Forumi Horizont Gjithsej 98 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 98 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė qeshim pak... (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=132)
-- Je Shqiptar vetem kur... (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=10757)


Postuar nga belgium datė 29 Maj 2005 - 15:26:

re

Citim:
Po citoj ato qė tha Le te jem une e para
i nderuar Belgium,

kjo qe potenconi me larte eshte nje parrulle e juaj zoteri i mire me te cilen mundoheni ta ngushelloni vehtveten pikerisht me parulle fallso...mbase realiteti tregon krejt nje pasqyre tjeter. Une jam e bindur se kete e din ti, por nuk ke guxim dhe EGO ta shprehesh ketu me shkronaj duke mos qene i gatshem per fushebeteje mendimesh...Nuk jemi ne kohen e Romantizmit zoterote por ne nje kohe te nje realizmi te hidhur, i cili nuk mund te barazpeshohet me nje pakice kapitalistesh shqiptar(si dhe qysh kane ardhe tek ky privileg eshte poashtu paradokse dhe shume shume suspekte).

vetem kur isha femije kam jetuar ne kete enderr si Ju, krejt duke u ushqyer me kenge qe shperthenin nga telat e ēiftelise apo sharkise, por tani jooooooooooooo ajo kohe eshte mbyllur ne sirtarin tim personal dhe i takon nje periudhe romantike siq e quajta me lart...

Njeherit shkrimi i juaj i ngjan nje njeriu apo mua me qon mallin e disa qe kurre ne jete nuk kane shikur nje liber nga brendesia e tij apo kane vleresuar "invaliditetin" e neve si popull vetem nga spektri i tyre fantazues duke gjykuar nga logjika e pashendoshe...gjithnje duke bere qef vehtes se neve shqipet jemi RARITET ne globin tokesor......

Te lutem, pra, ku eshte dobesia jone si nje nder popujt me te vjeter ne europe te ndare pike e pese ne troje te ndryshme...pse nuk ishim ne te zot t“i ndajme te tjeret e jo te tjeret te ndajne nje popull aq te madh....???? dhe te bejne pazarllaqe mbi vlerat dhe moralin shqiptar...???!!!!!!!!!!!!!!!

nese me gjen pergjigje pirroja te qofte, por gjeje te bindshme po munde....une akoma s“mund ta gjej dot..

Perderisa bota civilizuese ec perpara tek shume vise shqiptaret ende mbreteron varferia buke e kripe e hiq me shume..Pse ndoshta disa qytete ne Shqiperi kane arritur nje arkitektur, nuk do thote se krejt Shqiperia e trojet e saj jasht kufirit te jene shenderruar ne infrastrukture moderne. Humanizmi tek shqiptari eshte zero, po pate lek je dikushi po nuk pate je askushi, edhe nese ne kurrizin Tend peshon shpirti i nje intelektuali etj etj...

vetem per ilustrim te kujtoje, ka shume nga ne qe gjenden ne kete gjendje, a nuk ishte I MADHI GJERGJ FISHTA kur tha: Le ta din bota mbare se Gjergj Fishta s“eshte me shqiptar,, mos valle edhe ai na qenka grek, te lutem mos me trego ti mua grekun se rrenjet e mia jane totalisht autoktone shqiptare...por thjesht shume here ne jete jam e zhgenjyer me te popullit tim.....

Vetem naiviteti i nje njeriu reflekton krenarine te pa fundament...

Mos mendo se me gezon kjo gjendje keshtu, por thjesht kam deshire mos ta pikturoje veren me peisazh dimri....

gjithe te mirat dhe me nderime

L.


me fal nji pyetje ku ke jetuar ti ??
besoj ne shqiperi jo me shuaj pak kureshtjen do isha kureshtar te di ku ke jetuar


  Gjithsej 98 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 98 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.