Forumi Horizont Gjithsej 32 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 315 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- A jeni ateista apo besimtare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5338)


Postuar nga azurro datė 06 Qershor 2004 - 20:59:

A jeni ateista apo besimtare

Duke pare qe kohet e fundit me vend dhe pa vend ne disa nenforume po diskutohet me zjarr per besimet fetare te ndryshme do te doja te dija te dija nga antaret e forumit se:
Kush eshte ateist (d.m.th nuk beson)
Kush beson por nuk eshte praktikant
Kush beson dhe eshte praktikant.

Po e filloj une i pari .Une bej pjese ne grupin e pare d.m.th jam ateist dhe nuk besoj ne zot


Postuar nga red-dragon datė 15 Qershor 2004 - 02:25:

kjo tema jote pom pelqen azurro

kjo tema jote pom pelqen azurro me shum se ca tema te tjera qe merren me nderrim feje une per vete jam mysliman por nuk jam praktikant besoj vetem ne zot sepse per mendimin tim 1 zot kemi te gjith nuk besoj as te hoxha as te prifti per mua ka vetem 1 zot byee all


Postuar nga melina@pra datė 04 Mars 2005 - 20:30:

hmmm

Jam besimtare edhe praktikisht mundohem ti perbahem fes dhe natyrisht besoj shume ne zot.edhe pse ndoshta nuk mund ti permbahem te gjitha gjerave te cilat jan te parapara me fejen islame ,besoj se kam arritur ti permbahem shume gjerave. Kaq nga une


Postuar nga UnKn0wN datė 04 Mars 2005 - 23:55:

Edhe une po!

Edhe une jame besimtar ne zot.
Cdo njeri Beson ne Dicka.
Qoft edhe nje here ai do e thote fjale "zot me ndihmo"


Postuar nga ESHI datė 05 Mars 2005 - 02:59:

Une mes grupit te pare dhe te dyte.


Postuar nga i_krishteri datė 08 Mars 2005 - 05:14:

ēfarė do tė thuash me fjalėn besimtar por jo praktikant?
Pėr mua ėshtė gjė e pa mundur njė gjė e tillė(tė jesh besimtar dhe tė jetosh si jobesimtar)? Unė nuk besoj nė Zot por unė e besoj Zotin nė atė ēka AI thotė, premton dhe bėn. Pra besimtar do tė thotė: "tė pranosh atė ēka Zoti tė thotė dhe jo tė pohosh thjesht ekzistencėn e Tij".
(Unė besoj nė babain tim nė ēka Ai mė thotė dhe jo thjesht nė ekzistencėn e Tij..unė ekzistencėn e tij as nuk e vė nė dyshim).

nga vet pseudonimi qė kam vendosur tregon qė besoj e jetoj Zotin.

me respekt nga i krishteri..ah nuk doja tė ofendoja asnjė me atė qė kam shkruajtur mė lart...


Postuar nga azurro datė 08 Mars 2005 - 06:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha i_krishteri
ēfarė do tė thuash me fjalėn besimtar por jo praktikant?
Pėr mua ėshtė gjė e pa mundur njė gjė e tillė...



Me kete shprehje doja te thoja se besoni ne zot por nuk e i ndiqni ritet perhere si psh, nuk shkoni ne meshe cdo te shtune ose te djel, para se te hani nuk i luteni zotit, nuk rrefehni per mekate etj e tjera si keto.
Po nuk me thua ne c`zone te Italise banon dhe ku i kryen ritet e tue fetare ortodokse sepse ne disa zona qe une njoh si psh Pjemonte, Veneto dhe Friuli Venecia Giulia skisha degjuar qe te behej ndonje meshe ortodokse.

Per ty eshte e pamundur por ja qe ka edhe shume te till


Postuar nga dodgy datė 08 Mars 2005 - 15:47:

me shum besoj ne vetvete,me intereson me shum ta kem mir me veten.
besoj te nji dicka ose si mund ta them te gjith duam te besojm tek dicka, duam te besojm tek dicka qe i ve gjerat ne rregull tek dicka qe rrotullon jetet tona.te paret tane i vune emrin zot.
besoj tek ajo qe te gjith besojn ne pergjithsi.

Besimin tim e kam brenda meje dhe e krijoj ate me veten .

Nuk jam kundra feve dhe nuk dua te imponoj njeri qe e ka gabim qe do kete fe apo ate fe ,per mua personalisht fete nuk me interesojn nuk me inetresojn kishat apo xhamiat njuk me interesojn idete e tyre,keshtu jam mesuar qe i vogel ,me pelqen te jem keshtu dhe nuk besoj te ndryshoj,
nuk me pelqen ta mbush veten time me iluzionet e feve.
me pelqen ta gjej vete menyren time se si flas me ate qe e quajm zot.


Postuar nga wydra datė 08 Mars 2005 - 16:06:

edhe une identik si dodgy lidhur me fene dhe besimin


Postuar nga agata datė 08 Mars 2005 - 17:27:

Pershendetje.

Shqiptaret dolen nga nje sistem qe e ndalonte fene. Brezi i ri i shqipetareve nuk eshte edukuar me frymen e fese.
Kam arritur ne konkluzionin qe shqiptaret nuk jane besimtare, edhe ato qe thone jemi besimtare edhe ato nuk i rrespektojne ligjet e fese, ndoshta sepse nuk eshte e lehte..

Per t'ju pergjigjur temes, un kam pasur gjithmone deshiren te besoj ne zot, ndoshta e kisha te nevojshme per te plotesuar ate boshllikun qe me krijoj humbja e disa njerve shume te dashur.
por deshira ime e mire nuk mjaftonte qe te me bente nje besimtare.
megjithate kur kam momente te veshtira, ose te gezueshme.. e ngre koken lart e them, me ndihmo o zot ose faleminderit o zot..

Feja qe me terheq eshte ajo budiste, por nuk guxoj ta them, se shume shqiptare nuk do me kuptonin.
Shkurt nuk e di ne jam besimtare apo ateiste.


  Gjithsej 32 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 315 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.