Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Figura te njohura te mesjetes (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=209)
-- Ali Pashe Tepelena (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3731)


Postuar nga myzeqari datė 28 Nëntor 2005 - 21:53:

Jo , dhe gjerat jane shume te thjeshta per tu shpjeguar !
Ambicja e tij shtohej me suksesin , dhe kishte dite qe Aliu enderonte te behej sundimtar i pavarur nga turqit i Shqiperis dhe nje pjese te Greqis , por mbrapa ketij plani madheshtor nuk kishte asnje ndjenje patriotike , asnje ide kombetare dhe ndoshta ky ishte dhe shkaku i deshtimit te tij !
Aliu gjithashtu nuk mund te krahasohet me te madhin Skenderbej , kjo dhe per faktin se Aliu ishte dinak dhe i pabes , i prishte aleancat dhe fjalen e dhene sipas perfitimeve te tija ordinere kurse Skenderbeu ne te kunderten , fjalen e dhene nuk e bente kurre dysh , biles ariti deri aty sa te falte nipin tradhtare , plus qe i shpalli lufte Portes se larte dhe luftoi me mish e shpirt per te bashkuar Arberin e percare nga princat e ndryshem !
Kete e tregon me se miri fakti qe Skenderbeu vdiq i varfer , kurse Aliu i u gjet nje pasuri e papare , veziri i Janines nuk kishte mend te punonte per nje shqiperi te pavarur nga osmanet , idet dhe motoja e tij ishin thjesht orientale dhe pa asnje dobi per vendin , pervec asaj personale !
Nqs Aliu me te vertet do luftonte per nje Shqiperi te pavarur nga Turqit , mund te thuhej me siguri qe Shqiperia do ishte vend i pare ne Ballkan nen sundimin osman qe te fitonte pavarsin !
Aliu e kishte fuqine ta bente nje gje te tille , por nuk e beri !


  Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.