Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »
Trego 21 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- Iceman and Psychology (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11464)


Postuar nga ingmetalboy datė 30 Prill 2006 - 22:21:

Bio-psycho-social eshte teoria e fundit mbi shpjegimin psikologjik te sjelljes njerzore.


Bio- shume aspekte tonat jane "te koduara me pare" ne ADN-ne dhe gjenet tona. Pra ka mundesi qe mami dhe babi te te kete kete bere dhuraten me te madhe duke te falur "supergjene" dhe ti duhet vetem ti perdoresh ato. Nga fillesa e psikologjise eshte vene re qe ne shume raste struktura e trurit dhe nderlidhja e neuroneve me njera-tjetren ndikojne ne sjellje te ndryshme. Dihet gjithashtu qe niveli i hormoneve te ndryshme ne trup mund te beje njeriun te beje cudira. Adoleshenca ( perjudhe e cila njihet per luhatjet e hormoneve ) eshte prova per kete gje.

Psycho- ajo qe mendon mund te ndryshoje ate kush ti je. Menyra se si mendojme mbi veten ndikon ne ate qe do te behemi me vone. Nqs mendon per veten qe je vetem nje hic, kurre nuk mund te shkosh me larg se hici, mbasi nuk kurre nuk do te provosh. Kjo do te thote qe edhe nqs asnje nga familja jote nuk ka shkuar ne shkolle te larte me pare, ti duhet te provosh te konkurosh te pakten.

Social- Ambjenti ku jeton, kultura qe merr ne shoqerine perreth, grupi i miqve qe kalon pjesen me te madhe te kohes, e dashura qe kerkon te beje seks vetem mbas martese, ndikojne gjithashtu ne karakterin tend dhe ne ate qe ti do ti mesosh femijeve te tu neser.

Te tre keta faktore ndikojne kush me shume dhe kush akoma me shume tek nje individ per te formuar labirinthin e sjelljes se ketij individi.

Ne rastin e ketij Iceman, une mendoj qe ai duhet te kete patur qe kur eshte lindur ndonje crregullim ne strukturen e trurit dhe receptoreve te gjenerimit ndjenjave te cilat me duket se jane ne hipotalamus ( bio ), crregullim i cili eshte forcuar nga abuzimi i babait (social). Ky eshte mendimi im. Por keta njerez jane vertet per tu patur frike. Bio-psycho-social Bio-psycho-social


  Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »
Trego 21 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.