Forumi Horizont Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Dialektet (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=339)
-- Fjale te harruara shqipe ose dialektore. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12801)


Postuar nga Niqua datė 19 Prill 2007 - 15:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha ESHI



si pula pa koke.





hahahaha ca me kujtove ket fjale si pule pa kry


Postuar nga elsaaa datė 19 Prill 2007 - 16:37:

thnx ESHI

Dreqe pse shkon si bihurde hahahahahah....sa funny sound kjo fjal


Postuar nga Niqua datė 19 Prill 2007 - 17:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha elsaaa
thnx ESHI

Dreqe pse shkon si bihurde hahahahahah....sa funny sound kjo fjal




une i kyt shprehje bihurde se kam degju kurre se perdryshe do me kishte thirre mama..

Eshi perdoret kjo shprehje ne shkoder a??


Postuar nga IQVLORA datė 19 Prill 2007 - 18:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha ESHI
Une e di qe qyrek eshte si kjo ne foto por ,metali. Qyreku mbaj mend eshte perdorur sidomos per te pastruar hirin e ngelur te shporetit me dru. Te pakten per kte e mbaj mend ta perdorte nena.

hahhah none si plake po me duket vetja.



Pikes i ke rene, ajo ka qene nje si tip lopate metalike qe perdorej per te pastruar jo vetem soben (shporetin) por edhe plehrat e bagetive.Varej se sa e madhe ishte dhe per cfare pune perdorej.


Postuar nga Piktor datė 19 Prill 2007 - 19:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha elsaaa
kujt i thone "bihurde" e kam degju para dy ditesh po se mora vesh....
e para thuhet "bihude" dhe do te thot torollake pra eshte nje lloj lavderimi per vajzat qe shkojn si bibat.


Postuar nga kontinenti datė 20 Prill 2007 - 04:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane



une i kyt shprehje bihurde se kam degju kurre se perdryshe do me kishte thirre mama..



Hahahahahahahahahaha...Dreqe, mas ta nij Mama maj kyt fjale se s'ka me lane dit pa ta thane...edhe per dite festash do ta thote...hahahahaha.


Postuar nga Katilesha datė 20 Prill 2007 - 18:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha elsaaa
kujt i thone "bihurde" e kam degju para dy ditesh po se mora vesh....


......................

Mesa di une nuk i thojne bihurde...,por bihude......dhe ne ne Shkoder e perdorim me kuptimin....shkon si pula pa kry...apo si e hutume....apo si njiri qe flet marrina.........Tesh une nuk di me i ba shpjegimet si Kontja ,qe e kena njesh ne kete fush...,por une po jap nje shpjegim popullor te fjales....,se kush asht Shkodrane nuk pshton naj here pa u thirr keshtu prej shpis a shoqnis.......Po mu meqe po m'pelqen si fjale pa filloj me e perdor se m'paska marre malli per kete shprehje...:p:p....


Postuar nga Pali datė 20 Prill 2007 - 19:07:

Fjala "Qyrek"

Nė Anėn e Malit, rrethi i Ulqinit, me anė tė kėsaj fjale emrohet lopata e hekurt pėr tė marrė dhé a prush. Pra qyrek=lopatė


Postuar nga Pali datė 20 Prill 2007 - 19:18:

Fjala"Bihude"

Nė disa fshatra tė Anės sė Malit me anėnėn e kėsaj fjale thuhet nėse dikush flet diēka qė ska tė bėj me realitetin ose me ngjarjen pėr tė cilėn flitet. Psh. Mas fal bihude maj grue. Kjo domethėnė: mos fol kot, mos fol pa lidhje.


Postuar nga hamalli datė 20 Prill 2007 - 19:25:

qumak- i cunguar, (perdoret ne zonat tropoje,kukes, puke kryesisht ) dhe ka kuptimin : i cunguar , i prere...p.sh. e ka gishtin qumak...( e ka gishtin e prere )


  Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.