Forumi Horizont Gjithsej 196 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 196 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė qeshim pak... (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=132)
-- Anekdota reale! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17103)


Postuar nga IQVLORA datė 13 Qershor 2009 - 11:20:

Para 3 ditesh erdhi nje miku im nga Shqiperia,i cili ka qene deputet gjer me 2005.Dje na ftoje per dreke ne lokalin e tij nje miku i mikut tone cham(cham),por shume burre kavalier.Hengrem nje dreke speciale me peshk,fish & chips,plot sallatra,veze peshku etj.Pime edhe vere te bardhe franceze sa u dendem.Miku im nga Shqiperia eshte vllah,por di te kendoje labce.U ngrohem nga vera me thene te drejten dhe e pyetem bossin,se a mund t'ja marrim ashtu sic dime vete.Po tha ai.Dhe ja moren disa kengve.Ai ja merrte e une ja prisja e anasjelltas.Ishin edhe tre te tjere,djali i mikut tim,bosi dhe nje vlleh tjeter qe banon ketu,por ata nuk ja thoshnin.Ajo qe dua te them eshte nje histori reale qe na tregoi miku im ish deputet.Kush ka lexuar Ali Pashe Tepelenen ose A Kolen ka dijeni rreth vllehve te Janines.(Edhe origjina e mikut tim eshte nga i njejti fshat i Janines,por mbas luftes se pare boterore ish shperngulur ne Vlore e mbeti aty).Pa ju dhene titulli Vezir ose Pasha Aliut ,vllahu nga Janina ne nje rast i kish shpetuar jeten Aliut.(Miku im i tha edhe emrin,por une nuk e kujtoj).Aliu mbasi e falenderoj i tha se do t'ja shperblente.Kur u be Vezir i Janines ai e thirri vllahun,i cili ishte armatoll i zoti ne Janine dhe i tha cfare dhurate kerkonte nga Aliu si shperblim.Nuk dua asgje i tha,vetem te te kem mik ty.Jo i tha Aliu dicka dua te te jap,por perseri vllahu paki trembur i tha jo.Mire i tha do te te jap si dhurate nje dash te vecante.Urdheroi oborrtaret dhe ja sollen dashin.Shikoje filan i tha.Briret e dashit ishin te veshur me flori.Merre kete dash dhe nuk do ta theresh,nuk do lejosh te ta vjedh ndokush se ndryshe te iku koka.Siurdheron pasha iu pergjigj.Vetem nqse ta ha ujku ose e vret vetetima nuk mban pergjgjegjesi.Shoket dhe miqte e tij u bene xheloz per dhuraten e cmuar dhe miqesine e tij me Aliun dhe po mendonin se si t'ja merrnin dashin.Ata e dinin se ai ishte qejfeli dhe i cuan nje cingije te bukur e cila kendonte e kercente para tij dhe atij i leshonte goja leng.E do i thane miqte cingien.Po ta leme i thone ata,por me nje kusht,qe te na japesh dashin.Ndenji i mendua pak dhe me ne fund vendosi e tha qe dashi ju qofte.Ata moren dashin e theren dhe koken me gjithe brire ja cuan Aliut.Kur e pa Aliu i dergoi xhevap qe te paraqitej ne Janine urgjent.Vllahu e dinte se ce priste dhe po i vinte mendja vedalle cfare ti thosh vezirit qe do t'i hiqte koken.Mendoi shume versione,por perseri asnjeri nuk ishte iasnje bindes.U paraqit ne pallat dhe e cuan para te tmerrshmit Ali Pasha.Pa he na thuaj pse e theri dashin filan?Aty per aty midis frikes dhe tmerrit,vllahu vendosi t'i thosh keto tri fjale:''Per dy gisht vend'' e bera pasha.Aliu qe ish i thekur per kesi gjerash i tha:''Qofsh i falur!''.


  Gjithsej 196 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 196 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.