Forumi Horizont Gjithsej 647 faqe: « E parė ... « 638 639 640 641 642 643 644 645 646 [647]
Trego 647 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- 8 Maj 2011. Zgjedhjet per pushtetin lokal. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18347)


Postuar nga lorie datė 25 Korrik 2011 - 19:16:

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
fajtori edhe pse ben plausible argumenta ne kto tema, ne pikat kryseore ne vizionin e tij rreth "nacionlistave/patriotave/emigrnatave/amerikan", ka ngelur komplet ne karrocari. demostron per veten e tij pikerisht mentalitetin qe mundohet me project tek emigrantat ne amerikes. si ato italian dhe shqiptar.

ammeriken historikisht emigrantat e kane avancuar.
emigrantat sjedhin enovation and hard work.
emigrantat punojn studiojn me shume se nje vendas qe eshte llastuar dembelzuar and burn out.
kjo shkon edhe per studentet e huaj neper universitet prestigjoze amreikane, pastaj jetojn ne amerike dhe i sherbejn ktij vendi.
nje shembull i mire eshte obama, etj si femij emigranti

mentaliteti i fajtorit ne ket rast me duket i vjeter, i kalbur, komplet e kunderta nga cfar ai projects

patriotizmin nuk e imagjinoj me kenge me cifteli apo labe apo lahut! kto jane thjeshte pasuri kulturore te nje vendi te vjeter me histori

patriotizmi eshte te deshirosh kombin tend te behet i zoti i vetes, i forte ekomikisht ushtarakisht dhe i rrespektuar nga fqinjet dhe bota si komb dinjitoz that doesn't take shit from nobody.

me pak fjale, edhe fryma patriotike ka evoluar, si dikur qe nje nerd geek qe ta rregullonte komjuterin apo te ndihmon me detyrat e shpise/home work
sot kta tipa jane cool, dikur garipat qeshinin me to si cuna mamaje gjoja:dd
ne te njejtin nivel ka evoluar edhe koshienca e emigranteve persa i perket patriotizmit/nacionalizmit, dicka qe fajtori duket qarte qe sja ka haberrin dhe i bie nje dajres te vjeter.Me pelqeve kurto,shume. Kete ide kam shprehur shume here edhe une qe mos futen ne thes te gjithe. E shoh qe ne emigracion eshte ashtu sic thuhet faja se ka njerez qe nuk i leshohen disa mentaliteteve ,por kurrsesi nuk mund te pergjithesohen. Me ata shqiptare qe kam njohur dhe takuar une dhe madje shoqeri te shkolles se mesme ,qe e gjitha eshte ketej ne USA ose Italy jane integruar shume mire me jetesen dhe kane gjetur vetveten e tyre aty ku jetojne dhe e jetojne jeten si ta duan vet.
Eshte interesante se qe kur jam futur ketu ne Forum, kam filluar te bej 'interviews' me njerez ne jeten time duke pyetur shqiptare qe njoh qe shkojne dhe vizitojne Shqiperine se a do te donin te ktheheshin dhe te jetonin atje pas nje kohe , a iu duket se ka ndryshuar qyteti i tyre, sa ka ndryshuar, si ka ndryshuar etj. Shumica e tyre nuk duan te kthehen dhe mendojne se Shqiperia ka ndryshuar por me hapa te ngadalte.
Mendoj se thone se ka ndryshuar pak se gjithmone e krahasojne me vendin ku jetojne tani dhe domosdo qe nje qytet shqiptar nuk mund te krahasohet me say Chicago-n.
Por si tablo me duket krejt realiste.


  Gjithsej 647 faqe: « E parė ... « 638 639 640 641 642 643 644 645 646 [647]
Trego 647 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.