pseudointelektuale, dhe antidemokratike tė cilat shkatėrrojnė moralin dhe vlerat e shoqėrisė sonė. Gjaku i derdhur i Faikut, Ziverit, dhe Hekuranit ėshtė detyrimi ynė moral e njerėzorė dhe nderi i gjithsecilit pėr tė ēuar deri nė fund kauzėn pėr tė cilėn ata dhanė jetėn. Ju prehtė shpirti nė paqe vėllezėrit e mi!

* * *

p.s. Duke lexuar Artikullin dhe fillova te "hecja" neper rrjeshtat e tije, mendoja se "X" shprehje duhet theksuar(bere me te zeze-te binte ne sy) por, duke hecur edhe me poshte, edhe me poshte, edhe me poshte kuptova qe, i gjithe mendimi eshte per tu theksuar keshtu qe, se lujta fare sepse DO I HUMBNIN VLERAT!

Respekt dhe perulje nga une, perpara Autorit.


Postuar nga Vizioner datė 20 Shkurt 2011 - 10:01:

20 shkurt 1991 - 20 shkurt 2011, nga diktatura e proletariatit te ajo e korrupsionit

Janė sėrish bijtė e partisė sė Punės. Janė sėrish ēunat e ish-Bllokut, qė janė shpėrndarė nė tė gjitha arteriet qeverisėse tė vendit. Nė Legjislativ, Ekzekutiv, Gjyqėsor, parti politike, institucione tė pavarura kushtetuese. Tė gjithė tė lidhur familjarisht, ideologjikisht apo shpirtėrisht me regjimin komunist, tė cilit u shėrbenin dhe ai ua shpėrblente duke i shkolluar dhe duke i bėrė pjesė tė elitės sė ardhshme tė vendit.Nė krye tė piramidės qėndron i vetėquajturi "antikomunisti mė i egėr" Sali Berisha, 67 vjeē, anėtar i devotshėm i PPSH-sė prej vitit 1968, njė vit pasi ishte diplomuar nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Tiranė. Partia e specializoi nė degėn kardiologji dhe e emėroi si asistent/profesor mjekėsie nė tė njėjtin universitet dhe mjek kardiolog nė spitalin e Pėrgjithshėm tė Tiranės. Nė vitet '70, z.Berisha merret me punė kėrkimore nė fushėn e kardiologjisė nė Shqipėri dhe emėrohet profesor kardiologjie nė Universitetin e Tiranės.

Nė vitin 1978 bėn studime tė avancuara dhe trajnime nė Paris. Nė vitin 1989 iu dha titulli Profesor nė Universitetin e Tiranės, ndėrkohė qė prej shumė vitesh ishte sekretar i partisė nė organizatėn e spitalit, duke drejtuar edhe ndėshkime mjekėsh, siē ishte internimi i disa kolegėve nga Tirana pėr nė Kavajė. Nė dhjetor tė 1990-ės, kthehet urgjentisht nga Italia dhe ngarkohet nga presidenti i asaj kohe Ramiz Alia, qė tė ndėrhyjė te studentėt. Berisha shkoi dhe mbeti atje, derisa mori nė dorė frenat e partisė sė parė opozitare PD, pas tė cilės u formuan edhe parti tė tjera, ku u shpėrndanė ish-anėtarėt e PPSH-sė.

PD-ja duhet tė ishte bashkimi politik i tė shtypurve nga regjimi komunist, por u kthye nė ēerdhen e komunistėve fanatikė me nė krye Sali Berishėn. Nė propagandė Berisha ishte antikomunisti i flaktė, por nė realitet ai pėrdori po ato metoda tė regjimit komunist pėr tė sunduar popullin, nė mandatin e parė 1992-1997 dhe mė pas nė mandatin tjetėr tė nisur nė 2005-ėn, dhe pėr tė mos e lėshuar kėtė njė muaj mė parė qėlloi edhe mbi turmėn, duke vrarė 4 njerėz, atė veprim qė nuk guxoi ta bėnte as Ramiz Alia 20 vite mė parė, kur revolta popullore rrėzoi bustin e Enver Hoxhės.

Ndėrsa kohė pas kohe dalin dokumente dhe lidhje tė tij me ish-regjimin tė cilit i shėrbeu me aq pėrkushtim, ai nuk i ka fshehur kėto lidhje pėrkundrazi. Pak muaj mė parė, kur nė media doli njė fotografi, ku mjeku Sali Berisha shėtiste nė njė varkė nė Liqenin e Pogradecit, apo rrinte pranė oxhakut nė shoqėrinė e djalit tė ish-diktatorit Enver Hoxha, kryeministri i sotėm evokoi me pathos atė fotografi dhe kohėn e shkuar si i pėrkėdheluri i bllokmenėve. Liljana Hoxha, nusja e djalit tė vogėl tė Enver Hoxhės ishte shprehur se: "Atė vit ne ndodheshim me pushime nė Pogradec. Ky takim ku janė publikuar edhe fotot ėshtė pėr shkak tė dy vjetorit tė vajzės sime. Saliu ėshtė pritur pėr vite tek ne si mik i familjes. Deri para viteve '90, ne jemi takuar shpesh...".

Dihej botėrisht atėherė se tė ecje pėrpara nė atė regjim obskurantist duhej tė kishe besimin e partisė, tė kishe dhėnė prova besnikėrie, dhe nėse ishe i pėrndjekur nga regjimi duhej tė bėheshe bashkėpunėtor i sigurimit tė shtetit, siē mendohet se janė shumica e atyre qė aderuan nė PD.

Sali Berisha ishte njėri prej tė besuarve tė partisė, sepse ajo e ēoi edhe pėr specializim nė Paris, kur shumė pak shqiptarė kishin fatin ta shikonin Parisin edhe nė televizor bardh e zi. Si ai "Bijtė e partisė" nuk kanė munguar dhe ajo i rriti, i shkolloi dhe i bėri gati pėr brezin tjetėr, qė sot dy dekada pas rėnies sė bustit tė Enver Hoxhės qeveris vendin dhe ka frenat e pushtetit. Nė fjalimet e veta patetike Berisha u drejtohet bllokmenė disa prej figurave tė opozitės, por duke mos llogaritur se sa bllokmenė, ēuna blloku dhe bij tė partisė kanė pėrreth vetes.

Nė krye tė qeverisė sė ish-sekretarit tė PPSH-sė, Sali Berisha, janė deputetė dhe ministra pinjollėt e ish-nomeklaturės komuniste qė drejtuan vendin gjatė regjimit monist. Janė ish-zyrtarė tė besuar tė regjimit tė shkuar, apo bijtė dhe nipat e tyre, qė sot janė veshur deputetė, apo ministra nė qeverinė e Sali Berishės. Emra tė tillė si Genc Ruli, Genc Pollo, Ridvan Bode, Tritan Shehu, Sokol Olldashi, apo Jemin Gjana.

Bij tė partisė dhe "ēuna blloku" edhe nė opozitė, e cila i ka trashėguar lidhjet familjare dhe shpirtėrore me regjimin e kaluar. Nė krye tė opozitės shqiptare ėshtė Edi Rama nipi i ish-anėtarit tė Byrosė Politike, Spiro Koleka, aleat i tij ėshtė Skėnder Gjinushi, ish-ministėr Arsimi i regjimit komunist. Rreth tyre janė deputetė apo zyrtarė vendorė, bij apo familjarė tė ish-drejtuesve tė regjimit tė vjetėr.


***


Disa prej emrave tė deputetėve tė PD-sė dhe PS-sė qė kanė lidhje familjare dhe shpirtėrore me regjimin e shkuar. Por kėta janė vetėm disa ilustrime tė faktit se nė piramidėn shtetėrore tė vendit, nė postet kyēe janė "bijtė e partisė" dhe "ēunat e bllokut""Bijtė e partisė" nė PD

Ridvan Bode (52 vjeē) financier i lartė bujqėsie, shef finance deri nė 1990 dhe pedagog nė Kamėz.

Rajmonda Bulku (53 vjeēe) aktore, ishte bashkėshorte te njė pinjoll blloku komunist.
Vjehrra e saj Eleni Pashko, ishte zv.ministre dhe anėtare e Byrosė Politike, ndėrsa vjehrri Josif Pashko njėri prej bashkėpunėtorėve tė ngushtė tė Enver Hoxha.

Jemin Gjana (61 vjeē) ekonomist agrar prej vitit 1975.

Sokol Olldashi (39 vjeē) nipi i Dashnor Mamaqit, ish-kryeredaktor i ZP-sė dhe mė pas sekretar i Partisė sė Tiranės, i shpallur armik nga regjimi i Hoxhės.

Genc Ruli (53 vjeē) drejtori i makina-importit nė ministrinė e Tregtisė sė Jashtme qė nė kohėn e komunizmit.

Ilir Rusmajli (46 vjeē) djali i Ēajup Rusmajlit, ish-drejtor i RTSH-sė prej vitit 1976.
Tritan Shehu (62 vjeē) mjek nė QSUT prej vitit 1975

Albana Vokshi (40 vjeēe) pinjolle e njė familjeje tė lidhur ngushtė me regjimin komunist. Bijė Vokshi, njė e afėrme e familjes kishte lėshuar shtėpinė e saj nė Tiranė, pėr tė bėrė vend themelimi tė Rinisė Komuniste nė 1941.

Genc Pollo (48 vjeē) djali Stefanaq Pollos, historian dhe akademik i njohur i kohės sė regjimit komunist

Ilir Bano (60 vjeē), inxhinier nafte dhe zyrtar nė ministrinė e Burimeve Minerare dhe Energjetike nė vitet 1991-1993.

Fatos Beja (63 vjeē), filolog, prej vitit 1971 redaktor nė ATSH dhe mė pas pedagog nė Universitetin e Tiranės."Bllokmenėt" e PS-sė

Ditmir Bushati (34 vjeē) diplomuar pėr drejtėsi. I ati Sulejman Bushati, ishte sekretar i parė i partisė nė disa rrethe tė vendit gjatė kohės sė komunizmit si Kukės apo Lushnjė.

Namik Dokle (65 vjeē) prej vitit 1970 gazetar dhe drejtues nė organet e PPSH-sė. nė 1989 sekretar i Sindikatave tė Shqipėrisė dhe mė pas kryeredaktor i ZP-sė.

Ilir Gjoni (49 vjeē) djali i ish-anėtarit tė Byrosė Politike tė PPSH-sė.

Gramoz Ruēi (60 vjeē) prej vitit 1978 drejtues nė organe partiake dhe shtetėrore, ndėrsa nė vitin 1991 (shkurt-qershor) ishte ministėr i Punėve tė Brendshme.

Fatmir Xhafaj (52 vjeē) prej vitit 1982 jurist dhe gjyqtar si dhe funksionar nė organizatat rinore dhe shoqėrore.


Postuar nga Vizioner datė 21 Shkurt 2011 - 10:24:

Video e shkurtit '91:Kush ėshtė nė makinėn e Sigurimit tė Shtetit?

Shumė herė, nga personat qė kanė marrė pjesė nė lėvizjet dhe protestat e vitit 1991, ėshtė bėrė pyetja ku ka qenė vetė Berisha nė 20 shkurt 1991 ditėn e rrėzimit tė bustit.Emisioni Bypass Show i Agim Bajkos ka transmetuar njė video e cila mund tė gjendet edhe nė You Tube. Nė video shihet sheshi para universitetit, (sot Sheshi Nėnė Tereza) dhe turma tė mėdha protestuesish, tė rrethuar nga kordonė policorė.
Papritur nė mes tė sheshit, kalon njė makinė, mes pėr mes njerėzve qė thėrrasin "Ushtria ėshtė me ne".Bypass Show ka ngritur pyetjen: Kush ėshtė personi qė shihet nė makinėn e sigurimit tė shtetit?
Siē mund ta dalloni lehtė nėse shihni videon, personi nė makinėn qė vjen rrotull sheshit tė mbushur me protestues dhe policė ėshtė Sali Berisha.Kjo video e transmetuar nė ByPass Show


Postuar nga Vizioner datė 20 Maj 2011 - 08:39:

Zgjidhja?Ēaushesku!


- Geri Kokalari | 20/05/2011 | -


Si rezultat i injorancės nė financa dhe komplotit me skema piramidale si ato tė Vehbi Alimuēės, Berisha solli falimentimin e Shqipėrisė dhe i vuri zjarrin vendit nė 1997-n. Gjaku i mijėra shqiptarėve tė vdekur nė kaosin e krijuar, vazhdon ende tė pikojė nga duart e tij. Nė 2005-n, Berisha gėnjeu sėrish gjatė rrugės sė tij pėr tė rimarrė pushtetin. Bėri premtime tė mėdha pėr luftė kundėr korrupsionit qė sot rezultojnė false, dhe thjesht "u shndėrrua" nė dhelprėn qė bėn roje nė kotecin e pulave.


Mėnyrat e tij djallėzore dhe kriminale dolėn nė sipėrfaqe nė 2008-n me shpėrthimin nė Gėrdec, qė solli vdekjen tragjike tė 26 shqiptarėve, si dhe me pėrpjekjen e firmės "AEY" pėr tė mashtruar qeverinė e SHBA-ve; me ndihmėn zyrtare tė qeverisė shqiptare, pėr tė mos thėnė asgjė nė lidhje me "aksidentin automobilistik" qė vrau Kosta Trebickėn.


Shenjat e gishtave tė familjes Berisha mund tė gjenden lehtėsisht nė skenat e krimit nė Gėrdec dhe "AEY". Gjatė rrugės sė tij, Berisha minoi parimin kyē tė demokracisė, lirinė e fjalės, duke intimiduar mediat qė kritikonin sundimin e tij diktatorial. Mė pas, ai kreu mashtrimin e madh elektoral tė 2009-s, me qėllim konsolidimin e kthetrave tė tij nė pushtetet.


Ashtu siē kam shkruar edhe mė parė, Berisha e ka parė Tiranėn si copėn kryesore tė pazėll-it, qė do t'i mundėsonte forcimin e pushtetit diktatorial nė Shqipėri, ndėrkohė qė pasuron veten dhe familjen e tij. Me poshtėrimin qė pėsoi nga rezultati i zgjedhjeve vendore nė Shqipėri, grabitja e rezultatit tė Tiranės u bė vendimtare pėr tė. Vetėm kjo grabitje i shpėtonte atij fytyrėn jashtė e brenda PD-sė. Nuk duhet tė ketė asnjė lloj dyshimi mes shqiptarėve se, Berisha e ka vendosur rezultatin e zgjedhjeve tė Tiranės qė pėrpara 8 majit.


Me kėtė, Berisha i vuri vulėn mashtrimeve tė pėrsėritura elektorale. Shqiptarėt tashmė duhet tė kenė tė qartė diēka: Nėse ai ia del me sukses tė marrė me dhunė pushtetin lokal nė Tiranė, ky ėshtė sinjali mė i qartė qė ai nuk do tė iki mė kurrė nga pushteti nė Shqipėri, as tani, as nė 2013-n dhe as pėr aq kohė sa merr frymė.


Mos prisni shpėtim nga Amerika apo BE-ja. Pėrpos faktit se manipulimi i votės ka ndodhur nėn hundėn e tyre, Berisha e di mirė se kėta "iriqė pa gjemba", do ta mbėshtesin rezultatin.

Ata do tė vazhdojnė tė rrinė gjysmė-fshehur nėn gurė, pėr sa kohė qė stabiliteti do tė ekzistojė. Pėr kėtė arsye, ka vetėm njė leksion qė Sali Berisha - dhe Departamenti Amerikan i Shtetit, pėr sa i pėrket - do tė kuptojnė. Vetėm njė. Ai ėshtė i njėjti leksion qė populli i Rumanisė i dha Nikola Ēausheskut.


Postuar nga RAIMONDI datė 21 Maj 2011 - 05:39:

Ky Gery nuk duhet marre ne konsiderate cfare thoe , sepse ky e shan Salen nga inati qe Sala nuk ja vari fare --

--Natyrisht Sala duhet hequr nga pushteti , por te mos haroje ky qoftja qe Sala ka shume elektorat me vete , ndaj nuk mund ta thuash ate qe thote ky qe ta marresh Salen zvarre si Caushesku sepse fut vendin ne vellavrasje

--Psh ne Vlore gjysma e Vlores jane me Salen .--- ne Korce po ashtu etj

------Sala duhet hequr me protesta paqesore ku te mbizoteroje dashuria per Shqiperine dhe ku focusi i protestes te jete mungesa e drejtesise dhe patriotizmit qe cfaq Sala ne qeverisje ......

------ -Vetem me keto argumente ritet dhe behet efektive protesta e opoziites dhe merr karakter kombetar --Ne te kundert ajo proteste merr karakter partiak dhe con ne perplasje ne mes te popullit .....


Postuar nga Vizioner datė 21 Maj 2011 - 07:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
Ky Gery nuk duhet marre ne konsiderate cfare thoe , sepse ky e shan Salen nga inati qe Sala nuk ja vari fare --
RAIMONDI, nuk e di se per cfare nuk ia ka var Krimineli atij por, di qe Geri eshte i vetmi Shqiptar qe e ngren ZERIN hapur, ne cdo FORME, ne cdo Institucion nderkombetare kundra Kriminelit!

* * *

Me ne fund, nderkombetaret u "zgjuan" dhe po e kuptojne si dhe po dalin HAPUR kundra Regjimit Diktatorial-Kriminal te Sali Berishes.

Veprimet e tyre, duke pare dhe takimin e djeshem te Arvizut me Edi Ramen, duke mos ja VARE me Sali Kryeplakut, duke pare deklaratet e tyre mbas ketij takimi, tregon qe nderkombetaret po pregatisin rrezimin e ketij Krimineli, e kasaj Bande kriminale qeveritare.

Arvizu, me duket, po e kupton qe po "mbronte" nje njeri Kriminel...mbase dhe pa dashje=me naivitetin e nje kulture demokratike Amerikane!

Veprimet dhe "gabimet" Ligjore me dashje te KQZ-se per te rrezuar rezultatin REAL tashme te ditur nga te gjithe shqiptaret dhe nderkombetaret bene qe vezhguesit-ndjekesit e drejtperdrejte te ngjarjeve ne shqiperi te kuptojne se nga kush qeveriset populli shiqptare!!!

Kjo, eshte nje shprese per Shqiperine, per popullin ne pergjithesi dhe per njerzit e ndershem-politikisht ne vecanti!


Postuar nga arturm datė 21 Maj 2011 - 09:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
------Sala duhet hequr me protesta paqesore ku te mbizoteroje dashuria per Shqiperine dhe ku focusi i protestes te jete mungesa e drejtesise dhe patriotizmit qe cfaq Sala ne qeverisje ......
Beji beji ca protesta paqesore ti Rajmondo! Shko se Salen aty e ke, duke ta bere me dore nga dritarja e Kryeministrise.


P.s. E mban mend se cfare ka thene Namik Hoti rafmet paste?


Postuar nga RAIMONDI datė 21 Maj 2011 - 14:48:

Qe Geri e ngre zerin ben mire ,por ai deri tani e ngrinte zerin ne mbrojtje te Shqiperise se donte qe te zinte ndonje vend ne qeverine shqiptare--dhe ne fakt ai donte qe Sala ta zgjidhte ate president te Shqiperise----
------Por Sala nuk ja vari atij--------dhe tani nga inati ai flet kunder Sales

--- Gery eshte shume deficent ne punet e politikes ,me kujtohet kur ai i dergoi nje lete presidentit Bush dhe letra ishte diletante fare---- Geri vuan nga sindroma e ballistave qe jane koqe kandari te lindura , por qe sidoqofte tani ai eshte reshtuar me PS-ne dhe hajde mo le te flasi --Por ato qe thote ai nuk behen dhe jane te gabuara

--------- Problemi eshte se Sala ka shume elektorat me vete dhe opozita duhet te dali me nje alternative te tille qe tja heqi ate elektorat Sales , jo te flasin gazetat e opozites qe ne nuk jemi popull sepse jemi me Salen

------Keto i thone vetem ata qe jane te pa afte --populli nuk fajesohet kurre , por opozita duhet te gjeje argumentat dhe ti paraqesi ato ne ate menyre qe ta beje popullin per vete

---- Gazetat e opozites ne menyren si shprehen bejne percarjen e popullit dhe risin hendekun midis simpatizanteve ---- Kjo eshte e gabuar

--Gazetat duhet te flasin ne ate menyre qe ti heqin elektoratin Sales , dhe jo te ndikojne ne arMiqesimin e elektoratit duke e share Salen me vend e pa vend me nje gjuhe te helmuar

---Kjo opozite megjithse ka te drejten ne anen e saj nuk din te beje analizen se cila eshte tendenca e elektoratit ne pergjithesis dhe cilet jane ata faktore qe e rrisin elektoratin ne favor te ceshtjes se saj te drejte


----------- Dmth opozita nuk eshte bindese me punen e saj ne popull, nuk din ti beje njerezit te ndergjegjshem per keto qe ka bere Sala ne menyre pastaj qe populli te ngrihet dhe ta marri Salen per zhap bythe dhe ta hedhi ne ......Vucidol lol

--- Nga ana tjeter ne radhet e opozites eshte nje lloj njeriu qe kerkon te beje nje ndarje gjeografike te shqiptareve dhe per shkak te ketyre, gjithe lufta e opozites zhveresohet ne syte e shqiptareve......

--- Keta jane tipi i Fajtorit qe duke gjetur sebepin e Sales shajne shqiptaret si komb ,
--Keta jane shume te paket ne numer , mirpo keta flasin me shume sepse keta jane njerez me nje axhende antishqiptare , dhe duke folur , keta krijojne edhe brenda opozites percarje . ndersa ne kampin tjeter te popullit keta diskretitojne opoziten dhe qellimet e saj fisnike --Keshtu qe duke pasur keta gjarperinj te vegjel ne gjirin e saj opozita copezohet dhe armiqesohet populli me opoziten..

-------- Ne fakt Sala megjithse nuk ka te drejte ai eshte shume karizmatik , te ben per vete --
--------Sepse Sala flet me pasion , me force , ai genjen bukur duke perdorur humorin dhe duke e sfiduar opoziten ne debate ., duke qene gjithmone ne sulm dhe sulmet e tij ai i pasuron me figura ..... hahahahahahahahaha

--- Ai flet njelloj si puna ime ----
---------- Kur nga ana tjeter Sala nuk ka te drejte fare ne azgje qe thote se ka bere nje qeverisje skandaloze keto vite qe e ka shkateruar vendin ne emer te privatizimeve , por qe me shkathtesine e tij ne te folur harrin ta beje te zezen te bardhe .......shtoji pastaj qe Sala eshte bere mjeshter ne vjedhje votash ......

Dhe Opozita katandiset qe fiton me rezultat te ngushte ........ Ndaj opozita duhet te gjeje ato argumenta qe e bejne Salen me ekipin e tij pakice , jo te flasi opozita qe fajin e ka populli se ne kete menyre tregon qe eshte opozite pa nivel fare ...

-----
--------Opozita ne ket menyre vepron si ai mashkulli qe i vete nje femre dhe ngaqe ajo nuk ja fershellen fillon e gjen justifikime tek vetja duke thene :...ik ore se ajo s'ishte gje fare ,me mire qe ndodhi keshtu --looooooooooooooooooool ----------

Me nje fjale duhet opozite me kurvare te sprovuar qe edhe kur jane pa mjete financiare fare,
ja bejne mendjen pordhe femres ne ate derexhe saqe ajo e merr ne tel 20 here ne dite duke i care trapin se kujton qe ai eshte ndonje boss intelektual , kur ne fakt ai eshte nje varfanjak aq i madh sa benzoli i makines i ri tek niveli qe mban llamben ndezur -- ---
I q...nenen , ca kohe te arta lol Vlore me kujton kjo ........kishte varferi shume , por edhe premtime shume , po drita s'kishte ama loooooooooooooooooooool

--hahahahaahahahahah u dhivaaaaa ------Se mu kutjua kur loznim ne nje lokal , ku dritat ishin prere dhe ne loznim pes kac me qirinj ndezur , dhe benim hile skandaloze -
- I Zoti i lokalit , nje shoku im loste me ne . Kur vinte ndonjeri dhe donte ndonje birre ;Ky i thosh : Shko mere tek frigoriferi ndersa loja vazhdonte --Ndersa nipi I tij ishte shume shkerdhat me thoshte mua ne vesh :Ky dajua im eshte shume i shemtuar ---
I thosha une : Boll ore se na cave trapin boll , shkerdhate .... C'eshte ky nip mor aman ..hahahahahahaha-----------------Por nipi ishte moshe me e madhe se Dajua hahahaahahahahahaha

Eh ca kohe ishin ato !!!!.....Shijonim kenaqsiNe e fajshme ..... se ishim me Salen, ishim demokrate looooooooooooooooooool hahahaahahahahaha

Nuk di si eshte koha jashte se jam akoma shtrire ne krevat , si lugat ----LO

Duhet me u cue. Do shkoj te bej nje dush ..... --Ka qejf ndonjera te vije te bej dush me mue ?..... Mos kete frike se nuk e prek me dore ,vetem dush do bejme ....


Postuar nga Vizioner datė 26 Gusht 2011 - 18:14:

Kryeministri i firmos letrat jopublike si Enver Hoxha: ‘Juaji, Sali Berisha’Disa ditė mė parė janė hedhur nė “You Tube” dy video me titull “Jeta Private e Enver Hoxhės”. Nė video shiheshin qartė disa episode nė sjelljen e Hoxhės gjatė pushimeve tė ngjashme me ato qė i servir publikut Berisha gjatė verės, pėrfshirė notin nė det, mėnyrėn e takimeve etj. Vetėm se Enver Hoxha nuk i kishte pėr “konsum publik”.

Dhe me sa duket ka edhe sjellje tė tjera, nė tė cilat kreu i sotėm i egzekutivit shqiptar pėrpiqet t’i ngjasojė ish-udhėheqėsit historik tė komunizmit shqiptar.

Nė njė letėr qė Berisha i ka dėrguar nė 2009 politikanit shqiptar tė Maqedonisė Ali Ahmetit. Firmosja e letrės qė gjendet edhe nė letra tė tjera jopublike tė Berishės ėshtė e njėjtė me mėnyrėn e famshme unike tė firmosjes sė letrave prej Enver Hoxhės: me termin “Juaji”.


Berisha: Pse u bėra komunist

Sali Berisha, ish- komunist dhe ish-sekretar partie, ishte anėtar i Partisė sė Punės nga viti 1970 deri nė 1990. Sot ai ėshtė i vetmi ish-komunist qė vazhdon tė jetė nė pushtet dhe nė politikė nė ish-vendet komuniste tė Europės.

Tesera e Partise


Nė njė intervistė televizive Sali Berisha e ka justifikuar kėshtu anėtarėsimin e tij nė PPSH:

“…Unė jam anėtarėsuar nė Partinė Komuniste nė vitin 1970. Ka pasur arsye. Arsyeja ėshtė sepse u ndikova nė mėnyrė shumė thelbėsore nga pushtimi i Ēekisė. Njė natė, njė ushtri prej 300.000 trupash, tanke e tė gjitha mjetet, pushtoi njė vend qė tentoi tė dilte nė liri ose tė paktėn kėshtu besonim. Ishte shumė e pėrhapur ideja se pas Ēekisė do tė ishte Shqipėria. Gjė pėr tė cilėn unė isha shumė i vendosur si qytetar tė qėndroja nė atė pozicion qė duhet tė qėndrojė ēdo qytetar nė rastin e njė pushtimi kombėtar…”Hajde idiot hajde. Ti je i rrjedh or kafshe e ndyre, nuk di as te "mbrohesh" psene, pse na paske hyre ne Parti! Kujt ja shet keto mor Injorant!!!???


Postuar nga Fajtori datė 27 Gusht 2011 - 05:10:

Me vjen keq vetem per dicka.

Po lexoj keto dite nje liber mbi reklamat (jo i pari xhanem). Ne keto libra spjegohen stilet e propagandes dhe reklames. Gjithashtu spjegohen dhe diferencat mes tyre, megjiese te dyja kane te bejne me bindjen e publikut (persuasion techniques). Duke qene se marr vesh ca nga montazhi dhe gazetaria e di mire si aplikohen keto teknika, prandaj e kuptoj si paketohen lajmet dhe kronikat ne epoken e telekracise.

Ajo qe me vjen keq eshte se Vizioner per shume lexues eshte bere burim i pabesueshem dhe e shikojne si njeri propagandistik. Kur arrihet ky stad, cfaredo te thuash ti nuk e besojne njerezit. prandaj me vjen keq, sepse ndonjehere thote gjera te hajrit.

Ceshtja eshte se, ashtu si me Salen (qe vfaredo budalleku te thote e cfaredo krimi te beje do e besojne), edhe Vizioner cfaredo te thote e te beje pak do e besojne. Ja per kete me vjen keq. Si gjithmone te kundertat ne fund kane te perbashketa


Postuar nga Vizioner datė 03 Tetor 2011 - 19:33:

Letėr kongresmenit Engel

Nga Geri Kokalari

30 Shtator, 2011

Shkėlqesia Eliot Engel

SHBA Dhoma e Pėrfaqėsusesve

Uashington,DC20515Citoj nje pjese:

"Kongresmeni Engel: Gjatė viteve unė i kam admiruar pėrpjekjet tuaja pėr parandalimin e spastrimit etnik tė shqiptarėve tė Kosovės. Ėshtė e sigurt qė puna juaj gjithashtu ndihmoi nė heqjen e diktatorit tė pamėshirshėm Slobodan Milosevic nga pushteti dhe dėrgimin e tij nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė atje ku i takonte tė ishte".


Me tej:

"Prandaj jam duke kruajtur kokėn me hutim tani qė mora vesh se javėn e kaluar ju po vraponit rreth e pėrqark Nju Jorkut duke ngritur dolli me Sali Berishėn dhe duke lavdėruar pėrpjekjet e tij tė paqėna pėr tė promovuar demokracinė nė Shqipėri. Sinqerisht, kjo mė vjen si surprizė kur dihet qė ēdokush qė njeh Shqipėrinė e di se Berisha nė mė tė mirėn ėshtė, njė aoutokrat/despot i korruptuar, dhe nė mė tė keqen, njė diktator, besnik ndaj rrėnjėve tė tij komuniste. Ai ka shkelur ēdo shtyllė tė demokracisė nė Shqipėri".... Kush ka Interes ta lexoje komplet letren ne linkun http://www.shekulli.com.al/shekulli...resmenit-engel/ , jua sygjeroj dhe keshilloj.


Postuar nga SHKODRA4001 datė 24 Nëntor 2011 - 22:09:

Re: Sali Berisha, ish Komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise!

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Sali Berisha, shkaterruesi i Shqiperise. Po, eshte ai, Komunisti i pa Renovueshem qe prej 17- vjetesh, me politiken e tij te ndyre, te shkolles Komuniste, Bollshevike, Leniniste e ka kthyer Shqiperine 200 vjet mbrapa ne krahasim me Europen!!! Kur, ne kohen e Monizmit, ishim 100 vjet mbrapa!!!
Ai eshte vrases !
Ishte ai President kur ne shqiperi u vrane me dhjetra njerez!
Ishte ai President, i cili, nuk mbrojti popullin e vet nga gjak derdhja!
Ishte ai President dhe Presidenti qe lejoi piramidat dhe nepermjet tyre, i premtoi popullit te varfer, Parajsen pa punuar!
...Kam qene ne shqiperi ne Gusht te 2006 dhe e kam ndigjuar me veshet e mije kur tha ne TV se ; "Ju gaaaraaantoooooj, Paret e juaja jane te sigurta" !!! Dhe, ku ishin paret e sigurta!? Perfundimin e dime te gjithe tani!
Ato vite (2007-2009) nuk harrohen ! Nuk i harrojne, besoj, familjet qe humben njerezit e tyre!
Ishte Sali Berisha qe me injorancen e tije Njerezore dhe Politike, futi Fatos Nanon ne Burg dhe si rrjedhoje, e beri ate ne nje fare menyre-indirekt, Hero! Kush donte te dinte per Fatos Nanon se kush ishte, perpara se te hynte ne Burg !? Po, familjaret e tije dhe ca shoke!
Menyra Komuniste e Sali Berishes, e trajtimit te problemeve, te krijimit te UNI-t, te vetevendosjes, solli F.Nanon ne pozitat qe NE tani i dime...!
Nje Ish president i deshtuar, qe duhet te ishte ne Burg per Tradheti karshi popullut, vazhdon me injorancen e tije, dhe behet Kryeminister!!!

Prap, komunisti-Sali-injoranti, ka dy vjet ne Qeverisje dhe Shqiperia eshte kthyer si ne mes jete!

Sollaku nuk eshte problemi i Shqiperise, problemi i Shqiperise eshte Komunisti Sali !

Sollake do ikin e do vijne, por politika e ndyre-ambicioze-shkaterruese e Sale Torrollakut do te ngeli mbishpatullat e popullit shqiptare, me vite!

KUSH NUK E KUPTON KETE DHE I IKEN MBRAPA POLITIKES SE Sali Berishes, GERMON NJE LOPATE DHE, ME SHUM, NE VARRIN QE PO I HAPET EKONOMISE SE SHQIPERISE...!!!

Bamir Topi, Presidenti me i pa Respektuar i te gjithe kohrave, nga presidentet qe ka pasur Shqiperia!!!
Per 17 vjet, nxenesi i Komunistit Sali!!!
Nuk mund te jete ai KURRE Pluralist, kur ka qene Nenkryetari i nje Partie dhe sidomos e partise qe eshte ne pozite!!! Vetem nje njeri me llogjike te verber do ta besonte kete!!!
............ ................... ...............

Sa per dijeni te dashur lexues: Me keto qe shkruaj une si perkas asnje Partije.
UNE JAM DEMOKRAT NE ZEMER DHE VUAJ PER POSHTERSITE QE NDODHIN NE SHQIPERI!

Kam ikur nga Shqiperia qysh ne vitin 1990, me Ambasadat, dhe 17 vjet ne Gjermani me kane bere me te zgjuar se sa nje "Politikan" shqiptare qe sistemin Kapitalist e njeh vetem me te ndigjuar! LE TEVJE TA JETOJE NJE HERE, SIC E JETOVA-JETOJ UNE DHE SHUME E SHUME SHQIPTARE TE TJERE!!!
... Dhe AI, Komunisti-Injoranti i ndyre Sali, tallet me Fatin e nje Populli...!
TURP !
.............. ................... ........

Kush deshiron hajde te diskutoje, pooooor e mira do jete te dikutojne ato qe s'jane ne ndonje Parti, se ato qe i perkasin ndonje Partije shqiptare, jane te Infektuar dhe me to nuk mund te diskutohet parimisht...!!!

Pershendetje te gjitheve....

Dikur kujtoja ne gjimnaz,se demokracia te jep aq shume te drejta sa qe sot une po e kuptoj se ne demokraci qenka fol sa dush e kur te lodhesh pije nje gote uje......se askush nuk merr kurajon per te dhen shpjegim apo bindur perse ti proteston?Vertet sali berisha eshte njeri mitoman,teper i rrezikshem ndaj interesave tona sociale,ekonomike dhe ato kombetare.Ai sot po arrin te behet nje mini diktator ku fatkeqsisht ne shqiptaret boll po e akuzojme por spo arrijm ta rrezojme,e me kete ne shqiptaret po tregojm se sdime te bejme radikalizem e te fitojme beteja revulucione te verteta historike.Jetuam ne diktature deri ne vitet 1992,ku pse jo harruam se ne mbare evropen lindore muret e telat me gjemba ishin hequr e ne prisnim rradhet e gjata per te blere buke.Berisha po perfiton aq shume sa qe neser ija e tije nga jeta politike do na kushtoje aq shume deri ne lufte civile.Nuk kemi lidera e patriote qe e duan shqiperine,nuk kemi njerez qe marrin guximin edhe te flijohen sot per ta rrezuar kete diktator te vonuar......ai vetem po tallet me ne.


Postuar nga RAIMONDI datė 24 Nëntor 2011 - 22:12:

Kush i thote Sales komunist do te thote qe nuk e njef Komunizmin dhe as Socializmin


Postuar nga Piktor datė 24 Nëntor 2011 - 22:28:

Njohim tesren komunistit, dhe Sala ka qene komunist.


Postuar nga RAIMONDI datė 24 Nëntor 2011 - 22:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Njohim tesren komunistit, dhe Sala ka qene komunist.


Nuk kane rendesi ato ---------'Koha ndryshoi,dhe ne ndryshuam bashke me te '
tha Gorbacovi ne 1991 kur u pyet per ndryshimet ne Rusi


-------Sala eshte politkani me i djathte ne EUROPE -dhe ne Amerike --Ja marrin vetem japonezet

--------Ndaj edhe Forbes tha :.......Duhet te klonojme nje Berishe per USA qe te na udheheqe ...(ne EKONOMI).

--Mirpo Forbes eshte extrem i djathte--Tani kuptojeni se c'do me thene kur Forbesi flet ashtu per Salen .....


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.