Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18775)


Postuar nga Piktor datė 05 Dhjetor 2014 - 21:58:

Shkenca akoma dmth edhe sot ka ngelur tek shpjegimi metafizik Robert. Pak a shume e thua edhe ti kete. Pavarsisht sesi e pranaon dhe gjykon.
Kur kemi parasysh atomin, ajo qe njohim apo dime eshte se perbehet nga elektronet, protonet dhe neutronet.
Nisur nga gjykimi im por jo imi them se keto jane ngarkesa elektrike, pozitive, negative dhe neutro. Lind pyetja po materia ku eshte ne kete rast. Ajo qe krijon peshen dhe pastaj masen atomit, molekules dhe keshtu krejt materies?
Ne fakt e kam trajtuar nje here kete ēeshtje tek tema ne lidhje me therrmijen e bosson-it ku disa shkencetare pretendojne ta gjejne kete therrmije per ti dhene forme materies.
Tek ajo tema kam trajtuar distancen qe ka nje elektron nga qendra e saj dhe pak a shume i binte sikurse ta zmadhojme ate sa nje top tenisi apo nje kokerr molle i bie te jete larg sa nje fushe futbolli krahsimisht.
Tani nese duhet te thellohemi ne kete ēeshtje une po i quaj keto ngarkesa si shpirti i objektit por ku eshte trupi ne kete rast.
Lidhur me shkollen e ke gabim Robert pasi ajo qe thua ti mund te lidhet diku me mesjeten kur shkollat ishin abacite e Kishave. Me vone por edhe ne ate kohe mesohej edhe shkenca pa influencen e Kishave.
Ndersa sot nuk ka ose egziston ndonje kufizim nga Kisha kundra shkences e shkollave biles mesimi i doktrines eshte jo i detyrueshem dhe behet vetem me deshiren e prinderve studimi doktrinal.
Ne kundershtim me ate qe thua ti shkollat e perendimit jane me te perparuara sesa ato te lindjes dhe kane qene plus qe kane pasur brenda edhe nje lloj lirie e jo diktati si ne lindje ku shkolla mund te njehsohej me burgun ku mesuesi ishte gardiani dhe drejtori komandanti i burgut pa harruar edhe sekretarin e Partise, rinise, gjimnastikes e te tjera.
Sidoqofte ēdo gje matet me progresin dhe lirine e njeriut sa ja vlen ne kete jete.
Ata qe jane te pergatitur nga shkolat e lindjes jane te afte per diktatore.


  Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.