Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Figura te njohura te mesjetes (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=209)
-- Ali Pashe Tepelena (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3731)


Postuar nga kontinenti datė 29 Nëntor 2005 - 01:34:

Re: Ali Pasha dhe Shqiperia....

Citim:
Po citoj ato qė tha peshtimi
Doja te dija nese Ali Pasha beri perpjekje dhe nese ishte ne gjendje te formonte nje Shtet Shqiptar ne Pashallekun e tij(duke patur parasysh qe pjesa me e madhe e trojeve shqiptare ishte jashte pashallekut te Janines)?
...Libri i Sabri Godos,nuk duhet mare plotesisht si i vertete.Eshte botuar ne vitet '70,ne kushtet e nje censure te eger dhe kur deformimi i historise ishte gjeja me normale...Le te kujtojme se si e ngriti historiografia e asaj kohe(me porosine e Enverit) figuren e Haxhi Qamilit-nga nje rebel qe i kundervihej Pavaresise se Shqiperise,ne nje Patriot te madh.
Nocioni i kombit porsa kishte filluar te hynte ne Europe.....A deshironte Ali Pasha te BENTE SHQIPERI,sikunder bene Rilindasit?


Hahahahahaha...o Peshtim...cfar te shtyn ty te jeshe kaq tendencioz kundra historise shqiptare?
Libri i Sabri Godos, vertet eshte shkruar atehere, por, me sa duket nuk paske idene e librit po te te njejtit autor, qe ka dale pas viteve '90 ku nuk kishte as Enver Hoxhe dhe as komunizem.
Ik pra kerkoje dhe lexoje ate liber i cili nuk eshte aspak i ndikuar nga asnje lloj censure.
Me duket se ai liber ''Ali Pashe Tepelena'' ka dale pas vitit 1995.


  Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.