Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Sali Berisha, komunisti i veshur tani me petkun e Demokracise?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14943)


Postuar nga SHKODRA4001 datė 24 Nëntor 2011 - 23:37:

Parti démocrate d'Albanie
Partia Demokratike e Shqipėrisė

Présentation
Président Sali Berisha
Fondation 1990
Sičge Tirana, Albanie
Idéologie Libéral conservatisme, néolibéralisme, fédéralisme européen
Affiliation internationale Union démocrate internationale, Internationale démocrate centriste
Affiliation européenne Parti populaire européen (observateur)
shikone sa ideologji te ndyshme ka SALI BERISHA....dhe partia e tij.


Postuar nga emanuel1982 datė 25 Nëntor 2011 - 04:02:

Fajtori e ka permbledhur shume bukur gjendjen aktuale...

Per mendimin tim nuk i shikoj njerezit ne pikepamjen se cfare kane qene dhe cfare jane ne ditet e sotme por, mundohem te kuptoj qellimet dhe menyren e tyre te vepruarit. Problemi eshte se historikisht ne nuk kemi pasur fuqi te mbrohemi, gjithkush ne histori ka menduar te perfitoje dicka per vete sesa te mendoje per popullin dhe cdo sistem qe ka qene ne fuqi ka pasur te mirat e saj dhe te keqijat e saj.

Nuk ka qene faji i liderave por i popullit Shqiptar qe ka votuar lidera jo te afte per te qeverisur vendin, ketu perfshihen te gjithe ata persona qe populli i ka dhene nje mandat ne menyre qe te perfaqesoje zerin e tyre ne parlament.

Me vjen keq qe kemi nje lider te tille ne qeveri dhe do me vije serisht keq per liderat e ardhshem pasi do jete e njejta histori pak a shume por do kemi nje Sali 2 per aq kohe sa mendime si: Do mbaroje shkollen per juridik sepse nese behem gjykates me nje ceshtje te mire mund te nxjerr goxha miliona rryshfet... per aq kohe sa nje nxenes qe mbaron per doktorrature mendon qe per tu bere milioner sa me shpejt duhet te fus ne bisturi me qindra paciente edhe pse nuk jane te semure, per aq kohe sa nje student qe mbaron per inxhinieri ndertimi te mendoje qe me nje projekt per nje ure me kater kembe mund ta nxjerri me tre kembe.

Pra me pak fjale nuk eshte ceshtja qe kemi nje Sali por do jete sa Salinj do na vijne pas ketij? Eshte e njejta ceshtje si ne afganistan amerikanet vrasin fatkeqesisht familjen e nje te ngrati atehere fatkeqesisht do kene nje terrorist me shume duke u argavitur nen hundet e tyre!


Postuar nga Vizioner datė 20 Shkurt 2012 - 13:08:

Berisha: Pasardhėsit e bunkerit kanė uzurpuar kreun e opozitės

Kryeministri Berisha, gjatė pėrkujtimit tė 21-vjetorit tė rrėzimit tė bustit tė Enver Hoxhės, ka sulmuar kreun e opozitės se ka rikthyer Bllokun me anė tė psikologjisė sė tij, si dhe ka mbajtur peng integrimin e vendit nė BE.

Sipas Berishės, pasardhėsit e bunkerit kanė uzurpuar opozitėn. Deklaratat e Berishės janė bėrė nė ambientet e Muzeut Historik Kombėtar, ku ėshtė pėruruar Pavioni i Terrorit Komunist.

“Sot pas njė 21-vitesh nuk mund tė mos theksoj qė pasardhėsit direkt tė bunkerit nuk kanė shprehur pendesėn, por kanė ozurpuar kreun e partisė opozitare dhe natyrisht nuk janė kthyer nė bllok, por kanė rikthyer bllokun nė psikologjinė e tyre. Kėta shokė, ose zotėrinj bllokuan pėr dy vite procesin e integrimit tė vendit duke dėshmuar se interesi i tyre, se doktrina e etėrve tė tyre ėshtė mė parėsore se interesi i shqiptarėve dhe vendit”, theksoi Berisha.


-------------

Mor Kriminel, fototja lart flet vete

eeeehhh, por ska me fjale per te thene per e mbi ty mor Psikopat.


Ja kush je ti:


Sala ne dhomen e pritjes se djalit te Enverit Sokol Hoxha:
http://www.google.com/imgres?imgurl...s:0&tx=76&ty=41


Tesera e Partise se Punes se Shqiperise e Sales:
http://www.google.com/imgres?imgurl...:0&tx=115&ty=57Sala ne parlament thote se jane foto te shkelqyera :

http://www.youtube.com/watch?v=Lz3i...feature=related


Sala kerkon vdekjen ne gjyqin e Hysni Shoshorit :

http://www.youtube.com/watch?v=AItf...feature=related


Postuar nga AngelDevil datė 21 Shkurt 2012 - 16:35:

Une mendoj qe ky Sala duhet me dal ne pension eshte bere si gjyshi prrallave sidomos me ate kinezcen e ka lli mhb fare


Postuar nga RAIMONDI datė 22 Shkurt 2012 - 03:27:

Aty ne ate foto Sala duket si qukapik ,duket qe eshte nen regjimin e hekurt te tollonit ,
....ndersa ata te tjeret duket qe tolloni ju vjen anes hahahahahaha


Sala nuk del ne pension jo,
Sala ka ndermend te japi shpirt duke qene ne krye te venidit , tuj punue e tuj lodrue,per te
miren e popullit ...qe ka ne shpi te tij hahahahahahaha

Ne fakt per kinezcen nuk e ka dhe aq keq ,sepse kinezet kane seksion per mesimin e shqipes ne Kine --dhe duke pas parasysh se Kina eshte shume here me e fuqishme ekonomikisht se Europa , eshte mire qe te kete nje seksion ku te mesohet gjuha e tyre -

-Natyrisht jo ashtu sic thote Sala ,por mire eshte te kete mundesi per ta mesuar ate gjuhe ,sepse historia e tyre ne ekonomi , financa e kudo eshte
nje hsitori suksesi dhe do ju sherbeje brezave te ardheshem

Me tha njehere nje shok nga Kosova qe, kur kishte vajtur nje delegacion i Jugosllavise ne Pekin ,nuk kishin si te flisnin sepse Kinezet nuk kishin perkethyes ne Serbo-kroatisht -
---Por pala kineze ju tha qe ne kemi perkethyes ne gjuhen Shqipe---Rastisi qe ne delegacionin jugosllav ishte nje shqiptar i Kosoves dhe ai sherbeu si perkethyes

Ai ,pastaj , i ngacmonte jugosllavet duke ju thene qe ja gjuha shqipe ka perkethyes ne kinesce ndersa serbo-kroatishtja nuk ka


Postuar nga AngelDevil datė 22 Shkurt 2012 - 21:43:

Po mire mo le te punesoje si perkthyes ca nga ata kinezet qe ka te medreseja ju ka dhene dhe nenshtetesine shqiptare c kusur ka mileti me mesu kinezcen vetem per 2 vizita qeveritare ne kine qe bejne ne vit sala me shoqnine e vet


Postuar nga dylan datė 22 Shkurt 2012 - 23:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Une mendoj qe ky Sala duhet me dal ne pension eshte bere si gjyshi prrallave sidomos me ate kinezcen e ka lli mhb fare


ky et terbon tu qesh me raste prz po gjithesesi duhet ti jen flm ter jeten shqiperia qe u hapi cik syt se kemi qen shume mrapa
te pakten sa di une ai ishte si fillestar apo jo

( psh per politik sma thot ) po ato pak qe shikoj flas nje mendim


Postuar nga Vizioner datė 08 Mars 2012 - 17:21:

22 vjet komunist, 22 vjet “antikomunist”

(Skicė pėr njė biografi politike pėr Sali Berishėn)

Nga Mero BazePėr Sali Berishėn viti 2012 ka njė domethėnie tė veēantė. Sivjet ai mbush vitin e 22-tė si “antikomunist” duke barazuar kėshtu 22 vitet e jetės sė tij si komunist. Shqipėria ka pasur disa faza entuziaste tė anėtarėsimit nė Partinė e Punės. Natyrisht mė idealistėt ishin ata qė iu bashkuan kėsaj partie nė vitin 1945, kur shpresonin se sistemi i ri ishte njė shpresė pėr shqiptarėt. Pati nga ata qė iu bashkuan kėsaj partie pas vdekjes sė Stalinit me shpresė se po ndryshonte. Pati tė tjerė qė iu bashkuan pas prishjes me rusėt.

Vala mė dogmatike e shqiptarėve, qė iu bashkua Partisė sė Punės sė Shqipėrisė mbeten politikanėt qė iu bashkuan asaj nė frymėn e revolucionit kulturor kinez dhe nė emėr tė kundėrshtimit dhe tė Lindjes, dhe tė Perėndimit. Sali Berisha ishte njė prej kėtyre tė rinjve. Bashkė me Tritan Shehun, Mehmet Elezin, dhe tė rinj tė tjerė qė ju bashkuan revolucionit kulturor kinez, duke prishur me zell kishat dhe xhamiat, Sali Berisha ndjehej fatlumė qė po i bashkohej komunizmit nė periudhėn e tij mė regresive.

Marrja e teserės sė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė e ēliroi atė nga “bisturia” si mjet i vetėm pėr karrierėn qė kish zgjedhur deri atėhere. Ata qė e mbajnė mend nė organizatėn e Partisė sė Punės, vizatojnė disa tipare agresive tė tij, tė cilat shpesh kanė vėnė nė siklet kolegė tė tij, tė cilėt teserėn e partisė e kishin njė mundėsi pėr tė qenė tė qetė si mjek. Ky ishte njeriu qė bėnte raporte pėr Komitetin Qendror, kur organizata e partisė ulte vigjilencėn, ishte njeriu qė kishte zellin e tepruar pėr tė rekomanduar internime nė emėr tė organizatės sė PPSH, siē ishte rasti i tė ndjerės mjeke qė ka punuar pranė Mehmet Shehut, e cila ka pak muaj qė ėshtė ndarė nga jeta. Impulsiv, karrierist dhe i dhėnė pas metodologjisė sė luftė sė klasave, ai avancoi me shpejtėsi tė habitshme nga njė anėtar i thjeshtė partie nė krye tė organizatės sė partisė nė njė vend ku anėtarė tė asaj organizate ishin njerėz tė rėndėsishėm si mjekė tė Enver Hoxhės apo kėshilltarė nė distancė tė tij.

Servilizmi ndaj tyre ishte pjesė e karrierės sė tij mjekėsore, duke u afruar me pjesėn e mjekėve qė shėrbenin nė bllok. Pėr shkak tė vjehrrės sė tij, e cila vinte nga Serbia, ai ishte i dyshuar si lidhje serbe dhe nuk arriti dot, siē dėshmojnė dhe vetė zyrtarėt e asaj kohe, tė afrohej si mjek i Enver Hoxhės, por ia doli tė ishte mjek roje dhe nė shėrbim tė Hysni Kapos, kur ky i fundit u sėmur mes tė tjerash dhe nga shqetėsime tė zemrės. Ai shkonte mbrėmjeve nė shtėpinė e tij, rrinte mėnjanė njerėzve dhe tentonte tė bėnte sikur lexonte libra nga biblioteka- shpesh e padobishme dhe pėr vetė Hysni Kapon.

Njeriu i hekurt i komunizmit, i cili nė tė vėrtetė drejtoi politikėn e kuadrit dhe luftėn e klasave nė 35 vjet, Hysni Kapo ishte i dobėt dhe dorėzuar para mjekut qė i shėrbente. Tė afėrmit e tij tregojnė momente dobėsie tė vetė Kapos pėr Berishėn dhe njė bejte tė gjatė pėr tė nė shenjė respekti pėr shėrbimet sanitare tė natės. Me porosi tė tij, porosi e cila u kthye mė pas nė amanet, vajza e Sali Berishės u ēua pėr kurim jashtė shtetit dy vjet pas vdekjes sė Hysni Kapos, pėr njė ndėrhyrje kirurgjikale nė formėn e njė operacioni plastik. Ndėrhyrja nuk rezultoi e suksesshme dhe u pėrsėrit, pėr shkak tė autoritetit qė Berisha kishte krijuar, sėrish nė fund tė viteve ‘80-tė nė Vjenė.

Berisha shkoi nė specializim nė Francė, pikėrisht kur Hysni Kapo shkonte aty pėr tu kuruar, dhe forcoi ndjeshėm lidhjet me autoritetet shėndetėsore tė asaj kohe, veēanėrisht me Ministrin Ziēishti. Pushkatimi i tij i menjėhershėm dhe kontaktet e tij tė fundit me Sali Berishėn ngelen pėr tu hetuar, por ėshtė e sigurt se pas historisė, Berisha u bė mė i besuar i Familjes Hoxha. Udhėtimet e tij nė fundjavė nė Pogradec me djalin e Enver Hoxhės, tashmė janė tė njohura. Ata janė shfaqur bashkė nė varkė nė Liqenin e Pogradecit dhe nė dhoma me oxhak, ē’ka tregon se udhėtimet e tyre ishin tė zakonshme nė verė dhe nė dimėr. Pasi nuk kishte mundur dot t’i afrohej familjes Hoxha me pėrkushtimin e tij politik dhe profesional, pėr shkak tė njollės serbe qė i vinte aksidentalisht nga e vjehrra, ai gjeti mėnyrėn pėr tu afruar me fėmijėt. “Kapja e fėmijėve” si standard pėr karrierė politike dhe pėrfitime nga pushteti, duket se ėshtė njė tipar i trashėguar dhe sot nė familjen Berisha. Tė gjithė ata qė duan tė bėjnė para apo karrierė nė PD kanė kapur fėmijėt e tij, njėsoj si Berisha ka kapur fėmijėt e Hoxhės.

Fundjavat e tyre nė Pogradec mbahen mend dhe nga qytetarėt. Njeriu qė pėr herė tė parė ka bėrė plazh ndoshta pas vitit 2005, shkonte nė Liqen jo pėr plazh, por pėr tė qenė pranė fėmijėve tė “atij”. Nga tė gjithė fotografitė e Berishės me byroistėt, fotografia me fėmijėt e Enver Hoxhės ėshtė mė domethėnėsja pėr tė, pasi ajo tregon njė raport tė ndėrtuar mbi njė shėrbim tė thellė ndaj asaj familje, qė Berisha po pėrpiqet ta varrosė nė arkivat e shtetit, por qė ka shanse mos t’ia ketė dalė dot.

Pasi Hoxha vdiq, Berisha e forcoi miqėsinė me fėmijėt e tij. Sė bashku me nusen e djalit tė Hoxhės, ai u bė pjesė e Kėshillit Shkencor tė revistės ‘Shkenca dhe Jeta’, njė bord formal, i cili ishte mė shumė njė arsye pėr tu promovuar njerėzit e familjes Hoxha se sa njė bord shkencor.

Interesant ėshtė afrimi i Sali Berishės me Simon Stefanin, njė figurinė qesharake e komunizmit, por qė mori pas eliminimit tė grupeve armiqėsore poste kyēe si ai e Ministrit tė Brendshėm, Ministrit tė Mbrojtjes dhe zėvendėskryeministrit. Berishėn nuk e lidhte asgjė me Ministrinė e Brendshme formalisht, dhe nga ana tjetėr Simon Stefani ka qenė nga ato personazhe tė komunizmit qė nuk pėrfaqėsonin as intelektualėt dhe as ndonjė klan tė rėndėsishėm tė pushtetit. Ai ishte thjesht njė manekin gojėmbyllur pėr ato qė kishin ndodhur nė vitin 1982 nė spastrimet dhe pushkatimet e rrufeshme tė atyre qė u quajtėn grupi i fundit armiqėsor.

Sali Berisha do ta ketė vėshtirė ta shpjegojė sa tė jetė gjallė servilizmin ndaj kėtij byroisti qesharak, nėqoftėse nuk tregon raportet e tij me ministrin e fundit tė Shėndetėsisė, Llambi Ziēishti, i cili u pushkatua, ende pa asnjė arsye bindėse. Berisha, nė atė kohė njė komunist karrierist dhe agresiv, njeriu qė pėrpiqej tė afrohej me pjesėn e inteligjencės qė po promovonte familja Hoxha, duket shumė qesharak dhe i panatyrshėm nė pėruljen e tij ndaj Simon Stefanit, me tė cilin nuk ka pasur dėshirė tė dalė nė foto as ndonjė komandant batalioni nga ushtria dhe jo mė njė mjek me rėndėsi politike si Sali Berisha. Mjekut Sali Berisha iu desh njė ditė nė Ministrinė e Brendshme tė bėnte ekspertizėn e “vdekjes” sė Fiqret Shehut, gruas sė Mehmet Shehut. Shėnoi me qetėsi ‘vdiq nga zemra’, ndėrkohė qė pamjet filmike tė saj flasin pėr njė tė vdekur tė gjallė nga torturat ē’njerėzore.

Fundvitet tetėdhjetė e gjetėn Berishėn tėrėsisht tė rehabilituar dhe nė fokus tė njerėzve qė promovoheshin nga fėmijėt e Familjes Hoxha. Ai fillonte tė udhėtonte mė shpesh nė Perėndim dhe tė vendoste kontakte dhe me diasporėn shqiptare, e cila ishte e lidhur me komunizmin, kryesisht grupet marksiste nė Zvicėr, apo vendet nordike ku Berisha shkonte si pėrfaqėsues i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė pėr Shqipėrinė. Ka kaluar sipas disa burimeve bindėse njė natė tranzit nė Beograd pa dhėnė shpjegime nėse ka takuar dajat e gruas sė tij apo jo. Ecejaket e tij nė botė shtoheshin bashkė me erėrat e liberalizmit qė po frynin nė Shqipėri. Por ai nuk u shfaq kurrė nė anėn e liberalėve. Nė kohėn kur mbledhjet e organizatave tė PPSH bėheshin tė hapura, njė korrespondent i gazetės Studenti mori pjesė atėherė nė njė mbledhje ku ishte dhe Berisha. Dikush kish ikur nė Suedi, dikush nė Francė, dikush nė Itali… Ishin njerėzit e besuar tė regjimit. Njė prej mjekėve propozoi qė mbledhja tė kryhej se ky problem do pėrsėritej. Sali Berisha u ēua duke pėrplasur grushtin mbi tavolinė dhe duke deklaruar se sa tė ishte ai aty, nuk do ta linte tė shkelej statuti i PPSH. Mbledhja duhet tė bėhej kur tė ishte mė shumė se gjysma e mjekėve. Tė tjerėt e dėgjuan me bezdi dhe mbledhja u prish. Njė vit mė vonė ky njeri u shfaq nė takimin e intelektualėve tė Ramiz Alisė, pasi Ylli Popa kishte bėrė shkrimin e famshėm “Nė kėrkim tė kohės sė humbur”. U shfaq dhe ky nė anėn e atyre qė kėrkonin ndryshimin dhe mirėkuptohej nė ēdo fjalė qė thoshte nga Ramiz Alia. Kjo tėrboi nusen e Enver Hoxhės, Liljanėn, e cila nė mbledhjen e fundit tė bordit tė revistės ‘Shkenca dhe Jeta’ nė shenjė proteste iku nga mbledhja sapo hyri Berisha. Fėmijėt e Familjes Hoxha ndjeheshin tė tradhtuar. Ramiz Alia u kishte marrė njeriun e tyre. Pėr katėr- pesė muaj Beriha filloi tė shėtisė nė bulevard me miqtė e tij mė tė rinj, Mehmet Elezin, Qemal Sakajevėn dhe disa artistė e shkrimtarė tė rinj. Bėri njė shkrim tek gazeta Drita, ku fliste pėr nevojėn e njė debati mė tė madh intelektual dhe njė shkrim tė kriptuar nė gazetėn Bashkimi ku fliste pėr zakonet e odave tė veriut ku burrat i lėnė vend njėri- tjetrit kur flasin. Ėshtė pikėrisht ajo qė ky njeri nuk u lejon ende tė tjerėve. 8 Dhjetori nuk e gjeti nė Shqipėri. Pėr shkak tė lirisė qė kishte pėr tė udhėtuar jashtė Shqipėrisė, u gjend nė Itali. Mėngjesin e 9 Dhjetorit u shfaq nė rrugėn e Elbasanit, atje ku studentėt i kishte bllokuar policia, dhe u bė me ta. Nė mesditė e thirri pėr takim Xhelil Gjoni dhe e ēoi tek Ramiz Alia. I premtoi se gjithēka do tė ishte nėn kontroll tė tij. Dhe ashtu u bė. Por natyrisht duke u tradhtuar Ramiz Alia. Prej 12 Dhjetorit 1990 ai nisi karrierėn e tij si antikomunist.-Vazhdon me poshte-


Postuar nga Vizioner datė 08 Mars 2012 - 17:28:

22 vjet komunist, 22 vjet “antikomunist”

Historia e tij si antikomunist nuk fillon menjėherė me pluralizmin. Nė muajt e tij tė parė ai ishte partizan i tezave tė buta, ishte kundėr integrimit tė tė pėrndjekurve politik nė PD dhe kundėr fjalorit tė ashpėr ndaj Enver Hoxhės.

Ai bllokoi shkrimin e Spartak Ngjelės nė gazetėn RD nė fund tė muajit shkurt, dhe u frikėsua realisht nga rrėzimi i monumentit tė Enver Hoxhės. Shqiptarėt mbajnė mend skenėn se si disa orė pas rrėzimit tė monumentit ai shėtiste me njė makinė zyrtare nė sheshin e boshatisur.

Ai u shmang nga pėrplasjet e forta me enveristėt e Shkollės sė Bashkuar, ku mes studentėve dhe oficerėve enveristė shquante dhe ministri i tij i Brendshėm i vitit 2012.
Nė Kamėz po ashtu turmat enveriste i udhėhiqte ai qė sot ėshtė ministėr i Financave, tė cilit i besuan dhe mbajtjen e bustit prej allēie nė supe. Edi Rama dhe grupi i tij i ashtuquajtur anarkist, u zbuan nga PD-ja, ndėrsa tė burgosurit politik tė mirėfilltė si Ngjela, Lubonja apo rrethi i tyre, u mbajtėn larg.
Pas rrėzimit tė qeverisė Nano dhe formimit tė qeverisė sė re tė Stabilitetit, kryesuar nga Bufi, por nėn drejtimin real tė Pashkos, Berisha pa se fryma e moderuar e qeverisjes po e linte jashtė loje. Bashkėpunimi mes dy partive nė qeveri ishte i frikshėm pėr tė dhe njerėzit po pėrjetonin njė periudhė qetėsie pas tronditjeve tė para. Greva e tė burgosurve politik nė vjeshtėn e vitit 1991 ishte njė rast pėr tė marrė nė dorė flamurin e antikomunizmit. Ai i imponoi parlamentit miratimin e njė statusi gjysmak pėr ta, i cili i rehabilitonte ata moralisht, por jo financiarisht.
Nėn hakėrrimat e tij antikomuniste dhe paranojake qeveria u rrėzua duke tėrhequr mbėshtetjen e PD-sė nė dhjetor tė vitit 1991. Neritan Ceka denoncoi ikjen nga qeveria dhe Berisha u pėrball me tė nė zyrėn e Ramiz Alisė. Kjo skenė i kushtoi 18 vite endje nė politikėn shqiptare Neritan Cekės derisa u rikthye kokulur nė zyrėn e tij. Me flamurin e antikomunizmit nė dorė.

Pas njė qeverie transitore tė drejtuar nga Vilson Ahmeti, vendi hyri nė zgjedhjet e 22 marsit 1992, nė njė fushatė entuziaste pro Partisė Demokratike, por Berisha nėn kėshillat e miqve tė tij, u pėrmbajt si antikomunist.
Ai nxori nė plan tė parė parullėn bashkėvuajtės dhe bashkėfajtorė, qė synonte mostrembjen e sė majtės sė papėrlyer me krimet e komunizmit. Nėn atė gėnjeshtėr tė pamoralshme shqiptarėt votuan nė shumicė absolute PD dhe Berisha u bė presidenti i parė i zgjedhur nga njė shumicė prej mė shumė se 94 vota nė Kuvend.

Me Paketėn Kushtetuese miratuar gjatė qeverisjes sė pėrbashkėt me socialistėt, ai praktikisht krijoi nė vend njė regjim presidencial, me fuqi ekzekutive.

Nė postet kyēe u vendosėn njerėz tė afėrt me tė. Objektivi i tij i parė ishin gjykatat dhe prokuroria. Gjykatat nuk bėnė rezistencė. Nė krye tė prokurorisė u vendos Maks Haxhia, njė jurist i ri me background tė fortė komunist nga familja, i cili nuk bashkėjetoi dot as 4 muaj. Nė vend tė tij mė pas u emėrua Alush Dragoshi, tė cilin askush nuk e pa, nuk e njohu dhe nuk e identifikoi dot si person real deri nė vitin 1997 kur iku nga ajo punė. Nė vend tė tij ishte realisht Sali Berisha.

Tė burgosurit politik, tė pakėnaqur nga qeverisja e tij filluan njė grevė urie nė vitin 1994, por Berisha ndėrhyri energjikisht duke i pėrēarė ata dhe duke u publikuar shumė prej tyre dosjet qė kishin si bashkėpunėtorė. Fatkeqė nė jetėn e tyre si tė persekutuar, ata ishin dhe pjesa mė e prekur qė kishte poshtuar Sigurimi i Shtetit.

Sali Berisha e pėrdori deri nė fund kėtė armė. Petrit Kalakula dhe Abdi Baleta, tė cilėt nė fillim sė bashku dhe mė pas veē e veē kundėrshtuan qėndrimin e tij ndaj sė djathtės, u pėrjashtuan. Por nė prag tė zgjedhjeve tė reja tė vitit 1996, ai ndėrmori dy nisma tė rėndėsishme. Formoi njė komision intelektualėsh pėr dėnimin e genocidit, njė trupė amatoreske dhe njė mision fyes pėr jetėn e tyre tė shkatėrruar. Nė tė njėjtėn kohė ndėrmori dhe hartimin e njė ligji pėr spastrimin e administratės nga njerėz tė regjimit tė kaluar dhe njerėzit me dosje duke pėrjashtuar nga lista gjithė miqtė e tij dhe duke shtuar nė listė gjithė armiqtė e tij. Falė atij ligji asnjė pjesėtar i rėndėsishėm i opozitės sė atėhershme s’mund tė hynte mė nė zgjedhje. Heqja e tė drejtės pėr tu zgjedhur dhe tolerimi i njerėzve tė rėndėsishėm tė regjimit qė kishin lidhje me tė, u bė ndėr shkaqet kryesore qė nxiti opozitėn tė bojkotojė procesin e 26 Majit, i cili filloi dhe mbaroi i kontrolluar nga shėrbimi sekret deri nė destabilizim.

Falė marrėzive nė qeverisje dhe lulėzimit tė skemave piramidale, ai u pėrball me revoltat popullore nė fillim tė vitit 1997, dhe duke qenė se gjithė pushtetet ishin nė duart e tij, shteti u shkėrmoq bashkė me tė.
Fėmijėt e tij u larguan me njė anije peshkimi drejt Italisė, shoqėruar nga njeri i afėrt me drejtuesit e firmės Gjallica, gruaja u strehua tek tė afėrm tė tij, ndėrsa ai mbeti nėn panik dhe i terrorizuar vetėm nė Presidencė. Gjithė bashkėpunėtorėt e tij dhe ish- ministrat, e lanė.

Varka e tij e shpėtimit u bė antikomunizmi.

Duke vetėshpallur revoltat si njė revolucion komunist, falė dhe alibive qė i jepnin tė riardhurit nė pushtet me nxitimin pėr tė rehabilituar gjithė Byronė Politike, ai mbeti nė politikė.
Tė persekutuarit dhe tė pėrndjekurit poltikė, tė cilėt mbetėn sėrish rrugėve, shikonin ke PD njė shpresė mė shumė se tek Partia Socialiste me kėtė pakicė tė konsoliduar, dhe duke pėrjashtuar gjithkėnd qė i bėnte hije, Berisha i rezistoi njė kalvari tė gjatė opozitar duke konsoliduar kartėn e antikomunizmit dhe atė tė pastėrtisė dhe luftės kundėr korrupsionit.

Falė gabimeve tė Fatos Nanos dhe taktikave tė tij tė dėshtuara elektorale, ai u rikthye nė vitin 2005 nė pushtet. Kishte shanse tashmė tė provonte se tė pėrndjekurit dhe ish pronarėt, tė cilėt i besuan jetės sė tij opozitare, t’i ndihmonte. Shtatė vjet pasi ka ardhur nė pushtet, asnjė i pėrndjekur nuk ėshtė shpėrblyer, pronarėt e mėdhenj kanė bėrė pazare me Familjen nė pushtet pėr tė ndarė tokat me ta dhe ai vetė po pėrpiqet tė kapet si i mbyturi pas njė fije kashte sėrish me kartėn e antikomunizmit.

Ka 22 vjet qė gėnjen me kėtė kartė, po aq vite sa ishte i lumtur si komunist.

Pėrballjen e tij tė fundit e pati sot me presidentin e vendit. Ishte njė nga debatet mė tė ashpra publike mes tyre. Iu fsheh tė dilte vetė e tė pėrballej. Pėr 44 vjet ai ka gėnjyer veten dhe shqiptarėt, 22 vjet si komunist dhe 22 vjet si antikomunist nė shėrbim tė njė qėllimi tė vetėm “tė ishte nė pushtet”.
Ky njeri ka nė pushtet prej vitit 1968. Plot 44 vjet. Enver Hoxha jetoi vetėm 40 vjet nė pushtet, ndėrsa regjimi i tij 45 vjet.

Ky ia ka kaluar Enver Hoxhės.

Ėshtė koha pėr tė ikur vetė, por krimet dhe ato qė ka bėrė, e mbajnė peng.

Duhet ndihmuar. Qoftė dhe me shkelm bythėve.


-Nga Mero Baze-


Postuar nga Vizioner datė 16 Maj 2012 - 09:03:

Thumbs up Ēfarė ilaēesh pi Doktori ynė?

Nga Bledi Mane1./Bėri sha!

Ritvan Peshkėpia, ish deputet i PD-sė dhe kryetar i forumit rinor politik tė partisė sonė, ma prezantoi pėr herė tė parė nga afėr. Ishte fillimvjeshta e 1991-shit dhe Tirana e spėrkatur me njė shi tė veremosur zverdhte nga pisllėku dhe fukarallėku. Kishim takimin e radhės sė FRPD-sė, i cili kėsaj here zhvillohej pranė selisė sė vjetėr aty nga fundi i rrugės sė Kavajės ku sot ndodhet poliambulanca italiane. Mes dhjetėra tė rinjve nga gjithė vendi, mua sė bashku me delegatin e Laēit mė zgjodhėn tė takonim nga afėr korifeun, idhullin, Dalai Lamėn e njė prej zgjimeve historike tė shqiptarėve. Sė bashku me njė ēift gazetarėsh hungarezė qė kishin ardhur pėr njė intervistė me tė, Ritvani na ngjiti nė katin e dytė tė selisė ku Doktori na priste nė zyrėn e tij gjigande me pamje nga oborri dhe nga rruga ku ia behnin herė pas here makinat e para private tė ardhura lodhshėm nga jashtė.

Takohesha dhe prekesha me Sali Berishėn, njeriun, i cili ishte bėrė tmerri i njė diktature qė lėngonte, flisja me njeriun, populizmi i tė cilit po ngordhte Ramiz Alinė, dėgjoja me sy e veshė energjikun, i cili dukej se ishte i vetmi shpėtim i njė vendi qė ende hallakatej radhėve tė bukės e vajgurit.***Mbaj mend njė Sali Berishė qė balluket i vareshin ballit sa herė fliste plot pasion, i cili pėrnjėherėsh jepte intervistė nė anglisht, na buzėqeshte ne adoleshentėve, ēohej dhe i pėrgjigjej telefonit tė zyrės, kontrollonte fakset e ardhura pa pushim, pyeste Ritvanin e sėrish u kthehej gazetarėve tė huaj me pėrgjigje plot retorikė.

Imazhi i Sali Berishės u gdhend nė kokėn time si dishepulli i njė kauze, pėr tė cilėn jo vetėm unė kisha nevojė, por njė vendi tė tėrė i dukej sikur historisė sė tij plot defekte po i bashkėngjitej njė Mesi ungjillore e ardhur nga kush e di se ku.

Energjia e tij mė mahnit shumė edhe tani qė po shkruaj ashtu siē mė mahnit edhe poshtėrsia dhe negativiteti me tė cilin po i laton pėrfundimisht ditėt e fundit tė karrierės dhe ymrit. I sprovuar dhe i kalitur qysh para viteve ’90 me rafinimin e mbijetesės, jo vetėm nė politikė, njeriu qė zbriti rrėmbimthi nga Bjeshkėt, ka pėrcjellė rehatshėm deri tani dy gjenerata liderėsh nė Ballkan e nė kontinent.

Greqisė ia kaloi me finte me Micotaqė e Papandre, e nisi karrierėn kur ishte gjallė ende ish Jugosllavia me Sllobodan tashmė tė vdekur e vazhdon me brezin e ri tė 8 republikave tė reja. Ibrahim Rugovėn e njohu kur ishte president ilegal e pas 21 vitesh ende nė politikė aktive e pėrcolli me ceremoni nė varrezat e dėshmorėve tė Prishtinės. Qeverisjet rumune dhe bullgare i ka hedhur nė tuē, ndėrsa politikanėt e republiēkės sė Malit tė Zi pasi i ngopi me naftė e armė tani po i ngop edhe me leksione poshtėrsie mbijetese. Lindi pa vdekur ende Mbreti Zog, tė cilin partia e tij e parė e kishte bėrė okso e pasi u poq e u vajis me dallaveret e pushtetit e rehabilitoi dhe ia pėrdori pasardhėsit deri sa tre prej tyre i varrosi vetė nė Tiranė. Me politikanė perėndimorė nuk ka tė krahasuar, por vetėm me Elisabetėn e Anglisė, Huan Karlosin e Spanjės, Beatrix-en e Holandės dhe Margaritėn e Danimarkės e ka gjetur belaja. Jo sepse kėta tė fundit dinė si tė shkelin mbi kufomat e pushtetit, por fatkeqėsisht janė deklaruar monarkė dhe janė tė detyruar tė respektojnė trashėgiminė.

Shikoja dje Nikola Sarkozi tė pėrcillej lamtumirshėm me pasardhėsin e ri Fransua Holland nėpėr tapetet e kuq tė Elizesė e ndėr sy mė shfaqej seriali i gjatė bardh e zi kur Ramiz Alia iku nga presidenca dhe i la pushtetin “Ketij”. Kur mė 1997-n e pėrcolli mes plumbave Rexhep Meidani, e ky pa sikletin mė tė vogėl qėronte nga zyra dy herė Fatos Nanon me dhunė 1998, me votė 2005. Kur nė 2009-n nuk ia bėri syri tėrr, por si ujk i vjetėr molepsi tė majtėn dhe me konsensusin kushtetues tė ndryshimeve nuk ka burrė qė ta luajė nga karrigia e pushtetit. Flet serbes si bobat kolumbianė tė aziluar nė Venezuelė dhe 71 vota i bėn pa merak natėn apo ditėn pėr tė jozefinosur presidencėn a pėr ta ulur sėrish bythėn e tij edhe 5 vjet tė tjera.

***Kush ėshtė, nga vjen, ku shkon ky soj njeriu?

Ēfarė ha e pi, ēfarė tabletash pėrdor pėr stimulim, ēfarė fuqie hyjnore fshihet nė tė, ēfarė lexon e kush e kėshillon?

Si mundet qė njė, njė individ i vetėm tė zotėrojė e tė komandojė kėtė republikė evropiane?

Si mundet njeriu qė fajdosi e vodhi miliona dollarė nga miliona njerėz tė jetė nė krye tė tyre sėrish. Si mundet Washingtoni e Brukseli, tė cilėt e qėruan me fanfara e me shkelm bythėve para 15 vjetėsh si politikanin e njė hibridi tė keq diktature, ta rifusin nė zyrat e tyre e ta dėgjojnė tek kėput broēkulla bollėku e pėrparimi. Si mundet tė flasė pėr respekt minoritetesh rome dhe homoseksualėsh ish presidenti qė vajtosi njė vend e vrau 2 mijė qytetarė tė pafajshėm, njeriu qė na dha nė duar armėt me tė cilat po vritemi ende, njeriu qė gėrdecosi jo vetėm njė fshat tė tėrė, njeriu qė ta vėrshėllen plumbin kokės edhe nėse i shkon me lule t’i protestosh poshtė zyrės.

Si mundet tė mbijetojė kaq gjatė nė politikė e nė kėtė dynja njeriu, tė cilit kotherja e misrit ia ka gėrvishtur stomakun qysh nė djep. Si mundet tė na tėrheqė prej hundėsh njeriu ,i cili nė jetėn e tij nuk pati njė dashnore, nuk piu kurrė njė gotė verė, nuk thithi njė cigare (jo hashash jo), nuk u argėtua kurrė nė njė club nate, nuk flirtoi njė herė tė vetme me njė vartėse apo eprore (po me lulen e bashkisė?)…

E imagjinoni dot si e komandon rehatshėm drejtėsinė njė malėsor, i cili flinte fshehur pas frėngjisė me kanunin e Lekės si jastėk. Si dėrdėllis pėr artet dhe arsimin njeriu, i cili kur pa televizor pėr herė tė parė kėrkonte tė futej nga pas tij tė shfaqej edhe vetė nė ekran, njeriu qė mėsuesen e parė kishte arushėn dhe teksa hapi abetaren tek germa T e hėngri gjithė fletėn ku ishte pikturuar njė trangull i trashė me gunga… kishte uri.

Ne ia kemi lenė nė dorė vendin dhe fatet tona kėtij malukati sepse nuk duam ta prishim traditėn e liderėve tanė historikė. Ia kemi varur mėlēitė nė qafė ujkut plak sepse duket ashiqare qė nuk kemi respekt as pėr veten, as pėr komshiun, as pėr atdheun e as pėr kėtė qiell. Ne i pėrqafohemi e i jargavosemi kėtij njeriu se dukshėm na mungon statura e Enverit tė Nexhmijes, e njė diktatori tjetėr pa tė cilėt nuk ka kuptim jeta jonė, ngrysjet tona. Ne siē duket nuk dimė tė vetėrregullojmė jetėn, shtėpinė, krevatin, lagjen, rrugėn, vendin e punės e na mjafton njė komandant kaq brutal e katil. Kėnaqemi me racionin ditor tė ushqimit dhe ajrit e nuk na prish terezinė mungesa e lirisė. Paskemi ego tė kalbur e nuk pretendojmė qė vendi i liderit tė rotacionohet pėr tė gjithė duke u ardhur radha edhe fėmijėve tanė.

Para tij rri gati tu Zhani Ciko dhe fatorinoja i Kombinatit, rri gati tu Baba Mondi dhe Rudina qė shet te tezgat e malores pėrballė, Dhori Kule dhe Anxhela transvestitja e gropės, Rajmonda Bulku dhe Lymi pacient i onkologjikut, Kastriot Islami dhe drejtoresha e teatrit tė kukullave… Gati tu rri edhe njė pjesė e opozitės e askush nuk i bėn derman. Shkojnė e vijnė ambasadorė e ky Berisha ynė veē lulėzon, ndėrrohen kudo qeveri me zgjedhje nė kohė e para kohe e pėrsėri ky Berisha ynė lundron i qetė, e izolojnė pėr njė farė kohe, por nuk vonojnė t’ia anėtarėsojnė Shqipėrinė e lodhur e tė trembur nė NATO, burgos e poshtėron gazetarė si Sandėr Frangaj e Frrok Ēupi, por mė shumė e duan kėta tė fundit, dhunon dhe zė me shpulla pleq flokėbardhė si Neritan Ceka, por kėta nuk i ndahen deri nė vdekje…

Ėshtė hyjnor, magjik, na e ka hedhur sirėn trurit dhe syve, e meritojmė, nuk jemi gati pėr liderė tė rinj?


-vazhdon-


Postuar nga Vizioner datė 16 Maj 2012 - 09:04:

Thumbs up Ēfarė ilaēesh pi Doktori ynė?

2./Presim mė kot qė tė sėmuret


Kush ėshtė, nga vjen, ku shkon ky soj njeriu?


Po ti Fatos Nano na jep dot ndonjė pėrgjigje?

Ti duhet ta njohėsh mirė se ty ta shkėrdheu lirinė 4 vjet andej nga Bėnēa, ta vdiq nėnėn tėnde tė nderuar Marije Nano prej brengės dhe vuajtjeve tė tua, tė qėrroi nga kryeministria me grusht shteti nė shtator 1998, ta pėrdhosi familjen e vjetėr e tė re, tu fut qindra herė nė krevat tek flije me Xhoanėn, tu fut qindra herė nė gotat e kristalta tė whiskey-t tek pije, tu fut mes vrimave tė hundės e tė kontrollonte mos ishe i mallosur, tė qėroi nga pushteti me votėn e 2005-ės, tė pėrdori e tė bleu nė 2007-n & 2009-n e ndėrsa tani po tall trapin me ty. Po tall trapin me ty natė e ditė pa pikėn e sikletit e ti si langaraq flokėkarrotė lyer me kėna vjeneze i shkon pas si zagarėt e Vinit tė Myneverit qė shtrihen tė drobitur poshtė tezgave tė tregut tė shallvareve nė pritje tė njė kocke.

Faleminderit Nano pėr demokracinė qė na le pas!3./Njoftim i rėndėsishėm

Mirėse erdhėt nė board. Njoftohen tė gjithė pasagjerėt se ky ėshtė fluturimi i fundit Tiranė-Vjenė. Ju lutemi lidhni rripat e sigurimit dhe mbani poltronin drejt. Udhėtim tė mbarė!


Postuar nga Piktor datė 16 Maj 2012 - 21:01:

Kjo eshte pjesa me e bukur pasi mundohen tja faturojne humbjen e ps-se ne zgjedhjet nanos. kishin mprehur lapsat me shpresen se do ta kandidonte berisha. Kur e pane se nuk ndodhi kjo entuziazmohen per biletn e avionit.
Kurse mua kush e di pse me ka ngelur ne mendje se fajin per humbjen e zgjedhjeve nuk e ka/kishte vetem kryetari i partise, por klanet brenda saj, ministrat, kryeministrat e te tjere, pa harruar opoziten e forte dhe si gjithnje embelsira mjaft-on ne fund.


Postuar nga shelgu datė 17 Maj 2012 - 02:02:

Saliu ka mbaruar Mjeksine me rezultate te shkelqyera note maximale.
Kush ka bere mjeksine e di sa e veshtire eshte per nje malok tropoje pa asnje ndihme qe te arrije keto nivele.

Ka pasur aftesi memorizuese fenomenale, me dije shume te gjera ne shume fusha te artit. Sala sipas bashkenxenesve te tij mund te recitonte poezi ruse disa ore pa pushuar, poet pas poeti. Ishte shume i apasionuar pas Eseninit dhe Majakovskit.
sala njeh mire artin e piktures dhe skulptures. Ai mund te hyje ne detaje dhe te shpjegoje me mire se cdo ciceron ne Shqiperi.
Mjek i persosur. Anetar i konsultave te kardiologjise qe ne moshe fare te re dhe anetar i nevojshem i tyre nen drejtimin e Y Popes.

Politikan leshi, por prape shume me i kompletuar se 99% e larove qe drejtjne sot Tiranen.

Nje e mete e madhe: fetar idiot


Postuar nga RAIMONDI datė 17 Maj 2012 - 04:03:

Une per Salen shtoj qe Sala njef shume mire ekonimine - dhe jurisprudencen
--Ligjet i njef shkelqyer ,e ndihmon edhe memorja se mban mend shume
por edhe di ti interpretoj ne menyre perfekte sa i kalon gjithe te tjeret
Ka menyre arsyetimi te sakte

Ai nuk i shkel kurre ligjet, por manovron midis reshtave te ligjit..

_-Sala vetem fetar nuk eshte, sepse eshte i paprincipte ne jeten e tij politke -
Kjo duket kur psh sot mburr myslymanet , ndersa neser shkon ne Izrael
dhe i skandalizon cifutet kur thote : Te bombardohet Irani

__Ne keto raste Sala kalon ne sistem gomari, dhe behet bajat fare


Nga ana tjeter eshte edhe shume dinak , mban inat dhe per te haritur qellimet e tij eshte gati te behet edhe me djallin vete --

Dmth eshte nje poltikan pa moral__Por kam pershtypje se ne aspektin artistik Sala ka shije te ulet , megjithse per tu veshur vishet me shije te holle
Ke edhe t e meten qe eshte shume Dogmatik .Kjo biles eshte e meta me thelbesore qe e ben ate te jete frenues per demorkacine shqiptare ,
ndaj duhet hequr sa me shpejt qe te jete e mundur --Por eshte e veshtire ,
sepse ai eshte politkani me i afte sot per sot ne Shqiperi


Postuar nga cecilia datė 17 Maj 2012 - 07:00:

Bravo atij gazetarit per analizen e tij. Frika eshte se ai e ka shkruajtur po kush e lexon dhe e kupton thuaj.

Juve zoterinj lart qe i keni shtuar edhe ca te mira Sales, jo se keni gabuar por gazetari ne menyre perfekte e kronologjike i ben nje renditje shokut Sali.
A mund te shpjegoni ju se si ka mundesi qe nje njeri i vetem mund te guvernoj per 20 vjet me rradhe nje shtet? Si eshte e mundur kjo? Ne cilin vend demokratik pretendohet te kete ndodhur? Keto jane pyetjet qe ka dashur te shtroj gazetari.

Shteti francez nje 5 vjecar e mbajti Sarkozy-in dhe e percolli. Dhe ja u ri-formua perseri shteti nga nje grup njerzish te rinj. Plot te rinj. 30 ministra s'kane qene kurre ne poste kyce me pare. Dje kryeministri i ri tha se rrogat tona e te gjithe minsitrave pa perjashtim do te ulen ne 30%, tha se do kemi barazim total ne pushtet dhe e mbajti fjalen,jane 17 burra dhe 17 gra. Si mund te imagjinosh nje shtet demokratik si franca me nje president te vetem ne krye? Eshte thjeshte absurde.

Bravo edhe nje here atij gazetari. Por problemi qendron te vjedhja e votave qe rri Sala akoma dhe jo i gjithe faji eshte i popullit qe mund ta kete votuar ate.


Postuar nga shelgu datė 17 Maj 2012 - 19:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
Une per Salen shtoj qe Sala njef shume mire ekonimine - dhe jurisprudencen
--Ligjet i njef shkelqyer ,e ndihmon edhe memorja se mban mend shume
por edhe di ti interpretoj ne menyre perfekte sa i kalon gjithe te tjeret
Ka menyre arsyetimi te sakte

Ai nuk i shkel kurre ligjet, por manovron midis reshtave te ligjit..

_-Sala vetem fetar nuk eshte, sepse eshte i paprincipte ne jeten e tij politke -
Kjo duket kur psh sot mburr myslymanet , ndersa neser shkon ne Izrael
dhe i skandalizon cifutet kur thote : Te bombardohet Irani

__Ne keto raste Sala kalon ne sistem gomari, dhe behet bajat fare


Nga ana tjeter eshte edhe shume dinak , mban inat dhe per te haritur qellimet e tij eshte gati te behet edhe me djallin vete --

Dmth eshte nje poltikan pa moral__Por kam pershtypje se ne aspektin artistik Sala ka shije te ulet , megjithse per tu veshur vishet me shije te holle
Ke edhe t e meten qe eshte shume Dogmatik .Kjo biles eshte e meta me thelbesore qe e ben ate te jete frenues per demorkacine shqiptare ,
ndaj duhet hequr sa me shpejt qe te jete e mundur --Por eshte e veshtire ,
sepse ai eshte politkani me i afte sot per sot ne Shqiperi
Po zgjedh kete pjese nga ty Mondi:
Nga ana tjeter eshte edhe shume dinak , mban inat dhe per te haritur qellimet e tij eshte gati te behet edhe me djallin vete --


Postuar nga Piktor datė 17 Maj 2012 - 20:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha cecilia
Bravo atij gazetarit per analizen e tij. Frika eshte se ai e ka shkruajtur po kush e lexon dhe e kupton thuaj.

Juve zoterinj lart qe i keni shtuar edhe ca te mira Sales, jo se keni gabuar por gazetari ne menyre perfekte e kronologjike i ben nje renditje shokut Sali.
A mund te shpjegoni ju se si ka mundesi qe nje njeri i vetem mund te guvernoj per 20 vjet me rradhe nje shtet? Si eshte e mundur kjo? Ne cilin vend demokratik pretendohet te kete ndodhur? Keto jane pyetjet qe ka dashur te shtroj gazetari.

Shteti francez nje 5 vjecar e mbajti Sarkozy-in dhe e percolli. Dhe ja u ri-formua perseri shteti nga nje grup njerzish te rinj. Plot te rinj. 30 ministra s'kane qene kurre ne poste kyce me pare. Dje kryeministri i ri tha se rrogat tona e te gjithe minsitrave pa perjashtim do te ulen ne 30%, tha se do kemi barazim total ne pushtet dhe e mbajti fjalen,jane 17 burra dhe 17 gra. Si mund te imagjinosh nje shtet demokratik si franca me nje president te vetem ne krye? Eshte thjeshte absurde.

Bravo edhe nje here atij gazetari. Por problemi qendron te vjedhja e votave qe rri Sala akoma dhe jo i gjithe faji eshte i popullit qe mund ta kete votuar ate.

Epo keshtu e kemi ne shqiptaret, ne pushtet quajme vetem kryministrin, se te kesh qene minister do kohe dhe pastaj kryebashkiak me shume se 10 vjet rresht nuk quhet.
Persa i perket asaj uljes se 30% nuk mund ta bente me figura te vjetra e kyēe e di ai se keta te rinjte pranojne per hir te karrieres.
Pastaj nuk kemi pse te imagjinojme sepse shiraket, miterandet, biles dhe de golet pa 10 vjet se kan leshu asnjeri as tjetri.


Postuar nga Piktor datė 17 Maj 2012 - 20:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
Une per Salen shtoj qe Sala njef shume mire ekonimine - dhe jurisprudencen
--Ligjet i njef shkelqyer ,e ndihmon edhe memorja se mban mend shume
por edhe di ti interpretoj ne menyre perfekte sa i kalon gjithe te tjeret
Ka menyre arsyetimi te sakte

Ai nuk i shkel kurre ligjet, por manovron midis reshtave te ligjit..

_-Sala vetem fetar nuk eshte, sepse eshte i paprincipte ne jeten e tij politke -
Kjo duket kur psh sot mburr myslymanet , ndersa neser shkon ne Izrael
dhe i skandalizon cifutet kur thote : Te bombardohet Irani

__Ne keto raste Sala kalon ne sistem gomari, dhe behet bajat fare


Nga ana tjeter eshte edhe shume dinak , mban inat dhe per te haritur qellimet e tij eshte gati te behet edhe me djallin vete --

Dmth eshte nje poltikan pa moral__Por kam pershtypje se ne aspektin artistik Sala ka shije te ulet , megjithse per tu veshur vishet me shije te holle
Ke edhe t e meten qe eshte shume Dogmatik .Kjo biles eshte e meta me thelbesore qe e ben ate te jete frenues per demorkacine shqiptare ,
ndaj duhet hequr sa me shpejt qe te jete e mundur --Por eshte e veshtire ,
sepse ai eshte politkani me i afte sot per sot ne Shqiperi

Sala mund te kritikohet per shume gjera, por inatēor nuk duket. Megjithate nuk duhet harruar edhe gjithe ajo propagande qe behet kundra tij. Them se ai i ka respektuar aleatet dhe ka afruar dhe ish armiqte apo kundershtaret e tij. Historikisht ka qene njeri bashkpunues per koalicone dhe qeveri me baze te gjere. Po historikisht, nuk ka tradhtuar asnjehere, vetem e kane tradhtuar. Ne kete pike Sala i dyte nuk krahasohet me Salen e pare i bashkon vetem emri.


Postuar nga Vizioner datė 14 Gusht 2012 - 22:21:

Thumbs up Sali Berisha, fundi yt do jetė si ai i Gedafit

14 Gusht, 2012

Nga Erion Braēe

Sali Berisha ka kthyer tashmė “Bllokun e Regjimit”.

Mu tamam nė rezidencat qeveritare tė ish regjimit diktatorial. Njėsoj si ai regjim me paratė e popullit qė jeton nė mjerim.

Sapo dėgjova njė “reagim” tė Drejtorisė sė Shėrbimeve Qeveritare (as emrin nuk ka ndryshuar prej regjimit te shkuar), agjenci nėn varėsi direkte dhe nė shėrbim direkt tė Kryeministrit sė pari, Presidentit dhe Kryetarit tė Kuvendit- nė radhė.

Natyrisht qė nuk ėshtė gjuha e njė drejtoreshe tė “Shėrbimit Qeveritar”! Ishte gjuha e dhunshme, kriminale, por edhe banale e njė Kryeministri tė korruptuar dhe gjakatar.

Berisha ėshtė kreu i dhunshėm i regjimit qė po vuajmė dhe sot u rikthye gjuha-kamxhik mbi median qė provon tė thotė tė vėrtetėn.

Ēfarė thotė Berisha?

Sė pari, quan pamjet njė “montim”!

Ėshtė njė turp i pėrsėritur e njė Kryeministri mashtrues germė pas germe. Nuk jep shpjegime, asfare. Njėsoj siē nė regjimin e shkuar nuk e ndjen hiē detyrimin tė shpjegohet. Nė demokraci transparenca ėshtė thelbi i sjelljes sė njė pushtetmbajtėsi. Por Sali Berisha nuk e ka kėtė veti. Ai ėshtė njė zyrtar i trashėguar nga skutat e regjimit diktatorial dhe as qė e mendon se ka detyrim t’i shpjegohet popullit taksapagues.

Unė e sfidoj Sali Berishėn tė shkojmė nesėr e ta vizitojmė dhomė pėr dhomė rezidencėn e Vlorės, kolltuk mė kolltuk, tavolinė mė tavolinė, karrige mė karrige…. (s’po numėroj gjithė specifikimet teknike tė luksit qeveritar).

Nė sy tė popullit unė dhe ti Sali Berisha. E hapim rezidencėn pėr popullin e Vlorės dhe tė shohim sa i zoti do jesh t’ua shpjegosh vlonjatėve tė varfėr luksin e paguar nga paratė e tyre.

Sė dyti, pohon se ajo nuk ėshtė “rezidenca e Kryeministrit”, por “rezidencė qeveritare nė shėrbim tė personaliteteve tė larta tė vendit apo miq tė shquar (tė huaj) tė vendit tonė”.

Po ē’domethėnė kjo? Si ka mundėsi qė ti i sfidon shqiptarėt kaq keq nė intelektin e tyre?

Nuk ėshtė rezidenca jote, por e Qeverisė qė ti kryeson!

Po ku ėshtė dallimi kėtu?

Nuk ėshtė rezidenca jote, por e personaliteteve tė larta tė vendit, mes tė cilėve ti juridikisht je i treti, por faktikisht je i pari nė radhė, siē qėmoti Sekretari i Parė!

Po ku ėshtė dallimi kėtu?

Nuk ka dallim kėrrkund. Ajo nė Vlorė ėshtė njė nga rezidencat e shumta qeveritare, tė qeverisė qė ti kryeson. Si nė Durrės, Pogradec, Velipojė, Dajt, Sarandė, pėrsėri nė Vlorė, nė anėn tjetėr tė rrugės, nė Dhėrmi.

Ky ėshtė blloku i rikonstruksionit me paratė e shqiptarėve, i modernizuar nė luks me paratė e shqiptarėve, funksional pėr ty dhe sojin tėnd politikbėrės, po me paratė e shqiptarėve.

Cilėn prej tyre do tė mohosh? Tė sfidoj sėrish, hapi dyert e rezidencave t’i shohė populli!

Pėrgjigju pėr paratė e shpenzuara pėr to! Pėrgjigjen tėnde po pret ēdo shqiptar!

Shpjegoju tė verbėrve, tė cilėve ke 5 muaj qė u ke ndėrprerė pagesat, se pėrse ti nga paratė e tyre shpenzon gjysėm miliardi lekė pėr luksin nė “Rezidencėn Qeveritare”. Ata janė mbyllur nė shtėpi e zor se paguajnė mė drita, telefoni e transport;

Shpjegoju para tetraplegjikėve, tė cilėve ke 5 muaj qė u ke ndėrprerė pagesat, se pėrse ti nga paratė e tyre shpenzon gjysėm miliardi lekė pėr luksin nė “Rezidencėn Qeveritare”. Ata janė mbi paterica, mbyllur nė shtėpi e zor se paguajnė mė drita, telefoni e transport;

Shpjegoju pensionistėve, tė cilėve iu shtove 300-400 lekė nė muaj, se pėrse ti nga paratė e tyre shpenzon gjysėm miliardi lekė pėr “Rezidencėn Qeveritare”! Ata nuk kanė pushime nė mes tė kėsaj vape, s’ju del, kurse ti me paratė e tyre, nė Rezidencėn Qeveritare tė Dhėrmiut tani, tė Dajtit nė dimėr, pushon me gjithė sojin tėnd biologjik.

Kush je ti, qė ndryshe nga ēdo shqiptar, pushon me paratė e taksave tė shqiptarėve, nė rezidenca qeveritare bashkė me grua, fėmijė madhorė, nipėr e mbesa? Madje mė shumė, merr para tė tjera nga buxheti i shtetit pėr t’i pėrshtatur ato me modėn e kohės, luksin e sulltanėve!

Po flas vetėm pėr Rezidencat, jo pėr shtėpitė ku banoni. Hapua shqiptarėve derėn e shtėpisė tėnde, tė Gitės e Zenit, tė shohin si e ku jetoni! Bėje!

Po, po! Ti ke rikthyer Sulltanin e Bllokut.

Po shet ēdo gjė, pasuritė tona, naftėn e kromin, ndėrmarrjet e hidrocentralet, pėr tė paguar luksin tėnd prej sulltani. Po shet Atdheun pėr gjithė jetėn.

Dua tė tė them diēka tė fundit dhe mbaje mend:

Fuqia e tė varfėrve qė po paguajnė luksin tėnd do tė mundė, do tė pėrmbysė, si ēdo Sulltan tjetėr.

Si Gadafin!


Postuar nga arturm datė 15 Gusht 2012 - 22:32:

Ky Erioni te tremb shume kur kercenon keshtu.
Kur s'ja bene si ghedaffi ne 97-ten keta Sales nuk ja kane per t'ja bere me kurre.


Postuar nga AngelDevil datė 15 Gusht 2012 - 22:59:

Kur e mendon holle holle pothujse gjithe politikanet e tanishem direkt apo indirekt kane qene komunista

Tani me lind nje pyetje shume e thjeshte, ca kuptojme me demokraci ne shqiptaret?


Postuar nga bledarcela datė 16 Gusht 2012 - 21:56:

Me demokraci ne kuptojme anarki, por duhet analizu kjo fjala demokraci i her pasi shume veta ne Shqipri nuk e kan shume te qarte.
Psh ca eshte "demokracia" ne Amerik? Eshte zgjedhja e individit per te blere dhe per te vesh blue xhinse te grisme dhe zgjedhja e individit per te hap nji biznes dhe te fitoj lek.
Tani, le te fillojme nji liste te gjate se cfare nuk lejohet me bere ne Demoraci ose ne Amerik me sakte.
Lista kam pershtypjen del e barabarte ose me keq se nji sistem komunist. Pasi ne komunizem nuk lejoheshin te beheshin keto gjera:
1. Mos shaj partine.
2. Mos u merr me akte te huaja
3. Mos kij prone private.

Pra del qe Shqipria ka sistem me demokratik (tani per tani) se Amerika. Pasi ne Shqipri mund ta mundesh sistemin ne baze te atij qe njef ose ca rregulla nuk egiztojne.
Puna eshte se njerezit e drejte ne Shqipri duan demokraci perendimore pa e dit se ajo eshte kthy ne komunizem.
Kshu qe i bi qe ne Shqiptaret nuk kuptojme se ca dmth termi demokraci.


Postuar nga raid datė 17 Gusht 2012 - 00:30:

Ky po qe qeka intelektual..


Postuar nga bledarcela datė 17 Gusht 2012 - 05:01:

Un kam marr cmim Nobel kshu qe kur flet me mu duhet te kesh vesh kostum dhe kollare 1000 dollar.


Postuar nga RAIMONDI datė 22 Shtator 2012 - 05:50:

Demokracia Amerikane nuk eshte demokraci eshte ...Republike , ndaj ju duket si Komunizmi ne kohe te Dulles

Demokracia con ne anarshi , sic jemi ne --tip bjei ti bijem ..Miting hesapi , ndaj eshte krijuar sistemi Republikan


Postuar nga arturm datė 23 Shtator 2012 - 09:09:

O Rajmond, a mund te te pyes, ku ke studjuar ti?


Postuar nga RAIMONDI datė 23 Shtator 2012 - 17:01:

Pse more do te dish ku kam studjuar une ?


Postuar nga Petter datė 23 Shtator 2012 - 21:49:

ka mbaruar tregtaren ke uji ftoht


Postuar nga RAIMONDI datė 23 Shtator 2012 - 21:52:

Jo, kam mbaruar Industrialen


Postuar nga arturm datė 23 Shtator 2012 - 22:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
Demokracia Amerikane nuk eshte demokraci eshte ...Republike , ndaj ju duket si Komunizmi ne kohe te Dulles

Demokracia con ne anarshi , sic jemi ne --tip bjei ti bijem ..Miting hesapi , ndaj eshte krijuar sistemi Republikan


Isha vetem kurioz te di ne se keto PERLA qe shkruan i ke autodidakte apo ti ka mesuar njeri (sepse te pakten ne rastin e dyte duhet te nderhyjne autoritetet si me Kristal-in).


Postuar nga RAIMONDI datė 24 Shtator 2012 - 00:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha arturm


Isha vetem kurioz te di ne se keto PERLA qe shkruan i ke autodidakte apo ti ka mesuar njeri (sepse te pakten ne rastin e dyte duhet te nderhyjne autoritetet si me Kristal-in).hahahahahahahahaha

Jam kurioz te di c'mendim kane te tjeret per ate qe kam shkruajtur une ?


Postuar nga Vizioner datė 16 Dhjetor 2015 - 17:56:

Ky eshte "Demokrati" Sali Berisha


Lexoni: http://www.gazetatema.net/web/2015/...e-per-shkodren/


Postuar nga Vizioner datė 17 Mars 2016 - 20:09:

Nevojtorja e Kuvendit...Foto e Publiku publikuar sot ne Medien shqiptare


Postuar nga Piktor datė 18 Mars 2016 - 21:44:

Sipas Rilindasve qe u pjell mendja (shterpe per vepra). Pula te ben feudalist keshtuqe sikurse biēikleta borgjez nuk e meritoni ndihmen ekonomike. Ndersa dushi dhe tv jane shenja mikroborgjezie edhe keta nuk meritojne perkrahje sociale. KUJDES me dekoderat qe do ju dhuroje per me pa Tch (ato qe qeveriu shpenzoi miliona) se automatikisht ju bejne te pasur dhe ju fiket ndihma. Rekomandohet thyerja e bideve, hem te varfer hem bythen e lare nuk shkon.


Postuar nga Piktor datė 18 Mars 2016 - 21:59:

Ps timoniere e betonierve.

Dihet pasioni i socialisteve per betonin. Pasi kafshuan ku munden tere Tiranen ngulen dhembet e tyre tek parku i liqenit. Pasi prene pemet dhe hapen udhen me mjeshtrine e tyre shtruan betonin e dashur ne park. E meqe u ka ngecur memorja disa ekologjisteve qe qanin per nje pallat qe do ngrihej tek diga e protestonin sot edhe ajo mostra po ndertohet por edhe kulēedra u shfaq tek liqeni. Kur flas per pasion betonesh, po u kujtoj ate mostren betoniste qe deshen te ndertonin tek Zogu i Zi e qe u zevendesua me nje rrethrrotullim te thjeshte.


Postuar nga Vizioner datė 21 Mars 2016 - 07:34:

Fazllici dhe Sali Berisha

Lexojeni se eshte interesante.

Pjesa e pare:


http://www.gazetatema.net/web/2016/...zen-e-berishes/


Postuar nga Fajtori datė 21 Mars 2016 - 22:23:

Goxha interesante.


Postuar nga Vizioner datė 22 Mars 2016 - 08:43:

Re: Fazllici dhe Sali Berisha

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner
Lexojeni se eshte interesante.

Pjesa e pare:


http://www.gazetatema.net/web/2016/...zen-e-berishes/Pjesa e dyte (dhe per Piktorin ):

http://www.gazetatema.net/web/2016/...lionshi-i-dyte/


Postuar nga Piktor datė 23 Mars 2016 - 21:49:

Goxha interesante.

Po kur ngelemi ne nivelin e llafollogeve, llapaqeneve dmth gazetareve bythlepires nuk duhet marre per seriozitet Vizioner.
Une e di se ti je i ndershem dhe nuk ke interes, te pakten te drejtperdrejte me pushtetin. Keshtuqe e kuptoj shume mire indinjimin me Ramen saqe e quan frikacak. Une them se nuk eshte frikacak Rama. Aspak. Eshte i zgjuar dhe dinak. Trimeria, medaljet etj nuk vlejne sot. Ne sojin e politikanit te sotem duhet nje miks mes trimit e dinakut. Te ishte per Ramen Sala kishte perfundu kahere ne burg. Mirpo dardha e ka bishtin mbrapa dhe neser lehtesisht perfundon e i ben shoqeri Sales ne burg. Sepse pushteti te flliq edhe padashje. Ky mund te jete nje konsensus i heshtur dhe nuk do te thote frike por zgjuarsi. Ben mire te lexosh edhe Bushatin qe po i bie ku i dhemb e ku nuk i dhemb Rames. Gojet e liga thone se e ben per inat se ashtu sikurse Sala edhe Rama nuk po ja legalizon nje ndertese diku ne bregdet. Gjithsesi une nuk merrem me njeriun personalisht Ramen dhe nuk me intereson aspak fundi i tij. As nuk e kam enderr qe ai te perfundoje ne burg, paēka se ai plasi ne burg fukarejte ne emer te asaj qe ai e quan shtet, Njelloj si Zogu me te njejtat metoda e propagande ne 1936. Une kritikoj qeverine dhe menyren e qeverisjes Vizioner.


Postuar nga Piktor datė 23 Mars 2016 - 21:56:

Beni ecen vete. Ose nje hipoteze.

Ben Blushi e shumta mund te krijoje nje parti ku do mbledhe ca te etur per pushtet dhe ca te zhgenjyer nga qeverisja e Rames per ti vene serish ne sherbim te Rames. Do pyesni ju, po pse nuk e ben e ēfare pret. Normal qe pret momentin kur te ngrihet dikush tjeter qe mund te rrezikoje te marre te zhgenjyerit dhe ti ēoje ne kah te kundert.


Postuar nga Vizioner datė 25 Mars 2016 - 20:20:

"War Dogs"

Me 1 Shtator del ne Kino filmi i Hollywoodit mbi ngjarjen e Gerdecit me Subjekt kryesor Familjen Kriminele Berisha & Bir


Postuar nga robert datė 25 Mars 2016 - 20:25:

Asgje e re nga fronti Albanistanas. Te gjithe te etur per para, femijet e Sales po ashtu, Sala per karrige, Edi per karrike, miqte e Edit per para, nje rreth vicioz nga nuk del asnjeri. Te presim edhe pjesen e trete te reportazhit te Meros, e te katert, po besoj jane po te njejtat cfare dihen.


Postuar nga Piktor datė 25 Mars 2016 - 21:58:

Ja si manipulojne gazetat

I njejti lajm ne dy gazeta shqiptare.
http://www.gazetatema.net/web/2016/...hanin-per-kete/
Tema e shkurton lajmin ose shkruan ēfare i intereson.

http://www.panorama.com.al/mbreti-i...hjagen-per-te9/
Tek Panorama bie ne sy mes rreshtave kur flet per presidentin ne fakt kryeministrin qe eshte i krishtere dhe ka gruan myslymane. Me aq sa di Nishani eshte myslyman.


Postuar nga Vizioner datė 26 Mars 2016 - 07:19:

"War Dogs"

http://www.gazetatema.net/web/2016/...qe-e-meritojme/


Postuar nga robert datė 28 Mars 2016 - 17:52:

Trajleret e ketij filmi duken premtues, te pakten per ne shqipot, sepse ne bote filmi nuk besoj se do kete ndonje sukses te madh apo reputacion me rendesi. S.d.q., te presim kur filmi te dale ne kino! Te shohim Shkelzenat dhe Devirolat!


Postuar nga robert datė 12 Qershor 2016 - 19:30:

Shpresoj qe ky linku i meposhtem te hyje ketu, pasi tregon shume dhe i pershtatet kesaj nenteme:
http://www.panorama.com.al/ylli-buf...e-stabilitetit/


Postuar nga Vizioner datė 22 Shkurt 2017 - 14:08:

Perballe Sali Berishes

http://www.gazetatema.net/web/2017/...-sali-berishes/


Postuar nga Piktor datė 22 Shkurt 2017 - 17:07:

Banorėt e Zharrėsit janė drejtuar nė kėmbė drejt Tiranės pėr tė protestuar kundra atyre qė bėjnė veshin e shurdhėr. Ata bėnė tė ditur se nuk kėrkojnė mėshirė prej askujt, thjesht tė dėgjohen ankesat e tyre. Mė herėt njė grup i qeverisė arriti nė konkluzionin qė dridhjet e tokės qė po dėmtojnė shtėpiat e tyre nuk vijnė nga Bankers petrolium.
Mirpo shteti nuk po merr masa as ti ndihmojė apo t'u gjendet afėr kėtyre te varfėrve.


Shpjegim... Bankers ėshtė njė shoqėri kapitaliste qė shfrytėzon pasuritė nėntokėsore ose arin e zi siē thuhet rėndom.
Interesant ėshtė fakti se pėr tė mos paguar taksa deklaron humbje.
Nuk e di ku kanė pėrfunduar kėta moralistet e forumit qė u digjte shpirti pėr Shqipėrinė, apo ndoshta politizimi i tyre ne mos lavatriēja e propagandės nuk i shohin kėto gjėra?


Postuar nga Vizioner datė 23 Shkurt 2017 - 19:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Banorėt e Zharrėsit janė drejtuar nė kėmbė drejt Tiranės pėr tė protestuar kundra atyre qė bėjnė veshin e shurdhėr.

* * *
Nuk e di ku kanė pėrfunduar kėta moralistet e forumit qė u digjte shpirti pėr Shqipėrinė, apo ndoshta politizimi i tyre ne mos lavatriēja e propagandės nuk i shohin kėto gjėra?Ketu jemi, NE, Moralistet, Piktor.
Nuk jemi ne Cader duke ngrene e pire, duke bere aheng e luajtur bixhoz(propogande te bukur i bejne rinise-popullit=Bixhozin).

Flasin/Flisni per zgjedhje te pastra, kur, jeni JU qe per 25 vjet i keni vjedh e masakruar cdo zgjedhje-Votime qe jane bere ne Shqiperi!!!

Gjithesesi, duke i ndenjur asajt cfare ti shkruan rreth banoreve te Zharres dhe Moralit tone, kije miresine dhe lexoje kete:

http://www.gazetatema.net/web/2017/...leks-tek-cadra/


Postuar nga Piktor datė 23 Shkurt 2017 - 20:00:

Vizioner, ti mė vendos nė gjendje tė vėshtirė. Ne botė je me Trump dhe kundėr emigranteve. Praktikisht pėrkrah konservartorizmin ndėrsa ne shtėpi tėnde bėn tė kundėrtėn. Ndonjė shpjegim, ke?


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »
Trego 404 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.