Forumi Horizont Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17800)


Postuar nga Piktor datė 01 Gusht 2011 - 21:12:

Seē kishte kercitur pistoleta andej nga qyteti i nxenesve sepse njeri po kalonte ne semafor dhe i kishta ardhur tjetri me te kuqe dhe i kishte ngulur frenat gozhde perpak me u perplas.


Postuar nga shelgu datė 01 Gusht 2011 - 23:26:

 

Bej e prish o dervish

 

http://www.balkanweb.com/gazetav5/a...l.php?id=102376


Postuar nga kendrevica datė 02 Gusht 2011 - 12:04:

Keta qe vjedhin kocka te tilla rrugeve te qyteteve apo fshatrave te te Shqiperise jane hajdut ordiner.Keta behen zap pa shume problem. Nqse hajdutet me kollaro,qe udhetojne me makina luksoze,ata qe quhen ministra,kryeministra,prokurore,gjykates,doganier,
tatimor etj do te zbatojne ligjet te cilet rregullojne jeten e nje shteti.Kur keta kapen me preshe ne dore sic ishte rasti i liliputit te LSI dhe thone shikoni se hajduti nuk jam une cfare t'i thuash kesaj.Eshte guxim i madh nje'' trimeri'' e till!Nqse policia e nje shteti nuk zbaton urdhrat e prokurorise per arrestimin e krimineleve kushdoqofshin ata ,ai shtet nuk ekziston me.Dy here dihet publikisht kur policia ka refuzuar te zbatoje urdherarrestet per mikun e saliut fazllicin dhe rasti i dyte ishte me gardistet qe vrane 4 protestues inaktiv me 21 janar.Ne kohen e diktatures ndodhte keshtu.Nqse do arrestonte prokuroria dike duhej te merrte leje nga partia.Edhe ne Shqiperine postkomuniste po ndodh e njejta gje.Nqse duhet te arrestosh nje kriminel e mafioz duhet t'i marresh leje Saliut,ndryshe nuk te pjerdh askush.Jo me larg se naten e mbremeshme nje miku im me tha mbasi debatuan miqesisht per kesi problemesh.Ilir Meta do te behet kryeminister.Mos degjo cfare thone gazetaret ne lajmet e tyre.Ky person eshte fare prane xhuxhit.Ai psikopati goje hale qe shkruan me pika e me viza eshte njeri i paqendrueshem e me karakter te dobet(Cfare thote tani nuk thote me vone),por kur thote se fajin kryesor e ka lideri i opozites Edvin trapi ka te drejte.Kur e pati ne dore Saliun i cili ishte gati per cdo lloj ndyshimi si ne kushtetute edhe ne ligjin zgjedhor,ky hajvan kerkonte hapjen e kutive o rash e vdiqa.Dritshkurtesia e tij beri qe saliu ta ndjeje veten komod e te forte duke ja prere shpresat per ndryshime kushtetuese.Ai kishte ne dore ta ndryshonte ligjin zgjedhor.Nga proporcional ta bente mazhoritar ku sic e dijme te gjithe e majta ka shanse me shume se Saliu e larot e tij.Me kete rast ai eleminonte Ilir Meten dhe LSI.Propabiliteti simbas mendimit tim ishte 99,99%.Kete bile nuk duhej ta pranonte as ne koalicion,sepse ky i fundit do te lepihej.Tjetra ndryshimi i ligjit per presidentin konsensual ishte nje trapllek i opozites,por kryesisht i hurit te gjate.Pra duke e mbajtur ne tiro per hapjen e kutive te kerkonte keto qe sapo thashe.Tani Edvini t'i rruaj topet Saliut edhe Ilirit bashke.Eshte teper vone dhe ate e pret disfata.Plani qe po ravijezohet eshte:Eleminimi i Rames nga drejtimi i PS ndoshta ne Shtator,shkrirja e LSI me PS.Nano president dhe nuk do te jete e larget dita kur xhuxhin e korruptuar ta shohim ne karrigen e kryetarit te qeverise.Pra trekendeshi Sali Fatos ,Ilir eshte bere si Trekendeshi i Bermudes.Ky trekendesh eleminon gjithcka te mire per ate popull.


Postuar nga shelgu datė 02 Gusht 2011 - 12:59:

Hajduti eshte kriminel potencial o miku.

I kishte hyre nje kojshijes teme hajduti ne oborr. Ajo e shkreta doli te mblidhte qarqafet qe kishte ndere per te thare kur befas ndodhet para nje zdapi 2 metro. Hengri nje thike ne koke diku mbi vesh. Nuk pesoi gje vec nje plage nje tre cm. Kokeforte shqiptari, nuk pyet per thika.

Ti thua behen zap lehte!? Kur?

Politikanet vjedhin vertet, se prandaj jane politikane. Si te bejne thua ti te os vjedhin? Po cfare tjeter te bejne.


Postuar nga lule datė 02 Gusht 2011 - 13:03:

S'du me hy ke kto tema, po ēe do me grric..

Tani u be e disata her , qe lexoj nje shprehje **ti rruajn topet* pak Rendesi ka se kujt, thjesht me ben pershtypje se e shoh pothuaj ne ē'do replike..Rruaj sot, e rruaj mot, ata po ata jane, dhe me sigurin me t"madhe them se do zgjasin ca kohe , ne qeveri, kshuqe peace o popull..

isha kurioze me dij ku e ka origjinen kjo shprehje kaq .


Postuar nga shelgu datė 02 Gusht 2011 - 13:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha lule
S'du me hy ke kto tema, po ēe do me grric..

Tani u be e disata her , qe lexoj nje shprehje **ti rruajn topet* pak Rendesi ka se kujt, thjesht me ben pershtypje se e shoh pothuaj ne ē'do replike..Rruaj sot, e rruaj mot, ata po ata jane, dhe me sigurin me t"madhe them se do zgjasin ca kohe , ne qeveri, kshuqe peace o popull..

isha kurioze me dij ku e ka origjinen kjo shprehje kaq .



Kur thua "topet' eshte plotesisht e sakte. Nuk behet fjale vetem per Topin, por per shume topa. Tani si ti rruash topat eshte gje tjeter. Ndoshta do te vepronin me mire keto menyrat moderne si Lazer apo edhe depilimi nje nga nje. Per te rrojtur do te ishte vertet pune e veshtire.

-vazhdon-


Postuar nga kurt datė 02 Gusht 2011 - 22:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Kur thua "topet' eshte plotesisht e sakte. Nuk behet fjale vetem per Topin, por per shume topa. Tani si ti rruash topat eshte gje tjeter. Ndoshta do te vepronin me mire keto menyrat moderne si Lazer apo edhe depilimi nje nga nje. Per te rrojtur do te ishte vertet pune e veshtire.

-vazhdon-

LooL shelgu e trajton problemin komleks me seriozitet


Postuar nga lule datė 02 Gusht 2011 - 22:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Kur thua "topet' eshte plotesisht e sakte. Nuk behet fjale vetem per Topin, por per shume topa. Tani si ti rruash topat eshte gje tjeter. Ndoshta do te vepronin me mire keto menyrat moderne si Lazer apo edhe depilimi nje nga nje. Per te rrojtur do te ishte vertet pune e veshtire.

-vazhdon-



e si vazhdon? se s'kam qen e interesuar deri sot, e po mduket interesant ky shpjegim ..
jo per gje , po jam alergjike e mos me gjen ndonje zgjidhje demek.

kurti pse t'gjith dembela si vetja i din ti?


Postuar nga kurt datė 03 Gusht 2011 - 05:09:

Mos valle kjo lulja po mundohet te na tregoje ndonje fatkeqesi tjeter kombtare lool I'm ok lule. Nuk e turperoj kombim


Postuar nga shelgu datė 03 Gusht 2011 - 13:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha lule


e si vazhdon? se s'kam qen e interesuar deri sot, e po mduket interesant ky shpjegim ..
jo per gje , po jam alergjike e mos me gjen ndonje zgjidhje demek.




Po prandaj eshte edhe forumi qe te mesosh me lulke?

Pra ti je alergjike nga topat apo nga leshi?

Jo per gje po ja qe te te tutoroj pak kshu si me marifet.


Postuar nga lule datė 03 Gusht 2011 - 13:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
Mos valle kjo lulja po mundohet te na tregoje ndonje fatkeqesi tjeter


Are u interested to know the personal or national disaster ? :p
No one had this chance

I'm ok lule. Nuk e turperoj kombim
jo po beje prove

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu
Pra ti je alergjike nga topat apo nga leshi?

Jo per gje po ja qe te te tutoroj pak kshu si me marifet.



ke kohen e duhur ti?

ēa i bie te jet ky marifeti?


Postuar nga dylan datė 03 Gusht 2011 - 14:41:

tem e zgjeruar smerret vesh kush hyn as el ne fact pertoj tu lexoj sidomos kto qe shkruajne gjate


Postuar nga shelgu datė 03 Gusht 2011 - 18:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha lule
ke kohen e duhur ti?

ēa i bie te jet ky marifeti?



Po c'te bej me zuri me ty.

Sa per alergjine, eshte nje metode shume e mire.


Postuar nga lule datė 03 Gusht 2011 - 19:10:

te zuni, mo te zuni , ēa ti besh , nje lule ka forumi

pa he ēa metode ke? se ēboni topat ēboni leshi kan lidhje bashke


Postuar nga kendrevica datė 04 Gusht 2011 - 19:02:

Cfare behet keshtu mor shelgu!!!???Ju paska ''plasur cipa fare''.I zekan femrat testikujt ne goje sikur te jene kokrra fiku.ne fakt kur politikanet tane jane te till,cmbeti per te tjeret qe i votojne ata.Njesoje jane!


Postuar nga Piktor datė 04 Gusht 2011 - 20:45:

Kaher kam shprehur mendimin tim ne lidhje me Ak (aleanca kuqezi).
Ne fakt nje nisme e fundit qe ndermoren ata eshte nderrimi apo shqiptarizimi i emrave te huaj te qyteteve edhe te fshatrave. Mendimi i pare qe me lindi ishte sesi do ta quanin Pogradecin e Lasgushit dhe si do ti quajme pastaj pogradecaret. edhe sikurse ta quanim Poradec perseri era do i vinte sllave.
Teksa po degjoja lajmin e trishtuar mbi djegjen e teatrit Skampa te Elbasanit, normalishit qe nje motiv i mire ti nderrojme emrin qytetit dhe qofte i paharruar kujtimi i Teatrit.
Ne temen "vargjet qe ju vijne ne mend" do mundohesha te pershtatja ne vend te Ternova-s pse jo tetova ēte keqe ka dy Tetova apo mos eshte edhe Tetova toponim sllav,

Nje dite dola nga ternova
oo nga tetova...

Pastaj kush e ka problem per zvernec, drashovice, babice, Berat apo edhe zagori dhe zadrime, po zadrimasit si do ti quajme? ah po ēorapkuq!!!
Megjithate padashje do tjetersojme lasgushin dhe asdrenin?!!!


Postuar nga dylan datė 04 Gusht 2011 - 22:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Kaher kam shprehur mendimin tim ne lidhje me Ak (aleanca kuqezi).
Ne fakt nje nisme e fundit qe ndermoren ata eshte nderrimi apo shqiptarizimi i emrave te huaj te qyteteve edhe te fshatrave. Mendimi i pare qe me lindi ishte sesi do ta quanin Pogradecin e Lasgushit dhe si do ti quajme pastaj pogradecaret. edhe sikurse ta quanim Poradec perseri era do i vinte sllave.
Teksa po degjoja lajmin e trishtuar mbi djegjen e teatrit Skampa te Elbasanit, normalishit qe nje motiv i mire ti nderrojme emrin qytetit dhe qofte i paharruar kujtimi i Teatrit.
Ne temen "vargjet qe ju vijne ne mend" do mundohesha te pershtatja ne vend te Ternova-s pse jo tetova ēte keqe ka dy Tetova apo mos eshte edhe Tetova toponim sllav,

Nje dite dola nga ternova
oo nga tetova...

Pastaj kush e ka problem per zvernec, drashovice, babice, Berat apo edhe zagori dhe zadrime, po zadrimasit si do ti quajme? ah po ēorapkuq!!!
Megjithate padashje do tjetersojme lasgushin dhe asdrenin?!!!



hhahaha ca si shkon mendja njeriut e ne ket momen tpo mendoja ca nuk i iken mendja piktorit psh mu dicka e tille sdo me kalonte kurr neper mendje qs qe do me intreesonte


Postuar nga lule datė 05 Gusht 2011 - 12:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha kendrevica
Cfare behet keshtu mor shelgu!!!???Ju paska ''plasur cipa fare''.I zekan femrat testikujt ne goje sikur te jene kokrra fiku.ne fakt kur politikanet tane jane te till,cmbeti per te tjeret qe i votojne ata.Njesoje jane!



kendrevica helluuuuu ,
ne fakt kto chit chate i ben shelgu, si e ka zanat, un vetem doja te dija, nga e kishte prejardhjen *Ti rruajn Topet ** se e perdore ti ate dit , dhe plot si ti ne kete forum ..

Mire qe u bone i gjall ti i her e tna e gezosh Firmen e Re.


Postuar nga shelgu datė 05 Gusht 2011 - 12:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Kaher kam shprehur mendimin tim ne lidhje me Ak (aleanca kuqezi).
Ne fakt nje nisme e fundit qe ndermoren ata eshte nderrimi apo shqiptarizimi i emrave te huaj te qyteteve edhe te fshatrave. Mendimi i pare qe me lindi ishte sesi do ta quanin Pogradecin e Lasgushit dhe si do ti quajme pastaj pogradecaret. edhe sikurse ta quanim Poradec perseri era do i vinte sllave.
Teksa po degjoja lajmin e trishtuar mbi djegjen e teatrit Skampa te Elbasanit, normalishit qe nje motiv i mire ti nderrojme emrin qytetit dhe qofte i paharruar kujtimi i Teatrit.
Ne temen "vargjet qe ju vijne ne mend" do mundohesha te pershtatja ne vend te Ternova-s pse jo tetova ēte keqe ka dy Tetova apo mos eshte edhe Tetova toponim sllav,

Nje dite dola nga ternova
oo nga tetova...

Pastaj kush e ka problem per zvernec, drashovice, babice, Berat apo edhe zagori dhe zadrime, po zadrimasit si do ti quajme? ah po ēorapkuq!!!
Megjithate padashje do tjetersojme lasgushin dhe asdrenin?!!!



Mendim i bukur.

Po Tirana si do te quhej? 


Postuar nga RAIMONDI datė 07 Gusht 2011 - 02:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Kaher kam shprehur mendimin tim ne lidhje me Ak (aleanca kuqezi).
Ne fakt nje nisme e fundit qe ndermoren ata eshte nderrimi apo shqiptarizimi i emrave te huaj te qyteteve edhe te fshatrave. Mendimi i pare qe me lindi ishte sesi do ta quanin Pogradecin e Lasgushit dhe si do ti quajme pastaj pogradecaret. edhe sikurse ta quanim Poradec perseri era do i vinte sllave.
Teksa po degjoja lajmin e trishtuar mbi djegjen e teatrit Skampa te Elbasanit, normalishit qe nje motiv i mire ti nderrojme emrin qytetit dhe qofte i paharruar kujtimi i Teatrit.
Ne temen "vargjet qe ju vijne ne mend" do mundohesha te pershtatja ne vend te Ternova-s pse jo tetova ēte keqe ka dy Tetova apo mos eshte edhe Tetova toponim sllav,

Nje dite dola nga ternova
oo nga tetova...

Pastaj kush e ka problem per zvernec, drashovice, babice, Berat apo edhe zagori dhe zadrime, po zadrimasit si do ti quajme? ah po ēorapkuq!!!
Megjithate padashje do tjetersojme lasgushin dhe asdrenin?!!!



----Pogradeci e ka emrin origjinal shqiptar, por s'me kujtohet tani
-Dhe sa per tjetersimin e Lasgushit mos u bej merak o Piktor se Lazgushi e ka emrin dhe mbiemrin,
quhet : ---Lllazar Gusho -----eshte nga fshati Katund i Kolonjes me origjine, dhe i jati i tij erdhi ne Pogradec sepse rane ne hasmeri me komshiun atje ne fshat , dhe u larguan qe andej brenda nates -
-
---------Ndaj nuk i prishet asnje pune Lasgushit, biles po te ishte gjalle Lasgushi do e perkrahte i pari kete nisme ,sepse ishte jashtezakonisht patriot ai dhe familja e tij saaqe te jatit te tij i therrisnin miqte e tij Tirke shqiptari

--Psh mund te nderohet emri i Sarandes qe eshte vendsour tani vone , sepse emrin e saj Saranda e ka pasur Onhezmi

-----------Tirana eshte emer shqiptar nuk eshte ai emri qe anazlizojne disa perciptas sikur ka ardhur nga emri Teheran --------------Emri i Tiranes nuk ka lidhje fare me Teheranin


Postuar nga Piktor datė 07 Gusht 2011 - 09:34:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI


----Pogradeci e ka emrin origjinal shqiptar, por s'me kujtohet tani
-Dhe sa per tjetersimin e Lasgushit mos u bej merak o Piktor se Lazgushi e ka emrin dhe mbiemrin,
quhet : ---Lllazar Gusho -----eshte nga fshati Katund i Kolonjes me origjine, dhe i jati i tij erdhi ne Pogradec sepse rane ne hasmeri me komshiun atje ne fshat , dhe u larguan qe andej brenda nates -
-
---------Ndaj nuk i prishet asnje pune Lasgushit, biles po te ishte gjalle Lasgushi do e perkrahte i pari kete nisme ,sepse ishte jashtezakonisht patriot ai dhe familja e tij saaqe te jatit te tij i therrisnin miqte e tij Tirke shqiptari

--Psh mund te nderohet emri i Sarandes qe eshte vendsour tani vone , sepse emrin e saj Saranda e ka pasur Onhezmi

-----------Tirana eshte emer shqiptar nuk eshte ai emri qe anazlizojne disa perciptas sikur ka ardhur nga emri Teheran --------------Emri i Tiranes nuk ka lidhje fare me Teheranin

E keshtu mendon se Elbasanasit do te ishin te gezuar tu nderrojne emrin e qytetit dhe ne vend te kenges,

Elbasan i bukur, elbasan...

Skampa e bukur, Skampa

Tirana, te-rana, tjerrna etj, ne fakt eshte themeluar vone si qytet sepse njehej vetem Kashari.
Ne asnje menyre dhe ne asnje rrethane nuk do kemi nje shqiptarizim te emrave pasi me historine nuk mund te luhet.
Sado qe dhe ngado qe ti biem serish ashtu sikurse emri i vjeter i Sarandes qe permend serish ai eshte nje emer grek ose qe gjendet ne kalendat greke, dihet se nuk ka kalenda shqipe, ato jane ose greke ose latine.
Pas kalendave kemi rregjistrimet e tjera qe jane sllave dhe me pas turke.
Nga ana historike duke pasur parasysh edhe levizjet demografike dhe perqendrimet qe beheshin pas ndonje shtepie te forte bene qe te lindnin dhe qytete te reja por gjithnje varet nga koha kur jane krijuar keto qyetete dhe kujt perandorie apo force i mbeshtetej shtepia e pare.
Ne, ne shekuj duke mos pasur nje orientim te mirfillte shteteror shqiptar nuk mund te kishim as edhe ate lidhje te mirfillte puro shqiptare ne emerimin e vendbanimeve.
Padashur te hyj fort thelle ne vertikalen e historise me nje turiele qe anshkalon shume gjera qe kane te bejne me secilen epoke te secilit qytet dhe toponim do veēoja nja dy gjera ose elemente te atij shtetformues dhe demografik qe jane dy gjera te ndryshme .
Topomimet e dikurshme nuk ishin harta te zakonshme gjeografike por rruge dhe shtigje qe te ēonin diku. Nese une them sot psh Shushica duhet pasur parasysh se ky vend qe sot quhet Shushice ose ka ngjashmeri morfologjike me ndonje Shushice te epokes bullgare ose ne gjuhen sllave nenkupton diēka qe do me jepte nje orientim te caktuar. Ne rastin me te keq supozojme se ne Babice kane jetuar me para ca bullgare dhe pas shembjes se perandorise bullgare jane detyrara te largohen nga ai vend dhe me pas e kane populluar shqiptaret, ketu pastaj do kemi dy teza qe shqiptaret jane te ardhur dhe tjetra nuk kemi nje emer shqiptar perpara asaj kohe kur eshte formuar ai vend dhe ne kete rast perpos qe luajme me historine i ndryshojme edhe emrin babica ne babush ose edhe mamushe.


Postuar nga Vizioner datė 07 Gusht 2011 - 09:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
E keshtu mendon se Elbasanasit do te ishin te gezuar tu nderrojne emrin e qytetit dhe ne vend te kenges,

Elbasan i bukur, elbasan...

Skampa e bukur, Skampa





Tirana, te-rana, tjerrna etj, ne fakt eshte themeluar vone si qytet sepse njehej vetem Kashari.



Rri Piktoro, mos na e luje Elbasanin , mire e ka emrin.

Edhe "Skampa" s'do kishja ndonje kundershtim por nuk rimon ne kenge Apo jo Bionde, si thua ti?


Sa per Tiranen, nje gjuhetar, profesor nga Elbasani, i cili pretendon-te se i neh mire prejardhjen e fjaleve dhe te emrave, me ka thene dikur se ka te beje emri me nje person dhe se ai ishte "Tiran"=sundues, i eger, vrases etj.
Nuk me kujtohet tani i gjithje shpjegimi i tije, por keshtu ishte afersisht.


Postuar nga BIONDIA datė 07 Gusht 2011 - 10:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
E keshtu mendon se Elbasanasit do te ishin te gezuar tu nderrojne emrin e qytetit dhe ne vend te kenges,
Elbasan i bukur, elbasan...
Skampa e bukur, Skampa



Une per vete do isha dakort me pelqen Skampa do thoja jam skamparjote hahahahha kurse Vizo skampalli hahahah Piktor si do quheshim na trego iher se na fute ne mendime hahahah
Mos harro kjo kenge qe thua ti na e beri xhaxhi Enveri nuk eshte kenge e vjeter elbasanese ai e beri ti tregonte sesa te bukur jane jabanxhijte qe punonin ne metalurgji dhe sidomos kur vinin nga turni i trete shty ne ato autobuze si sardele peshku ...


Postuar nga Vizioner datė 07 Gusht 2011 - 10:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


Une per vete do isha dakort me pelqen Skampa do thoja jam skamparjote hahahahha kurse Vizo skampalli hahahah Piktor si do quheshim na trego iher se na fute ne mendime hahahah



Bionde, une do quhesha p.sh "Skampist" ne ti "Skampiste"

Skam-pa vjen nga "Nuk kam pa" qytet ma te bukur se sa ky


Postuar nga BIONDIA datė 07 Gusht 2011 - 10:06:

Ne radhe te pare nuk eshte Tirana eshte Tirona cdo njeri i vjeter nese e pyet nuk thote "jam tiranas" thote jam tironas" .Vizo sjan hic kondra Piktor ajo fjala Shushice sdi nga vjen po kur nana me shifte qe vishja noj trike te kuqe me thoshte"imen u bone tamon si katunare shushice vetem kacelja me fiq te mungon "hahahahah


Postuar nga Vizioner datė 07 Gusht 2011 - 10:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
Ne radhe te pare nuk eshte Tirana eshte Tirona cdo njeri i vjeter nese e pyet nuk jam "jam tiranas" thote jam tironas" .Vizo sjan hic kondra Piktor ajo fjala Shushice sdi nga vjen po kur nana me shifte qe vishja noj trike te kuqe me thoshte"imen u bone tamon si katunare shushice vetem kacelja me fiq te mungon "hahahahah





Shushice, vjen-rrjedh nga fjala "Shushke".


Postuar nga BIONDIA datė 07 Gusht 2011 - 10:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner


Bionde, une do quhesha p.sh "Skampist" ne ti "Skampiste"

Skam-pa vjen nga "Nuk kam pa" qytet ma te bukur se sa ky



hahahaha po me pelqen kjo gje skampiste hahaha ah mor Zot se ska pas qytet me te bukur se Elbasoni im me bazarin e vjeter me dyqanet me kishat dhe xhamine para se ti prishnin .Filmi qe e paraqet me mire eshte ai "pertej mureve te ngurta "aty shifet shume mire .


Postuar nga BIONDIA datė 07 Gusht 2011 - 10:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner





Shushice, vjen-rrjedh nga fjala "Shushke".



hahahahh hahahah jo them se te drejte kishte nana ime se me te vertet kur i shifje qe zbrisnin ne elbasan me shit gjize dhe fiq me rroba te kuqe i shifje hahahah o zot sa po qesh


Postuar nga Vizioner datė 07 Gusht 2011 - 10:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


hahahahh hahahah jo them se te drejte kishte nana ime se me te vertet kur i shifje qe zbrisnin ne elbasan me shit gjize dhe fiq me rroba te kuqe i shifje hahahah o zot sa po qesh



Po Bradashesh nuk tingellon shqip Mire "sheh" ne fund po "Brada" ne fillim tingellon si sllave!!!!

he Bionde si mendon ti?


Postuar nga Piktor datė 07 Gusht 2011 - 12:21:

Gjithsesi une po flas dhe po trajtoj konceptin dhe idene mbi shqiptarizimin e toponimeve.
Mali i ēikes, po kush i thote vajzave andej, oj ēike.

Po keshtu toponimi me i vjeter afer Vlores njihet emrin Vajze.
Vlora ne fakt edhe sot e kesaj dite nga anet tona degjohet te thohet vlona qe i perputhet plotesisht me Avlona.
Po keshtu thojne Gjinokastra dhe jo Gjirokaster apo Argjirokastra.

Poje =polje do te thote fushe e banuar sot qytet. Velipoja fushe e mbuluar ose diēka e tille, Voskopoja i bie te jete qyteti i dyllit, Zagori prapa malit ose diēka e tille.

Ne fund te fundit pas kesaj lind pyetja, ēfare perfitojme nga e gjitha kjo?
Pasi te mbarojme pune me qytetet besoj se do ishte e udhes te nderrojme edhe emrat e njerzve qe i kemi sa turq arabe, greke sllave apo europiano perendimor duke shkaterruar keshtu identitetin tone te paster shqiptar.
Nje vrime ne uje medemek.


Postuar nga shelgu datė 07 Gusht 2011 - 14:17:

Kavaja qe thua ti, e ka emrin nga vaji, demek ka vaj. Vetem vaj nuk ka ne Kavaje.

Tirana eshe emer turk varja Rajmond.

Ne nje vend diku eshte nje tyrbe( tyrbja e goces). Tani jane ngritur ca si shtepi qe akoma shkojne njerzit dhe flen. Ne fakt fshati e di mire se jane varret e dy ushtareve turq, qe dhunuan nje goce dhe u vrane nga fshataret. Pse e kane Tyrbe as ata nuk e dine. Ne fakt asnje nga fshataret nuk shkon ne Turbe se e dine mire historine e saj, por ja qe ka te pjerdhur nga zonat perreth qe edhe pse e kane marre vesh si eshte puna i kane syte te verbuar nga beismi.

Politikanet do na e zgjillin historine


Postuar nga RAIMONDI datė 07 Gusht 2011 - 14:55:

Onhezmi nuk eshte emer grek

--Gjirokastra nuk e ka emrin Argjirokastra sic e kane krijuar legjenden greket
Ajo e ka emrin Gjinokastra , dmth Keshtjella e Gjinos , spas emrit te kryezotit te keshtjelles se Gjinokastres, etj -

Por ndryshimi i emrave nqs behet, do behet i studjuar nga nje grup historianesh dhe linguistesh .


Postuar nga Piktor datė 07 Gusht 2011 - 15:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI


...

Por ndryshimi i emrave nqs behet, do behet i studjuar nga nje grup historianesh dhe linguistesh .

Cilet historiane ata te shiturit, cilet linguiste ata qe nuk kane buke me henger.

Citim:
Po citoj ato qė tha Cedrus
Politikanet do na e zgjidhin historine


Patjeter qe ata do zgjidhin, sesi dhe tek e qysh nuk e di por nje zgjidhje do i japin.


Postuar nga shelgu datė 07 Gusht 2011 - 20:03:

Ore mbretereshe Argjiro nuk ka pasur fare me duket. Une di qe ishte nje Argjir andej na jugu, qe  shoket i therrisnin Gjino. Ja u be Gjinokastra



Keta politikanet more sa faj kane. Tere fajin ata e kane.

Degjova nje shkencetar amerikan ne nje koment te bukur.

SEnati amerikan, tha, eshte i perbere 60 % nga avokate.

Puna e avokatit nuk eshte qe te gjeje te drejten, por te mbroje sa me mire fajtorin, pra te perdore sofizmat sa me shume.

Ku jane shkencetaret xhanem, tha ai, qe ta zgjidhnin kete problem per nje jave,

Mblidheshin, shtronin problemin, gjenin zgjidhjen shkencore dhe kaq.

Ja kshu edhe ne: 89% agronome, 80% doktore, 60% avokate. Sa u nbene mo arritem ne 100% apo e kalova cakun?

 


Postuar nga Fajtori datė 10 Gusht 2011 - 17:13:

Me demek nuk mjafton injoranca popullore qe shqiperon emrat e qyteteve dhe njerezve sipas shqiptimit shqip (Nju Xhersi, Jaht, Jork, Bill Geits, etj). Tani duhen ripare dhe emrat e qyteteve tone.

Ta zeme per nje moment qe emrat kane prejardhje te huaj (psh Elbasan eshte fjale turke dhe qyteti eshte ndertuar nga turqit kur po sulmonin Krujen). Po a fshihen dekadat dhe shekujt e historise dhe kultures tone sic e njohim me idealet e nacionalisteve te momentit? Keta duan te fusin koken ne rere dhe te luajne hapa dollapa me historine. Si mund te zhduket menyra si e njohim ne Shqiperine per te realizuar Shqiperine ideale qe s'ka ekzistuar kurre ne te vertete, pervecse ne endrrat e ca tipave. Ne jemi popull miks, variabel, me shume kultura dhe shume fe. Tani po dalim unike, te paster, me emra qytetesh qe duhen pastruar nga influencat e huaja. Eshte sikur amerikaneve ti vije inat qe New York ka prejardhjen nga Yorku anglez.

Per Aleancen Kuqezi nuk di te them mendim te pjekur. Ne fillim mu duk sikur po benin nje pune te mire, por kam vene re qe here pas here bejne ca kerkesa idiote dhe kane ca kerkesa adoleshenciale qe eshte tipike e nacionalisteve. Mendoja se kishin nje fare brumi qe te kerkojne gjera brenda limiteve te llogjikes, por shoh qe sa me shume marrn aq me shume kerkojne, gje qe do i zhvleresoje si levizje. Njehere madje degjova nje tip andej nga Vlora qe doli ne televizor dhe nuk dinte te fliste shqip. Ky ishte organizatori i shoqates ne Vlore...


Postuar nga shelgu datė 10 Gusht 2011 - 19:15:

Ne nje gjeografi te kohes se Zogut kam pas elexuar qe emrat e planeteve ishin sipas emrave qe kemi per ditet e javes.

E hena domosdo qe eshte hena dhe e diela nga dielli.

Por saturni thirrej Shtuni

Giove thirrej Enjti etj.

pse u ndryshuan? kush i ndryshoi.

Ore kjo aleanca se mos na kthen ne menjen e kohes para romake.

Une Teutene  kam si merak si i mbante breket prej leshi apo prej mendafshi


Postuar nga Vizioner datė 10 Gusht 2011 - 19:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu

Une Teutene  kam si merak si i mbante breket prej leshi apo prej mendafshi



shelgu, me duket se mbante si Rihanna prej Najloni


Postuar nga Vizioner datė 30 Gusht 2011 - 15:30:

Ambasada Amerikane: Berisha qesharak, ka humbur lidhjet me realitetin

Nė kėtė kabllogram tė publikuar nga Wikileaks, ndodhet njė raport i firmosur nga ish-ambasadori Uithers pėr shefat e tij nė Uashinton. Gjuha e pėrdorur ėshtė “lisho”, mė nė fund mund tė kuptohet se sa qesharak u dukej ambasadės amerikane, kryeministri shqiptar. Mė poshtė, pjesė nga kabllogrami:

Titulli: Ambasada e Tiranės, raporti javor

Dėrguar: Nga Ambasada e Tiranės mė 25 nėntor 2008

Merr: Departamenti Amerikan i Shtetit

Autori: Ambasadori Xhon Uidhers



“…Kur kryeministri Sali Berisha nis tė flasė, ai fluturon. Deklaratat e fundit qė nisnin nga mbjellja e ullinjve deri tek platformat energjetike kanė lėnė gojėhapur shumė shqiptarė. Edhe ata qė janė mėsuar me lulėzimet e shpeshta histerike tė kryeministrit, kėsaj here mendojnė se kryeministri i ka humbur lidhjet me realitetin.

Berisha habiti si FMN-nė, ashtu edhe kėshilltarėt e tij ekonomikė kur tha se Shqipėria ka njė rritje ekonomike “dyshifrore”,- dyfishin e asaj qė mendojnė vetė kėshilltarėt e tij ekonomikė dhe FMN-ja. Nė njė tjetėr dalje publike, Berisha detajoi planet e tij pėr tė bėrė Shqipėrinė “superfuqinė energjetike tė rajonit”, njė deklaratė qė pėr shqiptarėt ishte gallatė duke pasur parasysh ndėrprerjet e shpeshta tė energjisė elektrike qė ka ky vend.

Kryeministri u zotua nė ēojė Shqipėrinė nė epokėn dixhitale duke vendosur kompjuterė nė ēdo shkollė dhe ēdo familje, kur shumė nga kėto shtėpi dhe shkolla nuk kanė ujė tė pijshėm dhe energji elektrike. Nė fund, deklarata mė e ēuditshme dhe qesharake ishte zotimi pėr ta bėrė Shqipėrinė “vendin mė tė bukur me ullinj nė Mesdhe” duke mbjellė 20 milionė pemė ulliri nė vitet e ardhshme.

Qė nga viti 2005 (kur Berisha u rikthye nė pushtet) shqiptarėt janė mėsuar tė dėgjojnė fjalime tė madhėrishme mbi projektet gjigante qė kryeministri ka ndėr mend tė bėjė njėri pas tjetrit. Kryeministri mė duket se thjesht nuk ėshtė i aftė tė mendojė pėr gjėrat e vogla. Problemi vjen kur pėrplasen fjalimet e kryeministrit pėr Shqipėrinė qė lulėzon dhe ashpėrsinė e jetės reale tė shqiptarėve tė thjeshtė.

Kjo u kujton shqiptarėve njė barsoletė tė vjetėr tė kohės sė komunizmit kur njė edukatore kopshti po i fliste fėmijėve pėr Shqipėrinė e mrekullueshme. Kur ajo mbaroi sė foluri rreth vendit qė e pėrshkroi si njė kopsht me lule, njė vend tė begatė ku njerėzit ishin mė tė lumturit nė botė, njė vend ku ēdo fėmijė kishte gjithēka, njė fėmijė nė fund nisi tė qante. Kur edukatorja e pyeti pse, djali qė po qante nisi tė bėrtasė: “Dua tė shkoj nė Shqipėri, ju lutem mė ēoni atje, ju lutem”.


Postuar nga RAIMONDI datė 31 Gusht 2011 - 03:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu
Ore mbretereshe Argjiro nuk ka pasur fare me duket. Une di qe ishte nje Argjir andej na jugu, qe  shoket i therrisnin Gjino. Ja u be Gjinokastra



Keta politikanet more sa faj kane. Tere fajin ata e kane.

Degjova nje shkencetar amerikan ne nje koment te bukur.

SEnati amerikan, tha, eshte i perbere 60 % nga avokate.

Puna e avokatit nuk eshte qe te gjeje te drejten, por te mbroje sa me mire fajtorin, pra te perdore sofizmat sa me shume.

Ku jane shkencetaret xhanem, tha ai, qe ta zgjidhnin kete problem per nje jave,

Mblidheshin, shtronin problemin, gjenin zgjidhjen shkencore dhe kaq.

Ja kshu edhe ne: 89% agronome, 80% doktore, 60% avokate. Sa u nbene mo arritem ne 100% apo e kalova cakun?

 




---------Qe Argjiro nuk ka pasur kjo dihet --ajo qe thuhet eshte vetem perralle
--Ndersa Gjino ka pasur , ka qene kryezoti i keshtjelles atje ne Gjinokaster --eshte fakt historik ky


- Ai shkencetari e ka njecikes si shume gabim ate pune , se ai sic duket nuk eshte shkencetar i shkencave humane , njerezore, dojete shkencetari i shkencave exakte

-------- Amerika nga qe ka ne krye 80% juriste ndaj edhe ka bere eprpara aq shume sa se'kapin dot me shtet e tjera

-Se cdo ceshtje ne filolim diskutohet ne parim , dhe diskutimi ne parim ka te beje me llogjiken e gjitheeicilit
Mirpo llogjika shvillohet shume midis atyre njerezve qe studjojne shkencat humane te cilat merren me njeriun --Ndaj edhe avkoatet duke qene shume te kultivuar ne kete drejtim jane tamam njerezit qe duhet te drejtojne ..

-Pastaj kur ceshtja kalon nga diskutimi ne parim ne aspektin teknin dhe profesional te natyres se saj -atehere futen specialistet perkates -te profesioneve te ndryshme

--- 2500 me pare Sokrati thoshte se drejtuesi me i mire i nje shteti eshte FILOZOFI
------- Dhe e kishte shume mire ,sepse filozofet ishin profesoret e shkencave humane -
-Ata e trajtojne porblemin ne princip ne menyren me te mire t emundeshme --pastaj problemi shkon poshte tek ..zanacinjte qe thote Porfesori

---------- Enver Hoxha ihste i vetmi udheheqes qe plotesonte kushtin e Sokratit --I vetmi udheheqes filozof, sic thote EDVIN JACQUE , dhe me drejtimin e tij gjenial
e vertetoi pas 2500 vjetesh tezen e Sokratit se Filozofi eshte Mbreti me i mire per te drejtuar


----------Porse ka edhe dicka tjeter qe njeriu kur shkon ne shkolle pervec profesionit te tij meson si te Punoje me Librin ---------Dhe po mesoi ate , ai di si te lexoje cdo lloj libri , dhe di si te arsyetoje ne menyre te drejte

--Ne kete rast ne flasim per Historine e emrave .
Kjo eshte mbi bazen e asaj qe ka lexuar gjitheseicili , dhe kushdo mund te diskutoje mbi bazen e njohurive qe ka dhe fakteve qe sjell ketu

-So, kushdo mund te diskutoje mbi bazen e asaj qe di , dhe ta sjelli ketu per te debatuar me ne te tjeret ....Kjo eshte liria e debatit


Postuar nga kurt datė 31 Gusht 2011 - 04:19:

Enveri do kishte qene udheqesi me beloved ne bote sikur te kishte marr nja 50 apo 100 billion dollar borxh mga perendimi ne ate kohe kur lufta e ftohte kishte arritur kulmin. E kishte rastin vetem te hapte gojen me ato para do kishye ndertuar rruge pallate dhe shpia luksoze per cdo shqiptar. Perendimi do i kishin dhene edhe me shume para pa patur nevoje tjia paguante me kurre lol sepse enveri kishte krijuar nje dhoj imazhi plot integritet dhe kokefortesi te tijen. Dicka qe perendimoret ne sensin filozofik e kane admiruar, prandaj nuk eshte treguar i mire me popullin e tij ne kte aspekt. Do kishte modernizuar ushtrine me ato para me shume shkolla etj
Enveri ka patur rastin te mjeli gjithe boten por perendimin do e kishte patur shume te thjeshte pa patur nevoje te humb pushtet.
Pra eshte treguar selfish bastard, so fuck him!! Lool


Postuar nga Fajtori datė 31 Gusht 2011 - 05:54:

Cfare libri ka bere Enveri per filozofine, cfare ka lexuar si fillim, cfare shkolle ka mbaruar ne lidhje me filozofine? Apo si gjithmone per shqiptaret s'ka rendesi kuptimi i fjaleve por diskutime ne parim. Na u be filozof Enveri se vajti nja 4 vjet ne Paris e Bruksel kur 95% e shqiptareve firmosnin me gisht.

Mesa mbaj mend filozofia eshte futur si lende mesimi per here te pare ne vitet '90. Madje dhe mesuesit ishin akoma ata te Marksizem-Leninizmit. Ah po, tani do thote Raimondi se kjo ishte filozofia e Enverit, marksizem-leninizmi, dhe prandaj u realizua endrra e Sokratit. Po dale njehere se Marksin e ka lexuar gjithe bota, se ka lexuar vetem Enveri. Edhe ndonje doktrine filozofike s'ka nxjerre. Fjala 'Enverizem' i referohet me shume klimes politike dhe persekutimeve sesa ndonje kendveshtrimi filozofik qe na paska pas Enveri yne.

Ne te vertete Enveri nuk ka patur shume ndryshim me keta qe jane sot, as me shqiptarin e rendomte qe tani voton ne menyre demokratike. Madje ka aplikuar te njejtat huqe qe kemi si popull, ka vrare e ka prere, i ka mbyllur gojen kundershtareve dhe ka sakrifikuar miq e shoke per te ndenjur vete ne pushtet. Njeri i madh (prape larg filozofit) do ishte ai qe punon per kombin pa asnje konflikt interesi. Interes eshte si fillim pushteti. Prandaj ec e gjeje ku qendron ndryshimi mes Enverit qe ndenji 40 vjet ne pushtet duke marre vendime te diskutueshme ("edhe bar do hame") me Enverin qe mori keto vendime per te miren e kombit. Ne kabllot e Wikileaks del qarte se Berisha ishte gati te sakrifikoje 15+ milione USD nga buxheti qe te hapte tunelin per fushate elektorale. Sot keto merren vesh se ka rryma mediatike te ndryshme. Ne kohen e Enverit s'do e kishe marre vesh kurre dhe tuneli do dukej veper fantastike e Partise me shokun Enver ne krye.

Per mua Enveri ka qene si keta sot, perfaqsues i shqiptareve te rendomte.


Postuar nga shelgu datė 31 Gusht 2011 - 17:08:

Varja Enverit se ai nuk ka qene i kompletuar aspak. Ne Liceun e Korces ishte nxenes mesatar, por duhet thene se ne ate lice hynin 300 dhe mbaronin vetem 20. Enveri eshte nga ata qe e mbaruan. Prej atyre qe mbaruan liceun vetem 2 ishin shume te mire, por asnje nuk ishte i shkelqyer. Enveri ishte larg tyre.

Megjithate ai ishte nje theatrin i mrekullueshem, teper i talentuar ne menyrat theatrore te komunikimit dhe kjoe shte dhunti qe nuk fitohet nese nuk e eke talent. Une nnuk kam pare tjeter politikan shqiptar qe te flase si ai duke perdorur intonacionet e zerit dhe pozat ne podium aq bukur.

Praktikisht ai beri shume gabime trashanike, gje qe tregon se nuk kishte intuiten e duhur.

 

Raimond, shprehje e bukur ajo e Sokratit, pro me teper ajo tregon qe perhere ka qene problem puna e politikaneve.

Per fat te keq, jane mediokrit qe implikohen ne politike dhe arrijne sukses, sepse ata kane te zhvilluar bukur elemente te tilla sjelljesh e adaptimi qe njeriu i afte nuk ka nevoje qe t'i perfeksionoje, si servilizmi e prepotenca, dinakeria dhe shpesh edhe vullneti kompensator per te arritur dicka qe i afti e kap me pak mundim.

 


Postuar nga arturm datė 31 Gusht 2011 - 17:09:

Ne pergjithesi jam dakort me Fajtorin.

Desha vetem te shtoj dicka:
Problemi kryesor ne karakterin e shqiptarit qe nuk e ka lene te beje shtet (prokopi) deri me sot eshte, pervec tribalizmit, KANUNIZMI i tij.

Ne e shohim kanunin si nje "plage" vetem te zonave veriore te shqiperise por ai, kanunizmi, eshte nje pjese perberese e karakterit te c'do shqiptari.
A nuk ishte kanunizem "lufta e klasave" ne kohen e Enverit? Pushteti hakmerrej kunder kundershtareve te tij, ne nje menyre apo ne nje tjeter, apo jo?
A nuk ishte kanunizem ajo biografia "deri tek brezi i trete" (a nuk eshte karakteristike e kanunit vrasja e dikujt qe faji i vetem i te cilit eshte te jete i aferm i "armikut" tend)?
A nuk eshte kanunizem ky i tanishmi ku, per te goditur kundershtarin, politikani i rradhes i heq nga puna motren, vellain, niperit apo ku di une se cfare?
A nuk eshte kanunizem fenomeni (i institucionalizuar tanime) i "cuarjes se tatimoreve" kunder opozitarit (ne sens te gjere) te rradhes, duke u "hakmarre" ne kete menyre karshi tij?
Mendoj se kjo karakteristike e karakterit te shqiptarit na ka penalizuar shume neper vite sepse, e lidhur me natyren tribale te shoqerise sone (jo me kot goditet tek familja, sepse per shqiptaret eshte "e shenjte" ajo), ka penguar ecjen perpara te kesaj shoqerie.

A ka gje me te ndyre e te frikshme se kanuni? Une mendoj se jo.
Kanuni eshte paburreri, hileqari e c'do gje tjeter e keqe brenda.
Gjithe bota, ose te pakten ajo tashme e zhvilluar, ka pasur si zakon DUELIN. U zume une dhe Fajtori, bujrum neser ne mengjes me nga 2 deshmitare secili behet nje duel dhe fiton me i forti. Ndersa ne Shqiperi, u zume une dhe Fajtori, njeri nga ne ze nje prite. pas ferre, dhe qellon pas shpine ty, ose vellai tend, ose femijen tend, e deri tek grate keto kohet e fundit.

Duhet shkulur ky kancer nga karakteri jone, si ai aktual verior, si ai "me i sofistikuar", i hakmarrjes se pushtetit, qe ka perfshire shoqerine tone sidomos qe nga 44 e deri ne ditet e sotme.

P.s. me fal o Faje se te morra si shembull


Postuar nga Piktor datė 31 Gusht 2011 - 17:18:

Arturm, ke degjuar per P4.


Postuar nga Fajtori datė 31 Gusht 2011 - 19:37:

Interesant vizioni i kanunit ne gjithe keto aspekte te jetes. Sidoqofte duhet pare me kujdes cfare thote kanuni, sepse shume nga ne se njohin dhe kujtojme se eshte vetem gjakmarrje. Pastaj sot hakmarrja nuk eshte vetem ne veri, shume hakmarrje ka ne jug dhe ne Tirane.

Kanuni vec te tjerash implikon nje rregull, nje drejtesi, po vrave do vritesh. Fakti qe aplikohet ne familje eshte pjese e kultures sone klanore. Jo vetem ai qe vjen ne qeveri heq nga te afermit e kundershtarit, por ve edhe te afermit e vet. Gjithe familja perfiton, prandaj gjithe familja ndeshkohet. Nuk mund te pretendosh te heqesh vetem njeren ane, sepse drejtesia kerkon balanc. Per tu kthyer te kanuni, ky zevendeson drejtesine qe shteti nuk ofron dot, prandaj mos habitemi shume. Shumica jone nuk ka besim se shteti do vere ne vend drejtesi, me se shumti shteti shqiptar prodhon padrejtesi. Prandaj njerezit i lajne hesapet ne rruge, behen gjaknxehte, ose ndjekin rregulla alternative (kanunin). Kjo vjen jo vetem si efekt i 20 viteve demokraci, por prej faktit qe ne Shqiperi nuk ka patur KURRE drejtesi. Edhe ne kohen e komunizmit drejtesia ishte nje perzgjatje e partise qe s'mund te quhet e pavarur. Shqiptari nuk di cfare eshte drejtesia, kemi patur gjithmone institucione loder qe te genjejme boten se jemi shtet. Te gjithe e dime mire qe s'mund te gjejme drejtesi ne gjykate, hipoteke, parlament, bashki, etj, prandaj drejtesia zgjidhet VETE (jo me kot secili mendon ndryshe cfare eshte e drejte e cfare jo).

Prandaj ekziston dhe kanuni, edhe hakmarrja, edhe gjakmarrja, edhe klani familjar, edhe persekutimet ne rang familjar. Familjet na mesojne se shoket ikin e vijne, ndersa fisi dhe familja eshte aty per cdo hall. Eshte menyra jone e organizimit shekullor. S'behet gjaku uje thote populli jone, apo jo? Gjaku = Fisi


Postuar nga shelgu datė 31 Gusht 2011 - 20:01:

Sensi i se drejtes, nuk ka pse konfondohet me kanunin.

kanuni eshte nje produkt i kohes se tij dhe eshte nje produkt fare real, njesoj si dimri sjell deboren. Kanuni ka ardhur si rezultat i kriminalitetit te larte ne ato zona. katnari te vriste per nje pale opinga, edhe po t'i kishe te vjetra.

Pra, nese leka beri kanunin ai nuk e krijoi nga hici. Nuk do te arrinte kurre qe te bente nje kod te tille civilo-penal, nese nuk do te kishte andej ketej neper malsi te tilla ligje, pra te tilla koncepte per te drejten. Madje cdo njeri edhe sot ka nje sens te se drejtes qe e bart me vete.

 

Psh: Ti me jep nje laper ( e drejta eshte me mua)

Une ta kthej lapren tyrinjve me te njejtin intensitet (ballance juridike civile)

Por nese une ta kthej me grusht, nuk ka balance. E drejta kalon tek kundershtari, e keshtu me radhe.

Problemi shtrohet sot krejt ndryshe.

Ti vrave komshijen time. Komshiu im nuk ka te drejte ligjore qe te vrase tet shoqe.

Ketu e drejta kalon per shqyrtim ne nje organ qe ka nje emer dhe qe eshte i licencuar per kete zanat dhe qe eshe i zgjedhur ose i emeruar qe te ndjeke shqyrtimin e se drejtes dhe ne baze te saj te jape vendime penale.

A zbatohet ashtu sic duhet kjo?

Une them jo, asnjeher dhe askund. Prandaj edhe eshte shoqeri civile.

Ne kushte te vecanta ndeshimet penale madje behen qesharake. Psh Presidenti paska te drejte te kerkoje zbatimin e ligjit me vdekje ne USA. Obama nuk e ka kerkuar asnjehere deri tani, megjithse ka shume te denuar qe  ekane kaluar afatin e zbardhejs se vendimit.

Pra nje president paska te drejte te marre vendime per jeten e dikujt? Pff qe ku e gjer ku? Aq me teper qe ka kushte festash e evenimentes qe nganjehere falen fare keto vendime dhe i burgosuri del i lire.

E drejta pra qenka relative.


Postuar nga Fajtori datė 31 Gusht 2011 - 20:50:

Kanuni quhet edhe "E drejta zakonore shqiptare". Pra ka te beje me te drejten, eshte sistem rregullash per te vene drejtesi.

Eshte krijuar apo jo nga kriminaliteti i larte kete se di. Kur krijohen rregulla nuk domethene se ne ate vend ka me shume kriminalitet se ne nje vend pa rregulla. Eshte si te thuash se kultura ka lindur ne vende me kriminalitet te zhvilluar.


Postuar nga arturm datė 31 Gusht 2011 - 22:09:

Personalisht (fatkeqesisht) nuk jam kunder vetedrejtesise. Por llogjika e do qe hakun ta marresh kundrejt atij qe te ka bere demin dhe jo te vrasesh kedo qe ka lidhje me te.
Ku e gjeni te drejten ju tek kjo? Kjo eshte paburreri jo vetedrejtesi.


Postuar nga RAIMONDI datė 01 Shtator 2011 - 00:47:

------ Jam kurioz te degjoj Angeldevil ca mendon per keto qe flitet ketu , se Angeldevil eshte tip politikane -.......


Postuar nga shelgu datė 01 Shtator 2011 - 02:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Kanuni quhet edhe "E drejta zakonore shqiptare". Pra ka te beje me te drejten, eshte sistem rregullash per te vene drejtesi.

Eshte krijuar apo jo nga kriminaliteti i larte kete se di. Kur krijohen rregulla nuk domethene se ne ate vend ka me shume kriminalitet se ne nje vend pa rregulla. Eshte si te thuash se kultura ka lindur ne vende me kriminalitet te zhvilluar.

Nuk me duket shume racionale ajo qe thua. Do e quaja sofizem madje.

ka disa shembuj qe tregojne se si ndertohet ligji ne vartesi te kriminalitit.
Ne vendet skandinave psh, denimi me i gjate me burg eshte rreth 20 vjet heqje lirie dhe per me teper jo burg por edukim. Kjo ndodh sepse atje kriminaliteti eshte i ulet dhe jo sepse skandoinavet jane doreleshuar ndaj krimit.
Vend i zhvilluar kapitalist eshte  edhe USA, por ketu te qethin kare per krime te tilla si vrasja.
Por ne fund te fundit, po ta punosh pak trurin dhe po te injorosh ate genin qe na karakterizon, per te dale kondra, edhe ndoshta bije ne nje mendje me mua.
Ja kshu.

Po e shtroj ndryshe:
Leka i Dukagjineve, rronte ne nje vend ku nuk kishte krime, ku nuk vritej njeri dhe sesi iu faneps nje dite dhe ndertoi kanunin. Si non sens me duket kjo.

Kanuni u ndertua prej tij, por ai me shume mblodhi ne nje te vetem nje bashkesi ligjesh te pashkruara qe fshatrat i kishin ndertuar dhe i mbanin te gjalla, per te mbijetuar, per te kufizuar krimet.

E?


  Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.