Forumi Horizont Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Dialektet (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=339)
-- Fjale te harruara shqipe ose dialektore. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12801)


Postuar nga HERO datė 04 Prill 2007 - 12:04:

o SHOQJA SEXI
nje sqarim te vogel,fjala ASHIQARE nuk eshte turqisht,e para dhe edyta une nuk desha kuptimin efjaleve se kuptimin ua di,desha preardhjene tyre nga nje mendim ekspert.
tani fjala ASHIQARE NDAHET NE TRE PJESE
A --- SHI ---- QARE.
A --- qendron ne shqip per terheqje vemendje
psh--- A e pe? A e njeh? A e do?

SHI qendron per te pare ,shikuar
psh----- SHI cfar tipi!SHI atje ?SHi si eshte! Populi cam e perdor shume psh.. Ja SHI? OSE SHI SHI KY APO SHI SHI AI!

QARE ------ nuk mund te kete me hapur se kaq,QARE do te thote qarte.
Prandaj e dhe kuptimi del, shiko qarte,duket qarte,eshte e qarte, para syve ASHIQARE.


Emri Qemal eshte mer shume i perdorur ne Turqi dhe ne vendet muslimane,por emer me shqipetar se Qemal nuk ka , do te thote thjeshtr SA MALI.shqipetarete kane pasur zakon urimin SA MALET.Si nje vend malor qe jemi malet kane pasur rol te madh ne eposin dhe folklorin shqipetar,ne gjuhen gege
ku q shqipetohet c ,fjala QEMAL do te shqiptohej CEMAL qe ndahet ne CE dhe MAL,
CE MALI ne gegerisht ( edhe sot e kesaj dite) do te thote JA MALI ose ja ku eshte mali,ose doli mali ose LINDI MALI.Kur e shikon dicka qe e pret me ne fund ne gegerisht perdoret shum fjala CE psh CE KU ASHT (ma ne funt) ose fakti me bindes eshte kur plakate moshuara gege thoshin per femijet kur lindnin, CE MECI ( per djem) CE CUCA ( PER VAJZA) Me perpara ne shqiperi dihet qe ka pas emer MAL,biles edhe vete fjala malesor rrjedh nga mali apo jo?

ATEHERE EMRI QEMAL NUK ESHTE GJE TJETER VECSE EMRI MAL ME KUPTIMIN JA MALI.Shendet


Postuar nga SEXI datė 04 Prill 2007 - 12:16:

O shoku HERO nese ti nuk e di qe fjala "ashiqare" eshte Turqisht hap fjalorin Turqisht - Shqip (se une e kam ketu para syve) dhe shikoje...Vetem se nuk e perdorin me "q" por me "k" ...e shpjegova dhe pak me larte... Ashiqare - Qarte,haptas,dukshem...

Sa per fjalen qe e ke zberthyar ne rrokje ajo "SHI" psh----- SHI cfar tipi!SHI atje ?SHi si eshte! Populi cam e perdor shume psh.. Ja SHI? OSE SHI SHI KY APO SHI SHI AI!
"Shi" ka kuptimin e shiut(po bie shi)...ndersa "shi si eshte""shi atje" nuk shkruhet siē e ke shkruar ti i dashur por shkruhet "shih si eshte" "shih atje" etj,etj...


Postuar nga kontinenti datė 04 Prill 2007 - 16:39:

Sexo, po me jep nje ndihme te madhe ne konceptimin e turqishtes, gjuhe se ciles nuk ia kam idene.
Por nuk the se kujt i thone turqit ''kerata'' ?
Cfar kuptimi ka kjo fjale ne turqisht?

Nje here kam bere debat me nje shok, ne lidhje me fjalen ''hajer'', ai me thoshte se eshte turqisht. Une i thoshja se eshte shqip.
Sexo, shikoje nje here tek fjalori kete fjale, qe ta saktesoj dhe une me mire.


Postuar nga Pali datė 04 Prill 2007 - 17:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
Sexo, po me jep nje ndihme te madhe ne konceptimin e turqishtes, gjuhe se ciles nuk ia kam idene.
Por nuk the se kujt i thone turqit ''kerata'' ?
Cfar kuptimi ka kjo fjale ne turqisht?

Nje here kam bere debat me nje shok, ne lidhje me fjalen ''hajer'', ai me thoshte se eshte turqisht. Une i thoshja se eshte shqip.
Sexo, shikoje nje here tek fjalori kete fjale, qe ta saktesoj dhe une me mire.



Fjala "hajer" me kėto shkronja, kėshtu siē ėshtė nuk munda ta gjej nė asnjė fjalorėt qė posedojmė as nė shqip-shqip as nė fjalorėt me fjalė dhe shprehje tė huaja. Ėshtė fjala"hair" qė rrjedh nga arabishtja dhe turqishtja prej fjalės"hayr" qė domethėnė mirė, i mirė, mbarėsi qė sigurohet me punė, lumturi, dobi.
Ndėrsa fjala "qerrata"nuk ėshtė nė fjalorin "Fjalor fjalėsh dhe shprehjesh tė huaja" ēka domethėnė se ėshtė fjalė shqipe= njeri dredharak e tinzar.
Fėmijė i zgjuar e i gjallė. Etj.


Postuar nga kontinenti datė 04 Prill 2007 - 17:12:

Palo, Sexi mund te na jape dhe ajo nje pergjigje sepse ajo di turqisht dhe jeton atje.
Ne debatin qe une kam bere per kete fjale, me thane se sipas fjaloreve, fjala ''hajer'' ne turqisht do te thoshte jo pra ishte mohuesja.
Kurse neve ne shqip e perdorim si mbaresi, si pohim etj.
Pra ne themi; per hajer na qofte, ne kuptimin kur fejohet djali apo vajza. Ne kete rast kemi pohimin, pranimin etj.
Por, qe te jete nga arabishjta lind nje pyetje tjeter.
Kush e solli kete fjale nga arabishtja tek ne?
Sic e thashe me lart, kuptimi i turqishtes me kuptimin sic e perdorim ne...jane komplet te kunderta. Jane dy kuptime qe nuk e pranojne njeri-tjetrin.
Ne mund te kemi fjale ne arabishte, por keto fjale, sipas meje i ka sjelle turku. Kryesisht keto fjale jane ne fushen fetare dhe jo shoqerore.
Po ashtu ajo qe me ben pershtypje eshte se; Ne Shqiperi, 90% e emrave muslimane nuk jane aspak emra turq, por jane emra arabe.
Atehere 500 vjet pushtim, perse turku nuk imponoi emrat e tij, por lejoi te vihen emra arabe?


Postuar nga Niqua datė 04 Prill 2007 - 17:14:

kopuk


Postuar nga kontinenti datė 04 Prill 2007 - 17:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha Pali


Fjala "hajer" me kėto shkronja, kėshtu siē ėshtė nuk munda ta gjej nė asnjė fjalorėt qė posedojmė as nė shqip-shqip as nė fjalorėt me fjalė dhe shprehje tė huaja.


Nuk kane rendesi shkronjat Palo, rendesi ka tingulli.


Postuar nga kontinenti datė 04 Prill 2007 - 17:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
kopuk

Dreqe ca o kjo mi? hahahaha.


Postuar nga Pali datė 04 Prill 2007 - 17:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti


Puntori, ajo fjale eshte arabe.
Ja Rrabbi
Pjesa Ja eshte thirrori, ashtu sic e kemi ne me germen o , psh; O punetori, O Ari, etj.
Pjesa Rabbi ne arabisht i thone Zotit.
Pra, kur thuhet Ja Rrabi do te thote sic i themi neve ne shqip. O Zot.



Fjala "jarabi" ėshtė edhe arabisht edhe turqisht.
Nga arabishtja...ya-o, ore+rabb- zot, nga turqishtja...Ya Rabbi-o Zot, o perėndi.


Postuar nga Niqua datė 04 Prill 2007 - 17:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti

Dreqe ca o kjo mi? hahahaha.





hahahahahahha konte nuk di si ta spjegoj
e kan perdore kur ke sha dike


  Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.