Forumi Horizont Gjithsej 1913 faqe: « E parė ... « 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 [1911] 1912 1913 »
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Nė rrotė tė lirė...kėtu nuk ėshtė filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=263)
-- Cfare po beni tani,tani?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18444)


Postuar nga robert datė 23 Shtator 2017 - 21:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Ama ai pershkrimi aty te ngjante, per ideal te partise. :p Qofsha i gabuar.

Po c'a thua!? Ai shkencetari (apo pseudo) kishte nxjerre alamet teorish, ndersa une vetem "entropine" e Klauzenit qe (pretendova se e) ktheva me koke lart, gjithnje kur kemi te bejme (teorikisht te pakten) me sisteme te mbyllura, qe ne fakt nuk i kemi ne natyre, por vetem ne buljera te ndryshme pa vrime siguracioni kundra presionit te lendes se caktuar. Ndersa kur kemi te bejme me sisteme te hapura, sic jane thuajse te gjitha sistemet ne natyre, (e ndoshta edhe vete Universi), kuptohet se mund te themi qe kemi rritje te entropise, (sic thoshte edhe Klauzeni), cfare sjell nje transformim, pra gjendje te re, sepse sistemi eshte i hapur dhe nje energji e re hyn ne nie sistem tjeter. Mirpo Klauzeni fliste vetem per sistemet e mbyllura, (ato buljerat qe plasnin para se ti projektonin me sistemin e valvules se sigurimit). Nese sistemi eshte i mbyllur dhe kurrfar energjie e re (apo materie e re) nuk hyn, si paskemi rritje te entropise, pra rritje te transformimit ne njerin krah!? (Pastaj, qe levizja jo gjithmone eshte e kthyeshme, aq me pak per fenomenet e natyres, perse na hyn ky fakt neve ne pune, kur kjo eshte e vetedijshme!?)
Pastaj per te tjerat, Natyra per mua funksionon mjaft thjeshte, pa ato formulat e pakuptueshme matematikore te mekanikes kuantike. Dualizmi eshte i kudondodhur. Nejse, here tjeter me shume, sepse fizika eshte e bukur dhe do kohen e vet.


  Gjithsej 1913 faqe: « E parė ... « 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 [1911] 1912 1913 »
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.