Forumi Horizont Gjithsej 192 faqe: « E parė ... « 180 181 182 183 184 185 186 187 188 [189] 190 191 192 »
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Nė rrotė tė lirė...kėtu nuk ėshtė filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=263)
-- Cfare po beni tani,tani?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18444)


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2016 23:01:

Flm qe e vure, shume informative. Nuk di te them sa e sakte eshte nga ana shkencore (duhen pare detajet statistike), por ben sens. Njeriu eshte kafsha me sociale qe njoh. Kemi nevoje per relacione qe ne djep. Vetem fakti qe kemi nevoje per filma, libra, dhe realitete paralele tregon qarte qe bota fizike ku jetojme nuk mjafton, kemi nevoje per bote paralele. Aspekti social eshte sigurisht nga elementet kryesore te krijimit te boteve paralele. Aftesia me evidente qe ka njeriu, gjuha, eshte dicka qe ka lindur si rrjedhoje e marrdhenieve sociale... Nuk eshte per tu habitur qe lumturia eshte e lidhur ngushte me aspektin social.


Postuar nga kurt datė 12 Prill 2016 01:55:

Duhet marre parasysh se ku eshte bere experimenti. Ne amerike 1930 deri ne 1960 Kane qene njerzit me te gezuar ne glob. Famlija amerikane shoqeria amerikane gjate ksaj periudhe ka qene me e lulezueshmja ne bote.
Ne nje shoqeri shiptare sot edhe dje rezultati do dali komplet i kundert. Sepse ne jemi shoqeri e semure ne koke. Pak shqiptar njoh qe nuk jane Te semure ne koke nga ana psikologjike. Edhe psikolog nuk jam por kjo dallohet fare lehte.
Shqiptaret me Te gezuar sot jane ata qe skane apak lidhje apo kontakte me nje shoqeri shqiptare. Kjo tregon shume per nivelin tone te semundjes mendore kolektivisht.
Pra ne rastin tone sa me i izoluar te jesh aq me i gezuar do jesh. Une mbaj mend nja dy tipa ne lagje qe nuk benin shoqeri kurre ne lagje, me asken. Ishin tipat me te izoluar qe kam njohur, sot njeri eshte doktorr ne kanada dhe tjetri eshte kthyer nga perendimi dhe ka hapur biznes ne tirane.
Eshte e veshtire te gjejsh nje shoqeri shqiptare te shendoshe sot apo kurdohere per aq sa mbaj mend une.
Ky experiment nuk pin uje per ne. Ka efekt te kundert jam i bindur. Une nuk po them se gjithe shqiptaret Jane njerz te kqij, por kur mblidhen bashke ne jeten e njeri-tjetrit asgje e mire nuk del. Faktet jane derrmuese per kte. Prandaj izolomi dhe largimi eshte shpetim qe mos themi gezim.


Postuar nga Vizioner datė 12 Prill 2016 16:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurt
Duhet marre parasysh se ku eshte bere experimenti. Ne amerike 1930 deri ne 1960 Kane qene njerzit me te gezuar ne glob. Famlija amerikane shoqeria amerikane gjate ksaj periudhe ka qene me e lulezueshmja ne bote.


Kurt, ku e gjete kete?!
E ke me te ndigjume, mendimi jot APO ndonje studim shkencor amerikan?

Kur u bene aq shpejt te lumtur ato,KUR, nuk kishte shume kohe qe kishte mbaruar lufta civile ne Amerike?!
Kur Apartheid, Ku-Klux-Klan(KKK) i krijuar me 24.12.1865 deri me 1870,pastaj me rikrijimin-riorganizimin e tije ne vitin 1915, ne vitet 30 ishte ne kulmet e tije???!!!
Pataj, mbas viteve 30 lufta e dyte Boterore. Si mund te ishin te lumtur ato Nena-Motra-Gra kur djemt e vajzat ishin ne lufte kundra Nazizmit?!

Nejse.... Po te kishe thene Panamaja,po


Postuar nga Vizioner datė 12 Prill 2016 16:55:

Ku-Klux-Klan. 1928 Parade ne Washington D.C.


Postuar nga Fajtori datė 13 Prill 2016 04:18:

Lumturia kam pershypjen ka ardhur historikisht me vale. tipikisht mbas ndonje lufte vjen periudha optimizmit. Po ashty pas krizae. Kurse ne nje dite te caktuar, ka shume ndryshime nga vendi ne vend. Brazilianet psh jane te admirueshem per lumturine, kurse mileti ne ca vende perendimroe stresohet nga e mira. Eshte nje dokumentar qe quhet "Happy" dhe tregon shume raste (ne Netflix me duket)/


Postuar nga robert datė 16 Prill 2016 16:10:

Ai tipi ne film, qe i ben femrat vesh e sy, i mban aty gjysem ore te degjojne pallavrat e tij, ne meshkujve na duket kohe e humbur. Kur eshte fjala per lumturine, per kontaktet burre-grua, grate rrine e degjojne 10-20 here te njejtat gjera. Ndersa ne 1 here dhe eshte shume. Pra tipi ne fjale tha ca gjera te sterditura, te mesuara edhe ne shkolle, nga tregimet e me te vjeterve, nga leximet e pergjithshme, nga pervoja jetesore, etj., dhe studimi i bere ishte ne fakt jo aq nje studim, se sa mbledhje materialesh gjate viteve te ndryshme. Por tipi ishte nje tip i qete, fliste rrjedhshem, pak sugjestionues (kryesisht per gjinine femerore), dhe bente mire ti jepte ato te dhena per 8-vjecaren. Apo sot me duket eshte 9-vjecare!.. (Filmi ishte anglisht dhe i perkthyer gjermanisht, por ai qe e hedh vidion duhet te japi dhe nje permbledhje ne shqip, per ata qe nuk i njohin anglishten dhe gjermanishten.)


Postuar nga eliz datė 29 Prill 2016 21:25:

Po degjoj kete


Postuar nga Eria datė 14 Gusht 2016 23:05:

Po kujtojme me Katileshen forumistat antike


Postuar nga shelgu datė 15 Gusht 2016 15:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vizioner


Kurt, ku e gjete kete?!
E ke me te ndigjume, mendimi jot APO ndonje studim shkencor amerikan?

Kur u bene aq shpejt te lumtur ato,KUR, nuk kishte shume kohe qe kishte mbaruar lufta civile ne Amerike?!
Kur Apartheid, Ku-Klux-Klan(KKK) i krijuar me 24.12.1865 deri me 1870,pastaj me rikrijimin-riorganizimin e tije ne vitin 1915, ne vitet 30 ishte ne kulmet e tije???!!!
Pataj, mbas viteve 30 lufta e dyte Boterore. Si mund te ishin te lumtur ato Nena-Motra-Gra kur djemt e vajzat ishin ne lufte kundra Nazizmit?!

Nejse.... Po te kishe thene Panamaja,po


Kur ka te drejte.
Lumturia eshte relative. Amerikani ne keto vite I krahasuar me vendet e tjera te globit ishte shume me mire. Shtresa e varfet po reduktohej, shtresa e mesme lulezoi. Kjo eshte aq e vertete sa qe edhe nje puntor I pakualifiluar mund te krijonte pasuri te mire. Psh nje bojaxhi qe e kishte mesuar kete lloj zanati me te vjedhur mund pas disa vjet pune ishte ne gjendje te blinte shtepi, jo vetem nje por dy e me shume. Keto shtepi sot kushtojne deri ne nje million.
Ose nje burre qe punonte 40 ore ne jave ne ato vite mbante te gjithe shtepine. Kjo nuk ndodh sot per te njejtin burre dhe per te njejten pune.
A kishte vend per permiresime? Gjithmone ka.


Postuar nga eliz datė 02 Nëntor 2016 20:12:

Hic, po fshij nja 700 mesazhe ne inbox.


  Gjithsej 192 faqe: « E parė ... « 180 181 182 183 184 185 186 187 188 [189] 190 191 192 »
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.