Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Figura te njohura te mesjetes (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=209)
-- Ali Pashe Tepelena (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3731)


Postuar nga werwolf datė 09 Janar 2006 - 17:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha
Explore,
Fillimi i shek.XIX perkon me fillimin e levizjes per Shqiperi ne kolonite shqiptare te Stambollit,Egjiptit,Sofjes dhe Bukureshtit.Eshte njekohesisht edhe koha e lulezimit te Pashallekut te Janines.
Duke patur parasysh prirjet kunder Portes se Larte ne Vilajetet shqiptare te Shkodres,Manastirit dhe Kosoves a ka patur nga ana e Ali Pashes,perpjekje per te krijuar nje lloj fronti kunder Turqise?A kishte nuhatur ai qe Perandoria Otomane ishte drejt renies dhe ai mund te krijonte nje shtet shqiptar sikunder u krijua per nje kohe te shkurter Shteti Islamik i Bosnjes?
A do ishte ky shtet nje kopje e guvernave otomane,apo do kishte nje lloj prirje perendimore dhe sidomos perpjekje per te krijuar gjuhen e shkruar?
Pra c'lloj vizioni kishte Ali Pasha per te ardhmen e Pashallekut te tij dhe te trojeve shqiptare?e para porta ishte drejt rrezimit po e mbajti veten edhe nje shekull tjeter nga vdekja e aliut.


  Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.