Forumi Horizont
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18775)


Postuar nga Piktor datė 28 Nëntor 2014 - 21:43:

Ne kerkim te hallkes. Oksigjeni.

Teoria e Darwin pranohet si e mireqene, megjithese teorise se tij zingjir te evolucionit i mungon nje hallke dhe kjo e ben shume te rendesishme ate.
Ashtu sikurse ka njerez qe nuk e pranojne teorine e evolucionit sipas Darwin serish ata pranojne njefare evolucioni por sipas familjeve te specieve e llojeve.
Ndersa me te zellshmit e teorise se Darwin flasin per dileme.
Kjo dileme e evolucionit te jetes ne toke qe eshte e ngadalte dhe e vazhdueshme ne menyre konstante sipas parimit te selksionit natyral (teoria e Darwin) nuk merrte pergjigje nga fosilet e gjetura. Keto fosile qe do te deshmonin teorine ne fakt e benin dileme. Kalimi nga njeqelizoret tek ato te perbera nuk merrte pergjigje askund.
Fakti i perhapjes se shpejte te jetes ne Toke rreth 600 milione vite me pare qe eshte pagezuar si " eksplozimi kambrian" sipas periudhes qe eshte klasifikuar.
Format e para te jetes "njeqelizore" ne Toke qe supozohen te jene shfaqur 3.5 miliarde vite me pare mbeten keshtu ne kete forme per miliarda vite deri pikerisht ne periudhen kambriane, ku kafshe dhe bime paten nje hov manifestimi.
Nje enigme qe dukej se i kundervihej teorise se fameshme.
Dy studime te publikuara ne revistat shkencore Shkenca (Science) dhe Geologia (Geology) sjellin pak qartesi
Sipas studimit thuhet se eshte mbivlersuar prezenca e oksigjenit ne siperfaqen e tokes. Pasi ky gaz ishte me i rralle ēka nuk lejonte eksplozimin e jetes.
E dyta nga erdhi oksigjeni qe dha kete shperthim jete.
Autoret e studimit Christopher Reinhard dhe Noah Planavsky e shpjegojne keshtu:
levizjet tektonike qe sollen krijimin e superkontinentit qe beri te dilnin nga thellesia e tokes gazi i ēmuar.
E gjitha kjo ndodhi miliona vite me pare ne periudhen qe quhet kambriano.
Keshtuqe Darwin kishte te drejte.


Postuar nga robert datė 30 Nëntor 2014 - 14:31:

Piktor, per cilen hallke e kishe fjalen? Apo tu zu fryma ne gjume padashur prej jorganit dhe tu kujtua oksigjeni!?
C'jane keto kapercime mbrapsh si saltrot e akrobateve, e te cilat quhen randat-fiflak (sepse i kam bere edhe vete), por qe tek ty nuk shkojne, pasi flet per fosilet dhe kapercen mbrapsh dhjetra e qindra milion vjet tek njeqelizoret dhe formimi i shumeqelizorve!?!
Kalimi i njeqelizorve tek shum-qelizoret nuk ka perbere ndonje hallke te pashpjegueshme, pasi kete e verejme ne cdo mikroskop laboratori. Hallkat e pashpjegueshme akoma qendrojne tek formimi i elementeve ne universin tone, (qe tregon rrugen evolutive te materies, por nuk ka lidhje direkte me teorine e pershtatjes se llojeve te Darvinit. Po te shikosh tabelen e Mendeljevit, do te kujtohen mesimet e shkolles, se si ne dime shume-shume pak mbi formimin e elementeve, (qe thuajse merreshin nga shkenca metafizikisht si te dhene nje here e mire, por qe nuk eshte keshtu, pasi dhe ato kane rrugen e formimit te tyre), dhe se si ne dime pak me shume per formimin e perberjeve dhe materialeve te ndryshme nga keto elemente fillestare (mendeliane) si H, He, O, Na, etj. , siö “jane uji (H2O), zjarri, dheu, metali, druri, nafta, etj..
Persa i perket atyre 600 milion vjeteve, apo Oksigjenit te dale nga toka, -per mendimin tim-, keto jane teori te skaduara hebreo-biblike te numrit simbolik te tyre, 6 gjashtes, dhe prezantimit tw forcave (krejt) shkaktesore, pas te cilave ata prezantojne fuqi hyjnore me mendje si te njeriut. Keto lloj teori sundojne sot boten mediatike, sepse duan ta mbajne njerzit sa me shume ne injorance.
Ti, po te kesh pak mendje, duhet te mendosh: cfar peshe ka oksigjeni? Ku gjindet ai? Pra oksigjeni mund te gjindet brenda tokes vetem i lidhur me elemente dhe materiale te tjere, si oksidet e ndryshme, por jo i lire, sepse nuk e le trysnia e caktuar e tokes, ku aty rol luan edhe graviteti. Po keshtu oksigjeni nuk mund te iki lart ne stratosfere, sepse pesha e tij atomike esht aq e rende sa ai nuk mund te fluturoje aq lart. Kaq gje e di(nte) cdo nxenes shkolle (i kohes time, sot jo me).
Here tjeter jepe problemin me te shkoqur, e jo keshtu si gjithnje te ngaterruar.


Postuar nga raid datė 30 Nëntor 2014 - 18:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
.. Hallkat e pashpjegueshme akoma qendrojne tek formimi i elementeve ne universin tone,

Formimi i elementeve te rende (perfshi edhe oksigjenin) behet me shperthimin e yjeve kur ata "vdesin". Kjo eshte e shpjeguar dhe nuk ka dilema. Te gjithe ne jemi star dust, apo sic e thote edhe Lawrence Krauss (te cilin e ndjek gjithmone): "forget Jesus, stars die so that we could be here"

http://www.youtube.com/watch?v=5Jf-uQQnEyw


Postuar nga Fajtori datė 03 Dhjetor 2014 - 06:27:

Mesazhi i Piktorit gjate kohes qe po azhornohej forumi

Citim:
Robert, e solla shkrimin si kuriozitet shkencor. Nuk eshte se bera ndonje persiatje mbi te ose me thjesht u thellova dhe nxorra une rezultatin e shkelqyer. Ajo qe vihet re ne studim eshte pikerisht rendesia e oksigjenit. Sipas dy studiuesve te mesiperm ishte mbivlersuar prezenca e oksigjenit perpara epokes se caktuar Kambriane. Toka ka nje periudhe te caktuar jete. Relativisht mendohet ose supozohet se njeqelizoret jane shfaqur mbi 3.5 miliarde vite me pare. Te cilet nuk kishin ndonje nevoje te madhe oksigjeni per te jetuar. Nderkohe shtimi i gazit ne siperfaqen e tokes beri te mundur edhe kombinimet e tyre dhe keshtu krijimin e shumeqelizoreve. Sipas perllogaritjeve te karbonit kuptohet si derivatet e saj qe perdorim sot, qymyri, nafta, gazi kane prejardhje prej dekompozimit te materieve vitale (jetesore) kane nje origjine jete rreth 600 milione vite me pare per te ardhur ne kete gjendje qe jane sot. Ndersa me perpara nuk egziston por supozohet se kishte jete por me te thjeshte dhe ishte ajo njeqelizore. Po ēfare ndodhi qe u realizua ky reaksion biologjik dhe solli jeten e shumeqelizoreve? Ata e lidhin kete me lindjen e superkontinentit dhe daljen e oksigjenit nga brendesia e tokes. Kjo mund te meret si e mireqene pasi kuptohet se diēka ka ndodhur ne ate epoke. Ata e lidhin me oksigjenin. Ti po ke ndonje ide apo studim tjeter je i mirepritur ta sjellesh jo vetem ketu por edhe ne revista shkencore.

ps: sa per kuriozitet edhe une jam nje admirues i alkimise dhe dikur isha i apasionuar marrzisht pas saj dhe me pelqente idea te nxirrja metale te ēmuara nga materialet e tjera te shumta qe gjenden ne natyre. Idea fikse ime ishte te prodhoja diamante nga druri dhe energjia. Pretendoja te shkarkoja nje ngarkese te fuqishme energjia mbi copa druri ne menyre qe ata te mos digjeshin por te reduktoheshin ne copa diamanti. Mirpo problemi ishte si te nxirrja elementet e tjere nga druri per te arritur tek karboni i paster. 100 %. Meqe sot nuk mund te angazhohem me ne kete studim po e leshoj per te tjeret ose ndonje te apasionuar sikurse une dikur.Postuar nga robert datė 05 Dhjetor 2014 - 17:06:

Raid, sikur te na i perktheje (qofte edhe te permbledhur) ate leksionin anglisht nga ai shoku ne vidio, do beje mire, sepse anglishtja ime dhe e shume te tjerve eshte sa per t'mos humbur rrugen. Po ashtu dhe shprehjen e ketij Krauzes.
Tjetra, persa i perket asaj mospasjes se dilemave, problemi esht se vete ajo qe solli piktori nga shkencare te medhenj, (me thonjza apo pa thonjza), provon te kunderten, pra ne kete problem ka dilema, dhe plot biles. Ne "vdekjen" e yjeve mund te shperndahen shume elemente, ndoshta edhe te rende, (nuk e di), por kjo duhet kuptuar qe faktore te tjere ndikojne ne lindjen (formimin) e elementeve te ndryshem, sic jane trysnia, temperatura, shpejtesia e levizjes, e ndonje faktor tjeter. Pra, oksigjen ne nuk kemi ne yje, por ky formohet me pas, pasi nga faktoret e mesiperm largohen dhe bashkohen elektrone, -ky esht procesi i pare-, qe ndikon edhe ne berthamen e atomit, me shtimin apo paksimin e protoneve. Kaq jane vetem nga shkolla, ndonje hipoteze tjeter nga ana ime, meqe un keto "budadalleqe" rri e mendoj, -tjeter here.
Ne dime se shume perberes, si uji, formohen ne temperatutra dhe trysni te caktuara nga dy atome hidrogjen dhe nje atom oksigjen. Gjithashtu ne dime se vete oksigjeni na paraqitet jo vetem i "paster" por edhe si okside, etj., pra qe gjindet edhe ne brendesi te tokes apo ne meteore me perberje metali (elementesh te rende). Tani shkenca sapo ka filluar (ca dekada) te studjoje elementet kimike ne te gjitha formacionet e tyre dhe kombinimet e tyre nen faktore te ndryshem. Pra, elementet (te gjithe cfar permbledh tabela e Mendeljevit) nuk jane te dhene nje here e mire, por ato jane krijuar me kalimin e kohes, nga faktore te ndryshem. Nje proton i shtuar ne berthame ben te kemi nje element te ri. Dhe qe shtimi apo largimi i nje protoni kerkon fuqi te caktuar te varur nga faktore te ndryshem, kete e mesonim qysh ne 8-vjecare. Ndaj ketu duhet filluar diskutimi dhe jo tek dhenia njehere e mire e elementeve!


Postuar nga robert datė 05 Dhjetor 2014 - 17:24:

Piktor, ti ben mire qe sjell materiale shkencore, sepse ka mjaft njerez si puna ime qe shplodhen kur lexojne te tilla materiale. Por duhet qe ta permbledhesh temen dhe idene e asaj qe sjell, ne menyre qe ne ta dime perse esht fjala. Tani ne shkrimin e dyte ke sqaruar dicka me mire. M.gj.th. une perseris edhe nje here, sot mbizoteron metafizika. Pra, keta shkencetare qe ti sjell (shume ngaterruar), e shohin problemin mjaft metafizikisht, cfar d.t.th. qe ata e kuptojne jeten te lindur nga nje sasi e caktuar oksigjeni. Mirpo (ajo qe ne quajme) jeta organike nuk ka shperthyer. Ajo esht thjesht nje vazhdim i asaj jete te meparshme, te cilen ne e quajme bota inorganike. Tani, ne ka shkolle qe esht marre me shume me kete teme ka qene pikerisht shkolla jone "lindore", e cila u kundervihej me ngulmim te thekur shkolles "perendimore" fetare, duke sjelle si shembuj (qysh nga Engelsi e deri me sot) strukturat e thjeshta molekulare, kryesisht karbonare, disa aminoacide, te cilat ne kushte te favorshme (uj, trysni e caktuar, ngrohtesi, rryme statike dhe elektrike, etj.), dhane organizmat e pare jetwsore. faqet e librave te shkolles tone ishin te mbushur me keto, po ashtu sot gjen kollaj ne internet materiale mbi keto gjera. Qe t'mos e zgjasim, un nuk shoh ndonje problem ne lidhje me jeten dhe evolucionin ne pergjithsi tek ato cfar paskan sjelle keta shkencare qe solle ti. Ne ka gje qe vrojtohet, esht pikerisht ky ndryshim, ndryshe e thene, ky zhvillim, ky evolucion. Por ne jemi akoma larg te gjitha detajeve te ketij ndryshim (evolucioni).


Postuar nga robert datė 05 Dhjetor 2014 - 17:34:

Edhe dicka Piktor, se harrova ate kryesoren, per te cilen nisa te shkruaj.
Ne, qe kemi patur nje shkolle te mire informacioni teorik, nuk kemi pse hutohemi nga lajme te tilla si ai qe solle ti, apo te tjere qe flasin per ardhjen e jetes nga meteoritet, apo ardhjen e ujit ne toke nga kometat, etjera budadalleqe, qe (mos u cudit) i degjon nga (te ashtuquajtur) shkencetare me emer. Kjo esht gjendja ku ka rene shkenca, mesimdhenia, por dhe ajo qe thashe, budadallepsja me qellim e njerzve nga mediat e kontrolluara (deri diku) prej lobit gjermano-hebre, te cilet tallen si te duan me turmat bageti sot ne bote, qe ta kene me kollaj drejtimin e botes. Une nuk urrej asnje popullsi apo lob, por nuk mund te rri ne heshtje nese shoh qe budadalleku ia ben muuuuuuuuuuuuuu dhe dikush tall -me nder- koqet me te paditurit!


Postuar nga Piktor datė 05 Dhjetor 2014 - 21:58:

Shkenca akoma dmth edhe sot ka ngelur tek shpjegimi metafizik Robert. Pak a shume e thua edhe ti kete. Pavarsisht sesi e pranaon dhe gjykon.
Kur kemi parasysh atomin, ajo qe njohim apo dime eshte se perbehet nga elektronet, protonet dhe neutronet.
Nisur nga gjykimi im por jo imi them se keto jane ngarkesa elektrike, pozitive, negative dhe neutro. Lind pyetja po materia ku eshte ne kete rast. Ajo qe krijon peshen dhe pastaj masen atomit, molekules dhe keshtu krejt materies?
Ne fakt e kam trajtuar nje here kete ēeshtje tek tema ne lidhje me therrmijen e bosson-it ku disa shkencetare pretendojne ta gjejne kete therrmije per ti dhene forme materies.
Tek ajo tema kam trajtuar distancen qe ka nje elektron nga qendra e saj dhe pak a shume i binte sikurse ta zmadhojme ate sa nje top tenisi apo nje kokerr molle i bie te jete larg sa nje fushe futbolli krahsimisht.
Tani nese duhet te thellohemi ne kete ēeshtje une po i quaj keto ngarkesa si shpirti i objektit por ku eshte trupi ne kete rast.
Lidhur me shkollen e ke gabim Robert pasi ajo qe thua ti mund te lidhet diku me mesjeten kur shkollat ishin abacite e Kishave. Me vone por edhe ne ate kohe mesohej edhe shkenca pa influencen e Kishave.
Ndersa sot nuk ka ose egziston ndonje kufizim nga Kisha kundra shkences e shkollave biles mesimi i doktrines eshte jo i detyrueshem dhe behet vetem me deshiren e prinderve studimi doktrinal.
Ne kundershtim me ate qe thua ti shkollat e perendimit jane me te perparuara sesa ato te lindjes dhe kane qene plus qe kane pasur brenda edhe nje lloj lirie e jo diktati si ne lindje ku shkolla mund te njehsohej me burgun ku mesuesi ishte gardiani dhe drejtori komandanti i burgut pa harruar edhe sekretarin e Partise, rinise, gjimnastikes e te tjera.
Sidoqofte ēdo gje matet me progresin dhe lirine e njeriut sa ja vlen ne kete jete.
Ata qe jane te pergatitur nga shkolat e lindjes jane te afte per diktatore.


Postuar nga robert datė 06 Dhjetor 2014 - 19:27:

Piktoro, mbrem kishte tek TV-arte nje emision te bukur per rezervat e metanit neper oqeane, si rezervat e ardhme te energjise. Metani, po ashtu i familjes se karboneve, po studjohej nga shkencaret dhe shiheshin ato format me te thjeshta molekulare qe benin lidhjen e botes inorganike me ate organike. (Ne temperature te caktuar, metani hyn ne reaksion me oksigjenin.) Pra, keshtu edhe tek atomi qe permende, aty eshte energjia ("shpirti") dhe materia; teori kjo qysh nga shek. XIX. Tani, bososnet qe permende, ja kjo eshte ajo shkolla "anglo-saksone" qe i trajton gjerat shume metafizikisht, jo si shkolla romano-franceze qe njeh ti ne Itali. Ky lloj kategorizimi, proton, neutron, elektron, quarke, bosone, ... etj. eshte metafizik per funksionin e materies, por ne kemi nevoje per kete lloj shpjegimi, aq sa per te shpjeguar shume dukuri te caktuara e te dalluara qarte me sy. Por sa me thelle ti hyjme materies, aq mw teper ne kuptojme sa pa kuptim jane keto kategorizime, proton, elektron, etj., sepse ato jane gjithnje ne transformim nen faktore te ndryshem, si temp., trysnia, levizja, etj. Gjith sa thashe une me lart mesohej ne shkollen tone te (ashtuquajtur) materializmi dialektik. Pra, qe ti veme pikat mbi "i", pa u marre shume me terminollogjine ne thonjza te shkollave te ndryshme, energjia dhe materia jane te shkembyeshme, ne jemi ne fillim te vrojtimeve te saj. Keshtu dhe oksigjeni, gjindet vertet nen toke, ne uje, nen forma te ndryshme, por prejardhja e oksigjenit ne siperfaqen e tokes (mesa dihet deri tani) ka ardhur nga bimet nepermjet fotosintezes dhe jo nga ndonje cudi nentoksore, qe na thonkan ata dy (te vetquajtur) shkencare (rainhard +planavsky). Ndaj piktor, kujdes kur sjell materiale shkencore, sepse me budadalleqe dhe cudira shkaktesore esht i mbushur shume ky TV gjerman qe shoh une. Francezet dhe italianet jane me te kujdesshem mendoj une ne te rejat shkencore, sepse i shikojne fenomenet me dialektiktikisht (ne bashkveprim dhe ndryshueshmeri te perhershme).


 
Trego 9 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.