Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18775)


Postuar nga robert datė 30 Nëntor 2014 - 14:31:

Piktor, per cilen hallke e kishe fjalen? Apo tu zu fryma ne gjume padashur prej jorganit dhe tu kujtua oksigjeni!?
C'jane keto kapercime mbrapsh si saltrot e akrobateve, e te cilat quhen randat-fiflak (sepse i kam bere edhe vete), por qe tek ty nuk shkojne, pasi flet per fosilet dhe kapercen mbrapsh dhjetra e qindra milion vjet tek njeqelizoret dhe formimi i shumeqelizorve!?!
Kalimi i njeqelizorve tek shum-qelizoret nuk ka perbere ndonje hallke te pashpjegueshme, pasi kete e verejme ne cdo mikroskop laboratori. Hallkat e pashpjegueshme akoma qendrojne tek formimi i elementeve ne universin tone, (qe tregon rrugen evolutive te materies, por nuk ka lidhje direkte me teorine e pershtatjes se llojeve te Darvinit. Po te shikosh tabelen e Mendeljevit, do te kujtohen mesimet e shkolles, se si ne dime shume-shume pak mbi formimin e elementeve, (qe thuajse merreshin nga shkenca metafizikisht si te dhene nje here e mire, por qe nuk eshte keshtu, pasi dhe ato kane rrugen e formimit te tyre), dhe se si ne dime pak me shume per formimin e perberjeve dhe materialeve te ndryshme nga keto elemente fillestare (mendeliane) si H, He, O, Na, etj. , siö “jane uji (H2O), zjarri, dheu, metali, druri, nafta, etj..
Persa i perket atyre 600 milion vjeteve, apo Oksigjenit te dale nga toka, -per mendimin tim-, keto jane teori te skaduara hebreo-biblike te numrit simbolik te tyre, 6 gjashtes, dhe prezantimit tw forcave (krejt) shkaktesore, pas te cilave ata prezantojne fuqi hyjnore me mendje si te njeriut. Keto lloj teori sundojne sot boten mediatike, sepse duan ta mbajne njerzit sa me shume ne injorance.
Ti, po te kesh pak mendje, duhet te mendosh: cfar peshe ka oksigjeni? Ku gjindet ai? Pra oksigjeni mund te gjindet brenda tokes vetem i lidhur me elemente dhe materiale te tjere, si oksidet e ndryshme, por jo i lire, sepse nuk e le trysnia e caktuar e tokes, ku aty rol luan edhe graviteti. Po keshtu oksigjeni nuk mund te iki lart ne stratosfere, sepse pesha e tij atomike esht aq e rende sa ai nuk mund te fluturoje aq lart. Kaq gje e di(nte) cdo nxenes shkolle (i kohes time, sot jo me).
Here tjeter jepe problemin me te shkoqur, e jo keshtu si gjithnje te ngaterruar.


  Gjithsej 9 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.