Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Figura te njohura te mesjetes (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=209)
-- Ali Pashe Tepelena (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3731)


Postuar nga trojani datė 15 Qershor 2004 - 10:28:

Question pershendetje

Dokumenta dhe debate te tilla historike pasurojne pa mase forumin dhe ne bashke me te.
Ali Pasha ka qene nje figure kontradiktore, dhe per kete jemi te gjithe dakort.
Duam apo s`duam ne eshte fakt se ai ndihmoi ne menyre indirekte ceshtjen shpiptare dhe ate greke kunder Portes se madhe.
Pyetja shtrohet:
A eshte i vertete ky fakt? Dhe nqs se po: Atehere pse historianet, politikanet, dhe qeverite e te dy vendeve nuk e permendin kete fakt? Pse valle nuk permendet Pashai plak ne librat e historise se ketyre dy vendeve? Dhe kur permendet, permendet ne menyre krejtesisht tangente.

Valle a nuk ju ka rene ne sy ky fakt?
Jam i sigurt se po!
Atehere pyetja vazhdon te mbetet e papergjur.
-Pse valle asnje nga te dy vendet nuk ka patur deshiren ta kete hero te vet?
-A nuk eshte cudi se pothuajse te gjitha dokumentat per Pashain plak jane "zhdukur"? Dhe shumica e ketyre fakteve qe ne dime per te vijne prej gojedhenave dhe folklorit?

-Mos valle shkaku i kesaj harrese te historianeve eshte vete endra dhe qellimi i vertete i Pashait plak?
Qellimi i Pashait nuk ka qene as pavaresia e Shqiperise dhe as ajo e Greqise, por ringjallja e shtetit te Pirros se Epirit. Pirro ka qene dhe idoli kryesor dhe mundesisht i vetem i Pashait.
Fakti eshte se Ai ja arriti qellimit per 17 vjet rradhazi.
Per 17 vjet rradhazi ka egzistuar nje shtet i pavarur ne zemer te Ballkanit te roberuar per 300-400 vjet.
Nuk eshte i vertete fakti se Pashai qe kaq i hedhur pas grabitjes se tokave.
Ketu mund te permendim faktin se Ai i shtriu kufijte deri aty ku dhe Pirro i kishte, dhe asnje pellembe me tutje.
Ai me nje lehtesi te madhe mund te mirrte Lefkaden dhe shtate ishujt joniane (popullsia vendase deshironte te ishte nen sundimin e pashait se sa te turqve), por qellimi i tij nuk ia lejonte.
E pra tani besoj se e kuptoni se pse figura e pashait eshte "anashkaluar" nga shume historiane.


  Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.