Forumi Horizont Gjithsej 68 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Dialektet (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=339)
-- Fjale te harruara shqipe ose dialektore. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12801)


Postuar nga kontinenti datė 13 Dhjetor 2006 - 20:15:

A ka ndonje elbasonlli ktu?

Desha te me sqaronte fjalen sokak me duket se keshtu ia thone.(te mos ngaterrohet me sokakun ne jug)
Ne Elbason, eshte nje mjet me te cilin lahen.
Eshte fruti i nje bime qe ne Elbason e kane quajtur trangull kinez
Elbasonllij...ku jeni?
Ju lutem ndihme.


Postuar nga tresh datė 13 Dhjetor 2006 - 20:16:

Sahat=ore
sabah=mengjes
vatan=atdheu
kacamak=eshte nje gjelle qe behet me miell mirsi=karabushi

besoj qe jane fjale turke

Sakicė = sėpate me e madhe???
ne sakice i thona sopates se vogel qe perdoret me pre degete holla pemesh


Postuar nga kontinenti datė 13 Dhjetor 2006 - 20:19:

Sakicė mund te jete dhe ajo...nuk jam i sigurte, sepse nuk eshte nga treva ime ajo fjale.



M'u kujtu fjala gjym.
Kete fjale e kom timen.
Gjymi sherben per te mush uje tek ēesmja, eshte prej bakri dhe i madh.
Kur eshte i vogel atij i thone dhe gjymēe


Postuar nga tresh datė 13 Dhjetor 2006 - 20:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
M'u kujtu fjala gjym.
Kete fjale e kom timen.
Gjymi sherben per te mush uje tek ēesmja, eshte prej bakri dhe i madh.



ne i thona GJYGYM


Postuar nga kontinenti datė 13 Dhjetor 2006 - 20:27:

Kemi fjalen Pi te mos ngaterrohet me te pirin por fjala Pi thuhet ne kuptimin nga apo prej?
Psh; Pi ka je?
Une jam pi Shkodre. (une jam prej Shkodre)

Gjithashtu, te mos harrojme dhe pjesen latine di e cila ne keto raste tregon po ate gje qe tregon dhe dialektorja pi e gjuhes se sotme shqipe.
Di Roma
Pi Rome
Une jam pi Rome...pershembull.

Une jam da Roma.
Une jam na Roma.
Nga = da
Prej - pi = di.


Postuar nga cupka datė 13 Dhjetor 2006 - 20:31:

po fjalet xerxalla dhe urupka i mban mend njeri?
me thosh gjyshja "moj urupke, hap xerxallat ne klase" - hapi syte.

ose fjalen babushke - gjilpere per te qepur jorgane e dysheke. Me thot nje here gjyshja "sillme ca babushken ketu" dhe une vete marr gjyshin nga dora dhe e shpie tek ajo lol.
(kjo babushka mbase ka prejardhje sllave, nuk jam e bindur megjithate ty Konte te kemi per keto pune)

ndersa ajo sapllake ishte si kanoce qe perdorej ne tualet.

ah po, u kujtova dhe per nje fjale tjeter qe perdorte gjyshja ime. shamise se kokes i theshte dylbenke.

po sobalke perdoret me? sobalke i thone dollapit qe mban jorgane, carcafe e jastike, gjera shtrati me nje fjale.

me pelqen kjo teme.


Postuar nga Cindi datė 13 Dhjetor 2006 - 21:03:

Me thene te drejten edhe mua me pelqen shume kjo tema, urime konti.

Ndonjehere me ben te qesh, ndonjehere me con ne mendime te largeta tek gjushi dhe gjyshja sic permend edhe cupka, ndonjehere me con ne te thella se dua ti kujtoj fjalet dhe me vine me kaq veshtiresi ne kujtese.

Avdesan=Lavamani

Musander= Vendi ku mbahen batanijet dhe jorganet

Capoku= pjesa ku behet lidhja e kembes me legenin (nuk jam shume e sigurte per kete)

Govata= Ene e madhe druri ose alumini ku lanim rrobat (shyqyr qe nuk kemi me neper shtepia)

Lepitka=pandofla

Pacavure=doreza rrobe qe kapnim tenxheret e nxehta nga furra (per kete nuk jam shume e sigurt)

Pashumaqe=pandofla ose papuce leshi qe i vishnim ne dimer ne shtepi

Kaci=nje lopate teneqe me te cilen mblidhnim hirin nga soba

mangall=nje ene e madhe bakri ose alumini me kapak ku vinim prushin per te ngrohur nje dhome te ftohte

Cimbidhi ose masha=nje vegel te cilen e perdornim per te perzier prushin ne oxhak ose ne furre te sobes, ose per te kthyer geshtenjat qe i piqnim ne prush. ( a te kisha ca tani)


Postuar nga iliriusa datė 13 Dhjetor 2006 - 21:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
Hahahahaha...Ilirusa....xinxife interesante po na thua tani...hahahahaha,
ģde ne keshtu i themi atij fruti qe ne Fier i thone xinxife



 

Kontinenti po na e ben mendjen corbe tani. Jo vetem fjalet e reja qe po na jep s'po dime ti perdorim por edhe fjalet e 'vjetra' qe dinim ti perdornim po e humbasin disi kuptimin.


Postuar nga Cindi datė 13 Dhjetor 2006 - 21:51:

Oh tani mu kujtua edhe nje fjale tjeter kur gjyshi im me thote.

"mbeske shpejt me sill mastrapanin, se u ftoh uji"

E une rendja te gjeja ndonje kapak te madh, per kusine e madhe, qe ta mbulonim, qe te mos ftohej uji dhe nuk po gjeja asgjekundi kapak.

Me thote gjyshja "JA KU E KE MOJ BIJE, NGA VETE E KERKON, PERPARA SYVE TE TU ESHTE"

Na paskesh qene nje ene e vogel bakri, qe e perdornin per te marre ujin nga nje ene e madhe dhe ta perdornin per nevojat e ngutshme te castit.

Mastrapan=ene bakri e vogel me doreze (sa merak qe e kam, qe nuk i mblodha gjithe ato enet e bakrit, ti pastroja e ti llustroja, e ti kisha koleksion ketu ne Amerike, te varura ne guzhine) Hajt mo sa gjera na mbeten andej, qe nuk ua dinim vleren.


Postuar nga cupka datė 13 Dhjetor 2006 - 21:54:

po ojatet i mbani mend? pune me grep si te teto ollges
po fjalen tunc e mbani mend? ja thoshin dybekut.
kallogjer - beqarit
ndersa vejushkave u thoshin kallogre.

hajde na kujtoni ca te tjera...


  Gjithsej 68 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.