Forumi Horizont
Trego 28 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Të ndryshme (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=36)
-- Jeta eshte fat apo zgjedhje (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17220)


Postuar nga kotka datë 07 Gusht 2009 - 16:51:

Jeta eshte fat apo zgjedhje

Shume here njerezit shprehin mendimin se "filani kishte ose ishte me fat"

Mendoni se jeta eshte e lidhur ne fat apo ne zgjedhjet qe bejme ne ne jete?

Mendoni qe jeta eshte nje rruge e papritur, qe na del perpara apo eshte nje rrugice qe ne zgjedhim per te kaluar ne pyllin e panjohur??

Une jam me mendimin se jeta ka shume te papritura, por varet shume nga ne, se cilin kalim duhet te zgjedhim, qe te perballojme keto te papritura, te cilat na dalin ne rrugen e jetes.

Per mua me fat eshte ai njeri, qe diti te zgjedhe kalimet dhe rrugicat me te mira te cilat i dolen perpara, per te perballuar pengesat, veshtiresite dhe te papriturat.

Pra une vete jam me parimin se rrugica qe zgjedhim sjell fatin tone ne jete.


Postuar nga agata datë 08 Gusht 2009 - 00:51:

Jeta eshte fat apo zgjedhje

Kotka, mendoj se eshte te dyja bashke.

Eshte fat, zgjedhje, pune...


Postuar nga shelgu datë 08 Gusht 2009 - 03:03:

Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha agata
Kotka, mendoj se eshte te dyja bashke.

Eshte fat, zgjedhje, pune...



Agata besoka tek fati.

Qe te lindesh ne nje familje te pasur angleze dhe te trashegosh pasurite e medha te tyre, nnuk eshte fat, por rastesi.



Fati eshte nje force superiore qe parapercakton ngjarje te caktuara, ose ngjarje qe paracaktohen nga nje force levizese.

Fati nuk eshte Zoti, por nje figure e vaget, e paqarte, qe ne komunitete te ndryshme merr forma te ndryshme.

Une nuk besoj tek fati, por ma ka qejfi qe te jem me fat.


Postuar nga cecilia datë 10 Gusht 2009 - 16:05:

Aman ca analize ke o cedrus?!i madh je per zotin...
Une mendoj qe nqs do kisha lindur ne ndonje familje angleze borgjeze,do e quaja veten me fat, po kam lindur ne nje familje te varfer edhe ne shqiperi aha ca lesh fati pastaj...Fatin e gjemova kemba- kembes dhe se kapa dot...
Une mendoj qe jeten e ke ne dore ta zgjedhesh,zoti te dha, dy duar per te punuar, mendjen per te menduar, kembet per te ecur etj me radhe, ti se sa i zoti je te ecesh perpara ajo varet vetem nga TY...Per mua eshte zgjedhje...FATI eshte histori me vete.


Postuar nga agata datë 10 Gusht 2009 - 18:42:

Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Agata besoka tek fati.

Qe te lindesh ne nje familje te pasur angleze dhe te trashegosh pasurite e medha te tyre, nnuk eshte fat, por rastesi.



Quaje si te duash, e rendesishme eshte qe po flasim per te njejten gje.

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

Une nuk besoj tek fati, por ma ka qejfi qe te jem me fat.



Nje femije, 3 vjeçar, i cili zhvillon nje leucemie, mendon se zgjodhi te jete semure, apo rastesia...?!
Njerzit nganjehere kane deshire te debatojne, e flasim per te thene "asgje"...!


Postuar nga Deb* datë 10 Gusht 2009 - 19:17:

Jeta eshte 50/50.
Ka gjera qe i bejme ne varesi te kushteve qe kemi, qe ne situata te tjera as nuk do e imagjinonim. Keshtu me ka ndodh dhe mua ne disa raste.


Postuar nga shelgu datë 10 Gusht 2009 - 19:38:

Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha agata



Nje femije, 3 vjeçar, i cili zhvillon nje leucemie,

1 mendon se zgjodhi te jete semure, 

 2 apo rastesia...?!
.!



Sigurisht qe eshte rastesi e dashur, megjithse kjo nuk eshte obsioni i dyte dhe i fundit nga dy mundesive te mesiperme.


Postuar nga Klodel datë 11 Gusht 2009 - 13:05:

Fati te krijon mundesite e te shtron shume rruge perpara, zgjedhja eshte ajo qe percakton rrugen e jetes. Per mendimin tim te kesh fat do te thote te dish te besh zgjedhjen me te mire ne momentin me te duhur.


Postuar nga briseide datë 11 Gusht 2009 - 13:17:

Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

Qe te lindesh ne nje familje te pasur angleze dhe te trashegosh pasurite e medha te tyre, nnuk eshte fat, por rastesi.



Fati eshte nje force superiore qe parapercakton ngjarje te caktuara, ose ngjarje qe paracaktohen nga nje force levizese.

Fati nuk eshte Zoti, por nje figure e vaget, e paqarte, qe ne komunitete te ndryshme merr forma te ndryshme.

Une nuk besoj tek fati, por ma ka qejfi qe te jem me fat.



Rastesia nderhyn tek fati.
Fat ne terminologjine e berbashket perben ate qe quajme "avere sedere",pra te dalesh i fituar ne ate zgjedhje qe ke bere dhe kur kjo zgjedhje nuk eshte vetem frut i mundit tend.

Destiny pastaj eshte tjeter gje.


Postuar nga AndreaPirelli datë 11 Gusht 2009 - 13:23:

Fat eshte te te jape natyra nje "pako" si e Rocco Seifredit ...........
Zgjedhje eshte qe ne qofte se nuk ke ate fat ............ te mesosh te perdoresh ate qe ke me te njejtin rezultat ..............


Postuar nga shelgu datë 11 Gusht 2009 - 15:07:

Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Rastesia nderhyn tek fati.
Fat ne terminologjine e berbashket perben ate qe quajme "avere sedere",pra te dalesh i fituar ne ate zgjedhje qe ke bere dhe kur kjo zgjedhje nuk eshte vetem frut i mundit tend.

Destiny pastaj eshte tjeter gje.



Hem, e pra fati eshte pikerisht "il destino"

Dhe qo avere sedereja jote, dmth "te kesh bythe". Puna eshte se njerzit qe kerkojne me shume, investojne me pak ne jete.

Te kesh sedere demek dmth te ndjesh pergjegjesine e te qenit njeri. sa me pare ta ndjesh kete gje aq me mire do te jete per Buten tende. Keta njerez pergjithesisht, mesojne neper shkolla, investojne ne formimin e tyre, lexojne shume, bejne sport, jane aktive. jane pikerisht keta qe i dalin fatit perpara.

Kur nje i tille merr maksimalen ne nje test, pjesa tjeter, ziliqaret, nuk vonojne te thone: Uaa, c'fat! I rane pyetje te lehta.

Keta njerez e bejne fatin qe t'i ndjeke prapa.


Postuar nga kotka datë 11 Gusht 2009 - 15:18:

Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Hem, e pra fati eshte pikerisht "il destino"

Dhe qo avere sedereja jote, dmth "te kesh bythe". Puna eshte se njerzit qe kerkojne me shume, investojne me pak ne jete.

Te kesh sedere demek dmth te ndjesh pergjegjesine e te qenit njeri. sa me pare ta ndjesh kete gje aq me mire do te jete per Buten tende. Keta njerez pergjithesisht, mesojne neper shkolla, investojne ne formimin e tyre, lexojne shume, bejne sport, jane aktive. jane pikerisht keta qe i dalin fatit perpara.

Kur nje i tille merr maksimalen ne nje test, pjesa tjeter, ziliqaret, nuk vonojne te thone: Uaa, c'fat! I rane pyetje te lehta.

Keta njerez e bejne fatin qe t'i ndjeke prapa.



he me te lumte ajo goje, ndjenja e inferioritet i ben te thone se cdo gje ishte fat dhe jo djerse, pune, lufte etj.

sa jane nga ata qe kane lindur ne familje te pasurish, d.m.th simbas agates qe u ka qeshur fati qe me saba dhe kane rrembyer nga ky fat vetem opingat e mamase dhe te babase.... dhe sa jane nga ata qe nuk kishin opinga as maja e as baja dhe kane ikur neper majat e shoqerise.

e keta individe une nuk i quaj me fat por jane individe qe e kane lagur menderen mire, se po nuk e lage mire ate mendere ne uje nuk meson kurre te notosh.

ja kshu


Postuar nga kotka datë 11 Gusht 2009 - 15:24:

Citim:
Po citoj ato që tha Klodel
Fati te krijon mundesite e te shtron shume rruge perpara, zgjedhja eshte ajo qe percakton rrugen e jetes. Per mendimin tim te kesh fat do te thote te dish te besh zgjedhjen me te mire ne momentin me te duhur.


kjo per mua nuk quhet fat, por quhet mencuri se jo te gjithe jane te zote dhe dine te ndjekin pathin me te veshtire dhe me te drejte ne rruget e hapura te fatit.

fati ti ka hapur gjithe rruget edhe te bardhat edhe te zezat.
te zezat jane pathe te lehta, cigarja, pija, lojrat me shumice te bardhat jane pathe te veshtira pune, shkolle, lexim, studim, me shumice

ti zgjedh e merr dhe ne fund i pi dolline asaj qe ke zgjedhur ne rruget e fatit


Postuar nga Deb* datë 11 Gusht 2009 - 15:24:

Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


he me te lumte ajo goje, ndjenja e inferioritet i ben te thone se cdo gje ishte fat dhe jo djerse, pune, lufte etj.

sa jane nga ata qe kane lindur ne familje te pasurish, d.m.th simbas agates qe u ka qeshur fati qe me saba dhe kane rrembyer nga ky fat vetem opingat e mamase dhe te babase.... dhe sa jane nga ata qe nuk kishin opinga as maja e as baja dhe kane ikur neper majat e shoqerise.

e keta individe une nuk i quaj me fat por jane individe qe e kane lagur menderen mire, se po nuk e lage mire ate mendere ne uje nuk meson kurre te notosh.

ja kshu


Kotka ajo qe me habit mua eshte se sa djem pa shkolle ka mes Tiranes, apo rrethe te tjera kryesore te Shqiperise.. Ka plot qe nuk kane bere as shkollen e mesme, edhe pse rritur mes te mirave.
Vijne fshataret e shkrete nga ana e anes e bejne shkollen e mesme, duke jetuar konvikteve, apo duke ecur mes baltet, shiut...
E keqja eshte te mos e dish qe je me fat, e mos te shfrytezosh rastet qe te ofron jeta, dhe prape te ankohesh se jeta ishte e padrejte me ty.
''Ai qe do e gjen menyren, ai qe s'do e gjen arsyen.''


Postuar nga kotka datë 11 Gusht 2009 - 15:41:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Kotka ajo qe me habit mua eshte se sa djem pa shkolle ka mes Tiranes, apo rrethe te tjera kryesore te Shqiperise.. Ka plot qe nuk kane bere as shkollen e mesme, edhe pse rritur mes te mirave.
Vijne fshataret e shkrete nga ana e anes e bejne shkollen e mesme, duke jetuar konvikteve, apo duke ecur mes baltet, shiut...
E keqja eshte te mos e dish qe je me fat, e mos te shfrytezosh rastet qe te ofron jeta, dhe prape te ankohesh se jeta ishte e padrejte me ty.
''Ai qe do e gjen menyren, ai qe s'do e gjen arsyen.''



Ketu eshte edhe gabimi i prinderve, qe pa e kuptuar edhe ata vete duke u nisur nga koncepti i sigurimit te nje jete me te mire per femijen e vet, i perkedhelin femijet edhe kur rriten, qe mos t'u mungoje asgje duke u thene se maja dhe baja jane ketu per ty. Mendimi im eshte, se sado te kete maja e baja ata duhet t'ua bejne te qarte femijve, qe cdo gje qe une e arrita ne kete bote e arrita me mund dhe sakrifica, nuk ishte e lehte edhe per mua. Te gjitha keto qe kemi me perkasin mua dhe ti duhet t'a konsiderosh vehten qe asgje nuk te takon ty dhe duhet te luftosh te arrish aq sa kane arritur edhe prinderit e tu, ndofta edhe me teper. Vetem ky koncept i ben te rinjte te levizin b..en dhe te shkunden nga rutina e koncepteve te tyre..... te nje jete te qete dhe pa andralla.

Une vete ua kam kam bere te qarte dhe u kam thene se edhe ca vite gezojini c'kemi. Te gjitha keto qe kemi do shiten dhe une do shkoj ne azile, juve duhet te mendoni te shtrengoni b..en tuaj mire se ndryshe maja dhe baja nuk rrojne gjithe jeten....


Postuar nga briseide datë 11 Gusht 2009 - 16:46:

Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Hem, e pra fati eshte pikerisht "il destino"

Dhe qo avere sedereja jote, dmth "te kesh bythe". Puna eshte se njerzit qe kerkojne me shume, investojne me pak ne jete.

Te kesh sedere demek dmth te ndjesh pergjegjesine e te qenit njeri. sa me pare ta ndjesh kete gje aq me mire do te jete per Buten tende. Keta njerez pergjithesisht, mesojne neper shkolla, investojne ne formimin e tyre, lexojne shume, bejne sport, jane aktive. jane pikerisht keta qe i dalin fatit perpara.

Kur nje i tille merr maksimalen ne nje test, pjesa tjeter, ziliqaret, nuk vonojne te thone: Uaa, c'fat! I rane pyetje te lehta.

Keta njerez e bejne fatin qe t'i ndjeke prapa.


Dhe ti sikur i ke rene me b*the ketij komenti Cedrus.

Perse keni manine te permendni ziliqaret?Se do ishte qe ketej fati na del nga hundet. Whatever mos na meso si te behesh njeri se s'po flet me kolopucat e kopshtit nese s'e ke vene re.

E kisha ne nje shkalle tjeter.
Fatin e ben njeriu,por kjo nuk eshte e vertete gjithnje.Ka edhe rrethana qe ta shtrojne rrugen ose ta mbushin plot me gropa.
Sipas asaj qe thua ti na qenka vetem nje perceptim.


Postuar nga shelgu datë 11 Gusht 2009 - 16:48:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
 

Te gjitha keto qe kemi me perkasin mua dhe ti duhet t'a konsiderosh vehten qe asgje nuk te takon ty dhe duhet te luftosh te arrish aq sa kane arritur edhe prinderit e tu, ndofta edhe me teper.



Une do e shtjelloja ndryshe: te gjitha keto qe kemi jane tonat dhe duhen shfrytezuar si nje resurs i mire per te arritur atje ku duhet, ku eshte synimi.

A do ta kuptoje kete gje femija? Kjo eshte tjeter mesele. Ketu perseri hyn nje fushe e gjere analize dhe kontradiktash.

Njeroi duhet te jetoje ne nje ekuiliber midis asaj qe ka dhe asaj qe konsumon.


Postuar nga kotka datë 11 Gusht 2009 - 17:11:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Une do e shtjelloja ndryshe: te gjitha keto qe kemi jane tonat dhe duhen shfrytezuar si nje resurs i mire per te arritur atje ku duhet, ku eshte synimi.




Une kete metode e provova dhe jo te gjithe kane te njejtin synim, varet nga zgjedhjet e seicilit per jeten. Prandaj une mendoj qe njerezit i bejne zgjedhejt me te mira kur dicka u mungon ne jete dhe nuk i kane te gjitha .......


Postuar nga SmoKer datë 11 Gusht 2009 - 17:32:

Cdo kush eshte arkitekt i fatit te tij.


Postuar nga Enya datë 27 Gusht 2009 - 01:58:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


Une vete ua kam kam bere te qarte dhe u kam thene se edhe ca vite gezojini c'kemi. Te gjitha keto qe kemi do shiten dhe une do shkoj ne azile, juve duhet te mendoni te shtrengoni b..en tuaj mire se ndryshe maja dhe baja nuk rrojne gjithe jeten....




Ca te asht fixu edhe ty azili o zemer? Po fmi jane ata qe rrite ti dhe te lene me ik ne azil pleqsh? Do thush ti ja moren nuset, s`me dun ma! Jo zemer, aty rri shpi tande dhe gezo nipat e mbesat e tu, e meriton rrespektin dhe dashnin e fmive te tu. Kjo sme pelqen ktu ne US qe prinderit edhe billionera ne qofshin, perfundojn ne azil. Arsyeja se femise pasi te martohet si plas me se ca bahet me prinderit e tij( saj). Do thush ti kan jeten e vet, do krijojn familjen e vet. Mu Zoti mos ma bafte mbare ne jete, nese nuk ndihmoj Prinderit e mi apo Prinderit e bashkeshortit tim, njesoj sikurse do deshiroja une te me ndihmonin nje dite femijet e mij. Do thush ti,-Fantazo o Helga! Jo, aspak. Kena shume detyrime ne jete, ne nga erdhem? Nga mbime keshtu ? Kush na lindi? Edukoi? Shkolloi? Sakrifikoi? Kush?

Pra, mos mendo negativisht. Femijet jane te tute dhe ata kane detyrime tan jeten per TY.

Love U


Postuar nga dylan datë 27 Gusht 2009 - 02:58:

jeta eshte fat e zgjellje
shuem zgjellje qe bejme gjate jetes sdo thote qe ishte fati ashtu shiku qe jeme ne qe bejme veprimet


Postuar nga shelgu datë 27 Gusht 2009 - 03:00:

Citim:
Po citoj ato që tha dylan
jeta eshte fat e zgjellje
shuem zgjellje qe bejme gjate jetes sdo thote qe ishte fati ashtu shiku qe jeme ne qe bejme veprimet



Fataliste dmth.


Postuar nga dylan datë 27 Gusht 2009 - 03:07:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Fataliste dmth.




se kapa ket mendim


Postuar nga kotka datë 27 Gusht 2009 - 15:35:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha Enya



Ca te asht fixu edhe ty azili o zemer? Po fmi jane ata qe rrite ti dhe te lene me ik ne azil pleqsh? Do thush ti ja moren nuset, s`me dun ma! Jo zemer, aty rri shpi tande dhe gezo nipat e mbesat e tu, e meriton rrespektin dhe dashnin e fmive te tu. Kjo sme pelqen ktu ne US qe prinderit edhe billionera ne qofshin, perfundojn ne azil. Arsyeja se femise pasi te martohet si plas me se ca bahet me prinderit e tij( saj). Do thush ti kan jeten e vet, do krijojn familjen e vet. Mu Zoti mos ma bafte mbare ne jete, nese nuk ndihmoj Prinderit e mi apo Prinderit e bashkeshortit tim, njesoj sikurse do deshiroja une te me ndihmonin nje dite femijet e mij. Do thush ti,-Fantazo o Helga! Jo, aspak. Kena shume detyrime ne jete, ne nga erdhem? Nga mbime keshtu ? Kush na lindi? Edukoi? Shkolloi? Sakrifikoi? Kush?

Pra, mos mendo negativisht. Femijet jane te tute dhe ata kane detyrime tan jeten per TY.

Love U



a nuk banesh goca jeme, se nuse s'e kom n'dore me t'ba
detyrime nuk ka askush me t'pleqeru

puth


Postuar nga BIONDIA datë 27 Gusht 2009 - 17:08:

Jeta = nje genjeshter e perditshme
Fati = nje llotari qe jo te gjithe kane mundesi te fitojne


Postuar nga RAIMONDI datë 10 Tetor 2012 - 04:26:

Jeta eshte vetem fat _

-Te jesh inteligjent sa te duash , po s'pate fat nuk te ecen--Kur ke fat sido qe te jesh do ecesh


Biles edhe jeta e Kozmosit tone eshte fat per planetin tone

Shkencetaret amerikane thane njehere ketu se ne galaktiken tone jane te pakten rreth 10 milion vrima te zeza , te vogla por qe jane njelloj te rezikshme per planetet .

Dhe nqs nje nga ato del ne rugen e planetit tone ......jeta planetit tone eshte ..... vulosur.


_Pra jeta eshte vetem fat_-

Por patjeter duhet te jesh i pregatiru ne jete si fizikisht dhe intelektualisht ne menyre qe cdo gje qe te sjell fati ta perballosh me sukse


Postuar nga shaban cakolli datë 04 Maj 2013 - 19:08:

mund te ndikohet edhe nga fati,po zgjedhjet behen me pune e mund


Postuar nga moonlight datë 31 Maj 2014 - 11:07:

Pak nga te dyja, - do thosha


 
Trego 28 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.