Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18775)


Postuar nga Fajtori datė 03 Dhjetor 2014 - 06:27:

Mesazhi i Piktorit gjate kohes qe po azhornohej forumi

Citim:
Robert, e solla shkrimin si kuriozitet shkencor. Nuk eshte se bera ndonje persiatje mbi te ose me thjesht u thellova dhe nxorra une rezultatin e shkelqyer. Ajo qe vihet re ne studim eshte pikerisht rendesia e oksigjenit. Sipas dy studiuesve te mesiperm ishte mbivlersuar prezenca e oksigjenit perpara epokes se caktuar Kambriane. Toka ka nje periudhe te caktuar jete. Relativisht mendohet ose supozohet se njeqelizoret jane shfaqur mbi 3.5 miliarde vite me pare. Te cilet nuk kishin ndonje nevoje te madhe oksigjeni per te jetuar. Nderkohe shtimi i gazit ne siperfaqen e tokes beri te mundur edhe kombinimet e tyre dhe keshtu krijimin e shumeqelizoreve. Sipas perllogaritjeve te karbonit kuptohet si derivatet e saj qe perdorim sot, qymyri, nafta, gazi kane prejardhje prej dekompozimit te materieve vitale (jetesore) kane nje origjine jete rreth 600 milione vite me pare per te ardhur ne kete gjendje qe jane sot. Ndersa me perpara nuk egziston por supozohet se kishte jete por me te thjeshte dhe ishte ajo njeqelizore. Po ēfare ndodhi qe u realizua ky reaksion biologjik dhe solli jeten e shumeqelizoreve? Ata e lidhin kete me lindjen e superkontinentit dhe daljen e oksigjenit nga brendesia e tokes. Kjo mund te meret si e mireqene pasi kuptohet se diēka ka ndodhur ne ate epoke. Ata e lidhin me oksigjenin. Ti po ke ndonje ide apo studim tjeter je i mirepritur ta sjellesh jo vetem ketu por edhe ne revista shkencore.

ps: sa per kuriozitet edhe une jam nje admirues i alkimise dhe dikur isha i apasionuar marrzisht pas saj dhe me pelqente idea te nxirrja metale te ēmuara nga materialet e tjera te shumta qe gjenden ne natyre. Idea fikse ime ishte te prodhoja diamante nga druri dhe energjia. Pretendoja te shkarkoja nje ngarkese te fuqishme energjia mbi copa druri ne menyre qe ata te mos digjeshin por te reduktoheshin ne copa diamanti. Mirpo problemi ishte si te nxirrja elementet e tjere nga druri per te arritur tek karboni i paster. 100 %. Meqe sot nuk mund te angazhohem me ne kete studim po e leshoj per te tjeret ose ndonje te apasionuar sikurse une dikur.  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.