Forumi Horizont Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Dialektet (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=339)
-- Fjale te harruara shqipe ose dialektore. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12801)


Postuar nga Fajtori datė 06 Mars 2007 - 21:26:

Germat shqiptare ne disa laptop-e dalin prape se prape. Zakonisht disa germa ne mes zevendesojne tastjeren numerike, por kjo aktivizohet pak veshtire me FN + .....

Sidoqofte menyra me e mire ketu ne forum nuk eshte te perdoresh kode kur shkruan. Une per shembull kopjoj germen ė tek ndonje fjale e forumit (psh ketu lart eshte "Asnjė ikonė") dhe pastaj mjafton te shtyp CTRL+V sa here dua te dale ajo germe. I vetmi disavantazh eshte qe nuk e ben dot me shume se me nje germe njekohesisht.


Postuar nga IQVLORA datė 07 Mars 2007 - 21:39:

Konte nuk jam i sigurt qe fjala Ollonar eshte safi shqipapo turqisht.
Me kujtohet nje komshia jone e cila ishte nga fshati i Hysni Lepenices,nga Lepenica pra e cila e therriste keshtu dhjetorin.Do te informohem per kete fjale.

Pak fjale te vjetra;

bobole lloj peme e cila bene disa fruta te vogla sa nje sacme.jane te embla.
kicke kembe lepuri,dhelpre,kunadheje
roshkolla lloj bime bujqesore qe bene kokrra te vogla me te cilat behet byrek.I kam hasur ne nje fshat te Tepelenes ku i kam provuar.
cirak lloj kandili prej tunxhi
sebep shkak
karroqe ene qe merr 10kg bereqet
fjeshter njerk,babaqafor
arqe arke me kapak ku mbanin ushqimet
kadishte fuci druri ku mbanin misrin
arzamen like rrezikshmeri
sakem mos veprim ne kundershtim me deshiren e dikujt qe ka pushtet
kadro (nxjerr ne kadro)fotografi
ngrehoset folje qe ka koptimin e te dukurit
kecerr nje mashkull i veshur bukur(ai eshte veshur kecerr)
meroj folje qe shoqeron nje te share ne Laberi(te merofsha te teme)
E hethi ka kuptimin e nderzimit te bagetive.
gacile emer i perdorur per nje ene H2O ne Shqiperine e mesme.
nerqez njeri me shpirt te keq
bylmez njeri tap topi,i paditur
bye-bye


Postuar nga Pali datė 09 Mars 2007 - 17:33:

Fjala QEMANE

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
Fjala Qemone - qemane
Kjo fjale eshte zhdukur pothuajse.
Eshte vegel muzikore, ose ka qene e tille.
Une per vete nuk kam pare kurre qemone - qemane qe te them formen e saj.



Nė disa krahina shqiptare fjala QEMANE-QEMANIA e. f. .....violinė

Gjithashtu sipas fjalorit tė gjuhės shqipe tė vitit 1954 fjala QEMANE....VIOLINĖ


Postuar nga Piktor datė 09 Mars 2007 - 19:34:

ja dhe disa te tjera:
Tupan-daulle
sqoll-lavaman
qaranik-tip rafti jasht shtepise.
kaki-saē


Postuar nga kontinenti datė 11 Mars 2007 - 06:52:

Shishjoll , = behet fjale per nje fushe te mbjelle me jonxhe. Mund te jete dhe nje fushe me bar, teper e gjelberuar.


Postuar nga Fajtori datė 11 Mars 2007 - 07:18:

Ca dmth picirri? Thuhet per shembull "Me zuri picirri"


Postuar nga IQVLORA datė 11 Mars 2007 - 15:29:

Ne anet tona fjala picirr ka kuptimin vuajtje.Psh Pa picirr filani.Kur bene nje pune te veshtire.Ose nje lloj frike se mos dikush te keqtrajton.


Postuar nga IQVLORA datė 11 Mars 2007 - 16:11:

1-Taksirat.Na zuri taksirati ka kuptimin na zuri belaja.Kur thuhet Taksirat e ke,por te lutem beje kete apo ate pune etj.
2- ixhat ka kuptimin e nje cope rrobe e blere me metro.Nuk e di mund te jete edhe turqisht.(kujtime nga gjyshja).
3-Sallhan ka kuptimin per dike qe bredh lart e poshte,merret me llafe e nuk punon.
4-Pekmez lloj embelsire e bere nga rrushi,qe i ngjan mjaltit me ngjyre kafe te zente.





IQVLORA vura germen T tek fjala e pare e mesazhit (Taksirat) sepse besoj se e ke harruar.

(Kontinenti)


Postuar nga Piktor datė 11 Mars 2007 - 18:38:

shesholli-udhe.rruge kembesore.


Postuar nga SEXI datė 11 Mars 2007 - 19:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Konte nuk jam i sigurt qe fjala Ollonar eshte safi shqipapo turqisht.
Me kujtohet nje komshia jone e cila ishte nga fshati i Hysni Lepenices,nga Lepenica pra e cila e therriste keshtu dhjetorin.Do te informohem per kete fjale.



Sa per kete fjalen " Ollonar " Turqisht nuk eshte...po dhe Shqip sikur nuk ma kane zene veshet ndonjehere...

Edhe fjala qe ke shkruar pak me lart nuk ekziston ne Turqisht... ( 2- ixhat ka kuptimin e nje cope rrobe e blere me metro.Nuk e di mund te jete edhe turqisht.(kujtime nga gjyshja).


  Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.