Forumi Horizont Gjithsej 25 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 »
Trego 25 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė qeshim pak... (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=132)
-- Humor popullor. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18136)


Postuar nga Piktor datė 26 Maj 2011 - 20:16:

Kalova lumin, te dhjefsha kalin.

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Epo une jam i vonuar me kto populloret
Te gjithe e kemi degjuar shprehjen e urte popullore, kalova lumin te dhjefsha kalin. Si nje akt mosmirnjohje.
Po si ka ndodhur ne te vertete.
Qe thoni ju nje njeri duke udhetuar per ne nje fshat tjeter, i desh te kapercente nje lume. Not ky njeriu nuk dinte, i vetmi vend i sigurte ishte nje va dhe nje fshatar me kale gerdalle plak qe mezi rrinte ne kembe qe fitonte pese leke ne dite duke kaluar njerzit nga njera ane ne tjetren mbi kale.
Kur hypi ky udhetari vuri re se kali filloi te dridhej nga kembet dhe kete e kaploi frika.
Ndersa ecnin ne uje, kali filloi te shkundesh edhe me keq dhe i ziu njeri mbi kale nuk mendonte gje tjeter vetem se kur do te perfundonte ne lume, nderkohe fshatari i zoti i kalit filloi te krenohej me kalin e tij, sa nuse kishte mbajtur mbi shale ky kale, biles ato nuse sot ishin vjehrra dhe nuset prape ua kishte percjelle ma kalin e tij, Vazhdonte te tregonte se sa personazhe historike kishte percjelle, e vazhdonte. I ziu njeri ne maje te kalit qe nuk shihte kur te arrinte bregu tjeter, dridhej edhe me shume nga bemat e ketij kali dhe ishalla nuk ishte personi i fundit qe do percillte matane bregut.
Me ne fund kali po i afrohej bregut tjeter dhe njeriu filloi te merrte fryme lirisht dhe nuk priste rastin te zbriste nga kali.
Pasi e pagoi mire gati dyfish i tha kalova lumin te dhjefsha kalin, e ik e blej ndonje tjeter.


  Gjithsej 25 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 »
Trego 25 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.